Kabızlık Neden Olur ?

Kabızlık Neden Olur ?

KABIZLIK NEDEN OLUR?

Teknolojinin gelişmesiyle beraber modern çağda çoğu işlerimizi artık makineler ve robotlar yapmaktadır. Köyden şehre göç eden insanların modern şehir hayatının hızına yetişmesi için bu durum gereklidir. Tabi bu olay insan bedeninin tembelleşmesinin en büyük yardımcısıdır aslında.

Beden hareketleri kısıtlanır, kadının ev veya iş yükü azalmış olur. Hareketsiz yaşam biçimi birçok hastalığın habercisidir. Bunlardan biriside kabızlık problemidir. Kabızlık nedeninin çoğu zaman insanda az hareket edilmesi ve yanlış beslenme tarzı ile meydana geldiği gözlemlenmiştir.

Kabızlığa başlı başına bir hastalık denemez aslında. Kabızlık yaşanmasının nedeninin birden farklı nedenleri olabilmektedir. Tek başına da oluşum gösterebilir. Çok sık rastlanılan ve geçici bir durum olduğu vesilesiyle çoğu kişi doktora kabızlık nedeniyle başvurmaz. Ancak kronik bir hal almaya başlar ise bu sağlığı olumsuz etkileyebilir.

Düzenli olarak tuvalete çıkma ihtiyacı hissederiz. Bu zaten beslenmemizle doğru orantılıdır. Dışkılama sayısı kişiden kişiye farklılık gösterir. Kimi insan üç günde bir dışkılama yaparken, kimisi de günde üç kez dışkılama yapmaktadır.

Kabızlığın ve dışkılamanın problem olarak sayılması kişinin dışkılama düzenine bağlıdır. Örneğin kişi günde iki kez dışkılamaktadır. Bu sayı bir zaman sonra iki günde bir dışkılamaya tekamül ediyorsa bu o kişi için problem olduğunu göstermektedir.

Kabızlık nedeninin tam teşhisi için ya da bir problem teşkil ediyor olması için kişinin haftada en az 3 ten az dışkılama yapmış olması gerekmektedir. Eğer haftada bir kez dışkılama oluyorsa bu ciddi kabızlık sorunu olarak kabul edilmektedir.

KABIZLIĞIN NEDENLERİ NELERDİR?

Kabızlık oluşumunun nedenleri arasında birden fazla madde sayılabilir. Stresten tutun da beslenme problemlerine karşı, yaşanılan hayat tarzı ve kalitesi, hızlı şekilde yapılan diyet programları ve daha birçok neden sayılabilir.

Kabızlığın nedenleri arasında sayılabilecek en etkili problem aslında yanlış beslenmektir. Lifli gıdalardan yoksun ve sıvı tüketiminin az olduğu, hareket ve egzersize hayatında yer vermeyen

kişilerde yaygın bir şekilde görülmektedir. Süt ve süt ürünlerinin fazlaca tüketimi kabızlık probleminin başında gelmektedir.

Şehir hayatının insana kattığı en önemli hastalık ise strestir. Hemen hemen her hastalığın temelinde yatan stres burada da önemli bir yere sahip. Kronik strese maruz kalan kişilerin, bağırsak sistemleri çöküntüye uğrayarak kabızlık sorununu meydana getirir. Olabildiğince stresten uzak bir yaşam sürmeye çalışılmalıdır.

Alınan ağrı kesiciler, kronik hastalıklarda düzenli kullanılan ilaçların yan etkileri, antidepresanlar, kalsiyum ve demir hapları kabızlık probleminin temellerini oluşturur.

Parkinson, çeşitli yeme bozuklukları hastalıkları, gebelik, sindirim sisteminin az çalışması gibi durumların neden olduğu tiroidin az çalışması durumunda meydana gelebilecek olan kabızlık, kronik bir hal alabilmektedir.

Kabızlığın kimlerde görülme olasılığı fazladır sorusunun cevabı ise şöyle;

 • Bağırsak hastalığı olanlarda
 • Kronik stres problemi olanlarda
 • Bağırsak kanseri olanlarda
 • Hamilelerde ve lifli gıda ile beslenmeyen kişilerde
 • Egzersiz ve hareketsiz bir yaşantı stilini benimseyen kişilerde
 • Yanlış ve şok diyet uygulaması yapan kişilerde
 • Metabolizma sıkıntıları yaşayan kişilerde
 • Hemoroidi olan kişilerde
 • Sıvı ve su alımını sınırlayanlarda
 • Fazla sayıda Çay kahve tüketimine bağlı olarak bağırsağın fonksiyon bozulmasında
 • Kaslarda yaşanılan aşırı gerginlik durumu
 • Pelvis kaslarının gevşeme/ gerilme durumu
 • Fazla doğum yapmış kadınlarda pelvis kaslarının zayıflaması durumu
 • Şeker hastalığı, hipertansiyon gibi kronik hastalıkların tedavi süreci
 • Meyve sebzeden yoksun yaşayan kişilerde kabızlık görülme olasılığı daha fazladır.

KABIZLIK BELİRTİLERİ NELERDİR?

Dışkılama sayısının haftada üçten az olduğu durumlarda ve dışkılamada gaitanın normalden sert oluşu ve dışkılama yaparken makatta yaşanan tıkanların gözlenmesi kabızlığın en büyük belirtisidir.

Birden fazla kabızlık nedenleri vardır. Bunların sıralaması ise şöyledir;

 • Haftada üç kereden daha az dışkılama yapma
 • Ikınarak zorlama yolu ile dışkılama
 • Sert veya büyük parçalar halinde dışkılama yapma
 • Makatı tam boşaltamamış hissi
 • Karında şişlik ve karın ağrısı
 • Bağırsaklarda aşırı gaz birikimi
 • Mide bulantısı, iştah kaybı
 • Tuvalete çıkmada zorluk
 • Uzun süre tuvalette kalma
 • Halsizlik
 • Fazla ıkınmadan dolayı makatta kanama meydana gelmesi
 • Yetersiz sıvı alımına bağlı bağırsak sendromu yaşanması kabızlık belirtileri arasında gösterilir.

KABIZLIĞIN TANI VE TEDAVİ YOLLARI NELERDİR?

Kabızlık belirtileri yaşıyorsanız eğer doktora başvurmanızda faydalı olacaktır. Doktorun yaptığı gaita testinin sonucunda kabızlığın altında yatan ana temelin tespiti gerçekleştirilir. Diğer önem teşkil edecek bağırsak kanseri, tümörleri gibi durumları test etmek için endoskopik ve kolonoskopik muayeneye ihtiyaç duyulacaktır. Makattan görüntülenen bağırsak muayenesi, bu yapılan testlerin sonucunda ciddi hastalık belirtisi göstermeyen kabızlık nedenlerinde en önemli tedavinin kişinin yaşam tarzını ve beslenmesini değiştirmek faydalı olacaktır.

Bu bulgular ve yapılan muayene sonucunda doktor kabızlık tanısını hastaya nedenleri ile beraber koymuş olur. Kişinin yaşadığı duruma, yaşam tarzının değerlendirilerek tedavi süreci başlatılır. Doktor bazı hafif semptomlarda ilaca gerek duymadan beslenme önerilerinde bulunup kabızlığın devam edip etmeyeceği takibi yapabilir.

Kuru kayısı, erik, kuru üzüm gibi kurutulmuş meyveler, elma, üzüm, avokado gibi taze meyveler, ıspanak, pırasa, lahana, baklagiller gibi posadan ve liften yana zengin gıdalar, beyaz et ve balık, zeytin, zeytinyağı ile pişirilen yemeklerin kabızlığın önlenmesinde çok büyük rolü vardır.

Tuvalet ihtiyacı olduğunda mümkün olduğunca hemen tuvalet kullanımı yapılmalıdır. Sıkılan ve tutulan dışkı, vücutta farklı durumlara yol açabilir. Ayrıca bu durumu sık sık yapmak bağırsak tembelliği oluşturarak kabızlık probleminin yaşanmasına neden olur.

Bazı sıkıntılı durumlarda müshil kullanımı geçici rahatlık sağlamakla birlikte, bağırsağın bu duruma alışması bağırsak tembelliğine yol açarak düzenli dışkılama yapan bağırsağın sistemini bozacaktır. Mutlaka doktor kontrolü ile alınmalıdır.

Çocuklarda yaşanan sakız yutmak çok gerçekleşen bir durumdur. Bağırsakta sindirilemeyen sakız, çocuklarda kabızlık probleminin en büyük nedenidir. Çocuklara bu durumu güzel bir açıklama ile ifade ederek, yapılmaması gerektiği söylenmelidir.

Düzenli egzersiz yaşamına geçiş ve bol sıvı, su tüketimi ise kabızlık probleminin çoğunu ortadan kaldıracaktır. Günde en az 2 litre su içilmelidir. Bu dışkının yumuşamasına neden olur ve bağırsak hareketliliğini düzenler.

Kahve tüketimi idrar söktürücü olduğu için, dışkı içindeki sıvıyı emerek kabızlığa zemin hazırlar. Kabız olduğunuz günlerde çay ve kahve tüketimini minimuma indirin.

Yanlış diyet uygulaması yapılması, vücudu çeşitli besinlerden mahrum bırakarak bağırsak sağlığını olumsuz etkilemiş olursunuz. Yeterli sıvı alımı olsa bile ana ve ara öğünlerden yoksun beslenme kabızlığın en büyük nedenlerinden biridir. Bu sebeple diyet yapılacağı zaman bir uzmandan yardım almak bu nedeni ortadan kaldıracaktır.

Zeytinyağı ile yapılan besinlerin tüketilmesi kabızlık probleminin yumuşatılmasına neden olacaktır. Kuru baklagiller ve kuruyemiş tüketimi de bu hususta önemlidir.

Bağırsak sağlığının en önemli ana maddesi probiyotiklerdir. Probiyotikten zengin olan; yoğurt, kefir, turşu, peynir, bitter çikolata tüketimi bağırsak sağlığı ve kabızlığın oluşmaması için etkili beslenme yöntemidir.

Sabahları uyanır uyanmaz aç karnına içilecek olan ılık veya ılık limonlu su bağırsak hareketlerini canlandıracak ve kabızlık probleminin önüne geçilmiş olacaktır.

Kabızlık tedavisinde yapılan uygulamalar; Lavman tedavisi, bebeklerde fitil kullanımı, dışkı yumuşatıcılar, bağırsakları çalıştırıcı bitki çayları tüketimi ve ilaç takviyesidir.

Kabızlığa iyi gelen yiyecekler ise şöyle;

 • Soğan, sarımsak, patates, yer elması, pancar, zencefil, zerdeçal, şalgam gibi kök sebzeler
 • Roka, ıspanak, lahana, maydonoz, dereotu, marul, taze soğan, brokoli gibi yeşil yapraklı liften zengin sebzeler
 • Kepekli ve lifli gıdalar ( keten tohumu ve yulaf kepeği gibi)
 • Kuru meyveler; kuru incir, kuru kayısı, kuru erik ve kuru üzüm gibi
 • Kabak çekirdeği ve zengin yağlardan oluşan kuruyemişler

Bu benzeri sağlıklı yiyecekleri beslenme düzenimize katarak kabızlık probleminin önüne geçmiş oluruz. Unutulmamalıdır ki kabızlık her insanda meydana gelir. Uzun süren vakalarda mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Mehmet BARIN

Mehmet BARIN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir