Huawei işlemci fabrikası kuruyor! Üretim kaç nm?

Huawei işlemci fabrikası kuruyor! Üretim kaç nm?, OkuGit.Com - Tarih, Güncel, Kadın, Sağlık, Moda Bilgileri Genel Bloğu

Huawei işlemci ailesi Kirin için yolun sonu göründü. Özellikle son iki senedir mobil işlemci pazarında önemli yerlere gelen Kirin, ABD ambargosu sonrası miadını doldurmuş görünüyor.

Ancak Huawei bir taraftan Qualcomm ile anlaşmanın yolunu ararken, bir taraftan da tamamen yerli Huawei mobil işlemci ailesini oluşturmak için kolları sıvamış görünüyor.

Huawei işlemci kaç nm fabrikasyon süreci ile gelecek?

Huawei şu an için Çin’in iki farklı bölgesinde yonga fabrikası için inşaata başlamış görünüyor. Hatta bunlardan Wuhan Huawei Optik Fabrika Projesi‘nin kaba inşaatının bitmiş olduğu ilk gelen bilgiler arasında. Yine aktarılanlara göre firma,  Şangay’da da bir fabrika için kolları sıvamış durumda.

Bu olumlu gelişmelere rağmen, Huawei yonga seti fabrikası ne yazık ki ilk başta 45 nm fabrikasyon süreci gibi çok geride kalmış bir teknolojiyle üretim yapabilecek. En iyi tahminlere göre ise Çinli dev, 2022 yılına kadar 28 nm fabrikasyon sürecine geçebilecek gibi görünüyor.

huawei kirin islemci fabrikas%C4%B1 kuruyor 1 - Huawei işlemci fabrikası kuruyor! Üretim kaç nm?

Bunun temel sebeplerinden biri ise liografi teknolojisinde Çin’in çok geride olması. Bu teknoloji sayesinde çok daha düşük nm fabrikasyon süreçlerinin temeli atılabiliyor. Ancak hem ABD ambargosu hem de bu teknolojinin de ABD ve müttefiklerinin elinde olması nedeniyle Huawei Kirin işlemci ailesinin yakın zamanda geri dönmesi zor gibi görünüyor.

Ancak tahminler firmanın bu işlemci fabrikalarını ilk yıllarda baz istasyonları için kullanacağı yönünde. Bu anlamda da dünyada pazar lideri olan firmanın 6G teknolojisi için bu yatırımları yaptığı düşünülüyor.

 

(Visited 14 times, 1 visits today)
Admin

Admin

Yorum Yazabilirsiniz

%d blogcu bunu beğendi: