İlk yerli helikopter motoru TEİ-TS1400 teslim edildi

İlk yerli helikopter motoru TEİ-TS1400 teslim edildi, OkuGit.Com - Tarih, Güncel, Kadın, Sağlık, Moda Bilgileri Genel Bloğu

Türkiye, savunma sanayiinde ürettiği İHA ve SİHA’ların yanı sıra şimdi de kendi helikopter motorunu üretmeye başladı.

Türkiye’nin havacılık motorlarında lider şirketi TUSAŞ Motor Sanayii AŞ (TEI), 35 yıllık teknik birikimi, sahip olduğu altyapı ve kalifiye iş gücüyle hem ulusal hem de uluslararası projelerde hedeflerine emin adımlarla ilerliyor.

TEI’de üretilen ilk milli helikopter motoru Gökbey TEI-TS1400’ün teslimi de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın video konferansla katıldığı törenle yapıldı.

İLK MİLLİ HELİKOPTER MOTORU TEI-TS1400

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, katılımıyla gerçekleştirilen törende ilk yerli helikopter motoru canlı yayında çalıştırılarak test edildi.

1660 beygire kadar güç üretme kapasitesine sahip TEİ-TS1400 motorunun üretiminde de imalat ve malzeme teknolojileri alanlarında TEI pek çok ilke imza attı.

Türkiye’de ilk tek kristal türbin kanadı üretimini gerçekleştiren şirket, ilk kez nikel ve titanyum alaşımları için havacılık kalitesinde dövme teknolojisi geliştirdi.

TS1400’ün tüm testleri de milli imkanlarla geliştirilen milli bremzelerde gerçekleştirildi.

GÖKBEY, YERLİ MOTORLA UÇACAK

Üstün yetenekli milli üretim turboşaft motor, ilk olarak yine yerli üretim olan Gökbey helikopterlerine entegre edilecek.

Önümüzdeki süreçte, motorun farklı türevleri geliştirilecek.

Söz konusu motorlar Hürkuş ve Atak helikopterlerinde de kullanılabilecek.

gokbey 4330 - İlk yerli helikopter motoru TEİ-TS1400 teslim edildi

gokbey 6272 - İlk yerli helikopter motoru TEİ-TS1400 teslim edildi

(Visited 8 times, 1 visits today)
Admin

Admin

Yorum Yazabilirsiniz

%d blogcu bunu beğendi: