KANSIZLIK BELİRTİLERİ NELERDİR ?

KANSIZLIK BELİRTİLERİ NELERDİR ?, OkuGit.Com - Tarih, Güncel, Kadın, Sağlık, Moda Bilgileri Genel Bloğu

KANSIZLIK BELİRTİLERİ NELERDİR?

Stresli ve tempolu bir hayat yaşarken sağlığımızı unuttuğumuz çok zaman oluyor. Bedenimiz bu hayat akışında ihmal edilerek çeşitli hastalıkların da kapısını aralamış olmaktayız. Bazen vücudumuz dur der bize karşı ve hastalığın belirtilerini bizlere göstererek nedenini bulmamızı ister. Kansızlıkta bu nedenlerden bir tanesidir.

Kansızlık; Organ ve dokulara yeterli miktarda kan ve oksijen taşımak için görevli kan hücrelerinin, vücutta yeteri miktarda bulunmadığında ortaya çıkan mevcut hastalıktır. Halk arasında anemi olarakta bilinmektedir.

Hayati önem taşıyan kanımız vücudumuzun temel kaynaklarıdır. Kırmızı kan hücresi olarak tanımladığımız hemoglobinin vücudumuzda ciddi derecede azalması anemi probleminin ortaya çıkmasının ilk nedenidir. Anemi en çok çocuk ve kadınlarda görülmektedir. Dünya nüfusunun %25’ini de etkilemektedir.

Kansızlık; kanda yeteri miktarda kırmızı kan hücresi hemoglobinin bulunmaması halinde ortaya çıktığında altta yatan nedenler mutlaka araştırılmalıdır. Birçok hastalığın ön belirtisi olarak görülebilir.

KANSIZLIK NEDEN OLUR?

Vücudun yaşam fonksiyonlarını yerine getirmesi için yeteri miktarda kana ihtiyacı vardır. Zamanla herhangi bir nedene bağlı olarak kandaki hemoglobin seviyesinin düşmesi, kişiyi halsizlik ve yorgunluk belirtilerine maruz bırakarak kendini göstermeye başlar. Kırmızı kan hücrelerinin yapısında çoğunlukla demir ve kompleks protein olan hemoglobin bulunur. Bu hemoglobin molekülleri vücutta bulunan diğer organlara akciğere oksijen taşımaktadır. Vücutta var olan kırmızı kan hücrelerinin zamanla azalması veya herhangi bir kanamaya bağlı azalım göstermesi aneminin oluşmasının en büyük nedenidir.

Kansızlık oluşmasının nedenleri arasında gösterilen demir eksikliğinin nedenleri ise şöyledir;

 • Vücutta demire en çok ihtiyaç olduğu durumlar; gebelik, emzirme dönemi vb. hamilelik döneminde anemi problemi çokça görülmektedir.
 • Vücutta meydana gelen kan kayıpları; mide kanamaları, basur kanamaları, adet kanamaları vb. durumlar aneminin baş sebeplerindendir
 • Demirden yana zengin besinlerin yeteri kadar vücuda alınmaması halinde oluşan kansızlık
 • Vücuda alınan demirin bağırsaklar tarafından yeterince emilememesi durumunda ortaya çıkan anemik problemler. Bunun nedenleri arasında bağırsak kurtları, bağırsak enfeksiyonlar ve fazlaca tüketilen siyah çaydır.

Kansızlığa yol açan diğer nedenler ise;

 1. HASTALIK FAKTÖRÜ; Basit bir hastalık olarak görülen kansızlığın çok ciddi ölümcül sonuçlara neden olduğu bilinmektedir. Bu erkeklerde prostat, mide, bağırsak kanseri, kadınlarda ise rahim ağzı kanser türleri altta yatan en büyük nedenler arasında gösterilmektedir.
 2. VİTAMİN EKSİKLİĞİ; Vücudun yapı taşlarını oluşturan vitamin ve minerallerin tam olarak alınmaması halinde ortaya çıkan anemi problemi, kişiyi halsizlik ve yorgunlukla yataklara düşürebilmektedir. B12 ve folik asit vitamin eksikliği kansızlık probleminin en büyük sebebidir.
 3. DEMİR EKSİKLİĞİ; Çocuklarda, bağışıklık sistemi zayıflamış kişilerde ve kadınlarda kanamalara bağlı sık sık görülen demir eksikliği, vücuda yeteri miktarda demir alınımı yapılmadığında ortaya çıkar. Ortalama günlük demir ihtiyacı 2 mg’dır.
 4. ALYUVAR ÜRETİMİN AZLIĞI; Vücudun alyuvar üretiminin azlığı çeşitli faktörlere ve genetik nedene de bağlı olarak gösterilmektedir. Üretimin olmaması ve yavaşlaması halinde kansızlık problemi ortaya çıkar.
 5. KRONİK HASTALIK ANEMİSİ; Böbrek hastalıkları, Crohn hastalığı, kanser ve türevler, AIDS gibi kronik hastalıklarının hemoglobin üretimini yavaşlatarak vücutta ciddi kansızlık nedenleri arasında gösterilir.
 6. HEMOLOTİK ANEMİLER; Nedeninin aileden gelen genetik durumlara bağlı olarak gösterildiği hemolotik anemi çeşidinde kırmızı al yuvar üretiminden, yıkımının daha fazla olduğu durumdur. Bazı kan hastalıkları kan hücrelerinin yıkımını arttırmaktadır.
 7. APLASTİK ANEMİ; Nadir görülen bir anemi çeşidi de olsa hayatı tehdit etme noktasına kadar gelebilmektedir. Vücut yeterince kırmızı kan hücresi üretemediğinde ortaya çıkar. Nedenleri arasında ise çeşitli enfeksiyon hastalıkları, kimyasal maddelere maruz kalma, bazı ilaçların yan etkileri ve kronik hastalıklar olarak gösterilmektedir.

KANSIZLIK BELİRTİLERİ NELERDİR?

Kansızlığın altta yatan birçok nedeni vardır. Bunun en güzel teşhisi doktor muayenesinde yapılan kan tahlilleri ile belirlemek mümkündür. Doktora başvurmadan önce kişi vücudunda bazı semptomlara rastlayarak kansızlığın var olup olmadığını belirleyebilir. Bazı durumlarda ise kansızlık sinsi bir şekilde ilerler ve vücutta hiçbir tepkimeye neden olmaz. Kansızlık belirtileri nelerdir şimdi onları inceleyelim;

 • Çabuk yorulma ve vücutta aşırı halsizlik durumu yaşanması
 • Enerji kaybı ve bir iş yaptıktan sonra hal derman kalmaması
 • Yapılan egzersiz sırasında düzensiz ve sık kalp atışı meydana gelmesi
 • Göğüs ağrısı, baş ağrısı ve nefes darlığı problemleri
 • Ciltte solukluk, beyaz ten
 • Uykusuzluk problemleri, bacaklarda ellerde karıncalanma ve uyuşma
 • Kalp çarpıntısı
 • Tahriş olmuş dil yapısı
 • Yiyecek olmayan maddelere karşı yemek isteği ( toprak, buz, kömür, nişasta ve kireç vb.)
 • Ağız kenarında ve dudakta çatlamalar
 • Biçimsiz tırnak modelleri
 • Tırnaklarda üşümeye bağlı morarmalar
 • Demir eksikliğine bağlı saç dökülmeleri yaşanmaktadır.
 • Ateşlenme ve deri dökülmeleri
 • Karın bölgesinde uzuvlarda şiddetli ağrılar
 • Sarılık, kahverengi idrar rengi
 • Sakarlık

Bu belirtilerden birkaç tanesi sizde barınıyor ise kansız olabilme ihtimaliniz yüksektir. Geç kalınmadan dahiliye uzmanına başvurarak tam teşhisini gerçekleştirip uygun tedavi metodu seçilerek tedavi süreci başlatılmış olunur.

KANSIZLIK TEDAVİSİ NASIL YAPILIR?

Kansızlık tedavisi kişiden kişiye değişiklik göstermektedir. Vücutta bulunan kansızlık çeşidine bağlı olarak uygulanan farklı tedaviler mevcuttur. Demir eksikliğine bağlı tedavilerde çoğunlukla ağızdan alınan ilaç yolu ile vücuda yeterli miktarda demir yüklemesi yapılarak kansızlık giderilmeye çalışılır. Kemik iliğinde boşalan demir depolarını doldurmak 6-12 ay kadar tedavi süreci gerektirmektedir.

B12 vitamin eksikliğine bağlı olarak kansızlık tedavisinde ise; yeterli diyet takviyeleri ve b12 enjeksiyonları alımını içerir. B12 den yana zengin yiyecekler beslenme rutinlerine daha fazla eklenerek kansızlık giderilmeye çalışılır.

Aplastik anemiden kaynaklı bir kansızlık söz konusu ise bu ciddi bir durumdur. Tedavisinde ise hastaya kan nakli ve kemik iliği nakli yapılmalıdır.

Orak hücreli anemi probleminde; oksijen desteği, ağrı kesiciler ve damar yolundan verilen sıvı takviyeleri uygulanarak tedavi edilir. Bazı durumlarda antibiyotik tedavisi, kan nakli durumları gerekli olabilir.

Hamilelik döneminde görülen kansızlık tedavisi ise doktorun önerdiği kan yapıcı ilaçların kullanımı tedaviyi destekleyicidir. Bazen normalde tedavide kullanılan ilaçlar da kullanılabilmektedir. Hamilelerin b12 ve demirden yana zengin beslenme programı oluşturmaları bu problemin önüne geçecektir.

Hap ile tedaviye cevap vermeyen bünyelerde, acil durumlarda ise kan takviyesi yapılmaktadır. Vücudun yaşam fonksiyonlarını sıkıntıya soktuğu acil durumlarda uygulanır.

KANSIZLIK TEDAVSİNDE BESLENME ÖNERİLERİ NELERDİR?

Kansızlık tedavisinde doktorun önerdiği ilaç tedavisinin yanı sıra beslenmenin ne kadar önemli olduğu bir kez daha ortaya çıkmaktadır. Kan yapıcı, b12, folik asitten zengin besinlerin tüketimine özen göstermek sizi kansızlık probleminden koruyacaktır. Kansızlık tedavisinde beslenme önerileri başlığı adı altında neler tüketelim;

 • Hayvansal gıdaları beslenmenizden uzaklaştırmayın, daha fazla tüketimine özen gösterin. Et, tavuk ve balığı haftada en az ikişer kez tüketmekte fayda vardır.
 • C vitamininden yüksek besinlerde demir emilimi gerçekleştirdiğinden dolayı c vitaminini düzenli almaya özen gösterin. Portakal, kivi, mandalina ve limon vb gıdaları sofranıza dahil edin
 • Vücutta düşük olan alyuvar sayısını arttırmak için; mercimek, ıspanak, karalahana, turunçgiller folik asitten yana zengin gıdalardır. Folik asit alımı alyuvarların üretilmesinde büyük rol oynar.
 • Demir bakımından zengin besinler; tahıllar, pekmez, mercimek, darı, nohut, koyu yeşil yapraklı sebzeler, kuru kayısı, kuru şeftali, ceviz, badem, fındık, balkabağı, vb.
 • Yoğurtta bulunan laktik asit demir emilimini kolaylaştırdığı için tedavi sürecinde bol bol tüketilmelidir. Evde kendi yaptığınız ev yoğurdu olması şartı ile
 • Yumurta sarısı, et ve et ürünleri, kuru meyveler, fındık, brokoli gibi demirden yana zengin besiler
 • Demir emilimini azaltan yiyeceklerden uzak durun; kafeinli içecekler, çay, kahve, kepekli ekmek vb.
 • En etkili pratik yöntem ise doktorun önerdiği kan hapları ve iğneleridir. Vücutta azalan hemoglobinin 2 ay kadar kısa bir süre içerisinde kandaki seviyesini yükselterek kansızlığı giderir.
(Visited 33 times, 1 visits today)
Mehmet BARIN

Mehmet BARIN

Yorum Yazabilirsiniz

%d blogcu bunu beğendi: