Japonya’ da ki Köpük Evler

Japonya’ da ki Köpük Evler, OkuGit.Com - Tarih, Güncel, Kadın, Sağlık, Moda Bilgileri Genel Bloğu

Üretimi basit olan bu evlerin yaratıcısı olan Japan Dome House isimli firma, yaptığı açıklamada bir tür strafor malzemesi olan genleşmiş polistiren kullandığını belirtti. Bu strafor malzemesini 4. nesil yapı malzemesi olarak tanımlayan firma, 2016 yılındaki depremden sonra daha fazla talep aldıklarını da ifadelerine ekledi.

Japonya’daki köpük evlerin öne çıkan niteliklerinden biri yalıtkanlık özelliği. Evler, sağladığı yalıtım sayesinde ısı dengesinin bozmuyor ve böylece doğal gaz faturalarından cüzdanı yananları imrendiriyor.

Ayrıca evlerin sahip olduğu kubbe yapı sayesinde ısı hanenin her yerine kolaylıkla dağılabiliyor. Evinde enerji tasarrufu yapmak isteyenler için biçilmiş kaftan.

Köpük evlerin sağlam yapısını ortaya koyan niteliklerden biri daha kubbeye dayanıyor. Evin tasarımında ana role sahip kubbe yapı sayesinde esen kuvvetli rüzgar, evin üzerinden dağılıyor.

Köpük evlerin ömrü yaklaşık 300 yıl. Şirket, uzun ömrün sırrının polistiren olduğunu ifade ediyor. Çünkü polistiren, demir gibi paslanmıyor ve ahşap gibi çürümüyor.

Ülkemiz gibi hareketli fay hatlarına sahip Japonya, bu evler sayesinde olası depremlerden daha az zarar görmeyi planlıyor. Çünkü konutların biçimi ve kullanılan malzemeler sayesinde ağır bir yapı niteliğinden uzak olması köpük evleri sarsıntılara karşı dayanıklı hale getiriyor.

Parçaların bir araya getirilmesiyle oluşturulan köpük evlerin tamamlanması için 3-4 kişilik bir ekibin 7 gün çalışması yeterli oluyor.

Açıkçası ülkemizde de kullanılabilecek bir sistem olması açısından bizlerde tercih edebiliriz diye düşünüyorum. Maliyet olarak sanırım 20.000 TL den başlayan fiyatlar olacaktır. Bu fiyat oldukça uygun ve arazisi mevcut olan insanlar için uygun maliyetli bir çözüm olacaktır.

Turizm olarak da Bungalov evler gibi meşhur Şirinler Çizgi Filminde kine benzer renklerle bezenip Şirinler Köyü Temalı bir tatil mekanı da yapılabilir kanaatindeyim.

kopuk ev 1 - Japonya' da ki Köpük Evler kopuk ev 2 - Japonya' da ki Köpük Evler kopuk ev 3 - Japonya' da ki Köpük Evler kopuk ev 4 - Japonya' da ki Köpük Evler kopuk ev 5 - Japonya' da ki Köpük Evler kopuk ev 6 - Japonya' da ki Köpük Evler kopuk ev 7 - Japonya' da ki Köpük Evler kopuk ev 8 - Japonya' da ki Köpük Evler kopuk ev 9 - Japonya' da ki Köpük Evler kopuk ev 10 - Japonya' da ki Köpük Evler

(Visited 182 times, 1 visits today)
Admin

Admin

Yorum Yazabilirsiniz

%d blogcu bunu beğendi: