Hemoreidin Belirtileri Nelerdir ?

Hemoreidin Belirtileri Nelerdir ?, OkuGit.Com - Tarih, Güncel, Kadın, Sağlık, Moda Bilgileri Genel Bloğu

HEMOROİDİN BELİRTİLERİ NELERDİR?

Halk arasında ‘’basur’’ ‘’mayasıl’’ olarakta bilinen hemoroid makat çevresinde var olan varis damarlarının rektum içerisinde yer alarak oluşmasına denir. Genç ve yetişkinlerde sık sık görülen hemoroid, tedavi edilmediğinde can sıkıcı bir hal almaktadır.

Hemoroidler iki çeşite ayrılır; Anüsün dış kısmında cilt altında meydana geliyor ise buna eksternal hemoroid, rektum denilen kalınbağırsağın son kısmında yer alıyorsa buna da internal hemoroid denir.

Hemoroidin belirti gösterdiği makat çevresinde kaşıntı, şişlik, dışkı yaparken ağrılı kanama meydana gelir. İçeriğinde kan pıhtısı oluşumu var ise sancılı ağrı yaşanmasına neden olur. Hemoroid dokusu her insanda bulunmaktadır. Kişinin istemsiz olarak dışkılamasına, gaz ve sıvı çıkışına engel olan yumuşak bir yapıdır. Genellikle sürekli oturan ve oturarak çalışan kişilerde, ayakta hareketsiz duran kişilerde makat çevresinde oluşan varisli damarlar nedeniyle oluşan şişliklerle meydana gelmesi durumudur.

İç ve dış hemoroidler mevcuttur. İç hemoroidler çok fazla belirti vermeden kişiyi rahatsız etmezler fakat dış hemoroidler şiddetli ağrı ve kanamalara neden olurlar. Hemoroid zaman zaman sıkışarak kanamalara neden olur. Hastalığın ilerlemesi durumunda kaşıntı ve şişlikler (basur memesi) diye tabir edilen memeler eşlik edebilir.

Hemoroidin 4 evresi mevcuttur;

 1. EVRE; Dışarı doğru sarkma yapmayan bu hemoroid evresinde, meme şeklindeki doku parçası makat içerisine hareket etse de zamanla eski halini alır. Küçük kanamalara neden olur.
 2. EVRE; Dışkılama ile birlikte ıkınma sonucunda dışkı ile birlikte dışarı çıkan memeler, dışkı bitiminin ardından içeri girer.
 3. EVRE; Hemorid memesinin makat dışına çıkmasıdır. Parmak yardımı ile bağırsağa doğru ittirildiğinde içeri girer. Bazı nedenlerde ağrıya neden olur.
 4. EVRE; Basur memelerinin iri olduğu dönemdir. Makat dışına çıkması sonucu büyük olduğundan dolayı içeri ittirilemez ve dışkı yaparken tam manasında makat temizlenemez.

HEMOROİD NEDEN OLUR?

Hemoroidin birden fazla oluşum nedenleri vardır. Kişinin yaşam sitilinden beslenmesine kadar birçok etken bulunmaktadır. Çoğunlukla hemoroidin oluşma nedeni hareketsiz olan bir yaşam stilinin olmasıdır. Aynı zamanda beslenmeye bağlı olarak gelişen semptomlarda basurun oluşumuna katkı sağlar.

Beslenme düzensizliğinden ve yeterince su tüketilmeyen bir vücutta kabızlık problemi çok sık görülür. Buna bağlı olarak ıkınma sebebi ile makat çevresinde bulunan damarlarda çatlama meydana gelerek basur oluşur.

Aynı zamanda tuvalette uzun süre oturup zaman geçirmek, ishal nedenleri ,ilerleyen yaşla birlikte doku kaybı, sigara ve alkol tüketimi, çeşitli spor aktiviteleri, gebelik hemoroid oluşumunun nedenleri arasında gösterilir.

Hemoroidin oluşum nedenlerinden biriside altta yatan başka hastalıkların varlığıdır. Bağırsak kanseri olan hastalarda basur şikayetleri ile karıştırılmaktadır. Tedavi incesi teşhis konması için kolonoskopi ile muayene edilir. Makatta görülen siğiller, kıl dönmesi gibi hastalıklarda basur ile karıştırılmaktadır.

Gebelik nedeni ile anne rahminde hacmi artan bebeğin baskısı ile makatta basur oluşur. Aynı şekilde doğumda ıkınma sırasında var olan memelerin ve basurun baskı ile dışarı gelmesi durumu yaşanabilir.

 

HEMOROİDİN BELİRTİLERİ NELERDİR?

Hemoroidin belirtileri arasında yer alan şikayetler kişilerde hemen hemen aynı özellikleri göstermektedir. Çoğunlukla makatta ağrı ve kanamalar ile kendini gösteren basur tedavi edilmediğinde kişiye hayatı zehir edebilir. İç ve dış hemoroidin belirtileri farklılık gösterebilir.

 • Makatta kaşıntı
 • Ağrı
 • Şişlik
 • Kanamalar
 • Anüs çevresinde akıntı ve ıslaklık
 • Dışkılama düzeninde değişim görülmesi
 • Makat dışına sarkan basur memeleri
 • Dışkı yapmada zorluk
 • Dışkılama sırasında yanma veya kanama

En sık görülen belirtiler bunlardır. Tabi tam teşhis için doktor muayenesi şarttır. Altta yatan başka rahatsızlıklar söz konusu olabilir. İç hemoroide bağlı şikayetler ise şöyle;

 • Dışkıda veya kağıtta görülen parlak kanama
 • Basur memesinin makattan çıkarak ele gelmesi
 • Sarkık olmayan iç hemoroid ağrı belirtisi vermez
 • Sarkmış iç hemoroid ağrıya neden olur

HEMOROİD TANISI NASIL KONUR?

Hemoroidin belirtileri ve nedenlerinden birkaçı sizde mevcut ise en yakın hastaneye giderek doktora muayene olmak gerekir. Genellikle hemoroid muayenesinden toplum insanlarımız utandığı için doktora başvurmaktan çekinir. Fakat bu çekinme kişiyi daha fazla ciddi sorunlara yol açtırarak ameliyatla sonuçlandırabilir.

Dış hemoroid belirtisi makat kontrolü ile hemen teşhisi konabilir. Fakat iç hemoroitte ise rektum ve anal kontrolü için farklı test yöntemleri mevcuttur. Rektum muayenesi doktor tarafından parmakla yapılmaktadır. Anlaşılamayan durumlarda bağırsağın daha detaylı incelenmesi için kolonoskopi kullanılmaktadır. Görüntülenen bağırsakta hangi hastalığın olup olmadığı ve basurun derecesini saptamak için teşhis konulmuş olunur.

bagsurrx - Hemoreidin Belirtileri Nelerdir ?

HEMOROİD TEDAVİSİ NASIL YAPILIR?

Doktor tarafından belirti ve bulgulara göre konan teşhis sonrası kişiye özel tedavi uygulaması yapılır. Dış ve iç hemoroit tanısına göre tedavi farklılık gösterir. Dış hemoroitte hastada herhangi bir şikayet yok ise tedavi gerektirmez. İç hemoroitler ise belli bir şikayet bulguları gösterdiğinde uygun ilaç ve ameliyatsız yöntem ile tedavi edilmektedir. Her tedavide olduğu gibi basur tedavisinde de ilaçlara cevap vermeyen komplikasyonlarda cerrahi müdahale yapılarak hemoroit tedavi edilmiş olur.

Kabızlığa bağlı hafif semptomlar nedeni ile oluşan basurlarda, fitil, merhem ve beslenme düzenlenmesi diyeti uygulanarak tedavi süreci desteklenmelidir.

Gebelikten kaynaklı basur problemlerinde ise, yine aynı şekilde annenin rahminin büyümesi sonucu makatta oluşan baskıdan dolayı basur problemi için, tuvalette fazla vakit geçirilmeden, posalı yiyecekler tüketilmelidir. Ayrıca bu dönemde sıvı alımı ve hareket fazlalığı da bu problemin önüne geçecektir. Kortizon içerikli pomatlar, kan dolaşımını düzenleyen ilaçlar, ağrı giderici kremler kullanılabilir. İlaçlara ek olarakta oturma banyosu yapmak makat bölgesindeki ağrıyı ve şişkinliği hafifletecektir.

Hemoroid tedavisinde uygulanan bir diğer yöntem ise skleroterapi yöntemidir. Bu yöntem hemoroid dokusunun içinde bulunan damarlara iğne yolu ile verilen ilaçtır.

Hemoroidi bantla boğma yöntemi ise; hemoroit oluşumunun baş, boyun kısmını bantla boğarak hemoroidin düşmesi sağlanır ve bölgeye göre birkaç seans uygulanabilir.

Lazer ile basuru yakma metodu mevcuttur. Lazerle makat bölgesindeki şişlik ve problemler yakılarak tedavi uygulaması yapılır.

Bu uygulamalar dışında kişinin yapması gereken tedavi destek yöntemleri mevcuttur. Bütün bu uygulamalar sonucunda basur tekrarlayabilir. Nedeni ise beslenme ve yaşam koşullarını değiştirmemek, ameliyat sırasında uygulanan bazı hatalar neden olabilmektedir.

BASURA NE İYİ GELİR?

Gebelik, aşırı kilo, düzensiz beslenme, hareketsiz bir yaşam, stres yönetimi olmaması vb. birçok nedenden kaynaklanan basur tedavisi için yapmamız gereken birçok yöntem mevcuttur. Basur tedavisi süresince hasta birey neler yapabilir;

 • Hastalığın daha baş evresinde iken bol sıvı tüketimi ve zeytinyağlı beslenme düzeni oluşturulmalıdır
 • Erken dönem basurlarında sıcak suda oturma banyosu yapmak problemin azaltılmasında yardımcı olacaktır
 • Beslenme düzeninin acilen düzenlenmesi gerekir
 • Posalı besinler; Arpa, yulaf, kuru kayısı, siyah üzüm, bezelye, bakliyatlardan zengin bir beslenme çeşidi bağırsak sağlığınız için çok faydalı olacaktır. Bağırsaklarda çözünmeyen posa dışkılama kolaylığı ve sıklığını arttırır.
 • Sebze-meyve tüketiminin arttırılması; brokoli, domates, tatlı biber, ıspanak, lahana, maydanoz, kavun, karpuz, böğürtlen, avokado, ananas gibi sebze meyveler bağırsak sağlığı için çok faydalıdır. Kabızlık probleminin önüne geçmede yardımcı bu besinleri mutlaka düzenli olarak tüketmeliyiz
 • Basur tedavisinde önemli bir yere sahip olan probiyotik kaynaklı yoğurt, kefir gibi besinlerin tüketimi arttırılmalıdır
 • Sıvı alımı, su tüketimi bu dönemde büyük önem kazanır. Su tüketimi kolay dışkılamaya sebep olur. Kolay dışkılama yapımı da var olan basur şikayetlerinin azaltılmasında büyük rol oynar
 • Egzersiz yapmak ve hareketsiz kalmamak bu dönemde etkili bir ilaçtır. Hafif egzersizler, yapılan yürüyüşler basura oldukça yararlı olacaktır.
(Visited 29 times, 1 visits today)
Mehmet BARIN

Mehmet BARIN

Yorum Yazabilirsiniz

%d blogcu bunu beğendi: