Hisse ve tahviller küresel geliri ikiye katlayacak

Hisse ve tahviller küresel geliri ikiye katlayacak, OkuGit.Com - Tarih, Güncel, Kadın, Sağlık, Moda Bilgileri Genel Bloğu

Pandemi döneminde finansal piyasalarla reel ekonomi arasındaki uçurum iyice açılıyor. Rakamlar, yıl sonunda hisse senedi ve tahvillerin piyasa değerinin küresel geliri en az ikiye katlayacağını gösteriyor.

Borsalardan derlenen veriler yoluyla elde edilen hisse senetleri ile Bloomberg Barclays Global Aggregate Endeksi’ndeki tahvillerin büyüklüğünün toplam değeri yaklaşık 167 trilyon dolara ulaştı.

Uluslararası Ödemeler Bankası (BIS) verileri ise dünya çapında 120 trilyon dolardan fazla tahvil olduğunu gösteriyor. Her iki rakam da dünya ekonomisini geride bırakmış görünüyor.

Dünya Bankası son raporunda küresel GSYH tahminini 87.7 trilyon dolar olarak öngörmüştü. Küresel ekonomi için öngörülen yüzde 3,9’luk daralma tahmini gerçekleşirse bu rakamın 85 trilyon dolara düşmesi bekleniyor.

Endekslerin değeri 61 trilyon dolara kadar gerilemişti

2020 yılının başlarında pandemi öncesinde yaklaşık 90 trilyon dolar seviyelerinde bulunan dünya borsalarının piyasa değeri; artan salgın endişesi ile yüzde 30 oranında geri çekilerek 61 trilyon dolara kadar inmişti. Teşvik paketleri ve merkez bankalarının hamleleriyle artan para bolluğu küresel hisse senetlerinin piyasa değerlerini Mart dibindeki seviyeden yüzde 63 oranında artırarak 100 trilyon doların üzerine çıkardı.

(Visited 7 times, 1 visits today)
Admin

Admin

Yorum Yazabilirsiniz

%d blogcu bunu beğendi: