İlaçların Kullanım Alanı ve Hangi İlaç Ne İşe Yarar ?

İlaçların Kullanım Alanı ve Hangi İlaç Ne İşe Yarar ?, OkuGit.Com - Tarih, Güncel, Kadın, Sağlık, Moda Bilgileri Genel Bloğu

İlaçların Kullanım Alanı ve Hangi İlaç Ne işe Yarar ?

A’ dan Z’ ye Türkiye Piyasasında bulunan onaylı ilaçların bir listesini yayınlamakla beraber hangi ilacın ne amaçla kullanıldığını kaynaklarla açıklamaya çalışacağım arkadaşlar. En azından yaşadığınız probleme göre alternatif ilaçları da öğrenmiş olursunuz. Umarım bu kaynak işinize yarayacaktır. Kaynak oldukça uzun olduğu için içerik olarak alfabetik sırayla yazıya eklenecektir. Şimdilik A harfi ile başlayan ilaçlar ile yazıya başlıyorum ve zamanla bütün ilaçlar bu makale altında kaynak olarak yer alacaktır. Her gün parça parça makaleye eklenecek ilaçlar olup aradığınız veya merak ettiğiniz ilaçları yazı içerisinde CTRL + F kombinasyonu ile aratarak rahatlıkla bulabilirsiniz.

Arveles :

Arveles, etken maddesi deksketoprofen olan NSAİİ grubu bir ağrı kesicidir. Tablet ve ampul formları vardır. Tablet formu, osteoartrit, romatoid artrit ve ankilozan spondilit gibi kas-iskelet sistemi ağrıları, adet ağrısı, diş ağrısı gibi kısa süreli ağrıların tedavisinde kullanılır. Ampul formu ise ameliyat sonrası ağrı, şiddetli böbrek ağrısı ve bel ağrısı gibi orta veya şiddetli ağrıların tedavisinde tercih edilir.

Arveles uzun süreli kullanıma uygun bir ilaç değildir. Yan etkilerini en aza indirebilmek için etkili olduğu en düşük dozda kullanılmalı ve ağrı azaldığında kullanımı sonlandırılmalıdır. Ampul formunda en yaygın yan etki enjeksiyon bölgesinde ağrı, ya da kızarıklıktır. Mide bulantısı, karın ağrısı, ishal ve hazımsızlık her iki formda da görülebilir. Arveles’i doktor izni ve önerisi olmadan kullanılmamalıdır.

Augmentin Bid :

Augmentin, birçok farklı bakteri türünün neden olduğu enfeksiyonların tedavisinde kullanılabilen (geniş spektrumlu) bir antibiyotiktir. Antibiyotikler, vücudu tehdit eden zararlı bakterileri durdurmak ve yok etmek için kullanılan ilaçlardır. Augmentinin en sık kullanıldığı durumlar arasında kulak, burun, boğaz enfeksiyonları bronşit, akciğer iltihabı, deri ve idrar yolları enfeksiyonları bulunur.

Augmentinin içeriğindeki amoksisilin penisilin sınıfına dahil bir antibiyotiktir, bu nedenle penisiline alerjisi olan kişilerin ilacı kullanmadan önce bu konuda doktorlarını bilgilendirmesi çok önemlidir. İlaca dirençli bakterilerin gelişmesini engellemek ve ilacın etkisini sürdürmek için sadece bakteri kaynaklı enfeksiyonlarda kullanılmalıdır. Augmentin grip ya da soğuk algınlığı gibi virüse bağlı hastalıklarda kullanılmaz.

Apranax Forte :

Apranax travma sonrası ya da farklı nedenlerle eklemlerde ve kaslarda oluşan ağrı, hassasiyet, ödem, eklem tutukluğu ve iltihabın tedavisinde reçete edilen bir ilaçtır. Diş ağrısı ve baş ağrısı gibi hafifi ve orta dereceli ağrılarda, cerrahi sonrası iyileşme süreci ağrılarında ve ateş düşürücü olarak da kullanılabilir.

Apireks Cold&Flu :

Apireks etkin madde olarak ibuprofen ve pseudoefedrin içeren ağrı kesici bir ilaç olmakla beraber, iltihapların giderilmesinde de oldukça etkili bir ilaçtır. Kış ayları ile birlikte gelen soğuk algınlığı gibi hastalıklarda bu ilacı sıklıkla kullanan insanlar, Apireks ne için kullanılır diye detaylı bir araştırma yapmaktadırlar. Apireks hap ve şurup seçenekleri ile eczanelerde yerini almaktadır.

Aerius :

Aerius (desloratadin) gözlerde sulanma ve kaşıntı, burun akıntısı, hapşırık, ciltte döküntü ve kaşıntı gibi alerji semptomlarını hafifletmeye yarayan bir antihistaminik ilaçtır. Diğer pek çok antihistaminik ilaçta oluşan uyku haline neden olmaz.

Piyasada tablet, ağızda dağılan tablet, oral çözelti ve şurup formlarında bulunur. Ağız kuruluğu, halsizlik ve baş ağrısı gibi hafif yan etkilere neden olabilir. Aerius’un kullanımı son derece kolay ve güvenli olsa da doktor kontrolünde kullanılması önerilmektedir.

Atarax :

Atarax 25 mg film tablet ilacının içerisinde yer alan etken madde Hidroksizin Dihidroklorür ilacı olmaktadır. Bu madde Atarax muadil ilaçlarının bazılarında da görülebilmektedir. Atarax tablet kaşıntının giderilmesinde, sakinleştirici özelliği sayesinde uykusuzluğun tedavisinde anksiyete bozuklularının giderilmesinde de kullanılan bir ilaç olmaktadır.

Atarax yaygın bir şekilde reçete edilen ilaçlar arasında yer almaktadır.

Apranax Plus :

İlacın etken maddesi Naproksen, Kodein fosfat‘tır. APRANAX PLUS Film Tablet, vücutta  iltihap ve ağrıya sebep olan belirli biyolojik etkenleri azaltan, ağrı kesici , ateş düşürücü ve iltihap giderici bir ilaçtır. APRANAX PLUS, tek başına veya diğer ağrı kesici-iltihap giderici ilaçların (parasetamol veya naproksen ve diklofenak gibi) etki göstermediği  orta şiddetteki ağrıların baş ağrısı, diş ağrısı,  adet sancılarının yol açtığı ağrılar ile bel ağrısı,  sırt ağrısı, kas ağrısı  gibi akut kas-iskelet sistemi (kemik) ağrıları; sinir ağrısı ve romatizmal ağrıların kısa süreli tedavisinde kullanılır. Kullanımı 14 yaşından büyük çocuklar ve yetişkinler içindir.

Avelox :

AVELOX’un etkin maddesi olan moksifloksasin, kinolon grubu bir antibiyotiktir. Enfeksiyonlara neden olan değişik türlerdeki bakterileri öldürerek etkisini gösterir. AVELOX, diğer bazı antibiyotiklere karşı dirençli olan çok sayıda bakteriye karşı da bakteri öldürücü etki göstermektedir (örn. beta-laktam ve makrolid dirençli bakteriler). Penisilin, sefalosporin, aminoglikozid, makrolid ve tetrasiklin grubu antibiyotikleri etkisiz kılan direnç mekanizmaları, moksifloksasinin bakteri karşıtı (antibakteriyel) etkisini engellememektedir.

Anestol :

Anestol, yüzeysel yanıklar, güneş yanığı, böcek ısırığı, zehirli sarmaşık gibi çeşitli nedenlerle oluşan kaşıntı ve ağrılar, Meme ucu veya dudak çatlağı, egzama gibi cilt tahrişlerinin neden olduğu ağrı,
Hemoroit ağrısı, vajina veya rektum çevresinde kaşıntı için kullanılır.

Andazol :

İlacın Etken Maddesi Albendazol’dur.  ANDAZOL 200 mg Film Tablet, yumurtadan yeni çıkmış böcek larvalarının vücutta gelişmesini ve çoğalmasını önleyen bir ilaçtır. Domuz tenyası, köpek tenyası gibi bağırsak kurtlarının sebep olduğu belirli enfeksiyonların tedavisinde kullanılmaktadır. Ayrıca, Ascaris lumbricoides adı verilen bağırsak solucanı, Necator americanus ve Ancylostoma duodenale adı verilen kancalı kurtlarının, Enterobius vermicularis adı verilen kıl kurdunun Trichuris trichuria, Strongyloides stercoralis ve Trichostrongylus colubriformis adı verilen bağırsak parazitlerinin sebep olduğu enfeksiyonların tedavisinde de kullanılır.

Agnucaston :

Adet öncesi semptomlar sürekli tekrarlar: kendinizi kötü hissedersiniz, yorgun ve asabi olursunuz. Sanki bir gecede kilo almış gibi hissedersiniz, doymak bilmeyen bir iştahınız olur ve başınız ağrır. Burada adet öncesi sendromdan (PMS) bahsediyoruz. PMS tüm kadınların yaklaşık %75’ini etkilemektedir.

Özellikle şikayetler her ay ortaya çıktığından, çok farklı olduğundan, fiziksel ve psikolojik semptomları içerebildiğinden etkili ancak duyarlı bir tedavi gereklidir.

Agnucaston hayıt ağacının (Fructus agni casti) tıbbi faydaları sayesinde PMS ile ilişkili şikayetlerin etkili bir şekilde giderilmesini sağlar. Adet döngüsü normalleştirilir ve adet öncesi şikayetler hormon dengesizliği normalize edilerek azaltılır.

Augmentin Es :

AUGMENTİN ES enfeksiyonların tedavisinde kullanılan bir antibiyotiktir ve enfeksiyona neden olan bakterileri öldürerek işlev görür. Amoksisilin (amoksisilin trihidrat olarak) adı verilen bir penisilin ve amoksisilinin etkisiz hale gelmesini engelleyerek işlev gören klavulanik asit (potasyum klavulanat olarak) olmak üzere iki etkin bileşen içerir.
AUGMENTİN ES, sulandırıldığında 100 mİ süspansiyon elde edilen, serbestçe akabilen, karakteristik çilek kokulu, kırık beyaz, kuru toz halinde şeffaf cam şişelerde bulunmaktadır. Beraberinde 5 mlTik ölçü kaşığı bulunur.

AUGMENTİN ES bakterilerin neden olduğu, çocuklarda görülen enfeksiyonların tedavisinde kullanılır.

Adalat Crono :

ADALAT CRONO, kontrollü salım tabletleri şeklinde kullanıma sunulmuştur. Her tablet etkin madde olarak 30 mg nifedipin içerir.

ADALAT CRONO’nun etkin maddesi olan nifedipin, kalsiyum antagonistleri adı verilen bir ilaç grubuna dahildir.

ADALAT CRONO, kan damarlarında genişleme sağlayarak kan basıncını düşürür. Ayrıca, tuz ve su atılımını arttırır. Kan basıncını düşürücü etkisi özellikle yüksek tansiyonlu kişilerde belirgindir. ADALAT CRONO kalpte kalbi besleyen damarları da genişletir, hatta kısmen tıkalı alanlarda bile etkisini gösterir.

ADALAT CRONO, 20 ve 30 tabletlik ambalajlarda bulunur. Tabletler yuvarlak, dışbükey, pembe renkte ve film kaplıdır.

ADALAT CRONO, yüksek tansiyonda ve kalbi besleyen damarların hastalığında, hareket etmekle oluşan göğüs ağrısı olan hastalarda kullanılır.

Avil :

Avil merhem, alerjik hastalıklar, egzama, böcek sokması, güneş yanığı ve birinci derece yanıkların neden olduğu kaşıntı, kızarıklık ve şişkinliklerin tedavisinde kullanılan antihistaminik bir ilaçtır. Etkin maddesi feniramin hidrojen maleatdır. Kullanımı kolaydır ve ilacın etken maddesine alerjisi olanlar dışında yan etkileri düşüktür. Ancak yine de doktor kontrolünde kullanılması önerilmektedir. Çocuklarda geniş yüzeylere uygulanması ya da yüksek doz kullanımı cilt hassasiyeti ya da huzursuzluk gibi yan etkilere neden olabilir.

Avamys :

AVAMYS glukokortikosteroidler adı verilen ilaç grubunun bir üyesidir, etkin madde olarak flutikazon furoat içerir. AVAMYS sprey, beyaz renkli bir süspansiyon halindedir. Ölçülü atomizör
sprey pompası olan, amber renkli, cam şişeler içinde bulunmaktadır. Şişe, doz göstergesi, aktivasyon düğmesi ve kapağı olan, kırık beyaz renkli, plastik bir cihaz içinde bulunur.
AVAMYS sprey ile 120 kez püskürtme yapılabilir. AVAMYS alerji nedeniyle burunda oluşan iltihabı (rinit) ve gözlerde oluşan tahrişi azaltır.

Aircomb :

AİRCOMB 5 mg desloratadin 10 mg montelukast olarak iki farklı etken madde içeren pembe, oblong, bikonveks film kaplı iki katmanlı tabletlerdir.

AİRCOMB 30 ve 90 tablet içeren Alü/Alü blister ambalajlarda piyasaya sunulmaktadır. AİRCOMB, alerjik rinit ve alerjik rinitle birlikte olan astım tedavisinde ve semptomlarının giderilmesinde endikedir.

Allerset :

Allerset (setirizin) özellikle üst solunum yollarını etkileyen alerjik reaksiyonlar ve nedeni bilinmeyen kronik kurdeşen tedavisinde kullanılan bir ilaçtır. Etken maddesi setirizin, burun akıntısı, hapşırık, göz sulanması, kaşıntı gibi alerjik nezle belirtilerini ve ciltte oluşan kızarıklık ve kaşıntı gibi kurdeşen belirtilerini hafifletmeye yardımcı olur.

Şurup, oral damla ve tablet formlarında bulunur. Uzun süreli kullanıma uygun değildir. Yorgun hissetmek, baş ağrısı, ağız kuruluğu ve mide bulantısı en sık görülen yan etkileridir. Alkol veya sakinleştirici ilaçlarla birlikte kullanmak sakıncalı olabilir. Özellikle çocuklara verilirken doz ayarının dikkatli yapılması gerekir.

Apikobal :

APİKOBAL, B vitamini kompleksi ve alfa-lipoik asidin karışımıdır. APİKOBAL etkin madde olarak 250 mg B1 vitamini, 250 mg B6 vitamini, 1 mg B12 vitamini ve 300 mg alfa-lipoik asit içeren pembe renkli, oblong, bikonveks, enterik kaplı tabletler şeklindedir. APİKOBAL, 30 ve 50 enterik kaplı tablet içeren şeffaf blister ambalajlarda piyasaya sunulmaktadır.
Alfa-lipoik asit, sindirim sistemi ve metabolizma ürünleri grubunda yer almaktadır. Alfalipoik asit, vücut metabolizması sırasında oluşan bir maddedir ve vücudun belli bazı metabolik işlevleri üzerinde etkiye sahiptir. Ayrıca, zararlı parçalanma ürünlerine karşı sinir hücrelerini koruyucu özelliklere (anti-oksidatif) sahiptir. B1, B6, B12 vitaminlerin bileşimi ağrı giderici özellikler gösterir. Söz konusu vitaminlerin tek tek kullanılması ile sağlanacak etkinin çok üstünde bir etki gösterir.

Aldactone :

ALDACTONE idrar söktürücü olan ve diüretikler olarak adlandırılan gruba dahildir. ALDACTONE; beyaz, bir yüzünde “SEARLE” yazan, yuvarlak, nane kokulu tabletler, 16 tablet içeren blister ambalajlarda temin edilebilir.

Ayak bileğinizde şişme varsa ya da kesik kesik nefes alıyorsanız doktora gidiniz. Bu durum vücudunuzda fazla sıvı miktarı olması durumunda kalbinizin pompalama gücünde ortaya çıkan zayıflık nedeniyle olabilir. Bu durum konjestif kalp yetmezliği olarak adlandırılır. Ekstra sıvının vücudunuzda dolaştın İması kalbinizin daha çok çalışması demektir. Doktorunuz vücudunuzdaki fazla sıvı atılımını sağlamak için size ALDACTONE verecektir. ALDACTONE kullandığınız zaman daha fazla tuvalete gitme ihtiyacı duyarsınız. Böylece fazladan sıvıyı idranızla atarsınız.

Actifed :

ACTIFED, üst solunum yollarını açıcı etki gösteren bir ilaçtır. Alerjik nezle, alerjik olmayan sürekli nezle, soğuk algınlığı ve grip gibi durumların belirtilerinin giderilmesinde kullanılır.

Alatab :

Alatab, etkin madde olarak 600 mg alfa-lipoik asit içeren film kaplı tabletlerdir.

Alfa-lipoik asit, sindirim sistemi ve metabolizma ürünleri grubunda yer almaktadır. Alfa-lipoik asit, vücut metabolizması sırasında oluşan bir maddedir ve vücudun belli bazı metabolik işlevleri üzerine etkiye sahiptir. Ayrıca, zararlı parçalanma ürünlerine karşı sinir hücrelerini koruyucu özelliklere (anti-oksidatif) sahiptir.

Alatab oblong, bombeli, yeşil renkli film kaplı tabletler halinde 30 film kaplı tablet PVC/PE/PVDC şeffaf/alüminyum blister ambalajlarda sunulmaktadır.

Alatab, şeker hastalığında (diyabet) diyabetik nöropati adı verilen, çevresel sinir hasarına bağlı olarak vücudun uç bölgelerinde ortaya çıkan ağrı, his kaybı, kuvvet kaybı gibi belirtilerin tedavisinde kullanılır.

Avodart :

AVODART 5 alfa-redüktaz enzim inhibitörleri adı verilen ilaç grubuna aittir ve selim prostat büyümesi olan erkeklerde kullanılır.

İyi huylu prostat büyümesi (BPH), üretrayı (idrar taşıyan kanal) çevreleyen ve idrar torbasının alt tarafında yer alan prostat bezinin kansere bağlı olmayan büyümesidir. Selim prostat büyümesi olan erkeklerde prostat bezi içinden geçen idrar kanalını sıkıştıracak kadar büyür. İdrar kanalı sıkıştığında daralır, idrarın normal geçişi zorlaşır ve aşağıdaki belirtilerin bazıları ya da hepsi fark edilebilir.

• İdrar yapmaya başlamada zorluk

• Engellenen, zayıf idrar akıntısı

• Özellikle geceleri daha sık idrara çıkma

• Sıkışma, sızma veya damlama

• İdrar torbasının (mesane), tamamen boşaltılamadığı hissi

Hastalık ilerledikçe, tedavi edilmeyen BPH, idrar akışının tamamen bloke olması (idrarını yapamama nedeniyle akut idrar tutulması) riskini ve/veya ameliyata duyulan ihtiyacı artırır.

Prostat büyümesine kanda bulunan dihidrotestosteron (DHT) adı verilen hormon neden olur. AVODART alfa bloker denilen bir diğer ilaç türü ile kombine olarak kullanıldığında vücuttaki DHT üretimini azaltarak büyümüş olan prostatın küçülmesine ve belirtilerin hafiflemesine yol açar. Ancak prostatınızda uzun bir süredir büyüme varsa boyutlarını küçültmek ve belirtilerini düzeltmek zaman alabilir.

Doktorunuz PSA’ya (prostat spesifik antijeni) bakmak için kanınızı test edebilir. Testin sonuçları ve yaşınız, ailede prostat kanseri öyküsü gibi diğer faktörler, doktorunuzun sizde prostat kanserinin gelişme ihtimali olup olmadığı kararını vermesinde yardımcı olacaktır.

Advantan : 

Uzman doktor tavsiyesi ve önerileriyle kullanılması gereken Advantan krem, özellikle akut ve akıntılı egzama başta olmak üzere çok yağlı deri ve vücuttaki açık veya tüylü bölgeler için kullanılabilir. İçerisinde bulunan alerjik maddelerden dolayı bu ilacın kullanımından önce mutlaka bir uzman doktor önerisi alınması gerekmektedir. Tedavi süreci genellikle yetişkinlerde 12 haftayı, bebek ve çocuklarda ise 4 haftayı geçmemesi gerekir. Hamileliğin ilk 3 ayında kortikosteroid içeren ilaçların kullanılması sakıncalı olduğu bilinmektedir.

Advantan krem; çocuk egzaması, hafifçe ayğlı e kuru kabuklar halindeki döküntüler, kızarık deri üzerinde sarılık, bacaklarda varise bağlı egzama, ani gelişen egzama (sinirsel nedenlere bağlı olarak deride kabartı ve kızarıklıkla beraber seyreden kaşıntılı kronik deri iltihaplanması) tedavilerinde ve herhangi bir şekilde sınıflandıırlmayan egzama (mayasıl) tedavilerinde sıkça kullanılan bir ilaçtır. Advantan krem sadece reçete ile satılmaktadır.

Anti-Bit :

• Her 100 mriik şampuan içerisinde 0.408 g sumitrin bulunur. Sumitrin maddesi piretrum çiçeğinin ekstrelerinden elde edilen piretrin bileşiklerinin sentetik türevlerinden biridir. Kafabitleri (Pediculus humanis var. capitis) ve yumurtaları üzerinde öldürücü (pedikülosit ve ovisit) etki gösterir.

• 150 ml’lik ambalajlarda, açık san renkte, berrak bir sıvıdır. Özel tarağıyla birlikte satılır.

• ANTİ-BİT şampuan, kafada görülen bit salgınının önlenmesi ve tedavisinde kullanılan bir preparattır.

Akineton :

AKINETON etkin madde olarak her bir tabletinde 2 mg Biperiden hidroklorür içeren, antiparkinson ilaçlar (Parkinson hastalığının tedavisinde kullanılan ilaçlar) sınıfına dahil bir tıbbi üründür.

Her bir kutuda 100 adet tablet içeren ambalajlarda kullanıma sunulmaktadır.

Etkin madde biperiden, esas olarak merkezi sinir sistemi üzerinde etki gösteren, antikolinerjik (sinir sistemi ve düz kas dokusunun uyarılmasını azaltıcı) ilaçlar sınıfından bir maddedir. Ancak, antikolinerjik etkinliği sinir sistemi üzerine etkili bir ilaç olan atropine göre önemsizdir.

AKINETON Parkinson gibi hastalıklara bağlı olarak ya da ilaç tedavisi nedeniyle veya başka sebeplerle vücudunuzdaki bazı doğal kimyasal maddelerin dengesinde oluşan bozulmadan kaynaklanan etkileri azaltır.

AKINETON aşağıdaki durumların tedavisinde kullanılır:

S Parkinson sendromu (çeşitli nedenlere bağlı olarak Parkinson hastalığına benzer belirtilerin ortaya çıkması), özellikle kas sertliği ve titremenin (tremor) tedavisinde,

S Nöroleptik (şizofreni, psikotik depresyon gibi psikiyatrik hastalıkların tedavisinde etkili) ve benzer etki gösteren ilaçların neden olduğu ekstrapiramidal (hareket bozukluğu)

belirtilerin (örneğin kaslarda istemsiz kasılmaların neden olduğu ani başlangıçlı hareket bozukluğu, yerinde duramama hali ve Parkinson sendromu) tedavisinde.

Anti-Potasium :

ANTI-POTASIUM granül formunda, kanda potasyum yüksekliğini tedavi edici ilaçlar grubuna ait tıbbi bir üründür.
ANTI-POTASIUM , Polistiren sülfonat kalsiyum tuzu içermektedir. Her biri 15 gram ANTI-POTASIUM içeren poşetlerde, 20 poşetlik kutularda kullanıma sunulmaktadır.
Kandaki potasyum yüksekliğinin tedavisinde kullanılır, böbrek yetmezliği olan diyaliz hastalarında, diyaliz seansları arasında serum potasyum yüksekliğinin tedavisi ve önlenmesi
ve potasyum zehirlenmesinin tedavisi için kullanılır.

Asist Plus :

Asist Plus‘ ın etkin maddesi asetilsistein; bir amino asit olan sistein türevi bir ajandır. Solunum yollarında mukolitik (balgam kıvamını azaltarak, atılımını kolaylaştırıcı) etki gösterir.
ASİST PLUS yoğun kıvamlı balgamın atılması, azaltılması ve ekspektorasyonun kolaylaştırılması gereken bronkopulmoner hastalıklarda kullanılır. Ayrıca yüksek doz parasetamol alımına bağlı olarak ortaya çıkan karaciğer yetmezliğinin önlenmesinde kullanılır.

Ativan Expidet :

ATIVAN EXPIDET benzodiazepin sınıfına ait bir ilaç olup, kaygı (anksiyete) giderici, yatıştırıcı ve uyku verici özellikleri vardır. ATIVAN EXPIDET 1 mg Tablet 20 tabletlik blister
ambalajlarda bulunmaktadır.

ATIVAN EXPIDET aşağıdaki hastaların tedavisinde kullanılır:

Kaygı, kaygı belirtileri ya da depresyona eşlik eden kaygının tedavisinde kullanılır. Kaygı ve günlük strese benzer gerginliklerde, anksiyolitik tedaviye genellikle ihtiyaç duyulmaz. Bu
koşullarda, kaygı ilaçsız bir tedaviye yanıt vermiyorsa ve hastanın dayanamayacağı kadar şiddetli ise, kısa bir süre için ATIVAN EXPIDET kullanılabilir.
Psikotik bozukluklara eşlik eden kaygı ve ağır depresyonda, ek olarak kaygı tedavisi gerekiyorsa, ATIVAN EXPIDET kullanılabilir.
Ameliyat öncesi sakinleştirici ilaç olarak Kanser tedavisine bağlı mide bulantısı ve kusmanın önlenmesi ve belirtilere yönelik tedavi için standart kaygı giderici ilaçlarla tedaviye ilave olarak.

Alores :

ALORES, uyku hali oluşturmayan antialerjik bir ilaçtır. Alerjik reaksiyonlar ve alerji belirtilerinin kontrol altına alınmasına yardımcı olur.
ALORES alerjik nezle ile ilgili hapşırık, burunda akıntı ve kaşıntı, damakta kaşınma ve gözlerde kaşınma, kızarıklık veya yaşarma gibi belirtileri (örneğin saman nezlesi, ev tozu akarına karşı
alerji) giderir.
ALORES ayrıca, ürtiker ile birlikte kaşıntının giderilmesi, derideki kabartı ve kızarıklık gibi belirtilerin ortadan kaldırılmasında da kullanılır.
Bu belirtilerin giderilmesi tüm gün boyunca sürer ve normal günlük aktivitelerinize devam etmenize ve uyumanıza yardımcı olur.

Advil Liqui-gel :

ADVIL LIQUI-GELS 200 mg Kapsül, üzerinde beyaz “Advil” logosu bulunan, oval, yeşil, sıvı dolu kapsüller şeklindedir. Her kutuda 10, 20 veya 40 kapsül vardır.
ADVIL LIQUI-GELS, Non-Steroid Antiinflamatuvar İlaçlar (NSAİİ’lar-steroid yapıda olmayan iltihap çözücü ilaçlar) olarak bilinen bir ilaç grubuna dahildir.
ADVIL LIQUI-GELS, romatizmal ağrılar, sırt ağrısı, baş ağrısı, diş ağrısı, kas ağrıları, adet sancıları, soğuk algınlığı ile grip belirtilerinin giderilmesinde ve ateşin düşürülmesinde kullanılır.

Anti Asidoz :

ANTI ASIDOZ vücut sıvılarını alkalileştirici ilaçlar (antiasitler) sınıfına ait tıbbi bir üründür ve içerisinde Sodyum bikarbonat bulunur.
Her kutuda her biri 10 yumuşak jelatin kapsül içeren blisterlerde toplam 100, 180 ve 270 yumuşak jelatin kapsül bulunan formda kullanıma sunulmaktadır.

Aşağıdaki hastalıkların tedavisinde kullanılır:

Özellikle kronik böbrek yetmezliğinde olmak üzere değişik nedenlere bağlı kandaki asitlik derecesinin yüksek olması durumunu tedavi etmek için kullanılır.

Ayra Plus :

AYRA PLUS yüksek kan basıncının tedavisinde kullanılmaktadır (hipertansiyon tedavisinde). İki adet etken madde içermektedir: Kandesartan sileksetil ve hidroklorotiyazid. Bu iki etken madde kan basıncınızın düşürülmesinde birlikte rol almaktadırlar.

• Kandesartan sileksetil, ‘anjiyotensin II reseptör antagonisti’ adı verilen bir ilaç grubuna aittir. Kan damarlarınızı gevşetmekte ve genişletmektedir. Bu da kan basıncınızın düşmesine yardımcı olmaktadır.

• Hidroklorotiyazid, ‘diüretikler’ (idrar söktürücüler) adı verilen bir ilaç grubuna aittir. Vücudunuzdan suyun ve sodyum gibi tuzların idrar ile uzaklaştırılmasına yardımcı olur. Bu da kan basıncınızın düşmesini sağlar.

Doktorunuz AYRA PLUS’ı, kan basıncınızın tek başına kandesartan sileksetil veya hidroklorotiyazid ile düşürülemediği durumlarda reçete edebilir.

Aknetrent :

Aknetrent, hiçbir tedaviye yanıt vermeyen şiddetli nodüler akneleri tedavi etmek için kullanılan reçeteli bir ilaçtır. Etken maddesi izotretinoin‘dir. İlaç, ciltte yüksek oranda kurumaya neden olur. Bu kuruma, ilacın en sık görülen yan etkilerinden biridir. Aknetrent’in hamilelikte ve emzirirken kullanımı kesinlikle yasaktır! Çünkü ilaç ciddi doğum kusurlarına ve bebek ölümüne neden olabilir. Tedaviye başlamadan önce hastaya mutlaka gebelik testi uygulanmalıdır. Sonucun negatif olması koşulu ile tedaviye başlanır ve hasta tedavi süresince ve tedavi sonrasında 2 aylık bir süre doğum kontrol yöntemi uygulamak zorundadır.

Azilect : 

AZILECT, Parkinson hastalığının tedavisinde kullanılır. Levodopa (Parkinson hastalığının tedavisinde kullanılan diğer bir ilaç) ile birlikte veya levodopa tedavisi olmaksızın kullanılabilir.

Parkinson hastalığında, beyinde dopamin üreten hücrelerin kaybı söz konusudur. Dopamin beyinde hareket kontrolünde rol alan bir kimyasaldır. AZILECT, beyinde dopamin düzeylerinin artmasına ve devam etmesine yardımcı olur.

Azitro :

AZITRO, makrolid olarak adlandırılan antibiyotik grubundandır. Bazı bakterilerin ve diğer mikroorganizmaların neden olduğu, aşağıda örnekleri bulunan enfeksiyonların tedavisinde kullanılır:

  • Göğüs, boğaz ve burun enfeksiyonları (bronş iltihabı, akciğer iltihabı, ve sinüzit gibi)
  • Streptococcus pyogenes’in neden olduğu bademcik iltihabı (tonsilit), boğaz ağrısı (farenjit) tedavisinde penisilin alerjisi varlığında
  • Kulak enfeksiyonları
  • Deri ve yumuşak doku enfeksiyonları (apse veya çıban gibi)
  • Chlamydia adlı organizmanın neden olduğu cinsel yolla bulaşan hastalıklar

Accuzide :

• ACCUZIDE yüksek kan basıncının tedavisi için kullanılır.

• Her bir film tablet, 20 mg kinaprile eşdeğer kinapril hidroklorür ve 12.5 mg hidroklorotiyazid içeren 30 tabletlik blister ambalajlarda kullanıma sunulmuştur.

• ACCUZIDE pembe, üçgen, bikonveks, bir tarafı çentikli film tablettir.

• Kinapril anjiyotensin dönüştürücü enzim (ADE) inhibitörleri; hidroklorotiyazid ise idrar söktürücü olarak adlandırılan ilaç gruplarına aittir. Bu tür ilaçlar kan damarlarım genişleterek ve vücudunuzdaki fazla suyun atılmasını sağlayarak damarlardaki basıncı azaltır.

• ACCUZIDE, yüksek tansiyon tedavisinde tek bir etkin madde içeren ilaç ile tedavinin yetersiz olduğu durumlarda kullanılır.

Altuzan Roche :

Her bir ALTUZAN kutusu içinde bir adet flakon bulunur. Bu flakon 16 mL hafifçe opak, renksiz ila soluk kahverengi steril konsantre sıvı içerir. Konsantre damar yoluyla verilecek infüzyon çözeltisi hazırlamak için kullanılmadan önce seyreltilmelidir.

ALTUZAN hümanize monoklonal antikor (vücudun enfeksiyonlara ve kansere karşı savunmasına yardımcı, normalde bağışıklık sistemi tarafından üretilen bir tür protein) olan bevacizumab etkin maddesini içerir. Bevacizumab seçici olarak vücutta kan ve lenf damarlarının yüzeyinde bulunan insan vasküler endotelyal büyüme faktörü (VEGF) isimli proteine bağlanır. VEGF proteini tümörlerin içinde kan damarlarının gelişmesine neden olur, bu damarlar tümöre besin ve oksijen taşır. Bevacizumab VEGF’ye bağlandığında, tümöre besin ve oksijen taşıyan kan damarlarının gelişimini engelleyerek tümörün büyümesini engeller.

ALTUZAN yayılmış kalın barsak (kolon veya rektum) kanserinin tedavisinde kullanılan bir ilaçtır.

ALTUZAN, 5-florourasil/folinik asit veya 5-florourasil/folinik asit/irinotekan ile kombine olarak metastatik kolon ve metastatik rektum kanserinin birinci basamak tedavisinde kullanılır. Daha önceki basamaklarda ALTUZAN’ın kullanılmadığı durumlarda 5-florourasil/folinik asit veya 5-florourasil/folinik asit/irinotekan ile birlikte ikinci ve sonraki basamaklarda kullanılır.

ALTUZAN, daha önce adjuvant amaçlı kemoterapi almamış olan metastatik kolon veya rektum kanserli hastalarda, birinci basamak tedavi olarak okzaliplatin ile kapesitabin veya 5-fluorourasil/folinik asit ile birlikte kullanılır.

ALTUZAN ayrıca glioblastoma adı verilen bir çeşit beyin kanserinin tedavisinde kullanılır. ALTUZAN glioblastoma tedavisinde kullanılırken, kemoterapi ile birlikte uygulanacaktır.

ALTUZAN ayrıca inatçı, tekrarlayan veya metastatik (tümörün oluştuğu yerden vücudun diğer bölgelerine yayılması) serviks kanserinin (rahim ağzı kanseri) tedavisi için kullanılır. ALTUZAN, rahim ağzı kanserinin tedavisinde paklitaksel ve sisplatin veya platin içeren tedavi alamayacak hastalarda paklitaksel ve topotekan ile birlikte uygulanacaktır.

Aksef :

AKSEF, bakteriler üzerinde öldürücü etkiye sahip sefalosporin grubu bir antibiyotiktir. Her tablette etkin madde olarak 500 mg sefuroksim içerir.

AKSEF, 10, 14 ve 20 tabletlik blisterler halinde bulunmaktadır.

AKSEF, bileşimindeki sefuroksim önemli hedef proteinlere bağlanarak bakterilerde hücre duvarı sentezini önleyerek öldürücü etki gösterir. Duyarlı mikroorganizmaların sebep olduğu
enfeksiyonların tedavisinde kullanılır.

Kullanıldığı başlıca enfeksiyonlar:

Üst solunum yolu enfeksiyonları: Kulak, burun, boğaz enfeksiyonları, orta kulak iltihabı, sinüzit, bademcik iltihabı, farenjit (yutak iltihabı) gibi.

Alt solunum yolu enfeksiyonları: Akut bronşit ve kronik bronşitin ani alevlenmeleri ve pnömoni (akciğer iltihabı) gibi.

Genital enfeksiyonlar ve idrar yolları enfeksiyonları: Piyelonefrit (idrar yolları ve böbrek iltihabı), mesane iltihabı ve idrar yolu iltihabı gibi.

Deri ve yumuşak doku enfeksiyonları: Çıban (furonkül), irinli deri enfeksiyonu (piyoderma), bulaşıcı, yüzeysel, mikrobik deri enfeksiyonu (impetigo) gibi.

Bel soğukluğu (gonore): Akut ve komplike olmayan gonokoklardan kaynaklanan idrar yolu iltihabı ve rahim ağzı iltihabı (servisit).

Erken Lyme hastalığının (kene ısırması ile insana geçen Borrelia burgdorferi adlı bakterinin yol açtığı hastalık) tedavisinde ve takiben yetişkin ve 12 yaşından büyük çocuklarda geç Lyme hastalığının önlenmesinde etkilidir.

Arimidex :

ARİMİDEX’in etkin maddesi anastrozol’dur.

ARİMİDEX, aromataz inhibitörleri olarak adlandırılan ilaç grubuna dahildir. Bu İlaç vücutta bulunan bir enzim olan aromatazın etkilerini engeller. Aromataz enzimi menapoza girmiş olan kadınlarda böbrek üstü bezinden östrojen adlı kadınlık hormonunun üretilmesini sağlamaktadır. Bu kadınlık hormonları meme kanseri üzerinde uyarıcı etki göstermektedir. ARİMİDEX, aromataz enziminin etkisini engelleyerek menapoz sonrasındaki kadınlık hormonu üretimini azaltır.

ARİMİDEX, menopoz sonrası kadınlarda meme kanserinin tedavisinde kullanılır. ARİMIDEX film tablet 28 tablet içeren ambalajda sunulmaktadır.

Atacand :
Yetişkinlerde yüksek kan basıncının (hipertansiyon) ve kalp kası fonksiyonlarının azaldığı hastalardaki kalp yetmezliğinin tedavisinde anjiyotensin dönüştürücü enzim ADE inhibitörlerine ilave olarak veya ADE inhibitörlerinin kullanılamadığı zamanlarda kullanılmaktadır (ADE inhibitörleri kalp yetmezliği tedavisinde kullanılan bir ilaç grubudur.).

Etkin madde kandesartan sileksetil’dir. Kandesartan sileksetil, ‘anjiyotensin II reseptör antagonisti’ adı verilen bir ilaç grubuna aittir. Kan damarlarınızı gevşetmekte ve genişletmektedir. Bu da kan basıncınızın düşmesine yardımcı olmaktadır. Böylece kalbinizin kanı vücudunuzun tüm bölümlerine pompalaması kolaylaşır.

Aldolan :

ALDOLAN aşağıdaki durumlarda kullanılır:

  • – Değişik nedeni olan şiddetli ağrılar, mide barsak sistemi ve üreme ve boşaltım sistemindeki yolların şiddetli ağrılarında (safra kesesi ve safra kanalı ağrıları hariç),
  • – Kalp krizi, akciğer ödemi,
  • – Ameliyat öncesi ağrı kesici olarak,
  • – Doğumda: ağrıyı azaltmak, rahim kanalının genişleme ve dışarı atış evrelerinin süresini kısaltmak, rahim ağzı sertliği ve spazmlarında, kasılmalı doğum ve baş gelişi esnasındaki ağrıda kullanılır.

Alfasilin :

ALFASİLİN sistemik antibakteriyeller olarak bilinen bir ilaç grubuna dahildir.

ALFASİLİN bakteri denilen mikroorganizmaların oluşturduğu hastalıklarda kullanılan bir antibiyotiktir. Ampisilin, bakterilerin hücre duvarlarını bozarak ölümlerine neden olur.

ALFASİLİN her bir tablette 1 g ampisiline eşdeğer ampisilin trihidrat içeren 16 tabletlik blister ambalajlarda bulunur.

ALFASİLİN, ampisiline duyarlı bakterilerin neden olduğu çeşitli enfeksiyon hastalalıklarının tedavisinde, aşağıda belirtilen durumlarda kullanılır :

– solunum yolu enfeksiyonlarında,

– idrar yolu enfeksiyonlarında,

– genital bölge enfeksiyonlarında,

– sindirim sistemi enfeksiyonlarında,

– menenjit tedavisinde.

Gerektiğinde enfeksiyonun yerine göre gerekli cerrahi müdahaleler uygulanmalıdır. Etken mikroorganizmanın ve alfasilin’e duyarlılığın belirlenmesi için bakteriyolojik incelemeler yapılmalıdır. Ancak tedaviye, duyarlılık testi sonuçları beklenmeden de başlanabilir.

Aclasta :

ACLASTA, damar içine uygulanan berrak, renksiz bir çözeltidir. Doktor veya hemşire tarafından damarınıza tek seferde verilir.

ACLASTA, 100 ml kullanıma hazır infüzyon çözeltisi içeren plastik bir şişede ambalajlanmıştır. Her bir 100 ml’lik şişe, 5 mg zoledronik asit içerir.

ACLASTA, bifosfonatlar adı verilen bir ilaç grubuna aittir ve aşağıdaki amaçlarla kullanılmaktadır:

• osteoporozu olan postmenopozal kadınlarda ve erkeklerde vertebra ve vertebra dışı kırıkların önlenmesi,

• kadınlarda ve erkeklerde osteoporoza bağlı kalça kırığı sonrası yeni klinik kırıkların önlenmesi,

• Günde 7,5 mg prednizolon veya eşdeğeri sistemik glukokortikoid tedavisine başlanan veya tedavisi devam eden ve tedavinin 12 aydan daha uzun süre devam etmesi beklenen kadın ve erkeklerde glukokortikoide bağlı osteoporozun tedavisinde,

• Kadın ve erkeklerde kemikteki Paget hastalığının tedavisinde,

Osteoporoz

Kemiklerin incelmesi ve güçsüzleşmesini içeren bir hastalıktır ve menopozdan sonra kadınlarda sık görülür; ancak erkeklerde de görülebilir. Menopozda, kadınların yumurtalıkları kemikleri sağlıklı tutmaya yardımcı olan kadınlık hormonu östrojenin üretimini durdurur. Menopozdan sonra kemik kaybı ortaya çıkar, kemikler güçsüzleşir ve daha kolay kırılır. Ayrıca uzun süreli steroid kullanımı sonucunda kadınlarda ve erkeklerde kemik gücüne etki eden osteoporoz oluşabilir. Osteoporozlu pek çok hastada hiç semptom görülmez; ancak bu hastalar yine de kemik kırığı riski altındadırlar, çünkü osteoporoz kemiklerini daha güçsüz yapmıştır. Ayrıca, cinsiyet hormonlarının, özellikle de androjenlerden dönüşen östrojenlerin dolaşımdaki düzeylerinin azalması da, erkeklerde daha kademeli bir şekilde gözlenen kemik kaybında rol oynamaktadır. Aclasta hem erkeklerde, hem de kadınlarda kemiği güçlendirir ve böylece kırılma olasılığını azaltır. Aclasta uzun süre işe yaradığı için yeni bir Aclasta dozuna 1 yıldan daha önce gereksinimiz olmayacaktır.

Kemiğin Paget hastalığı

Yaşlı kemik materyalinin yıkılması ve yerine yeni kemik materyalinin gelmesi normaldir. Bu sürece yeniden yapılanma (remodelling) adı verilmektedir. Paget hastalığında, kemiğin yeniden yapılanma süreci çok hızlı gerçekleşir ve yeni kemik materyali hastalıklı biçimde büyür; bu da normalden zayıf olmasına yol açar. Hastalık tedavi edilmezse, kemikler deforme ve ağrılı hale gelir ve kırılabilir. Aclasta kemik yapılanma sürecini normale döndürüp normal kemik oluşumunu sağlayarak kemiğin eski gücüne yeniden kavuşmasını sağlar.

Acnelyse :

Acnelyse; cilt hücrelerini besleyerek yenilenmesine yardımcı oluyor. Sadece eczanelerde 20 gramlık tüplerde satılan bu krem, çok etkili bir sivilce ilacıdır. Kullanıldığı bölgede derinin üst tabakasını ve alt tabakasını uyararak yenilenmesini sağlayan bu ilaç, içerisinde A vitamini bulundurduğundan egzama sorunlarını da ortadan kaldırıyor. Sedef hastalığı ve balık pulu tedavisinde aynı zamanda deri tabakasında kalınlaşması gibi cilt sorunlarının kurtarıcısı olan  Acnelyse kremi uzmana danışarak kullanabilirsiniz. İçerisinde bulunan Tretinoin sayesinde aşırı keratin oluşumunu önler ve böylelikle derinin kendi kendini onarma mekanizmasını uyarıya geçirir. Cildinizin altında yerleşim kuran yağ ve kir katmanının birleşiminden dolayı ortaya çıkan siyah noktaları ve içi iltihap dolu kabarcıklarla birlikte meydana gelen sivilcelerin tedavi edilmesinde en güçlü ürünler arasındadır.

Aleve :

ALEVE ağrı kesici ve ateş düşürücü özelliklere sahip, steroid olmayan bir anti inflamatuvar (iltihap giderici) ilaçtır.

20 film tabletlik blister ambalajlarda piyasaya sunulmuştur. Tabletler açık mavi renkli, elips, bombelidir, bir yüzünde “ALEVE” baskısı bulunur.
Baş ağrısı, diş ağrısı, soğuk algınlığı, kas ağrısı, eklem ağrısı, adet sancısı ve ateş durumunda kullanılır.

Alenirit :

• ALERİNİT alerji tedavisinde kullanılan bir antihistaminiktir. Antihistaminik ilaçlar, histaminin etkisini yok eder, alerji belirtilerini ortadan kaldırır.

• ALERİNİT, blister ambalajlarda 20 tablet içeren kutuda kullanma talimatı ile birlikte takdim edilmektedir.

• ALERİNİT, 6 yaş ve üstü çocuklarda ve erişkinlerde, alerjik nezle (intermittan/persistan veya mevsimsel/perennial) ve nedeni bilinmeyen müzmin kurdeşen (kronik idiopatik ürtiker) ile ilişkili b

Advantan :
Etken maddesi Metilprednisolon olan Advantan krem, vücutta kızarıklık, şişlik ve iltihaba sebep olan kimyasalların etkilerini azaltan uzman doktorların önerisi üzerine alınan bir ilaçtır. İltihap azaltıcı, damar daraltıcı ve alerji önleyici özellikleri bulunan Advantan krem, saçlı deride görülen iltihabi ve kaşıntılı deri hastalığının tedavisinde kullanılır. Tamamen doktor kontrolünde kullanılması önerilen Advantan krem, alerjik ve temas nedenli deri iltihabı, akıntılı egzama,  kaşıntılı deride madeni para görünümünde döküntülerle seyreden  egzama, alerjik deri iltihabı (nörodermatit, atopik dermatit), çocuk egzaması, kızarık deri üzerinde sarı, hafifçe yağlı ve kuru kabuklar halinde görülen döküntüler (seboreik egzama), bacaklarda varise bağlı egzama, ani gelişen egzama (sinirsel nedenlere bağlı deride kabartı ve kızarıklıklarla seyreden kaşıntılı kronik deri iltihabı)  tedavisinde ve herhangi bir şekilde sınıflandırılmamış egzama (mayasıl)  tedavisinde reçete edilir.
Amikozit :
Bu ilacın ismi AMİKOZİT’dir. 2 ml’lik her bir flakon, etkin madde olarak 100 mg amikasin sülfat içerir.

Amikasin, bir antibiyotiktir ve aminoglikozit olarak adlandırılan bir ilaç grubuna dahildir. AMİKOZİT belirli bakterilerin neden olduğu ciddi enfeksiyonları tedavi etmede kullanılır.

Abilify :

ABILIFY antipsikotikler olarak adlandırılan bir ilaç grubuna dahildir.

ABILIFY, bir tarafında “A-008” ve “10” kazılı, pembe renkte, modifiye dikdörtgen taBled şeklin$edir veD28 tabdetlik formları ile blister ambalahlarda kullanıma sunulmaktadır.

ABILIFY, yetişkin ve ercenlerde (13-17 yaş), olmayan şeyleyi duyma, görme veya hissetme, şüphecilik, yanlış düşünceler, tutarsız konuşmalar, davranışlar ve duygusal durumda durgunluk gibi belirtiler ile karakterize bir hastalığın tedavisi için kullanılır. Bu durumdaki hastalar aynı zamanda ruhsal çökkünlük içinde olabilir veya kendilerini suçlu, endişeli ya da gergin hissedebilirler.

ABILIFY, olağan dışı ve sürekli, taşkın ya da sinirli bir dönemin olması, aşırı derecede enerjinin olması, her zamankinden daha az uykuya ihtiyaç duyulması, düşünce içeriğinde hızlanma ile birlikte ve bazen aşırı derecede tepkisel bir şekilde çok hızlı konuşma durumundaki yetişkinlerin tedavisinde ve bu durumun tekrarlamasının engellenmesinde kullanılır.

ABILIFY, antidepresan tedaviye cevap alınamayan hastalarda, antidepresanlar ile birlikte majör depresif epizodların (dönemlerin) tedavisinde kullanılır.

ABILIFY, 6 ila 17 yaşındaki çocuklarda ve ergenlerde otistik bozukluk ile ilişkilendirilen irritabilite semptomları (başkalarına karşı agresif davranış, kasıtlı olarak kendine zarar verme girişimleri, öfke nöbetleri, ruh halinin hızla değişmesi) tedavisinde kullanılır.

Anafranil :

Anafranil özellikle obsesif kompulsif bozukluklarının tedavisini yapmak amacı ile kullanılan çok etkili bir ilaçtır. Anti depresan olarak kullanılır. Şeker, titanyum dioksit ve sarı demir oksit maddeleri ile klomipramin hidroklorür içerir. 10 mg.lık kaplı tabletler ile takdim edilir. Doktor tarafından yazılmış olan normal reçeteli ilaçlardan biridir. En etkin maddesi klomipramin hidroklorürdür. Fizyolojik durumları düzelttiği gibi uyku ataklarından oluşan kas zayıflığı ile ilgili sorunları da ortadan kaldıran ilaç sınıfları içerisindedir.

Anafranil Ne İşe Yarar?
Depresif olarak yaşanan durumları tedavi etme sürecinde, sendromların obsesif ve kompulsif durumlarında, panik ataklarda, fobi ataklarında, katapleksi durumlarında ve kronik olarak bulguları olan ağrılarda işe yaradığı bilinir. En güçlü tedavi yönü antiobsesyonel etkinlik göstermesidir. Orta yaştaki hastalarda daha duyarlı etkiler yaratır. 5 yaş üzerinde klinik bulguları tanıları konulmuş olan hastalarda depresif tedaviler için kullanılan bir ilaç olmakla beraber etkinliği de kanıtlanmıştır.

Anafranil Hangi Hastalıklara İyi Gelen Bir İlaçtır?
Psikomotor yetersizliği olanlar, depresif mizaça sahip olanlar, anksiyete sorunu yaşayanların tedavilerinde kullanılır. Depresif sendromlar üzerine etki eden bir ilaçtır. Sadece anti depresan değil ayrıca obsesif kompülsif bozukluklara da etki eder.

Actidem :

ACTIDEM, öksürük ve soğuk algınlığı ilaçları adı verilen gruba dahil, berrak, kırmızı renkli, böğürtlen tadında bir şuruptur, 150 ml’lik cam şişelerde bulunmaktadır.

ACTIDEM öksürük önleyen, üst solunum yolunda bulunan damarlardaki dolgunluğu azaltan ve histaminin (doku harabiyetinde ortaya çıkan ve damarları genişleten bir madde) etkisini gideren bir ilaçtır. Üst solunum yolları hastalıklarında (alerjik nezle, alerjik olmayan sürekli nezle, öksürük gibi) belirtilerin rahatlatılması amacıyla kullanılır.

Alfamet :

ALFAMET sarı, yuvarlak, kokusuz, bikonveks film tablet şeklinde bir üründür. Metildopa isimli etkin maddeyi içermektedir. Bu madde tansiyonu (kan basıncını) düşürmeye yarayan antihipertansifler denilen bir ilaç grubuna aittir.

ALFAMET yüksek tansiyon (hipertansiyon) tedavisinde kullanılmaktadır.

Antepsin :

ANTEPSİN, etkin madde olarak 1 gram sukralfat içeren 30 ve 60 tabletler halinde kullanıma sunulmaktadır.

ANTEPSİN yemek borusu, mide ve/veya oniki parmak bağırsağı ülserlerinin tedavisinde kullanılan bir ilaçtır.

Etkisini, özellikle ülserli bölgede koruyucu bir bariyer oluşturarak gösterir. ANTEPSİN, oluşturduğu bariyer sayesinde mide asidi, pepsin diye adlandırılan mide salgısı, safra asidi gibi tahriş edici salgıların salgılandıkları bölgeler ile temasını engeller. ANTEPSİN, aşağıda belirtilen durumların tedavisinde kullanılır:

• Mide ve oniki parmak bağırsağındaki ülserlerin (yaraların) tedavisinde, tekrarının önlenmesinde ve koruma amaçlı (profilaksisi),

• Midenizin iç yüzeyinin iltihaplanması durumunda (Bazı ağrı kesici ilaçlar, strese bağlı gelişen iltihaplanma ve safra sıvısının bir şekilde ince barsaktan aşağı kısma gitmesi yanında mide içine kaçması dahil),

• Yemek borunuzun iç yüzeyinin iltihaplanması durumunda (mide içeriğinin yemek borusu içine kaçması sonucu yanma, yenilen yiyecek ve içeceklerin, kusma olmaksızın ağıza geri gelmesi, göğüs ağrısı ve yutma güçlüğü ile karakterize hastalıklar dahil),

• Ağız içini kaplayan tabakanın iltihaplanması (radyoterapi/kemoterapi sonrası oluşanlar dahil) ve ağız içi yaraların tedavisinde,

• Strese bağlı mide yaralarının önlenmesi ile strese bağlı mide ülseri kanaması tedavisinde.

Abizol :

ABİZOL antipsikotikler olarak adlandırılan bir ilaç grubuna dahildir.

ABİZOL, mavi renkli, oval , bir yüzü 5 yazılı, diğer yüzü çentikli , bombeli tabletler şeklindedir ve 28 tabletlik formları ile blister ambalajlarda kullanıma sunulmaktadır.

ABİZOL, yetişkin ve ergenlerde (13-17 yaş), olmayan şeyleri duyma, görme veya hissetme, şüphecilik, yanlış düşünceler, tutarsız konuşmalar, davranışlar ve duygusal durumda durgunluk gibi belirtiler ile karakterize bir hastalığın tedavisi için kullanılır. Bu durumdaki hastalar aynı zamanda ruhsal çökkünlük içinde olabilir veya kendilerini suçlu, endişeli ya da gergin hissedebilirler.

ABİZOL, olağan dışı ve sürekli, taşkın ya da sinirli bir dönemin olması, aşın derecede enerjinin olması, her zamankinden daha az uykuya ihtiyaç duyulması, düşünce içeriğinde hızlanma ile birlikte ve bazen aşırı derecede tepkisel bir şekilde çok hızlı konuşma durumundaki yetişkinlerin tedavisinde ve bu durumun tekrarlamasının engellenmesinde kullanılır.

Actifed :

ACTIFED 30 adet tablet içeren blisterler halinde bulunmaktadır.

ACTIFED, üst solunum yollarını açıcı etki gösteren bir ilaçtır. Aleıjik nezle, alerjik olmayan sürekli nezle, soğuk algınlığı ve grip gibi durumların belirtilerinin giderilmesinde kullanılır.

Aklovir :

AKLOVİR, Herpes simplex virüs (HSV) tip 1 ve 2 virüslere karşı etkili antiviral bir ilaçtır.

AKLOVİR etken madde olarak asiklovir içerir ve 20 tabletlik blisterlerde sunulmaktadır.

AKLOVİR; deri enfeksiyonlarında (uçuk), suçiçeğinde, zonada (sinir iltihabına bağlı ağrılı bir deri hastalığı), AIDS ve kemik iliği naklini takiben ciddi bağışıklık sistemi yetersizliği olan hastaların tedavisinde kullanılır.

Alyse :

ALYSE 75 mg kapsül, beyaz gövde-kırmızı kapaklı kırmızı ve beyaz renkli kapsüldür. Her kapsül 75 mg pregabalin içerir ve 14 ve 28 kapsüllük blister ambalajlarda sunulmaktadır.

ALYSE, ağızdan alınan ve kısmi sara (epilepsi) nöbetlerinin tedavisinde diğer nöbet ilaçları ile birlikte ek tedavi olarak; merkezden uzak (periferik) sinir hasarına bağlı ağrının (nöropatik ağrı) tedavisinde, yaygın anksiyete (kaygı) bozukluğunun tedavisinde ve fıbromiyalji (esas olarak kasları ve kasların kemiğe yapıştığı bölgeleri etkileyen ve yaygın ağrıya neden olan bir çeşit yumuşak doku romatizması) tedavisinde kullanılan bir ilaçtır.

ALYSE, 18 yaş ve üstü olan yetişkinlerde kullanılır, 18 yaşın altındakilerde yeterli güvenlilik ve etkinlik bilgisi bulunmadığı için, kullanımı önerilmez.

Nöropatik Ağrı

ALYSE yetişkinlerde, merkezden uzak (periferik) sinirlerin hasar görmesinden kaynaklanan uzun süreli ağrılarda kullanılır. Şeker hastalığı ve zona gibi birçok hastalık sinirlerinize zarar vererek sinir hasarına bağlı ağrıya sebep olabilir. Bu ağrı hissi, sıcaklık, yanma, batma, vurma, zonklama, sızlama, uyuşma, karıncalanma şeklinde ya da elektrik çarpması, iğne batması gibi, delici, keskin veya kramp tarzında bir ağrı şeklinde tanımlanabilir.

Nöropatik ağrı, duygudurumunuzda değişikliklere, uyuma sorunlarına ve yorgunluğa neden olup fiziksel ve sosyal yaşamınızı ve genel yaşam kalitenizi etkileyebilir.

Epilepsi

ALYSE yetişkinlerde, sara nöbetlerinin bir çeşidini tedavi etmek için kullanılır (sekonder jeneralize konvülsiyonların eşlik ettiği ya da etmediği parsiyel konvülsiyonlar). Doktorunuz, almakta olduğunuz ilaçlarla durumunuzu kontrol altında tutamadığı zaman, ALYSE’i tedavinize ekleyebilir. ALYSE sara nöbetlerinin tedavisinde tek başına kullanım için değildir ve her zaman sara nöbetlerini kontrol altında tutmak için kullanılan diğer ilaçlarla birlikte kullanılır.

Yaygın Anksiyete Bozukluğu

ALYSE yetişkinlerde, yaygın anksiyete (kaygı) bozukluğunu tedavi etmek için kullanılır. Yaygın anksiyete (kaygı) bozukluğunun belirtileri kontrol etmesi zor olan, uzun süreli aşırı kaygı ve endişedir. Yaygın anksiyete (kaygı) bozukluğu aynı zamanda huzursuzluk, ani ve şiddetli heyecan, köşeye sıkıştırılmıştık hissi, kolaylıkla bitkin düşme, konsantrasyon güçlüğü, ani unutkanlık, alınganlık hissi, kas sertliği veya uyku sorunları gibi durumlara yol açabilir. Bu günlük yaşamın sıkıntılarından ve stresinden farklıdır.

Afilta :

AFİLTA 20 mg, sarı renkli film tabletler halindedir. Badem şeklindedir. 2 veya 4 tabletlik blister ambalajdadır.

AFİLTA, yetişkin erkeklerde erektil disfonksiyon tedavisi için kullanılan bir ilaçtır. Erektil disfonksiyon, cinsel aktivite için gerekli penis sertleşmesinin sağlanamaması veya sertliğin korunamaması durumudur. AFİLTA’nın etkin maddesi tadalafilin cinsel aktivite için uygun penis sertleşmesinin sağlanması yeteneğini önemli ölçüde geliştirdiği gösterilmiştir.

AFİLTA, tadalafil etkin maddesini içeren, fosfodiesteraz tip 5 inhibitörleri olarak adlandırılan ilaç grubuna dahildir. Cinsel uyarıyı takiben AFİLTA, penis içerisindeki kan damarlarının gevşemesine yardımcı olarak kanın penis içerisine akışını sağlar. Bunun sonucunda peniste sertleşme gerçekleşir. Eğer sertleşme sorununuz yoksa AFİLTA yardımcı olmayacaktır.

Cinsel uyarının olmadığı durumlarda AFİLTA’nın tek başına işe yaramayacağı göz önünde bulundurulmalıdır. Bu nedenle sizin ve partnerinizin, sertleşme sorunu tedavisi için ilaç almıyormuş gibi, ön cinsel aktivitede bulunması gerekmektedir.

Aksef :

AKSEF, bakteriler üzerinde öldürücü etkiye sahip sefalosporin grubu bir antibiyotiktir. Her tablet etkin madde olarak 500 mg sefuroksim içerir.

AKSEF, 10, 14 ve 20 tabletlik blisterler halinde bulunmaktadır.

AKSEF bileşimindeki sefuroksim, önemli hedef proteinlere bağlanarak bakterilerde hücre duvarı sentezini önleyerek öldürücü etki gösterir. Duyarlı mikroorganizmaların sebep olduğu enfeksiyonların tedavisinde kullanılır. Kullanıldığı başlıca enfeksiyonlar:

  • Üst solunum yolu enfeksiyonları: Kulak, burun, boğaz enfeksiyonları, orta kulak iltihabı, sinüzit, bademcik iltihabı, farenjit (yutak iltihabı) gibi.
  • Alt solunum yolu enfeksiyonları: Akut bronşit ve kronik bronşitin ani alevlenmeleri ve pnömoni (akciğer iltihabı) gibi.
  • Genital enfeksiyonlar ve idrar yolları enfeksiyonları: Piyelonefrit (idrar yolları ve böbrek iltihabı), mesane iltihabı ve idrar yolu iltihabı gibi.
  • Deri ve yumuşak doku enfeksiyonları: Çıban (furonkül), irinli deri enfeksiyonu (piyoderma), bulaşıcı, yüzeysel, mikrobik deri enfeksiyonu (impetigo) gibi.
  • Bel soğukluğu (gonore): Akut ve komplike olmayan gonokoklardan kaynaklanan idrar yolu iltihabı ve rahim ağzı iltihabı (servisit).

Erken Lyme hastalığının (kene ısırması ile insana geçen Borrelia burgdorferi adlı bakterinin yol açtığı hastalık) tedavisinde ve takiben yetişkin ve 12 yaşından büyük çocuklarda geç Lyme hastalığının önlenmesinde.

Azarga :

AZARGA, vidalı kapağı bulunan bir adet 5 mL’lik plastik şişe içeren ambalaj içinde piyasaya sunulan bir süspansiyondur.

AZARGA yetişkin hastalarda göz içi yüksek basıncı tedavi etmek için kullanılır. Bu basınç glokom adı verilen hastalığa neden olabilir.

AZARGA glokom tedavisi için kullanılan kombine bir ilaçtır. İlacın içindeki etkin maddeler göz içi basıncını düşürürler.

Algopet :
İlacın etken maddesi Flurbiprofen‘dir.  ALGOPET 100 mg Film Tablet, vücutta iltihap ve ağrıya sebep olan hormonları azaltan bir ilaçtır. ALGOPET, baş ve diş ağrıları, kireçlenme (osteartrit), romatoid artrit ve ankilozan spondilitin sebep olduğu ağrılar ile  bel ağrısı, sırt ağrısı gibi akut kas-iskelet sistemi ağrıları, akut gut artriti ağrıları, eklem çevresindeki yumuşak dokunun iltihabi hastalıklarında (bursit ve tendinit) görülen ağrılar,  yumuşak doku yaralanmaları, ameliyat sonrası ağrıları ve bayanlarda adet dönemi (Dismenore) ağrılarının giderilmesi için kullanılmaktadır.
(Visited 5 times, 1 visits today)
Mehmet BARIN

Mehmet BARIN

Yorum Yazabilirsiniz

%d blogcu bunu beğendi: