İskoçya Hakkında Bilgiler

İskoçya Hakkında Bilgiler, OkuGit.Com - Tarih, Güncel, Kadın, Sağlık, Moda Bilgileri Genel Bloğu

İskoçya Hakkında Bilgiler

İskoç isim kökünün farklı bir hikayesi var. ‘Scot’ yani İskoç kelimesine 5. yüzyıldan itibaren Roma metinlerinde rastlıyoruz. Romalılar, İrlanda’dan Britanya Adası’na göç edenlere ‘Scot’ diyormuş.

İskoçya bilindiği üzere viskinin anavatanı. İskoçların milli içeceği olan viski, “hayat suyu” olarak anılır. Bu sebeptendir ki ihracatlarında birinci sırada viski yer alır. Özellikle Speyside Bölgesi ve Strathisla Damıtımevi en çok öne çıkan üretim yerlerdir. İskoçlar ‘şerefe’ demek yerine, ‘sağlığına’ demeyi tercih ederler. ‘Slainte Maithe’ diye yazılır, ‘slahn cha’ diye okunur.

 • Edinburgh

Edinburgh - İskoçya Hakkında Bilgiler

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İskoçya denince akla gelen ilk şehir masalsı Ortaçağ şehri; hayaletleriyle, bahçeleriyle, neoklasik yapılarıyla ünlü başkent Edinburgh’tur. İngilizce okunuşu ise Edinbra’dır.

 • Edinburgh Kalesi

Edinburgh Kalesi - İskoçya Hakkında Bilgiler

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dünyaca ünlü Edinburgh Kalesi şehrin en yüksek noktalarından birisine konuşlandırılmıştır.

Edinburgh gezilerinde turistlerin en çok uğradığı yerler arasında bulunan bu kalenin tarihi yaklaşık 1000 yıl öncesine dayanmaktadır.

 • Gayda (Bagpipe)

Gayda - İskoçya Hakkında Bilgiler

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İskoçya denince gayda’dan bahsetmemek olmaz. 1700’lü yıllarda savaşın enstrümanı diye adlandırılan bu tiz sese sahip nefesli alet,

İskoçya’da her köşe başında veya gür sesiyle 7 mahalle öteden duyabileceğiniz ve içinizi kıpırdatan geleneksel bir çalgıdır.

 • Etek ( Kilt )

Etek - İskoçya Hakkında Bilgiler

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İskoçya’ya gideceğim denildiğinde arkasından gelen ilk cümle “Etek de giyip gezecek misin” olmuştur.

İskoçlar adeta etek giyen erkekleriyle ünlüdür. Aslında o etek denilen kıyafet kilttir. Kareli rengarenk şekillerden oluşan kiltler genelde özel günlerde giyilir.

 • Şato

Sato - İskoçya Hakkında Bilgiler

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Şato denince akla gelen ilk ülke şüphesiz İskoçya’dır ve İskoçya’da yüzyıllar önce 4000’e yakın şato olmasına rağmen 200’e yakını günümüzde mevcuttur. Bunlardan akla gelen ilk
şatolar ise Edinburgh Şatosu, Stirling Şatosu, Glamis Şatosu, Huntingtower Şatosu, Invereray Şatosu, Eilean Donan Şatosu, Culzean Şatosu, Lickleyhead Şatosu Dundas Şatosu, Stonefield Şatosu, Barony Şatosu, Balmoral Şatosu, Dunnattor Şatosu , Fyvie Şatosu, Dunrobin Şatosu, Kilchurn Şatosu, Inverness ve Urquarth Şatosu…

 • Golf

Golf - İskoçya Hakkında Bilgiler

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Aslında Golf sporu 15. yüzyılda İskoçya’nın doğu kıyılarındaki St. Andrews şehrinde İngiliz işgaline karşı koyma amacıyla icat edilmiş bir spordur.

Dolayısıyla İskoçlar golfü çok severler ve İskoçya’da uçsuz bucaksız birçok şahane golf sahası bulunmaktadır.

 • Edinburgh Festivali

Edinburgh Festivali - İskoçya Hakkında Bilgiler

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İskoçya denilince akla Edinburgh, Edinburgh denilince akla gelen ilk şeylerden bir tanesi de dünyaca ünlü Edinburgh Festivali’dir. Bu festival yaklaşık 25 gün sürer ve her türlü sanatsal, kültürel, geleneksel etkinlik mevcuttur. Edinburgh, dünyanın birçok yerinden gelen turistlere her sene festival için ev sahipliği yapmaktadır. Fırsat bulursanız ve bütçeniz el verirse Edinburgh Festivaline katılıp, o uluslararası havayı solumanız size hayat adına çok şey katacaktır.

 • Yaylalar ( Scottish Highlands )

Scottish Highlands - İskoçya Hakkında Bilgiler

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kuzeybatı İskoçya’nın etrafını çevreleyen dağlık bölgeye İskoç yaylaları denmektedir. Merkezinde efsanevi Nessie canavarıyla ünlü Loch Ness gölü bulunmaktadır. Britanya’nın 1100 metre yüksekliğe sahip en yüksek dağı Ben Nevis de Highlands bölgesinde yer almaktadır.

 • William Wallace

William Wallace - İskoçya Hakkında Bilgiler

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İskoç tarihinin en önemli figürlerinden biri de şüphesiz William Wallace’tır.
Cesur Yürek filmindeki İskoç Şövalye William Wallace, İskoçya’nın bağımsızlığı için mücadele etmiş ve 1297’de İngilizleri yenmiş bir halk kahramanıdır.

 • Whisky

Whisky - İskoçya Hakkında Bilgiler

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Aslında viski kelimesi Gaelic (Geylik) dilinde hayatın kaynağı anlamına gelen uisge beatha kelimesinden türemiştir. İlk viski üretimine 1494 yılında rastlanmıştır. O günden bugüne viski üretimiyle ün salan İskoçya’nın adı da bu tarihi içkiyle özdeşleşmiştir.

 • Caledonia

Caledonia - İskoçya Hakkında Bilgiler

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Caledonia kelimesi Romalılar tarafından Kuzey Britanya’ya verilmiş eski bir kelimedir. İskoçya’nın eski adıdır.

 • Loch Ness Gölü

Loch Ness Golu - İskoçya Hakkında Bilgiler

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Büyük Britanya’nın 2. büyük gölü Loch Ness Gölü’dür. Efsanevi canavarıyla ünlü Loch Ness, Kuzey İskoçya’nın yaylalar bölgesinde bulunmaktadır.

Loch Ness’te bot turu yapmak isteyenler Edinburgh’dan hemen her gün hareket eden Highlands Tur otobüsüyle bölgeye gidip gölde bot turunun keyfini çıkarabilir.

 • Nessie

Nessie - İskoçya Hakkında Bilgiler

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Loch Ness Gölü deyip de Nessie’den bahsetmemek ayıp olur. Üzerine onlarca kitap yazılmış, varlığı ve yokluğu arasında gidip gelinen Loch Ness Gölü’nün en ünlü karakteri
Nessie’dir. Tip olarak biraz dinazoru andırmaktadır.

 • Hogmanay

hogmanay - İskoçya Hakkında Bilgiler

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Aslında bu kelime İskoçların yeni yıl arefesi için yani yılın son günü için kullandıkları kelimedir. İskoçya’da yeni yıl kutlamalarına Hogmanay denmektedir.

 • Haggis

Haggis - İskoçya Hakkında Bilgiler

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İskoçya’ya gidip de Haggis yememek olmaz. Nasıl İngiltere’de fish & chips varsa İskoçya’da da Haggis vardır. Geleneksel İskoç işkembe dolmasıdır. İskoçya’da en geleneksel yemektir.

 • Sean Connery

Sean Connery - İskoçya Hakkında Bilgiler

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dünyaca ünlü aktördür. Çoğu kişi Amerikan olduğunu tahmin eder ama Sean Connery Edinburgh doğumludur. Oyuculuğa da Edinburgh’da başlamıştır.

(Visited 538 times, 1 visits today)
Admin

Admin

Yorum Yazabilirsiniz

%d blogcu bunu beğendi: