Kalp Krizi Nedir ? Belirtileri Nelerdir ?

Kalp Krizi Nedir ? Belirtileri Nelerdir ?, OkuGit.Com - Tarih, Güncel, Kadın, Sağlık, Moda Bilgileri Genel Bloğu

KALP KRİZİ NEDİR? BELİRTİLERİ NELERDİR?

Çağımızın hastalığı olarak adlandırılan stres, her hastalığın altında yatan en etkili faktörlerden biridir. Genellikle her doktora hangi hastalıktan gitmiş olursanız olun ‘’ stresten uzak durmalısın ‘’cümlesini hep işitmişsinizdir. Sahi bu hayatı yaşarken cidden stressiz bir yaşam mümkün müdür?

Günümüzde çalışan anne babalar, okula giden çocuklar, maddi- manevi ekonomik nedenler, aile içi şiddetler vb. birçok örnek stresin hayatımızın içinde var olduğunu gösteren nedenlerdir. Bu sebeple stressiz bir yaşam bence mümkün değildir. Sadece şiddet ve oranını düşürme, stres yaratan ortam ve kişiden uzaklaşma olayı stresi azaltmada faydalı olacaktır.

Yoğun strese maruz kalan vücut kendini savunmaya geçirerek savaşma moduna alır. Fiziksel ve zihinsel olarak yıpranan vücutta; kalp atışının yükselmesi, solunumda hızlanma, tansiyonun yükselmesi gibi fiziksel belirtilere neden olur.

KALP KRİZİ NEDİR?

Kalp; vücudumuzun yaşam kaynağını oluşturan, kan dolaşımının sağlanmasında adeta pompa görevi gören hayati organımızdır. Kalbin yapısında sağda ve solda olmak üzere dört adet boşluk bulunur.

Üst tarafta yer alanlara kulakçık, alt tarafta yer alanlara da karıncık denir. Bu ikisi arasında düzenli kan akışını sağlayan kapakçıklar bulunur. Kalbin sağ tarafı kanın akciğerlere ulaşmasını sağlarken, sol taraftan, akciğerlerden gelen bol oksijenli kanı vücudun diğer önemli organlarına pompalayarak ulaşmasını sağlar.

Kalp krizi; kalbe giden atardamarların, kolesterol ve zamanla biriken yağlar nedeniyle damar içerisinde oluşan plakların ve daralmanın, kanın akmasına engel olacak noktaya gelmesiyle oluşan ani atağa kalp krizi denir. Ayrıca damar sertliği olarakta adlandırılan bu süreçte atardamarlar zamanla daralarak plaklar üzerinde oluşan çatlaklarda, pıhtılaşma damarları tıkamaktadır. Damar yolları tedavi edilmediği taktirde hem kalp krizi geçirilme olasılığı artarak ani ölümle sonuçlanma meydana gelir hem de kalbin işlevi aksayarak organ yetmezliği olur.

KALP KRİZİNE NEDEN OLAN FAKTÖRLER NELERDİR?

Kalp krizine neden olan birçok faktör mevcuttur. Bunların en başında gelen neden stres ve strese bağlı yaşanan ataklardır. Onun peşi sıra kalp krizinin nedenlerini sıralayalım;

 • Fiziksel aktivite eksikliği; gün içerisinde hareketsiz bir yaşam sitili benimseme hem diğer organlarımızın sağlığı hem de kalp sağlığımız için oldukça tehlikelidir. Kan dolaşımının akıcı bir şekilde olması için hareket etmeye ihtiyacımız vardır. Hareketsiz yaşamın ani ölümlere neden olduğu bilinen bir gerçektir.
 • Sigara ve alkol kullanımı; Sigaranın zararlarını artık bilmeyen kimse yoktur sanırım. Damar tıkanmalarına neden olarak ani kalp krizlerinin tetikler. Alkol kullanımı da aynı şekilde organ tahribatına neden olur. Mümkün olduğunca acilen bırakılmalı ve bir uzmandan destek almalısınız.
 • İlerleyen yaş; İlerleyen yaşlarda kadınlarda 55, erkeklerde 45 yaşları kalp krizinin oluşmasında etken yaşlardır. Yaşlanan vücut zamanla görevlerini yerine getirmekte zorlanır. Stres dolu bir yaşam, kendini hemen zarar olarak göstermese de ileriki yaşlarda her türlü hastalığa zemin hazırlar. Kalp krizi nedenleri de bunlardan biridir. Sağlıklı yaşlanmak adına, egzersizli ve dengeli beslenme ile yaşlılığınıza yatırım yapmalısınız.
 • Hipertansiyon; Hipertansiyon hastaları kalp krizi durumlarında riskli faktör gruplarında yer alıyor. Yüksek kan basıncı pompalayarak tansiyon yükselten kalp bazı durumlarda ani kalp krizlerine neden olabilmektedir. Bu hastalığa sahip kişilerin hem beslenmelerine dikkat etmeleri gerekiyor hem de stresten olabildiğince uzak yaşam sürmeleri gerekir.
 • Şeker hastalığı; Şeker hastalığı olan kişiler risk grubu dahilindedir. Düzenli ilaç kullanımı ve hipoglisemi ataklarının iyi yönetilmesi, dengeli ve düzenli beslenmeleri halinde kalp krizlerinin önüne geçilmiş olunur.
 • Yüksek kolesterol; Kolesterol iyi ve kötü olarak adlandırılır. İyi kolesterol kandaki yağ miktarının normal sevide olduğunu, kötü kolesterol ise kandaki yağ miktarının fazlaca olduğunu gösterir. Kötü kolesterol zamanla artara vücutta damar tıkanmalarına neden olur. Bu da beraberinde kalp krizi tetiklenmelerine davetiye çıkarır.
 • Stres ve depresyon; Stresin kalp krizi üzerindeki etkisini detaylı bir şekilde yukarıda bahsettik. Stresli bir bünyenin ve yaşamın getirdiği tek neden kalp krizi değil tabiki. Birçok hastalığı vücuda davet ettiği, bunların arasında yer alan depresyon ve depresyona bağlı psikolojik rahatsızlıklar meydana gelir. Zincirleme ilerleyen sistemde bütün bunların vücutta yaşanma durumu tekrardan ani kalp krizine neden olur.
 • Obezite; Obezite vücutta birçok hastalığın etken nedenidir. Karaciğer yağlanmasından, organ yetmezliğine, kanserden, şeker hastalığına, psikolojik hastalıklara ve kalp krizine neden olur. Erkeklerde bel oranı; 0.90 kadınlarda ise; 0.85’in üzerinde olması obezitenin habercisidir.
 • Genetik Yatkınlık; Ailede yaşanılan kalp krizi geçmişi var ise tetikleyici bir unsur olarak görülür.

Kalp krizi faktörlerini dikkate alarak yaşam seviyelerinizi ve neleri hayatınızdan çıkarıp neleri düzeltmeniz gerektiğini artık biliyorsunuz. Egzersizi ve dengeli beslenmeyi hayatınıza katarak, bol bol sebze meyve, su tüketerek ve en önemlisi stres yaratan faktörleri minimuma indirerek sağlığınıza ve kalp krizi nedenlerine büyük katkı sağlamış olursunuz.

KALP KRİZİNİN BELİRTİLERİ NELERDİR?

Kalp krizi yaşandığında bazen hemen teşhis edilemez. Hafif semptomlarda başladığında gözden kaçan durum şiddetli hal almaya başlayarak ani ve yoğun bir şekilde atakların yaşanmasına neden olur.

 • Göğüste ağrı; Kalp krizi belirtileri arasında en yaygın olanıdır. Göğsün orta kısmında, baskı, sıkışma ve şiddetli ağrı meydana gelir. Uzun süren durumlarda tehlike artarak kollara, çeneye, sırta, boyna ve mide üzerine yayılır.
 • Nefes darlığı; Yoğun olarak gelen atak sebebiyle ve göğüste yaşanan baskı solunum almada güçlük yaratır.
 • Terleme; yaşanılan ataklar ile beraber yoğun bir terleme meydana gelir
 • Kusma; mide üzerine inen ağrı kusma meydana getirir
 • Baş dönmesi; baş dönmesi bu durumları takip eder.
 • Kadınlardaki belirtisi; Kalp krizi belirtisi kadınlarda farklı olarak semptom gösterir. Göğüs ağrısı tam orta noktada değil, göğsün alt kısmı veya karnın üst kısmında meydana gelir. Sırtta veya çenede oluşan ağrı, bulantı kusma ve bayılma görülür.

kalp krizi 2 - Kalp Krizi Nedir ? Belirtileri Nelerdir ?

KALP KRİZİ TEŞHİSİ NASIL YAPILIR?

Kalp krizi teşhisi, evde gösterilen belirtiler ile hemen acile başvurarak ilk müdahaleyi uzmanlar yapmaktadır. Bazı durumlarda bu belirtiler kalp krizi olarak çıkmamakta ve altta yatan başka rahatsızlığın olduğu açıklanmaktadır. Tam kalp krizi teşhisi için EKG çekilmesi, EKG’nin sonucunda düzensiz kalp atışları ve hastanın semptomları birleştirildiğinde teşhisi konmuş olunur.

Damar görüntülenmesi işlemi ile de kalp krizinin neden oluştuğu belirlenebilmektedir. Kalp duvarında bir bozukluk tespit edildiğinde kalp krizi için teşhis onaylanmış olmaktadır.

KALP KRİZİNİN TEDAVİSİ NASIL OLUR?

Kalp krizinin belirtileri ve yapılan tetkikler sonucunda konulan teşhis ile beraber tedavi süreci de başlamış olur. Hekim tarafından yapılan detaylı muayenede birçok nedene bağlı olan kalp krizlerinde en önemli sorunun damar tıkanıklığı olduğu, kalbe giden damar yollarının tedavi edilmesi gerektiği hastaya belirtilir. Damar yollarının açılması, PCI yöntemi; yani damarların içine girilerek sorunlu bölgeye müdahale edilmesi ve pıhtı çözücü ilaç tedavisinin başlatılması uygun görülür.

Trombolitik tedavi yöntemi; Trombolitik tedavi yöntemi; Damar içinde oluşan pıhtıyı eritmeye yönelik yapılan tedavi şeklidir. Bu ilaç tedavisi kalp krizinden sonra ilk 6-7 saat sonra yapılır ve kalp krizi teşhisi konar konmaz uygulanmalıdır.

Kan sulandırıcı ilaçlar; Pıhtılaşma hücrelerinin bir araya gelmesini önleyen ilaçlardır. Kanda oluşan pıhtılaşmanın önüne geçerek damarların daralmasını önler.

Kolesterol düşürücü ilaçlar; Kan kolesterol seviyenizi düşürerek yeni bir kalp krizi atağını engellemiş olur. Kalp ritmini düzene sokan ve dengeleyen ilaçlar, anksiyete durumunuzu normal seviyede tutmak için antidepresan kullanılabilir.

Doktorların yapması gereken tedavi ve müdahalelerin dışında hastaya da büyük pay düşüyor. Kalp krizinin tekrar yaşanmaması için;

 • Düzenli ve dengeli bir beslenme alışkanlığı mutlaka edinilmeli.
 • Kilo kontrolüne dikkat ederek sağlıklı bir kiloda kalınmalı.
 • Sigara tüketimi acilen bırakılmalı
 • Yüksek tansiyon, şeker hastalığı gibi kronik rahatsızlığı olan hastalar ilaçlarını düzenli kullanması gerekiyor
 • Stres yönetiminin ele alınması çok önemlidir. Bu hastalar mümkün olduğunca stresten uza kalarak yaşamalıdır. Bu yaşam tarzı değişiklikleri kalp krizinin yaşanmasına büyük engel oluyor.
(Visited 29 times, 1 visits today)
Mehmet BARIN

Mehmet BARIN

Yorum Yazabilirsiniz

%d blogcu bunu beğendi: