Hayvanlar Hakkında Bilmediklerimiz

Hayvanlar Hakkında Bilmediklerimiz

Hayvanlar hakkında o kadar çok bilmediğimiz bilgiler mevcut ki inanın hala daha belki de sadece %5 i hakkında bilgi sahibiyiz ve aslında pek çok teknolojik buluşun hayvanlardan esinlendiğini biliyor muydunuz ? Evet yanlış okumadınız aslında bugüne kadar üretilen pek çok teknolojik buluş hayvanların taklidi sayesinde gerçeğe dönüşmüştür. Bu yazımda sizlere gerçekten şaşıracağınız hayvanlar hakkında ilgi çekici ve pek çoğumuz tarafından bilgileri sunmaya çalışacağım.

Karınca

Karıncalar 2 hafta kadar su altında kalabilir, vücut ağırlıklarının on katı kadar yük taşıyabilir, savunma mekanizması olarak asit benzeri bir sıvı çıkartabilir, çok hızlı hareket edebilir ve bazı cins karıncalar ormanda en korkulan hayvanlar olmakla beraber bu karıncalar önüne çıkan her hayvanı yok edebilirler.

Kaplumbağa

Kaplumbağalar çok dayanıklı hayvanlar olmakla beraber dünya üzerinde en uzun yaşayan hayvanlardan biridir. Bunun dışında eminim popolarından nefes aldıklarını bilmiyordunuz.

Yarasa

Sanılanın aksine yarasalar insanlardan uzak duran bir hayvandır. Sadece bir kaç türü kan emerek beslenir. Bunun dışında radar benzeri bir uçuşları vardır. Geceleri avlanmalarının ana sebebi görüş yeteneklerinin olmamasından kaynaklanıyordur.

Ahtapot

Deniz canlıları arasında en akıllı ve problem çözme yeteneğine sahip nadir hayvanlardan biridir. Anne Ahtapot yavrularını bir çengel misali bir taş üzerine asar ve kuluçka süresi bitene kadar yanlarından ayrılmaz bu yüzden genellikle açlığını gidermek için önce kollarından birini yer ve zamanla ölür. Ölümü neticesinde yeni kuluçkadan çıkan ahtapot yavruları annelerinin kalan ölü bedeni ile açlıklarını giderirler. Bir nevi Ahtapotlar yavruları için kendini feda eden nadir hayvanlardan biridir. Bunun dışında pek çok ahtapot türü ölene kadar büyüme devam eder ve mükemmel bir renk, beden değişimi yapabilirler.

Kutup Ayısı

Her ne kadar tv den gördüğümüzde çok sevimli gelseler de aslında mükemmel bir avcılardır. Örneğin bir fokun kokusunu 25 km uzaklıktan alabilirler. Ayrıca doğada ki yaşam savaşlarında kendi türlerini de yemekle beraber eğer anne çok uzun süre aç kalmışsa hayatta kalmak için yavrularını yediği de görülmüştür. Aynı zamanda en büyük ayı cinsidir. 

Bukalemun

Benimde sevdiğim bir hayvan cinsi olan bukalemunların dilleri kendi vücudu kadar uzayabilir. Zaten dilinin ucunda ki yapışkan sayesinde avlarını dil atarak yakalarlar. Bazı bukalemun cinsleri ortama göre renk değiştirirler.

Deniz Atı

Evet en ilginç hayvanlardan biri olan deniz atına geldik arkadaşlar. Deniz atının en ilginç yanı erkeklerinin de doğum yapmasıdır. Açıkçası bu hayvanlarda birleşme süreci bir nevi güreş gibi gerçekleşir, yani aslında iki güreşen hayvanda erkektir. Burada yapılan bir güreş sonucunda cinsel organını ilk kim diğerine yerleştirirse diğeri anne formatını alır. Yani doğum yapmış bir deniz atı doğumdan sonra tekrar dişi olmamaktadır yani tekrar bu anlattığım gibi bir güreş sonucunda galip gelirse bu kez baba formatına geçerler. Gerçekten ilginç bir durum değil mi.

Köpek Balığı

Köpek balıkları açken ne kadar saldırgan olsalar da, tok iken saldırgan değillerdir. Bunun dışında kırılan dişleri 24 saat içinde yenilenirler. Bu yüzden dişleri her zaman jilet gibidir.

Akrep

Hemen hemen her ortamda yaşayabilen nadir bir canlı türüdür. Radyasyona karşı dirençlidir. Zehirleri ne kadar güçlü ise radyasyona dirençleri o kadar artarlar. Bunun dışında aylarca yemek yemeden su içmeden yaşayabilirler. Kısacası kolay kolay ölmeyen bir hayvan türüdür.

Semender

Semenderlerin en önemli özelliği kesilen bir uzvunun tekrardan yenilenmesidir. Hatta bu konuda özellikle Amerikan Ordusu uzun yıllardır araştırmalar yapmakla beraber az da olsa sonuca ulaşmışlardır. Özellikle genetiği inceleme altında olan bir türdür. Bazı amerikan askerlerinde yapılan denemelerde örneğin parmak ucu kesilen bir askerin yani bir cm kadar bir kemik kesildiğinde bu tedavi ile tekrardan kemiğin büyüdüğü görülmüştür. Eminim ki bu konuda daha da ilerlemişlerdir fakat dünyaya sunmayı tercih etmemektedirler.

Arı

  1. Arılar 100 milyon yıldan beri yaşamaktadırlar. Bilinen ilk arı fosili tam 100 milyon yaşındadır. 
  2. Arıların binlerce gözü vardır. Kimi kaynaklarda arıların 5 gözü var yazar. Ancak bu doğru değildir. Bir böcek türü olan arıların bileşik gözleri vardır. Böceklerdeki bileşik gözler binlerce gözden oluşan petek gibi bir yapıdır. 
  3. Erkek arıların iğneleri ve besin toplayabilecek organları yoktur. Sayıca çok az erkek arı vardır. 
  4. İşçi arıların hepsi dişidir ve kraliçe arının genetik olarak kopyasıdır. 
  5. Kraliçe arılar günde 2000 yumurtaya kadar yumurta yumurtlayabilirler. 
  6. Yumurtadan çıkan kraliçe arı larvası arı sütüyle beslenir ve tam 16 günde erişkin hale gelirler. 
  7. İşçi arılar karınlarındaki balmumu bezleri sayesinde balmumu üretir ve petek yaparlar. 
  8. İşçi arıların ömrü 6 haftadır. Bu süre içinde kovan içinde ve kovan dışında görevler alırlar. 
  9. Bir işçi arı kovandan 5 km uzağa kadar olan çiçeklere gidebilir ve geri kovana dönebilir. 
  10. Sıradan bir arı kovanında 1 kraliçe arı, bir kaç 100 erkek arı ve 10-80 bin kadar işçi arı olur.
Mehmet BARIN

Mehmet BARIN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir