İlk Uzay Yolculuğu Ne Zaman Yapıldı?

İlk Uzay Yolculuğu Ne Zaman Yapıldı?, OkuGit.Com - Tarih, Güncel, Kadın, Sağlık, Moda Bilgileri Genel Bloğu

İlk Uzay Yolculuğu Ne Zaman Yapıldı?

İnsanlık tarihinin yüzyıllardır süren uzay macerası, merak ve araştırma isteğinden çok içerisinde rekabet barındıran bir durumdur. ABD ve Sovyetler Birliği arasında bir mücadeleye dönüşen bu durum ile birlikte insan izlerinin uzaya ulaşması sağlandı. Öncelikli olarak uzak coğrafyalardaki hedefleri vurabilmek adına kıtalar arası füze sistemleri geliştirilmeye başlandı. Bu bağlamda Sovyetler Birliği, 4 Ekim 1957 tarihinde Spuntik 1 uydusunu uzaya göndererek, bu anlamda bir ilke imza atmış oldu. Bu tarihten yaklaşık 4 ay sonra ise ABD tarafından Explorer 1 uydusu uzaya gönderildi.

Uzaya uydu gönderilmesinin ardından, bu konu ile alakalı daha geniş kapsamlı çalışmalar başlatıldı. İnsanlı uzay yolculukları ön plana çıktı ve bu konuya yönelik sistemler geliştirildi. Bununla alakalı her iki ülke de tek kişilik uzay kapsülleri geliştirdi. Peki ilk uzay yolcuğu ne zaman yapıldı? Sovyetler Birliği bu çalışmayı rakibinden önce tamamlayarak Vostok kapsüllerini geliştirdi. Sovyet kozmonot Yuri Gagarin, uzay macerasını başlatmak için ilk adımı attı ve tam 59 sene önce 12 Nisan 1961 tarihinde, Vostok 1 adı verilen uzay mekiği ile dünya yörüngesini turlayarak yeryüzüne geri döndü. Bu sayede Vostok 1, insanlı ilk uzay mekiği olurken aynı zamanda Yuri Gagarin de uzaya çıkan ilk insan olarak tarihte yerini aldı. Böylelikle ilk insanlı uzay yolculuğu gerçekleştirilmiş oldu. Ayrıca Sovyetler Birliği, uzay çalışmalarında ilk uzay istasyonu olan Salyut 1 ‘le de bir ilke imza atmıştır.

uzay1 300x168 - İlk Uzay Yolculuğu Ne Zaman Yapıldı?

Uzaya Çıkan İlk Kadın Kozmonot

uzay4 300x222 - İlk Uzay Yolculuğu Ne Zaman Yapıldı?

Sovyetler Birliği tarafından yapılan çalışmalar ile Yuri Gagarin ‘in ardından, Vostok kapsülleri ile uzaya 5 kozmonot daha gönderildi. Bu 5 kozmonot arasında, bir ilki yaşatması dolayısı ile oldukça önemli bir kozmonot da vardı. Vostok 6 kapsülü ile 16 Haziran 1963 ‘te yörüngede yolculuk yapan kozmonot Valentina Tereşkova, uzaya çıkan ilk kadın kozmonot olarak tarihe geçti. ABD ‘de aynı yıllarda birden çok kozmonotunu uzaya gönderdi.

Uzay Boşluğunda Yapılan İlk Yürüyüş

uzay5 300x208 - İlk Uzay Yolculuğu Ne Zaman Yapıldı?

Sovyetler Birliği uzay konusundaki çalışmalarını bir adım ileriye taşıyarak, tek kişilik uzay aracı olan Vostok kapsülleri yerine, 2 ya da 3 kişilik kapasitesi olan Voskhod uzay kapsüllerini geliştirmeye başladı. Sovyet kozmonot Aleksey Leonov, Voskhod 2 uzay kapsülü ile 8 Mart 1965 yılında yapılan uzaya yolculukta uzay boşluğundaki ilk yürüyüşü gerçekleştirdi.

Ay ‘a Ayak Basan İlk İnsan ve Sürecin Gelişimi

uzay2 300x149 - İlk Uzay Yolculuğu Ne Zaman Yapıldı?

Uzay ‘a ilgisi olan, bu konunun tarihi ve gelişmeleri ile yakından ilgilenen kişiler tarafından en çok merak edilen soru da Ay ‘a ilk uzay yolculuğu ne zaman yapıldı? sorusudur. Dönemin ABD başkanı John F. Kennedy, 12 Eylül 1962 tarihinde yapmış olduğu konuşmasında, uzay yolculuğunda yeni hedefin Ay ‘a gitmek olduğunu belirtti. Bu hedef ile başlatılan çalışmalar neticesinde önce 2 kişilik Gemini adı verilen uzak mekiği üretildi. Ardından 3 kişilik Apollo uzay mekiği üretildi.

Çalışmaların tamamlanmasının ardından Ay ‘a ilk yolculuklara başlanmasına karar verildi. Aralık 1968 ‘de, astronotlar Frank Borman, James Lovell ve William Anders, Apollo 8 adı verilen uzay mekiği ile Ay ‘ın yörüngesini 10 kere kat etmeyi başardı. Böylelikle Ay’a ilk uzay aracını gönderen ülke ABD olmuş oldu. Bu yolculuğun ardından Neil Armstrong, Buzz Aldrin ve Michael Collins, Apollu 11 uzay mekiği ile Temmuz 1969 yılında, Ay üzerine iniş yaptı. Bu uzay yolculuğu sırasında Neil Armstrong, Ay ‘a ayak basan ilk insan olarak tarihe geçti.

Bu gelişmelerin ardından Ay yüzeyine 10 ayrı astronot daha gönderildi. Bu esnada, Sovyetler Birliği de uzay ile ilgili çalışmalarına devam etti. Ay ‘a insan yollamak için 3 kişilik Soyuz adı verilen uzay mekikleri üretilmeye başlandı. Ancak bu uzay mekiklerini Ay ‘ın yüzeyine indirebilecek güçte roket geliştirilemediği için Sovyetler Birliği hızlı başladığı uzay çalışmalarını 1974 tarihinde sona erdirdi. Sovyetler Birliği’nin dağılması ile birlikte ABD ve Rusya Federasyonu arasındaki iletişim arttı ve zay çalışmaları konusunda iş birliği yapılmaya başlandı.

Uzay Yolculuklarına Dair Günümüzdeki Gelişmeler

uzay3 300x169 - İlk Uzay Yolculuğu Ne Zaman Yapıldı?

İlk uzay yolculuğu hakkında bilgi edinmek günümüzde çok daha kolaydır. Gerçekleştirilen tüm bu çalışmalar ile o dönemin şartlarında çok büyük başarılara ulaşılmıştır. Artan teknoloji ve bilgiye ulaşımın kolaylaşması ile birlikte uzay çalışmaları çok daha rahat ilerlemektedir. 21. yy ‘da devam eden uzay çalışmaları kapsamında, NASA, Artemis adı verilen keşif planlaması çerçevesinde, 2024 yılına kadar Ay ‘a insanlı seferler düzenlemeyi planlamaktadır. 4 yıl boyunca devam etmesi planlanan bu seferler sonucunda, Ay yörüngesinde bir istasyon oluşturulması hedeflenmektedir. Bu sayede, kurulan bu istasyonun bir ara basamak olarak kullanılarak Mars ‘a insanlı seferler düzenlenmesi planlanmaktadır.

Ayrıca Rusya da uzay çalışmalarına yoğun bir şekilde devam ederek Soyuz uzay mekiği ile insanlı seferler düzenlemeyi hedeflemektedir. Çin ise Shenzhou uzay mekiği ile insanlı yörünge yolculuklarını devam ettirebilmek için çeşitli çalışmalar yürütmektedir. Hindistan ise 2021 yılının sonunda, yeni geliştirdiği Gaganyaan isimli uzay mekiği ile uzaya insan gönderen 4. ülke olmayı hedeflemektedir.

Bu ülkelerin haricinde Japonya, İran ve Malezya gibi ülkeler de uzay çalışmalarını arttırarak, uzaya insanlı araç göndermeyi hedeflemektedirler. Ayrıca başka bir yenilik olarak, SpaceX, Virgin Galactic, Blue Origin ve SpaceShipTwo gibi şirketler de yörüngeye turistik amaçlı insan taşımak gibi farklı çalışmalar yürütmektedirler.

(Visited 43 times, 1 visits today)
Admin

Admin

Yorum Yazabilirsiniz

%d blogcu bunu beğendi: