Intel işlemcilere AMD Smart Access Memory özelliği!

Intel işlemcilere AMD Smart Access Memory özelliği!, OkuGit.Com - Tarih, Güncel, Kadın, Sağlık, Moda Bilgileri Genel Bloğu

AMD, 8 Ekim’de yeni işlemcileri Ryzen 5000 serisini tanıtmıştı. Piyasadaki en güçlü oyun işlemcileri olarak nitelendirilen Ryzen 5000 serisi, bir takım yazılımsal avantajları da beraberinde getiriyordu. Bunlardan birisi de AMD Smart Access Memory özelliği. Son çıkan haberlere göre ise, Intel işlemcilere AMD Smart Access Memory özelliği geliyor.

AMD’nin tanıttığı SMA özelliği, ekran kartı ve işlemci arasındaki bağlantıyı kuvvetlendirerek ekran kartı üzerinde bulunan belleklerin tamamına erişim imkanı veriyor.

Intel işlemcilere AMD Smart Access Memory özelliği geliyor

RX 6000 serisi ekran kartları ile birlikte gelen Smart Memory Access özelliği, oyuna bağlı olmakla birlikte yüzde 4 ile 13 arasında performans artışı yaşanmasına sebep oluyor. Ancak bu özellik, ilk etapta Ryzen 5000 serisinden bir işlemci ve RX 6000 serisinden bir ekran kartına ihtiyaç duyuyordu. Fakat firmalar arasında yapılan görüşmeler sonucu, SMA teknolojisinin küresele yayılma ihtimali ortaya çıkmıştı.

intel islemcilere amd smart access memory ozelligi 1 - Intel işlemcilere AMD Smart Access Memory özelliği!

AMD, Intel ve NVIDIA isterse onlara SMA konusunda yardım edeceğini açıklamıştı. Ancak aynı anda hem ekran kartı hem de işlemci üreten tek firma oldukları için, avantajların kendilerinde olduklarını da belirtmişlerdi. Bu konunun üzerinden kısa bir zaman geçmesinin ardından, Intel işlemciler için AMD Smart Access Memory özelliği Asus ROG Maximus XII Hero anakartında görüldü.

intel islemcilere amd smart access memory ozelligi 2 - Intel işlemcilere AMD Smart Access Memory özelliği!

Re-Size BAR Support adı altında gelen SMA özelliği sayesinde, Intel işlemci ve AMD ekran kartı birlikte kullanılabildi. Yukarıda yapılan performans testinde, Forza Horizon 4 oyununda yaklaşık yüzde 13’lük bir performans artışı yaşandı. Bu test sisteminde kullanılan ekran kartı RX 6800 XT olurken, işlemci ise Core i7-10700K oldu.

Smart Access Memory özelliği Intel işlemcilere hızlı bir şekilde gelmiş olsa da NVIDIA ekran kartlarına ne zaman geleceği henüz bilinmiyor. RTX 3000 serisi ve Intel işlemciler arasında yakalanacak bu uyum, AMD’nin elini bir miktar zora sokabilir. Ancak AMD yapılan röportajda, oyuncuların onlar için daha önemli olduklarını belirtmişti.

 

(Visited 16 times, 1 visits today)
Admin

Admin

Yorum Yazabilirsiniz

%d blogcu bunu beğendi: