İlginç Canlılar

İlginç Canlılar, OkuGit.Com - Tarih, Güncel, Kadın, Sağlık, Moda Bilgileri Genel Bloğu

Dünya üzerindeki ilginç canlılar.

 

 • Filipin Tarsier

tarsier - İlginç Canlılar

Filipin Tarsier’i, bir tehdide karşı uyarıda veya cırcır böceği avına çıkmak için çağrıda bulunurken, 70 kHz civarında ses çıkartıyor ve 90 kHz’in üzerindeki sesleri algılayabiliyor. Biology Letters dergisinde yayımlanan araştırmaya göre, bu frekans aralığı memeliler için ölçülen en yüksek rakamları ortaya koyuyor.

Öyle ki, insan kulağının algılamayacağı kadar yüksek bir frekansta ses çıkaran Filipin Tarsier’inin kendisine özgür bir iletişim kanalı olduğunu söylemek bile mümkün.

 • Çamur Zıpzıpı

camur zipzipi - İlginç Canlılar

Batı ve Doğu Afrika, Japonya, Çin, Avustralya, Hindistan ve Madagaskar gibi ülkelerde yaşadığı bilinen bu balıklar, karada bile nefes alabilir. Denizin çekilmesini fırsat bilen çamur zıpzıpı, hemen çamur yüzeyinin üstüne çıkarak burada bulunan bitkileri yiyerek yaşamını sürdürür.

Eş bulmak için yukarı doğru zıpladıkları için bu isim takılmıştır. Ayrıca çamur zıpzıpları korktuklarında daha uzağa zıplayabilirler. Gözleri ise bir avcıyı andırır. Bu koca gözleri sayesinde sürekli etrafta olup bitenleri gözlemlerler.

 • Proboscis Maymunu

Proboscis Maymunu 1024x1024 - İlginç Canlılar

Proboscis Maymunları Asya Kıtası’nda yaşayan endemik bir hayvan türüdür ve bu kıtanın en büyük maymunlarındandır. Erkek Proboscisler genellikle 65-72 cm ve 30 kilo olurken, dişi Proboscisler 60-61 cm ve 15 kg ağırlığındadırlar. Onları bu kadar ilginç yapan burunları ise genellikle 10 cm civarındadır ama bu uzunluk dişilerde daha kısa olabilir. Proboscisler burunlarını kendilerini dış tehlikelere karşı korumak ve iletişim kurmak için kullanırlar.

Proboscis Maymunları genellikle geniş bir topluluk haline yaşarlar ama bu topluluğun içinde küçük gruplarda vardır. Her grupta bir erkek, birkaç dişi Proboscis ve onların yavruları bulunur. Her ne kadar topluluk haline hareket etseler de her grup kendi arasında yaşamını sürdürür. Bazı durumlarda dişiler, yavrularını korumak için gruplarını terk edebilirler.

Probosciler; sahillerde, nehir kenarlarında, tropikal ormanlarda, bataklıklarda ve kayalıklarda yaşamayı severler. Adada yaşadıkları için suya alışkındırlar ve 20 metre kadar dalabilirler. Suda karşılaştıkları tehlikelerden korunabilmek için bazılarının ayakları perdeli olacak şekilde evrimleşmiştir.

Bu maymunların beslenme şekilleri de oldukça ilginçtir. Diyetlerini mevsimlere göre değiştirirler. Ocak-Mayıs aylarında meyve yerken, Haziran- Aralık aylarında yaprak yiyerek beslenirler.

 • Geoduck

Geoduck 1024x538 - İlginç Canlılar

Asya topraklarında, büyük restoranlarda bir zengin yiyeceği olarak bilinen geoduck, dünyanın en büyük ve toprağı en hızlı kazan istiridyesidir.

Kabuk uzunluğu 15-20 cm, ortalama ağırlığı ise yaklaşık 1 kilo olan bu istiridyenin toprağı kazmaya ve beslenmeye yarayan organının boyu ise bir metreye kadar ulaşabiliyor.

Çinliler ise bu canlıyı “fil hortumlu istiridye” olarak adlandırıyorlar.

Yaşam alanı ABD ve Kanada’nın Kuzey pasifik sahilleri olan geoducklar, Çin ve Hong Kong gibi ülkelerde oldukça lezzetli bulunan bir yiyecek olarak tüketiliyor. Dünyanın en eşsiz deniz lezzetlerinden biri olarak nitelendirilen Geoduck’ın kilosu ortalama 30-40 dolardan alıcı bulabiliyor.

Kanada her yıl 15.000 tona yakın geoduck hasat ederek yaklaşık 4,5 milyon dolar gelir elde ediyor.

Geoduck okyanus tabanındaki kum veya çakılın yaklaşık 1 metre derinliğine kendini gömer ve burada yaklaşık 100 yıl yaşar.

Gelgit olayının yaşandığı ortalama 8-120 metre derinliğindeki suları daha çok tercih ederler.

Kabuklu kısmı en derin noktada iken beslenme hortumu toprak yüzeyine ulaşır ve fitoplankton (tek hücreli deniz yosunu), çoğunlukla da diyatomlar ve kamçılıları emerek beslenir.

 • Fil Kulaklı Ahtapot

fil kulakli ahtapot - İlginç Canlılar

Grimpoteuthis cinsi ahtapotlar okyanuslarda yaşar ve sarkık kulakları sayesinde suyun derinliklerine dalarak yiyecek bulur.

Okyanusun derinliklerinde yaşayan bu hayvanların gözleri sevimli ve kulak gibidir. Denizin 3 bin veya 5 bin metre derinliklerinde bulunurlar ve 3-5 yıl yaşarlar.

Bu hayvanlar Yeni Zelanda, Avusturalya, Filipinler, Papua Yeni Gine gibi okyanuslarda yaşar. Dünyanın en büyük ‘Fil Kulaklı Ahtapot’u, 1.8 metre uzunluğundadır ve 5.9 kilogram ağırlığına sahiptir.

 • Kel Uakari

uakari 1024x1024 - İlginç Canlılar

Uakari, Amazon bölgesinin ormanlarında yaşar ve bir ev kedisi büyüklüğündedir.

Uzun tüyleri, kolları ile omuzlarının üzerinde bir pelerin havası verir. Kısa kuyruğu yüzünden daha çok yerde yürür tesirini uyandırsa da, ağaçların üzerinde boyunca koşar adımlarla yol alır.

Uakari’ler bazen en yüksek ağaçların tepesinde az kalabalık sürüler halinde dolaşarak meyvalarla beslenirler. Anne, yavrusunu sırtında taşır. Nadir düşmanları akbabalar ve yılanlardır.

Uakari’ler Brezilya’da hediye olarak çok revaçtadır ve yüksek fiyata satılır.

Amazon Kızılderilileri bu maymunları yakalamak için garip bir usul geliştirmişlerdir. Uakari’yi zehirli bir okla vurarak düşürür ve elleriyle yakalarlar.

Sonra maymunun ağzına, zehirin panzehiri o lan bir tutam tuz koyarak, hayvanın kısa sürede iyileşmesini sağlarlar.

Gençken ele geçmedikleri ve kendi iklimlerinde muhafaza edilmedikleri takdirde, uakariler uzun zaman yaşayamazlar.

Gerek ormanda, gerekse evcil hayvan olarak beslendikleri evlerde oldukça sessiz canlılardır.

 • Deniz Gergedanı

deniz gergedani 1024x645 - İlginç Canlılar

Arctic kıyı sularında ve nehirlerde bulunan solgun balina olan bu canlı türü denizdeki tek boynuzlu attır. Bu efsanevi hayvanların iki dişi olup, erkeklerde, daha belirgin 3 m uzunluğunda bir kılıç gibi, spiral bir tusk şeklinde büyümektedir. Fildişi boynuzun üst dudağına doğru büyümektedir. Bilim adamları tusk’un amacından emin değiller, ancak bazıları, kadınları etkilemek veya rakip taliplerle savaşmak için geliştirilmiş organ olduğunu düşünmektedirler.

Deniz gergedanı şişe burunlu yunuslar, beluglar, liman balinaları ve orcas ile aynı sınıfa dahildir. Diğer bazı balinalar gibi, gruplar halinde seyahat eder ve balık, karides, kalamar gibi canlılardan beslenirler. Çoğunlukla 15 ila 20 kişilik gruplar halinde yüzerler. Bu balina türleri, tüm yıl boyunca Kanada Kuzey Kutbu ve Grönland sularında yüzebilen orta büyüklükte bir deniz memelisidir. “Deniz gergedanı” ismi, boğazlı denizcilerin cesedine benzeyen grimsi küflü renklendirmeyi anlatırken “ceset” anlamına gelen “İskandinav” kelimesinden gelmektedir. Anlatı olarak adlandırılmasının yanı sıra, bu deniz hayvanları da Monodon monoceros (tek dişli) ve Qilalugaq qernartaq (gökyüzüne işaret eden) isimleriyle de anılmaktadır.

Bu canlı, balina türleri arasında eşsiz bir hayvandır, çünkü çenesinin sol üst kısmından uzayan ve uzunluğu 3-5 m arasında değişen uzun bir fildişine sahip olduğu bilinen tek cetacean’dır. Boyutlarına gelince, bu deniz memelileri 5-7 m uzunluğunda büyüyebilir ve 1600 kg kadar ağırlığa sahip olabilirler. Görünüş açısından vücudu midseksiyonda en kalındır ve baş ve flukelere doğru aşağı doğru incelir. Suya dalmalarına ve suda dönmelerine yardımcı olan bir çift kısa palet bulunmaktadır. Arka flukeleri onları ileriye doğru itmeye yardımcı olur. Doğumda, balinaları, siyah – grimsi renkli ve beyaz benekli desenlerle en karanlık olarak görünür.

Yemek için avlanma söz konusu olduğunda bu canlılar nispeten kü.ük canlılardan beslenme şekline sahiptir. Bu balinalar av düzlemleri, morina, karides, Gonatus kalamar ve çeşitli bentik av formları bulunur. Av için arama yaparken bu deniz memelilerinin, herhangi bir deniz memelisinin en derin dalışlarından bazılarının, yaklaşık 1500 m derinliğe ulaşan bazı dalışlar yaptığı bilinmektedir. Bu uzun dalışlar sırasında, havayı yeniden kaplamadan önce 25 dakikaya kadar su altında kalabilir.

 • Cape Yağmur Kurbağası

Cape Yagmur Kurbagasi - İlginç Canlılar

Güney Afrika’da yaşayan bu hayvanlar, türünün en sevimli hayvanları olarak anılıyor. Kimisi bu hayvanları sevimli, kimisi de çirkin buluyor.

Cape yağmur kurbağası; Brevicipitidae familyasına aittir. Bu kurbağalar 45mm uzunluğa kadar ulaşabilir. Puslu ve nemli koşullarda görülür.

Bu hayvanlar solucanlarla ve küçük böceklerle beslenir. Kalın ve güçlü bacakları vardır. Bu sayede toprağı kazar ve kendisini gömer. Ancak yüzemezler ve suya konulunca boğulurlar.

International Union for Conservation of Nature (IUCN) tarafından tehlikeli türler arasında alınan bu hayvanlar, kentsel yayılma ve tarımı da tehdit eder.

 • Zürafa Biti

Zurafa biti - İlginç Canlılar

Erkeklerin boyu dişilerinin ortalama 2 katıdır. Erkekler çiftleşme zamanında diğer erkeklerle ölümüne kavga ederek dişi için savaşırlar. Tepeden bakıldığında pek anlaşılmaz. Tepeden uğur böceğine benzemektedir. Yan taraftan bakıldığında zürafaya benzemektedir.

Diğer bilinen ismi ise, “zürafa boyunlu buğday biti” olarak bilinir. Birçok belgesele ve hayvan araştırma programlarına konu olmuştur. Kavgalarını sadece dişi için yaparlar. Dişiyi kazanmak ve kazandıktan sonra korumak için kavga ederler. Ana vatanı Madagaskar’dır. Siyah ve kırmızı renkte olurlar. Bazı türleri farkı renklerde de göründüğü olmuştur.

 

 • Aksolotl

Aksolotl - İlginç Canlılar

Aksolotllar (Ambystoma mexicanum) kaplan semenderi grubuna ait Meksika semenderlerinin en tanınmış üyelerinden biridir. Kelerler ve semenderlerle akraba olan aksolotllar, bunların aksine karada değil suda yaşarlar.

1,5-2 yaşlarında erişkin olan aksolotlların ortalama ömrü 15 senedir. Erişkinlerinin boyu 25 cm iken 30 cm’den uzununa çok sık rastlanmaz. Bu sevimli hayvanın göz kapağı yoktur. Genellikle koyu kahve ve siyah renklerinde görülürken renksizlileri de bulunmaktadır.

Meksika’daki dağ göllerinde yaşayan aksolotlların yiyecek olarak satılması nesillerinin tükenme riskini oluşturmaktadır.

Akvaryumda yaşayabilen bu canlılar su sıcaklığının 10 derecenin altına düşmesiyle kış uykusuna yatarlar. Etçil olan aksolotlların kertenkeleler gibi kopan uzuvu kısa sürede yenileme özelliği bulunur.
 • Sepet Yıldızı
Sepet Yildizi 1024x864 - İlginç Canlılar
Vücutlarının alt kısmında tüp ayak denilen yapılar bulunur. Derisi dikenler ya da Echinodermata grubuna ait bir hayvandır.
Vakum etkisiyle yüzeye yapışıp vücudu çekerek hareket ederler. Ayrıca okyanusun derinliklerinde yaşar. Tüp şeklindeki ayakları sayesinde boşaltım ve beslenme sağlarlar.
 • Mantis Karidesi
Mantis Karidesi 1024x576 - İlginç Canlılar
Mantis Karidesleri (Stomatopoda takımı) üyeleri, avlarını yakalamak için attıkları yumruklarla tanınırlar. Bunlar, dünyadaki en güçlü yumruklar olarak bilinirler. Bir Mantis Karidesi’nin yumruğu 10.000g gibi bir ivmeyle hızlanır ve saniyede 23 metre (83 km/h) hıza erişebilir. Bu ani yer değiştirme nedeniyle oluşan basınç dalgası o kadar güçlüdür ki, anlık olarak yumruğun etrafındaki su buharlaşabilir.
Tabii ki bu aşırı yüksek ivmeyi, birkaç milisaniyeliğine koruyabilir, yoksa hiçbir kas bu ivmeyi sağlayacak kadar güçlü değildir ve o kadar istikrarlı çalışamaz. Bu ıstakozun boyutları ve uzuvlarının küçüklüğü/hafifliği düşünülecek olursa, her ne kadar hala oldukça ilginç olsa da, çok daha anlaşılır hale geldiği görülecektir.
Yumruğu 91 kilogramlık bir basınç yapar. Bu yumrukların gücü 22 kalibrelik bir mermiyle aynı güçte. Bu küçük hayvanın avlanması da bu yumrukları sayesinde gerçekleşir. Genellikle küçük ve güçsüz göründükleri için yengeçler, ahtapotlar, ıstakozlar onlara saldırmaya çalışır ama Mantisler öyle bir yumruk atarlar ki düşmanlarını bir tarafa savururlar.
 • Yılbaşı Ağacı Solucanı
Yilbasi agaci solucani - İlginç Canlılar
Deniz bilimcileri tarafından renkli tüyleri nedeniyle ‘Noel ağacı solucanı’ olarak isimlendirilen bir deniz solucanı (Spirobranchus Giganteus), üzerlerinde yer alan rengarenk çam ağacı benzeri dokunaçlarını beslenmek için kullanırlar.
Dokunaçlarında görülen sarmal (dolana dolana oluşmuş) şeklin ise canlının beslenmesinde önemli bir rolü vardır. Bu dokunaçlar, sarmal şeklin bir sonucu olarak üzerlerindeki ‘kavisler’ vasıtasıyla deniz dibindeki akıntılarda yüzen besin maddelerini kolaylıkla tutabilmektedirler.
 • Derin Deniz Denizanası

derin deniz denizanasi - İlginç Canlılar
2013 yılında NOAA Okeanos Explorer tarafından keşfedilen ilginç bir denizanası türü.

 • Balonlu Fok
balonlu fok 1024x576 - İlginç Canlılar
Doğuda Svalbard’dan batısındaki St. Lawrence Körfezi’ne kadar, orta ve batı Kuzey Atlantik’te bulunan büyük bir fok türüdür. Contalar tipik olarak gümüş gri veya beyaz renkte olup, vücudun çoğunu kaplayan ebatlarda siyah noktalar vardır.
Bu canlılar 3 metre boya ve 400 kg ağırlığa erişebilirler.Erkek balonlu foklar dişileri etkilemek için burun deliklerinin birisinden çıkarttıkları balon benzeri yapıyı şişirebilirler.
 • Kırmızı Dudaklı Yarasa Balığı

kirmizi dudakli yarasa baligi - İlginç Canlılar

Garip vücut şekliyle ve parlak kırmızı dudaklarıyla dikkat çeken kırmızı dudaklı yarasa balığı, bir su canlısıdır. Aynı zamanda yüzemeyen bir balık türü olan bu canlı, kumun üzerinde hareket eder.

Kırmızı dudaklı yarasa balığı (veya gcocephalus darwini), ışınsal yüzgeçliler diye adlandırılan bir grubun üyesidir. Yüzgeçleri kemikli olan bu balık türü, gcocephalidae isimli aileye mensup olan 60 türden sadece biridir.

Bu türün yaşam alanı sadece Ekvator (Galapagos Adaları) ve Peru ile sınırlıdır. Bu farklı deniz canlısı, Peru kıyılarında ve Galapagos Adaları’nı çevreleyen Pasifik Okyanusu’nda bulunur. Yaygın olarak 10 metre derinlikte yaşayan bu canlı, 3 ile 76 metre arasındaki derinliklerde de görülebilir. Ayrıca deniz kıyılarında, haliçlerde ve genellikle sığ kayalıkların (resifler) kumlu diplerinde yaşar.

Bu balık türü, ortalama 20-40 cm arasında bir boya sahiptir. Üçgen şeklinde olması nedeniyle yüzü ve vücudu basık bir görünümdedir. Geniş bir kafası ve nispeten kısa ve sanki sıkıştırılmış gibi duran bir vücudu vardır. Vücudunun geri kalanı ise pullarla, tüyle ve yumrularla kaplıdır.

Yarasa balığı iki renkten oluşur ve sırtında koyu kahverengi benekler bulunur. Vücudunun alt kısmı daha açık bir renge sahipken, üst kısmı daha koyudur. Bunun sonucu olarak birçok muhtemel avcı, yarasa balığını okyanus tabanıyla aynı renk görür ve bu durum avcıların kafasını karıştırır.

 • Pigbutt Solucanı

Pigbutt Solucani - İlginç Canlılar

Bu havyanın domuz poposunu andıran şekli sebebiyle ismi ‘Pigbutt’ konulmuştur. Okyanus yüzeyinin yaklaşık 1 km altında yaşarlar.

 • Derin Deniz Kalamarı

Derin Deniz Kalamari - İlginç Canlılar

Atlantik Okyanusu’nda bir Alman araştırma gemisi tarafından keşfedilen bu ilginç türün, insan dişi gibi dişleri var. Her ne kadar korkutucu görünüyor olsa da okyanus yüzeyinin yaklaşık 2 km altında yaşadığından karşılaşma ihtimaliniz çok düşüktür. Zengin bir protein deposu olan kalamar, yumuşakçalar sınıfına ait bir deniz canlısıdır.

Yaklaşık 300 türü bulunan kalamarların, vücudunu çevreleyen bir kas dokusu vardır. Buna manto adı verilmektedir. Vücutlarındaki renk pigmentleri sayesinde, istedikleri renge dönüşebilirler. Kalamarlarda ölçülen en yüksek ağırlık dişilerde 275 kg, erkeklerde ise 150 kg kadardır. Dünya üzerindeki en büyük gözlerden birine sahip olan dev kalamarın bir gözünün çapı 30 cm’yi bulmaktadır. Beslenirken avını yakalamak için kullandığı kollarının üzerinde yüzlerce vantuz bulunur.

Avını hem bu vantuzların emici kuvveti hem de bu vantuzların etrafına dizili küçük dişler sayesinde yakalayarak ağzına doğru çeker. Doğal ortamdaki tek düşmanları kaşalot balinaları olan dev kalamarlar vücutlarındaki amonyak fazlalığı nedeni ile eti insanlar tarafından makbul görülmemektedir.

 • Miğferli Kakadu

Gang gang Cockatoo - İlginç Canlılar

Gang-gang Cockatoo, (Miğferli Kakadu) ”Callocephalon fimbriatum” Guguksular (Cuculiformes) takımının, papağangiller familyasından, kül rengi, başı ve tepeliği kırmızı olan bir kuş türüdür. Mary River kaplumbağası gibi bu guguklu kuş türü de Avustralya’da yaşıyor. Aynı zamanda Malay yarımadası ve Sumatra’da da bu türle karşılaşmak mümkün. Meyveyle beslenen bu kuşun boyu ortalama bir metreyi buluyor.

 • Cehennem Kurdu

Cehennem Kurdu 1024x576 - İlginç Canlılar

Amerikalı bilim adamları, Güney Afrika’daki altın madenlerinde buldukları yeni bir tür kurtçuğun, Dünya’da en derinde yaşayan kara hayvanı olduğunu açıkladılar.
ABD’nin prestijli Princeton Üniversitesi liderliğindeki bir uluslararası ekip, “Halicephalobus mephisto” adı verilen yeni tür kurtçukların, yüzeyden 3,5 km aşağıda bulunduğunu belirtti.
Keşiften önce sadece tek hücreli bakterilerin bu kadar derinde yaşayabileceğini düşünen bilim adamları, bakteriyle beslenen, 700 metre ile 3,5 km arasındaki çeşitli derinliklerde bulunan bu kancalı kurdun sadece 0,5 mm boyunda olduğunu ve yüzeyden bu kadar aşağıda çatlaklar arasından sızan 48 santigrat derecelik suda yaşadığını kaydettiler.

Bulgularını Nature dergisinde yayınlayan araştırmacılar, keşiflerinin dünya dışı yaşam arayışları ve astrobiyoloji için de önemli yansımaları olacağını belirterek, özellikle Mars’ta eskiden yaşam varsa, şimdi Kızıl Gezegen’in iyice derinlerinin incelenmesi gerektiğini kaydettiler.

Amerikalı bilim adamları, Mars’taki yaşam evrilmesinin yeraltında devam ediyor olabileceğinin altını çizdiler.

 • Mary River Kaplumbağası

Mary River Kaplumbagasi - İlginç Canlılar

Mary River Kaplumbağası, günlük hayatta karşılaşmayacağımız tamamen ismi bize yabancı bir kaplumbağa’dır. Gazeteden, dergiden veya internetten bu kaplumbağanın ismini okuduğumuzda eminim uzun uzun düşünürdük. Bizde çağrışım yapmasını beklerdik. Mary River Kaplumbağası, ne kadar alışık olmasak da, ismini ilk defa duyuyor olsak da, var olan kaplumbağa türlerinden bir tanesidir.

Mary River Kaplumbağası, aynı zaman da ‘ pet shop ‘ kaplumbağası olarak da bilinmektedir. Bu ilginç kaplumbağa türünün ana vatanı Avustralya‘dır. Avustralyadaki Güney-Doğu Queenslandın Mary Nehrinde yaşayan yok olma tehlikesiyle karşı karşıya olan kısa boyunlu bir kaplumbağa türüdür. Bu kaplumbağalar kendilerine has özellikleriyle bildiğimiz kaplumbağa türlerinden ayrılmaktadırlar. Bu kaplumbağaların kafalarındaki saç değil alg yani yosundur. Avustralya’nın en büyük türlerinden biridir. Kabuk uzunluğu 50 cm aşan örnekler kaydedilmiştir.

Yetişkin Mary River kaplumbağaları renkli, düz veya güzel desenli olabilmektedir. Genel olarak rengi paslı kırmızı, kahverengi veya neredeyse siyaha kadar değişebilir. Bu canlı türünün de ne yazık ki nesli tükenme tehlikesi ile karşı karşıya kalmıştır. Nesli tükenmekte olan hayvanlar listesinde ikinci sıra da yer almaktadır. Bu ilginç canlılar suyun altında da kolayca nefes alabilirler. Vücutlarındaki kanallar sayesinde suyun altında oksijen almada sıkıntı çekmezler fakat düzenli olarak hava almak için denizin yüzeyine çıkarlar.

Dişiler genellikle 34 cm, erkekler ise genellikle 42 cm olurlar. Erkeklerin kuyrukları uzun ve enine basıktır. Çiftleşme zamanı aralık-ekim ayları arasındadır. Dişiler 25 yaşında, erkekler 30 yaşında cinsel olgunluğa ulaşırlar. Dişi her sene aynı yere 12-25 yumurta bırakır. Yumurtalar 50 gün sonra aralık-şubat ayları arasında çatlar.

 • Kırbaç Kuyruklu Çöl Kertenkelesi

Kirbac Kuyruklu Col Kertenkelesi - İlginç Canlılar

Kırbaç Kuyruklu Çöl Kertenkelesi (aspidoscelis uniparens) erkek eşe ihtiyaç duymadan üreyebilen bir türdür. Hormonal döngülerinde östrojen seviyesi düşük olduğu dönemde dişiler maskülen rolleri, aynı dönemde yüksek östrojen seviyesine sahip dişiler ise feminen rolleri alır. kur ve sahte-çiftleşme ile ovülasyon tetiklenir ve dişi kendisi ile birebir aynı genetik koda sahip bir canlı meydana getirir.

 • Kral Yengeç

Kral Yengec 1024x576 - İlginç Canlılar

Taş yengeçleri olarak da bilinen Kral Yengeci (120 ayrı yaşayan türden oluşan Lithodidae ailesi), Dünya’daki en uzun bacak açıklığına sahip eklembacaklı olan Japon Örümcek Yengeçleri (Macrocheira kaempferi) ya da bilinen en büyük eklembacaklı olan Hindistan Cevizi Yengeçleri (Birgus latro) gibi kuzenleri varken “gezegen üzerindeki en büyük yengeçler” olamasalar da, yine de sıralamada yüksek bir yer edinebilecek kadar iridirler.

Yengeçlerin evrimi uzun yıllardır ilgi çeken bir konu olmuştur; çünkü yengeçlerin neredeyse her zaman atalarını andıran ama doğrudan yengeç olmayan, günümüzde halen yaşayan akrabaları bulunmaktadır. Yengeçlerin, yengeç vücut yapısında olmayan atalarından evrimleşmesine karkinizasyon adı verilir.

Her ne kadar bu şekilde bir evrimsel bir değişim türünün varlığı evrimsel biyologlar arasında henüz genel geçer olarak kabul ediliyor olmasa da, bu tür bir evrimsel değişim özellikle kral yengeçlerinde görüldüğü düşünülmektedir.

Kral yengeçleri, hermit yengeçleri olarak da bilinen, yengeç benzeri atalardan evrimleşmişlerdir. Bu durum, bu yengeçlerde görülen asimetrinin nedenini de açıklamaktadır. Gerçekten de kral yengeçlerinin yetişkin formlarında gözle görülür bir asimetri mevcuttur.

 • Damla Balığı

Damla Baligi - İlginç Canlılar

Dünyanın en çirkin hayvanı yapılan bir oylama sonucu ‘damla balığı’ olarak bilinen blobfish oldu.

Akışkan bir jel gibi görünen bu balık Çirkin Hayvanları Koruma Derneği’nin de maskotu olacak.

Dernek nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olan ancak ‘pandalar kadar sevimli olmadığı için’ korunmaya alınmayan hayvanlara dikkat çekmek için bir oylama düzenledi.

Herkesin katılabildiği oylamaya destek veren komedyenler kendilerine propagandasını yapmak üzere bir hayvan seçerek Youtube’a seçim kampanyası videolarını yükledi.

Newcastle’daki İngiliz Bilim Festivali’nde açıklanan sonuçlara göre damla balığı 10 bin oy alarak ‘dünyanın en çirkin hayvanı’ unvanını kazandı.

Çirkin Hayvanları Koruma Derneği’nden biyolog ve televizyon sunucusu Simon Watt BBC’ye kampanyanın garip ve mükemmel diğer türlere dikkat çekmesinden umutlu olduğunu söyledi.

Watt: “Geleneksel koruma yaklaşımımız egoistçe. Panda gibi yalnızca sevimli gözüken hayvanları koruma altına alıyoruz. Ne kadar çirkin olurlarsa olsunlar önemli olan hayvanların yaşam alanlarını korumamız gerektiği.” dedi.

Damla balığının Avustralya’nın güney doğusundaki adalarda ve Tazmanya civarında okyanusun 600 ila bin 200 metre altında yaşadığı, yengeç ve ıstakozla beslendiği biliniyor.

Damla balığı tüketilmeye uygun olmamasına rağmen, balıkçıların ağlarına takıldığı, bu nedenle soyunun tükenmekte olduğu belirtiliyor.

 • Minyatür Geyik

Minyatur Geyik - İlginç Canlılar

Minyatür Geyik Son 10 yılda keşfedilen ilginç bir geyik türü olan minyatür geyikler (Muntiacus Putaoensis) sadece 60-80 santimetre boyuna kadar büyüyebiliyorlar ancak nesilleri tehlike altındadır.

 • Yıldız Burunlu Köstebek

Yildiz Burunlu Kostebek 1024x576 - İlginç Canlılar

Bu garip görünümlü canlı, Yıldız Burunlu Köstebek (Condylura cristata) olarak bilinir ve Kuzey Amerika’da bulunur; genellikle doğu Kanada ve kuzeydoğu Birleşik Devletler’de rastlanır. Condylurini oymağının ve Condylura cinsinin tek hayatta kalabilmiş türüdür.

Nemli ve alçak arazilerde yaşar ve genellikle sucul böcekler, solucanlar ve yumuşakçalar gibi omurgasızlarla beslenir. Çok iyi bir yüzücüdür; bu sayede akıntıların ve nehirlerin dibinde de avlanabilir. Diğer köstebekler gibi toprakta dar yüzey tünelleri kazar ve bu tünellerin ucu genellikle suyun altına çıkar. Gece gündüz aktiftir ve kışın da aktif kalabilir. Hatta kar içerisinde tünellerden oluşan bir ağ kurduğu görülür. Her ne kadar henüz sosyal yaşantıları ile ilgili detaylı bir çalışma yürütülmediyse de koloniyel olarak yaşadığı düşünülmektedir.

Bu canlının kılları su geçirmezdir, daha doğrusu suyu “iter”. Pullu ayakları bulunur ve kalın, yağlı bir kuyruğa sahiptir. Kuyruğunun ilkbahardaki üreme sezonu boyunca canlıya besin sağladığı düşünülmektedir.

Türü şüphesiz net bir şekilde ayırt eden özelliği, burnunda bulunan ve Eimer’in Organı olarak bilinen son derece duyarlı organdır. Hemen hemen her köstebek türü gibi bu tür de fonksiyonel olarak doğuştan kör olduğu için (yani körelmiş gözlere sahiptirler) farklı adaptasyonlar ile avlanmak ve yolunu bulmak zorundadır. İşte Eimer’in Organı bu şekilde evrimleşmiştir. Bu organ üzerinde 25.000’den fazla alıcı bulunmaktadır ve bu alıcılar sayesinde köstebek dokunarak yiyecekleri net bir şekilde tanımlayabilmektedir. Bu türün yiyecek tespitinde en özelleşmiş ve hızlı köstebek türü olduğu bilinmektedir. 120 milisaniyede birim yiyeceği tespit edip tüketebilir (kendi kategorisindeki ortalama 227 milisaniyedir). Beyni, sadece 8 milisaniyede bir yiyeceğin yemeye değer olup olmadığına karar verebilir. Bu, türün sahip olduğu nöronların ulaşabileceği son noktadır, eğer farklı bir adaptasyon geçirmedikleri varsayılırsa.

 • Aye Aye

Aye Aye 1024x732 - İlginç Canlılar

Bu hayvanın dünyaca bilinen adı Aye-Aye’dır. Kendi dilimizde de Ay-ay olarak nitelendirilir. Uzun parmaklıgiller familyasının üyeleri arasında yer alır. Daha doğrusu bu familyanın yaşayan tek üyesidir. Büyük Ay-ay olarak adlandırılan Daubentonia robusta’nın soyu ne yazık ki tükenmiştir.

Ay-ay Madagaskar’da yaşayan bir makimsi maymun türüdür. Islak burunlu maymunlar yada eski sınıflandırmalarda ön maymunlar takımı arasında yer alır. Genellikle gece ortaya çıkan en akıllı memelilerdendir. Boyu yaklaşık 40 cm uzunluğundadır. Dikkatli bakıldığında yetişkinlerinin iri bir kedi büyüklüğünde olduğu fark edilebilir. Kürkünün rengi koyu kahverengi yada siyahtır.

Sürekli büyüyen güçlü,kesici dişlere sahiptir. Bu durum Ay-ay’a bir kemirgenimsi görünüş katmıştır. Ağırlığı 2.5 kilograma yakındır. Parlayan iri gözlere ve fark edilebilen sivri bir burna sahiptir. Büyük ve geniş iki kulağı vardır. Yüzünün kısa ve çeneye doğru küçük olması onun duyma yetisinin gelişmiş olduğunu gösterir. Zaten bu sebeple kulakları yüzüne oranla büyüktür. El ve ayak parmakları çok uzundur ancak orta parmakları diğerlerine oranla üç kat daha uzundur. Ayak baş parmakları hariç tüm tırnakları uzun ve pençe şeklindedir. Kuyruğu büyük,tüylü ve kalındır. Sincap yada sansar kuyruğuna benzetilebilir ama kendine özgüdür.

Ay-ay kesici dişlerini Hindistan cevizi oymada ve ağaç kabuklarını soymada kullanabilir. Bunlar haricinde kurtcukları çok sever. Böcek larvaları da hoşuna giden besin kaynaklarındandır. Kurtçukları ve larvaları yemek için sahip olduğu uzun orta parmaklarını kullanır. Ağaç gövdelerine yada dallarına orta parmağıyla vurarak böcek yumurtalarının yerini tespit eder. Onları bulduğunda ise yine orta parmağının yardımı ile beslenmesini gerçekleştirir.

Ay-ay’lar ağaç dalları ve yaprakları üzerinde yaşarlar. Yuvalarını yuvarlak biçimde yapmaya özen gösterirler. Yavrulama dönemleri geldiğinde sadece tek bir yavru doğururlar. Ay-ay günümüzde çok azaldığından soyu tükenme tehlikesi altına girmiştir. Bu olumsuz durumu engellemek amacıyla bazı sivil hayvan kuruluşları ve Madagaskar dışındaki hayvanat bahçeleri harekete geçerek neslin yeryüzünden kaybolmasını engellemişlerdir.

 • Komondor Köpeği

Komondor Kopegi 1024x771 - İlginç Canlılar

Komondor, Macar çoban köpeği olarak da bilinmektedir. Sadece beyaz rengi bulunan Komondor ırkı, hayvancılıkta koruma köpeği olarak kullanılmaktadır. Çoğu kişinin çizgi filmlerden aşina olduğu ırk; mizacı gereği korkusuz, sevecen, sakin ve naziktir. Ortalama yaşam süresi, 10 ila 12 yıl arasında değişmektedir. Yüksek maliyetlerde bakımı olduğundan dolayı Komondor ırkı köpekler, anavatanı olan Macaristan dışında pek görülmemektedir.

Büyük köpek ırkları arasında yer alan Komondor, kısa ve kalın bacak yapısına sahiptir. Komondor fiziksel özellikleri sayesinde, her zaman çok iyi bir çoban köpeği olmayı başarmıştır. Dişilerde boyu 64 ila 69 cm olurken, erkeklerde boyu 71 ila 76 cm arasındadır. Erkekleri; 50 ila 60 kg aralığında bir ağırlıkta olurken, dişileri ise sadece 40 ila 50 kg ağırlığına ulaşabilmektedir.

Komondor tüy yapısı bakımından, diğer köpeklere göre oldukça farklı görünmektedir. Beyaz renkte olan tüyleri, uzun ve kalın olmasının yanı sıra rasta haline gelmiştir. Tüylerinin böyle görülmesi sebebiyle “paspas köpeği” adıyla da anılmaktadır. Bunun yanı sıra rasta haline gelmiş Komondor tüy yapısı, sürüye saldıran bir kurdun köpekle olan boğuşmasında kendine avantaj sağlamaktadır. Kurt tarafından ısırılmaya çalışan köpek, karışık tüyleri sayesinde zarar görmemektedir.

Komondor ırkı olan bazı köpeklerde bej ya da kum renkleri görülmüş olsa da; bu olay gen yapısından değil, köpeğin yaşadığı yerin toprağıyla ve güneş ışığı ile alakalı olmaktadır. Bu ırka mensup olan köpeklerin tüyleri her zaman için beyaz renk olmaktadır.

 • Deniz Domuzu

Deniz Domuzu 1024x576 - İlginç Canlılar

The Sea Pig (Deniz Domuzu): İlk kez 2008 yılında Antartika’da okyanusun dibinde yapılan bir araştırma sırasında bulunan ilginç bir canlı.. Denizineği takımından olan bir deniz memelisi. Boyu 2.7 metre, ağırlığı 250-300 kg civarındadır.

 • Yeti Crab

Yeti Crab 1024x484 - İlginç Canlılar

Bir çeşit ”yeti” olarak nitelendirilen kabuklu, bir yıl önce Fransız deniz araştırmacısı Michel Segonzac tarafından Şili’nin Paskalya adası açıklarında okyanusun derin sularında avlandı.

15 cm boyunda, 6 bacaklı tüylü kabukluya, Paskalya mitolojisindeki tanrıçalardan birinin adından hareketle ”kiwa hirsuta” adı verildi. Canlının gözleri olmadığı belirtiliyor.

 • Beyaz Kaplumbağa

beyaz kaplumbaga - İlginç Canlılar

Bu kaplumbağalar dünyadaki inanılmaz türlerden biridir. Beyaz kaplumbağalar oldukça nadir olan ve görme şansı oldukça düşük canlılardır.

Genellikle, bu canlıları görebilme şansını yakalayan kişilerin, düzenli olarak dalış yapan ve denizlerin bize sunduğu hazineleri aramak amacıyla maceralara atılanlar olduğunu belirtmekte fayda var. Bizlere, beyaz kablumbağaların güzelliklerini genellikle bu maceracı kişiler tarafından çekilen fotoğraflar gösterebilmektedir.

Beyaz kaplumbağaları bu kadar özel yapan, onlara estetik ve ayrıcalık katan beyaz renkleridir. İnsanlar genellikle kahverengi ve yeşil tonlarda kaplumbağalar görmeye alışkındır.

Beyaz kaplumbağaların rengi temel olarak iki nedenle ortaya çıkmaktadır. Birinci grup renk pigmentlerinin eksikliği sonucu beyaz renk alanlardır. İkinci grup ise renk pigmentlerine sahip olmasına rağmen, belirli bir enzim eksikliği sonucunda beyaz renk alan kaplumbağalar.

Bu durumlar kaplumbağaların alışıla geldik renkleri yerine beyaz kalmalarına neden olmaktadır. Beyaz kaplumbağaların hepsi albino değildir, kalıtsal olarak bazı çekinik genlerin bu duruma sebep olduğu düşünülmektedir.

 • Arap Tavşanı Kanguru

Arap Tavsani Kanguru - İlginç Canlılar

Kırtavşanı, adatavşanı, yerköpeği veya daha çok bilinen adıyla araptavşanı (Allactaga williamsi) Orta Anadolu Bölgesi ve Batı Anadolu Bölgesi ovalarıyla Doğu Anadolu’nun yayla ve steplerinde görülür. Türkiye’de yaşayan diğer türlerinden A. elater genellikle Iğdır-Kars dolaylarında, A. euphratica Şanlıurfa civarında yayılım göstermektedir. Çok fazla bilinen ve rastlanılan bir tür değildir.

Bitki örtüsü bozulmamış, seyrek otlu, zemini sert, 350 ila 2 bin 600 metre yüksekliğe kadarki doğal alanlarda yaşar.

Gececil bir kemirgen türüdür. Kanguru gibi zıplayarak yol alır. Yaşadığı yerlerde kalabalık koloniler kurar. Herhangi bir tehlike ile karşılaştığında hızlı manevralarla yuvasına girip yuva ağzını hemen kapatır. Jerboa olarak da bilinir. Arap ülkelerinde özellikle Suriye’de avlanılıp yenilir. Türkiye’de tarım nedeniyle hızla sayıları azalmış, özellikle Fırat arap tavşanının nesli tükenmek üzeredir. A. williamsi ve A. euphratica IUCN tarafından kırmızı listeye alınmıştır.

Adı “tavşan” olsa da huş faresinin de girdiği dipodidæ (araptavşanıgiller/araptavşanları) takımına girer. Tavşan ise kemirgen bile değildir, kemirgenlerle çok yakın akraba olan Lagomorpha (tavşangiller/tavşanlar) takımına girer.

 • Saiga Tatarica

Saiga - İlginç Canlılar

Sayga (Saiga tatarica ve Saiga tatarica mongolica) Kazakistan, Özbekistan, Türkmenistan, Rusya ve Moğolistan’da yaşayan göçücü bir çift toynaklı memeli cinsidir.

Sayga cinsinin en karakteristik özelliği kabarık ve öne doğru uzayıp sarkmış burnudur. Burnunun evrimsel süreçte tozlu-kumlu coğrafyada havayı filtre edebilmesini sağlayacak adaptasyonlar kazandığı düşünülüyor, ayrıca Saygaların kışın oldukça ağır mevsimsel şartlarda nefes alırken; ciğerlerine giden havanın ısınmasını gelişmiş burunları sayesinde sağladıkları da ciddi olarak tahmin edilmektedir. Boyutları için konuşulacak olursa, ortalama erkek bir sayga yerden omzuna kadar 76 cm yüksekliğe sahipken; 30–40 kg arasında değişen bir ağırlık kazanırlar, genellikle dişi bireylerin boyutları erkeklerinkinin 4’te 3’ü kadar olmaktadır. Erkek bireyler uzun amber sarısı boynuzlar taşırlar ve bu cins mevsimsel post değişimi yaşamaktadır. Yazın kısa ve soluk kahve rengi postları olurken; kışın uzun ve beyaz çalan bir kıl grubuyla çevrelenirler.

 • Hagfish

Hagfish 1024x683 - İlginç Canlılar

Bu canlıların çok ilginç bir özelliği var: Eğer ki korkutulacak olurlarsa, çok kısa sürede, çok yoğun bir protein “kılıf” salgılıyorlar. Bu salgıları sayesinde vücutlarının etrafı kalın ve yoğun bir katman ile kaplanıveriyor ve böylece avcılarından korunabiliyorlar.

Bu salgı üzerinde çalışan araştırmacılar, esasında bu salgının oldukça ince ve sık bir ağ yapısından oluştuğunu keşfettiler. Bu telciklerin her biri, insan saçından 100 kat daha ince ve yapıları, bu tellerin örülebilmesine müsade ediyor. Bu şekilde üretilen malzemeler, naylon veya plastik kadar sağlam olabiliyor! Üstelik hagfish, bu salgıyı sadece birkaç saniye içerisinde salgılıyor, bu da üretiminin aşırı kolay olmasına neden oluyor. Araştırma ekibinden Dr. Atsuko Negishi’nin aktardığına göre, bu ağsı yapı naylon ve poliesterden çok daha dayanıklı. Kendisi bu çalışmayı, “Bu, canlıların protein yapılarından yola çıkarak üretebileceğimiz aşırı dayanıklı malzemelerin sadece başlangıcıdır.” olarak nitelendiriyor.

Konuyla ilgili bir sonraki araştırma, bunun yapay olarak nasıl üretilebileceği sorusunu ele alacak. Hagfish’in kitleler halinde toplanıp salgılama sürecine katılması ekonomik olarak mantıklı değil. Bunun yerine, hagfish’e bu özelliğini veren genler bakterilere aktarılarak bu üretimin yapılması sağlanabilir. Böylece hem hayvanlar zarar görmemiş olacak, hem de eşit derecede kolaylıkla bu malzemeler üretilebilecek.

 • Deniz Ejderhası

Deniz Ejderhasi 1024x768 - İlginç Canlılar

Deniz Ejderi (Deniz Ejderhası) başka bir deyişle Yapraklı Deniz Ejderi, denizatı ile ilgili olan bir tuzlu su balığıdır. Phycodurus cinsinin tek üyesidir.

Deniz ejderhaları yapraklı bir görünüme sahiptir. Denizin içinde bu yapraklar onu öyle saklar ve kamufle eder ki, kimse onun balık olduğunu anlamaz. Yüzgeçleri sürekli renk değiştirir ve ve dalganır. Uzun yaprak görünümlü çıkıntılar tüm vücutlarından çıkmaktadır. Bu çıkıntılar itici amaçlar kullanılmazlar, yalnızca kamuflaj için kullanılırlar. Yapraklı deniz ejderi, boynunun kabarık kısmındaki göğüs yüzgeci ve kuyruğun sonuna yakın olan sırt yüzgeci ile ilerler. Bu küçük yüzgeçler neredeyse saydamdır ve su üzerinde sakince ilerlerken yüzgeçlerini ince ince dalgalandıkları için zor farkedilirler, bu nedenle suda yüzen bir deniz yosununu andırırlar.

Adı ejderha olsa da boyları ortalama 40 santimetredir. Mimi mini yapraklı ağızları ile bu ejderhalar karides yemeyi çok severler. Genelde Avustralya bölgesinde sığ, ılık sularda yaşarlar. Maalesef bu zarif hayvanlar yok olma tehlikesi ile karşı karşıyadır. Koruma altına alınmışlardır.

Yapraklı deniz ejderi Güney Avustralya eyaletinin resmi deniz amblemidir.

 • Yavaş Loris

yavas loris 1024x708 - İlginç Canlılar

Gözleri tatlı görünebilir; ancak dirsekleri tamamen ölümcül!

Endonezya şeridinde bulunan, büyük gözlü ve gece yaşayan primatlara genellikle yerliler tarafından tıbbi ve ruhani özellikler atfedilir. Bu yüzden, ne yazık ki, şanssız lorisler kendilerini genelde bir odun ateşinin üzerinde közlenirken bulurlar. Yerliler, bu pişirme işlemi sırasında lorislerden akan sıvıların insanların ömrüne ömür kattığına inanırlar. Lorislerin vücutlarının farklı parçaları da tıbbi amaçlarla kullanılır. Hatta yaygın bir efsaneye göre, bu bölgelerde yapılan yeni karayollarının altına loris cesetleri gömülür, bu sayede o karayolunda kaza olmayacağına inanılır.

Daha da kötüsü var. Yavaş Loris olarak bilinen Nycticebus cinsi lorisler, Dünya’nın bilinen tek zehirli primatlarıdır. Bu hayvanlar zehirlerini çok esrarengiz bir yerde saklarlar: dirseklerinde! Burada bulunan zehir kesesini emen loris, zehri ağzına iyice yayarak tükürükleriyle aktive ettikten sonra ölümcül ısırığını atar.

Günümüzde Yavaş Lorisler Kırmızı Liste tarafından “Soyu Tehdit Altında” kategorisindedir. Cinse ait 9 farklı tür bilinmektedir ve bunların 8 tanesinin soyu halen sürmekte, 1’inin ise artık Dünya’da bulunmadığı düşünülmektedir.

 • The Indian Gharial

The Indian Gharial 1024x576 - İlginç Canlılar

Hint gavyali, gavyal de denir, Gavialidae familyasının yaşayan iki üyesinden biridir. Diğeri ise Malaya gavyalidir. Yayılım alanları Hindistan, Bangladeş, Butan, Nepal, Pakistan ve Myanmar’ı kapsamaktadır. Myanmar’da tükenmiş olabilir.

 • Hairy Frogfish

Hairy Frogfish 1024x576 - İlginç Canlılar

Triated frogfish ya da Tüylü kurbağa balığı (Antennarius striatus), Antennariidae familyasından kurbağa balığı türü. Tüm subtropikal okyanus ve denizlerde 10 ile 210 metre derinlikte yaşar. Uzunluğu 25 cm’dir. Renkleri değişken olup erkeklerde daha yoğundur. Balığın gözlerinde belirgin yayılan çizgiler ile vücudunda soluk alıp vermesini ve avlarını yakalamak için gizlenmesini sağlayan tüye benzer oluşumlar vardır. Ayrıca deniz dibinde alt solungaçlarını ayak gibi kullanıp yürüyebilmektedir.

 • Engerek Balığı

Engerek Baligi - İlginç Canlılar

Hiçbir canlının böyle sivri. keskin dişler karşısında şansı yok. 25 santimetre uzunluğundaki bu derin su canavarı ılıman tropikal denizleri tercih ediyor. Bilinen en yırtıcı avcılardan biri olan engerek balığı (Chauliodus sloani) biyolüminesans özelliğini kullanıp avını kendisine çekiyor, hatta birkaç tanesini bir araya toplayıp hepsine birden saldırıyor.

Sırt dikeninde bulunan fotoforları kullanarak ışığını yakıp söndüren avcı, muhteşem dişlerini geçirdiği anda avını tek bir hamleyle hareketsiz hale getirip, hiç parçalamadan yutabilir. Tek parça olarak yuttuğunda bir öğünü sindirmesi 12 günü buluyor. Ama midesi de çok büyük olduğu için dilerse iki öğün arasında bu kadar beklemesine de gerek yok. Yani kolay besin bulmuşken hepsini yutup midesinde stoklayabilir.
Engerek balığının dişleri öyle büyük ki ağzını hiç kapatamıyor. Ağza sığmayan bu dişlerin bir diğer özelliği de içe doğru bükü- lebiliyor olmaları. Böylece yakaladığı avı direkt midesine yönlendiriyor.
Derinlerde yaşayan türlerin çoğu geceleri beslenme şanslarını artırmak için dikey göç ederek yüzeye yakın bölgelere yüzüyor. Sabahın ilk ışıklarında tekrar karanlık ve soğuk evlerine geri dönüyorlar.

 • Shoebill

Shoebill - İlginç Canlılar

Pabuç gagalı (Balaeniceps rex) ya da pabuç gagalı leylek, leyleğe benzeyen çok büyük bir kuş türüdür. Adını çok büyük ve ayakkabıya benzeyen gagasından alır. Genel biçim itibarıyla leyleğe benzese ve daha önceden leyleksiler (Ciconiiformes) takımında sınıflandırılmış olsa da diğer yaşayan kuşlarla olan akrabalık ilişkisi tam olarak belirlenememiştir. Bazı otoriteler pelikansılar (Pelecaniformes) takımı içinde sınıflandırmaya başlamıştır. Monotipik Balaenicipitidae familyasındaki monotipik Balaeniceps cinsinin tek türüdür. Erişkin kuşlar genel olarak gri tüylere sahip iken genç kuşlar daha kahverengi tüylere sahiptir. Afrika’nın tropikal doğu bölgesinde, Sudan’dan Zambiya’ya kadar büyük bataklıklarda yaşarlar.

 • Balon Balığı

Balon Baligi 1024x576 - İlginç Canlılar

Balon balıkları ailesi ya da bilimsel adlarıyla Tetraodontidae familyası, üst sınıf olarak Tetraodontiformes takımına ait bir ailedir. Bu ailede en az 200 türde ve 29 cinste balon balığı bulunur. Ailenin bu bilimsel adı ve bu takıma ait olmasındaki temel neden, aile üyelerinin karaciğerlerinde barındırdıkları tetrodotoksin adlı zehirli kimyasaldır.

Ailenin ”balon balıkları” olarak adlandırılmasının nedeni ise kendilerini şişirerek daha büyük görünme özelliklerinden gelir. Biyologlar, bu özelliğin onların yavaşlıklarını ve bir anlamda sakarca yüzüşlerini telafi etme amacıyla evrimleştiğini düşünüyorlar. Çünkü bu hantal özellikleri onları yırtıcılar karşında savunmasız hale getiriyor ve midelerinin elastikliğini kullanarak kendileri şişirmeleri ve dikenli vücutlarını ön plana çıkarmaları, yırtıcıları kendilerine saldırmamaları konusunda uyarıyor.

(Visited 247 times, 1 visits today)
Admin

Admin

Yorum Yazabilirsiniz

%d blogcu bunu beğendi: