İzmir Depremi Sonrası Su Seviyesi Yükseldi, Türkiye’de Tsunami Olur Mu?

İzmir Depremi Sonrası Su Seviyesi Yükseldi, Türkiye’de Tsunami Olur Mu?, OkuGit.Com - Tarih, Güncel, Kadın, Sağlık, Moda Bilgileri Genel Bloğu

İzmir Depremi Sonrası Su Seviyesi Yükseldi, Türkiye’de Tsunami Olur Mu?

İzmir Seferihisar ilçesinde 6,6 büyüklüğündeki deprem nedeniyle deniz suyu seviyesi yükseldi. Yükselme sonucunda cadde ve sokaklar kısmen su altında kaldı. Depremin etkisi, İstanbul dahil, İzmir ve çevre illerden de hissedildi. Ege Denizi’nde oluşan depremin ardından, İzmir şehir merkezi üstünde adeta bir toz bulutu meydana çıktı. İzmir ilimizde yıkılan binalar ve can kayıpları oldu. Depremin ardından denizin geri çekildiği ve akabinde yükselerek taştığı görüldü. Bu taşma nedeniyle deniz suları Seferihisar ilçe merkezine doğru ilerledi. Deniz suyunun kabararak bir müddet sonra yeniden yükselmesi bazı işyerlerinin de suyla dolmasına neden oldu. İzmir’de oluşan 6.6 şiddetindeki deprem sonrası deniz su seviyesinin yükselmesi sonucu vatandaşlar, İzmir’de Tsunaminin olup olmadığını sorgulamaya başladılar. Suların yükselmesi ile kıyıları su bassa da iç denizlerde Tsunami olmayacağı, Tsunami’nin okyanus kıyılarındaki bölgelerde oluşabileceği yönünde değerlendirmeler yapılmaktadır.

İzmir’de Tsunami mi Oldu?

deprem1 300x168 - İzmir Depremi Sonrası Su Seviyesi Yükseldi, Türkiye'de Tsunami Olur Mu?

İzmir ilçemizde şiddetli hissedilen deprem sonrası bazı binalar yıkılırken, Seferihisar ilçesinde deniz su seviyesi kabardı. Depremi yaşayan İzmirliler panik halinde sıcağı sıcağına yaşanan olağan dışı gelişmeleri kameraya aldılar. Bu yaşananlar sonrası vatandaşlar, Seferihisar’da tsunami olduğunu düşündüler. Tsunaminin tam olarak ne olduğu, neden ve nasıl gerçekleştiği hakkında bilgi eksikliği olması nedeniyle kafalar karıştı. Zihinlerdeki soru işaretlerini gidermek adına Tsunami nedir, nasıl oluşur? Sorularının cevaplarını vermeye çalışacağız.

Tsunami Nedir?

deprem2 300x168 - İzmir Depremi Sonrası Su Seviyesi Yükseldi, Türkiye'de Tsunami Olur Mu?

Tsunami, deniz dibinde veya okyanuslarda yaşanabilen gök taşı düşmeleri, nükleer ve volkan patlamaları gibi pek çok olağanüstü doğa olaylarıyla bağlantılı olarak zeminde kaymalar ve taban çökmesiyle meydana gelen tektonik hareketler sonrası denize yansıyan enerji yüzünden meydana gelen uzun süreli deniz suyu dalgalanmasıdır.  büyük çaplı Tsunamilerin yaklaşık %75 ila %80’i Pasifik Okyanusu’nda meydana gelir. Buna ek olarak kasırgalar da tsunamiye sebep olurlar.

Tsunamiler gelgit olayıyla benzerlikler göstermektedir. Meteotsunamiler’de su seviyesini normalin üstüne çıkarabilir. Bu farklılık, alçak basınç bölgesinde ki basıncı düşük atmosferden kaynaklanır. Bunlar kıyıya varınca etrafı suyla doldurup tsunamiye benzetilebilir. Tsunami dalgaları olağan deniz dibi akıntılarına ya da deniz üstü dalgalarına benzemezler, çünkü burada dalga yükseklikleri daha uzundur. Tsunamiler, başta hızlı yükselen bir gelgit olayına benzeyebilirler. Bu sebeple gelgit dalgası olarak tanımlanırlar. Yine de böyle bir tabir bilimsel olarak kabul görmese de, gelgit ve tsunami arasındaki etkisel ilişkinin yanlış anlaşılmasına neden olabilir.

Tsunamiler genellikle dalga treni olarak tabir edilen dakikalar ve saatler içinde değişebilen bölümlerden meydana gelen dalgalardan oluşurlar. Büyük hareketlerde onlarca metre dalga yükseklikleri açığa çıkabilir. Tsunamiler kıyı alanlarını etkilese bile, genel yıkıcı güçleri kuvvetlidir ve bütün okyanus havzalarını etkilerler.

2004 yılında Hint Okyanusunda meydana gelen tsunami, tarihteki en yıkıcı doğal felaketler arasında girdi ve bu Okyanusu çevreleyen 15’e yakın ülkede yaklaşık 235.000’e yakın kişi yaşamını yitirdi ya da ortadan kayboldu. Antik Yunan tarihçilerinden Thucydides M.Ö. Tsunamilerin kaynağının denizaltında meydana gelen depremlerle alakalı olduğunu öne sürmüştü. Fakat tsunami hakkında ki detaylar içinde yaşadığımız yüzyıla kadar anlaşılamadı.

Tsunamiler Sadece Yüksek Dalgalarla Oluşmazlar

deprem3 300x157 - İzmir Depremi Sonrası Su Seviyesi Yükseldi, Türkiye'de Tsunami Olur Mu?

Uzmanlar, bir deprem sonrası tsunami oluşur mu sorusunu “Evet geçmişte olmuşsa gelecekte de olabilir” şeklinde yanıtlamışlardı. Tsunami oluşumu ekseriyetle dalga boyları yüksek ve hızlı akması şeklinde bilinir; fakat bu dalgalar her daim büyük görünmek zorunda değildirler; mühim olan, yüzey altında çok büyük oranda suyun yer değiştirmesidir. Fay hatları kırıldıktan sonra kısa sürede metrelerce ilerlediğinde, üstünde götürdüğü su kolonu aniden bulunduğu alanda zıplar. Bu durum problemsiz yüzeylerde sürtünme şekliyle oluşturulan yüzey dalgalarından daha fazla ve büyük miktarlarda suyun alan değişmesi demektir. Tsunami, ismini de bu olaydan almıştır.

Tsunami, kıyıya yaklaştıkça suda ki derinlik azalması nedeniyle dalga boyunun artmasıdır. Rüzgarlar nedeniyle açığa çıkan yüzey dalgalarında, iki dalganın arası boşluk genelde 100 metre olur ve bunların yüksekliği 2 metreye ulaşabilir. Derin okyanuslarda oluşan tsunami hareketlerindeyse dalgalar arası mesafe 200 KM ‘yi bulabilir. Açıklarda bazen yalnızca 30 cm ile 1 metre büyüklüğe sahip dalgalar, 800 Km/s ulaşan hızda hareket edebilir; başka bir ifadeyle koskoca okyanusu 1 günden daha kısa süre içinde aşması mümkün… Bu küçük boyutları sebebiyle, gemiciler altlarında hareket eden tsunami olayını fark edemeyebilirler. İlaveten yüksek hızlar, temel bir gerçeği de ortaya çıkarır

Tsunamiden Koşarak Kaçmak Boşa Çabadır

Eğer dalgaların yaklaştığı görülürse, derhal zeminden daha yüksek bir alana ulaşarak korunmak mantıklı olacaktır. Kıyıya varan dalgalar, hızlıca yavaşlayıp saatte 30 ile 50 Km hızlara düşer ve kıyıya vurmadan evvel, kıyı sularının sanki bir gelgit varmışçasına geri çekilmesine sebep olurlar. Fakat hakiki gelgit olaylarında buna neden olan Ay ve Güneş hareketleridir; tsunami olaylarında gök cisimlerinin hiçbir etkisi olmaz. Bu yüzden tsunamilerin gelgit dalgası olarak adlandırılmaları yanlıştır. Bununla birlikte, Ay ve Güneş kaynaklı gelgit döngüleri ile bağdaşmayan su çekilmeleri, tsunami olaylarının en net işaretleri sayılır.  Böyle sıra dışı kıyı suyu hareketi görülmesi halinde, kati suretle gelgitin olduğu kıyıya ve suyun çekilmesi sonucu çıplak kalan sahile gidilmemesi gerekir. Bunun yerine yüksek bir yere ulaşmaya çalışmak daha doğru olacaktır. Akabinde dalga gücüyle ansızın kıyıya yönelen su, üstte bahsettiğimiz üzere ekseriyetle gittikçe büyüyen dalga hareketleri meydana getirirler; fakat bu büyüme bazen yalnızca birkaç cm ya da metre; hatta pek çok tsunami olayında açığa çıkan dalga boyları yaklaşık 3 metre yüksekliğe ulaşabilir. İzmir depremi sonrası Tsunami mi oldu? sorusunu soranlar için konu hakkında faydalı bilgiler vermeye çalıştık, umarız faydalı olmuştur.

(Visited 9 times, 1 visits today)
Admin

Admin

Yorum Yazabilirsiniz

%d blogcu bunu beğendi: