Kafa Uyuşması Neden Olur ?

Kafa Uyuşması Neden Olur ?, OkuGit.Com - Tarih, Güncel, Kadın, Sağlık, Moda Bilgileri Genel Bloğu

KAFA UYUŞMASI NEDEN OLUR?

Beynimiz tüm vücudumuzu komite eden en baş organımızdır. Beyin hasta olursa beden sistemi adeta çöker. Bazı nedenlere bağlı olarak yaşanılan baş ağrıları, karıncalanmaları ve uyuşmaları geçici olabilmektedir. Uzun süren şikayetlerde mutlaka geç kalınmadan bir uzmana başvurmak gerekir.

Günlük hayatımızda beynimiz aşırı yorulmalara ve strese hedef olmaktadır. Beyin sağlığımızı tehdit eden yorgunluk ve aşırı strese maruz kalma zamanla sinirsel hastalıklara ve sinir sistemi tahribatına yol açmaktadır.

Kafa uyuşması, halk arasında karıncalanma, elektriklenme ve beynin akıyor hissi yaratması olarak adlandırılır. Aslında söz konusu beyin olunca hali hazırda panik yaşama sebebi de beraberinde gelmektedir. Bütün bu şikayetlerin temelinde beyinden kaynaklı durumlar yatmayabiliyor. Çeşitli sebeplere bağlı olarak beyinde uyuşma, karıncalanma gibi durumlar yaşanılmaktadır.

Başta yaşanılan uyuşma ve karıncalanmalar saçlı deriden de kaynaklanabilmektedir. Kafa tasımızın arkasında iki tane sinir bulunmaktadır. Saçlı duyunun derisini de o sinirler sağlar. Saçlı deriye dokunma, saçı çekme, kaşıma ve yolma gibi eylemler bu uyuşmalara ve karıncalanmalara sebep olmaktadır.

Strese ve psikolojik hastalıklarla yakından ilgisi olan kafa uyuşması, sinirsel olaylar nedeniyle kanın pıhtılaşarak beyne yeteri kadar oksijen gitmemesi halinde ortaya çıkar. Yapılan yürüyüşlerle birlikte ve nefes egzersizi çeşitleri ile bu durum geçici bir süreci oluşturmaktadır. Fakat kafa uyuşması ve karıncalanması ile birlikte mide bulantısı, kusma eylemleri gerçekleşiyor ise vakit kaybetmeden doktora başvurulmalıdır.

KAFADA UYUŞMA NEDENLERİ NELERDİR?

Kafa uyuşmasının birçok nedenleri vardır. En yaygın olan nedeni psikolojik hastalıklar ve sinir sistemi bozukluklarıdır. Diğer uyuşma nedenlerini ayrıntılı bir şekilde inceleyelim;

 • DURUŞA BAĞLI UYUŞMA; Kafa sisteminin duruş şekline bağlı olarak beyne giden eksik oksijen ve kan miktarına bağlı olarak gelişen uyuşma durumlarıdır. Uzun süre tv seyrederken koltuğa kafayı eğme halinde meydana gelebilir. Yanlış pozisyonlarda uzun süre uyumak sebepler arasında gösterilmektedir.
 • B12 VİTAMİN EKSİKLİĞİ; B12 vitamininin sinir sistemi üzerinde büyük önemi vardır. Vücutta eksikliğine bağlı olarak yaşanan sinirsel durumlarda kafada uyuşmalara neden olabilmektedir.
 • KAS GERGİNLİKLERİ; Sırt, omuz veya boyun kaslarının gerilmesi nedeni ile saç dipleri derisi uyarılarak kafada uyuşma yaşanması meydana gelir. Kas gerilmeleri genellikle yoğun strese maruz kalmış kişilerde, ağır egzersiz veya işlerde çalışma gibi durumlarda ortaya çıkar.
 • BAZI HASTALIKLAR; Sinir hasarı, omurga hasarı, zona, felç, epilepsi gibi hastalıkların yaşanması zaman zaman beyinde hasarlara ve uyuşmalara neden olmaktadır. Sinir hasarında başa darbe almak durumları baştaki sinirlere darbe vurarak uyuşmaya neden olabilir. Diş tedavilerinde yine üçlü sinir damarlarının tahriş edilmesi sonucunda da aynı durumun yaşanması söz konusu olabilir. Şeker hastalıklarına bağlı sinir hasarından kaynaklı uyuşmalar meydana gelebilmektedir
 • OMURGA HASARI; Beyin tümörleri, şiddetli kemik erimesi, MS hastalığı, boyun fıtığı gibi omurga hasarından kaynaklı hastalıklarda beyin etkilenerek ve zamanla tahribat oluşarak yaşanan kafa uyuşması gözlenebilmektedir.
 • ZONA HASTALIĞI; Zona hastalığı viral bir enfeksiyondan kaynaklı suçiçeği geçirmiş kişilerde ortaya çıkmaktadır. Belirtileri arasında Halsizlik, yorgunluk, başta uyuşma, ağrı, ciltte döküntü hali meydana gelir. Başta karıncalanma ve uyuşmaya neden olur.
 • MENEJİT; Omurilik iltihaplanması olan hastalıklardan biri olan menenjit beyin bölgesine yakın olduğu için risk taşımaktadır. Sinirlilik hali, baş ağrısı ve uyuşmaya sebep olan hastalıklar arasında yer alır.
 • PSİKOLOJİK; Anksiyete, panik atak, panik bozukluk gibi psikolojik rahatsızlıklar sinir tahribatına neden olduğu için, bu kişilerde baş ağrısından kaynaklı beyin uyuşması ve karıncalanma hissi yaşamaları gayet normaldir. Özellikle yoğun stres altında çalışan ve hayat boyunca ağır travmalara maruz kalmış kişilerde yaşanılması kaçınılmazıdır.
 • MS HASTALIĞI; Görme bozuklukları, kas ağrıları, halsizlik gibi bulguları olan MS hastalığının en temel sorunu sinir tahribatıdır.
 • SİNİR TAHRİBATI; Vücudun her bölgesinde yer alan sinirler kafa bölgesinde de yer alır. Buradaki sinirler dışarıdan alınan duyuları beyne iletmekle görevlidir. Bu sinirlere alınan bir fiziksel darbe sonucunda kafada uyuşma ve karıncalanma meydana gelebilir.
 • BEYİN KANAMASI; Başta uyuşma ve karıncalanma olduğu zaman akla gelen en kötü durum her zaman beyin kanaması olur. Beyin kanaması sayılması için sadece uyuşma tek başına yeterli değildir. Beyin kanaması şüphesi olması için beraberinde; konuşurken zorluk çekme, vücut dengesini sağlamada zorluk, mide bulantısı kusma, bilinç kaybı, görmede güçlük, şiddetli baş ağrısı olması gerekir.
 • Sinüzit, felç gibi hastalıklar beyinde uyuşma nedenlerindendir.
 • Kalsiyum, potasyum ve magnezyum gibi önemli vitamin ve minerallerin vücutta azlığı kafa uyuşmasının nedenleri arasındadır.
 • Migren ve migren atakları
 • Kurşun, cıva gibi kimyasal maddelere maruz kalmak
 • Kaygı bozuklukları
 • Nefes alışveriş düzeninde sıkıntıların olması
 • Kronik hastalıklarda alınan düzenli ilaçların yan etkilerinin sebebi ile ortaya çıkan durum
 • Epilepsi nöbetleri kafaya ulaşan kan miktarını azaltarak kafada uyuşmalara neden olmaktadır.

KAFA UYUŞMASININ TEŞHİSİ VE TEDAVİSİ NASIL OLUR?

Kafa uyuşması ve karıncalanması şikayetlerini yaşıyorsanız eğer hiç vakit kaybetmeden bir nöroloji uzmanına görünmekte fayda vardır. Kan testi ile beraber beyin tomografisi, kandaki hücre sayımı, sinir iletimi çalışması, hemoglobin seviyeleri, sinir biyopsisi, vitamin değerler vb. testler yapılarak durum değerlendirmesi yapılır.

Alınan test sonuçlarına göre kafa uyuşmasının altta yatan nedeni teşhis edilerek hastalığa uygun tedavi haritası belirlenmiş olur. Sinirsel durumlardan kaynaklı baş uyuşmaları tedavisinde nöroloji uzmanları antidepresan ilacını reçete edebilirler. Ayrıca tansiyon ilaçları, iltihap giderici ilaçlar, pıhtılaşmayı önleyici kan sulandırıcı ilaçlar tedavide uygulanabilmektedir.

Cerrahi müdahale gerektiren durumlarda ameliyat ile oluşan bölge hasarı giderilir. Sinir tahribatında; iki sinir ucunun dikildiği cerrahi operasyonlar mevcuttur. Bu şekilde mevcut olan kafa uyuşmasının tedavisi uygulanmış ve giderilmiş olur.

Yaşam tarzı önerilerinde ise kişi belirli yaşam şekillerini benimseyerek kafa uyuşması tedavisi ve beyin sağlığını korumuş olur;

 • Vitamin ve mineral eksikliğinden kaynaklanan kafa uyuşmalarını gidermek için, B12, magnezyum ve potasyumdan zengin yeşil yapraklı yiyecekler, ceviz, et, balık, taze meyve sebze tüketimini arttırmalı
 • Başınızı ağır darbelerden koruyun
 • Başınızı sürekli aynı pozisyonda tutmaya özen gösterin
 • Oturuş bozukluklarından kaynaklı uyuşmaları önlemek için her zaman dik bir şekilde oturulmalı
 • Bilgisayar ve telefon gibi durumlara gün içerisinde fazlaca maruz kalmak uyuşmaya neden olur, bu sebeple aralıklı olarak bakmak ve gözü başı dinlendirmek gerekir
 • Hareketsiz bir yaşam biçiminden uzak durun, uzun süre oturuyorsanız su içme bahanesi ile mutfağa gidin, ev temizlikleri yapın mutlaka
 • Egzersiz ve yogayı hayatınıza dahil edin. Egzersiz yapmak gerilmiş olan kasları uzatarak rahatlamasını sağlar. Tansiyonu dengeleyerek uyuşmanın önüne geçilir.
 • Zararlı madde alışkanlıkları tamamen bırakılmalı
 • Ağrı ve uyuşmanın hissedildiği zamanlarda sıcak duş almak semptomun hafifletilmesinde etkili olacaktır
 • Bilişsel davranışçı terapisi alabilirsiniz
 • Stres ve strese maruz kalınan her türlü olaydan ve durumlardan mümkün olduğunca kaçınma eğilimi gösterilmeli
 • Gün içerisinde yoğun tempo ile çalışmak ve ev hanımlarının ev işi temposunda mutlaka kendinize zaman ayırmalı ve dinlenmelisiniz
 • Stresti yönetmek için çizim yapabilir, müzik dinleyebilir, dans edebilir ve hatta oynayabilirsiniz. Hobi edinerek kafa boşaltmak, stresten uzak kalmak bu süreçte sizi oldukça rahatlatacaktır
(Visited 54 times, 1 visits today)
Mehmet BARIN

Mehmet BARIN

Yorum Yazabilirsiniz

%d blogcu bunu beğendi: