Kastamonu’da Bir Köy, Ersizlerdere İsmi Nereden Geliyor?

Kastamonu’da Bir Köy, Ersizlerdere İsmi Nereden Geliyor?, OkuGit.Com - Tarih, Güncel, Kadın, Sağlık, Moda Bilgileri Genel Bloğu

Kastamonu’da Bir Köy, Ersizlerdere İsmi Nereden Geliyor?

ersizlerdere1 300x200 - Kastamonu'da Bir Köy, Ersizlerdere İsmi Nereden Geliyor?

İçinde bulunduğumuz coğrafya nice kahramanlıklara nice cesaret örneklerine ve daha nice fedakarlıklara ev sahipliği yapmıştır. Kimisini dedelerimizden, ninelerimizden adeta bir destan, bir hikaye dinler gibi kulak kesilerek dinlediğimiz, kimilerini göğsümüzü kabartırken, gözümüzdeki yaşa engel olamayarak tarih kitaplarından okuduğumuz, kimilerini belgesellerde veya filmlerde izlerken içimizde bir heyecan dalgasıyla adeta kahramanı bizmişiz gibi hissettiğimiz bir çok olaya topraklarımız ev sahipliği yaptı. Şüphesiz bu gün yaşadığımız coğrafyada nereye gitsek böyle bir çok hikaye ile karşılaşmamız içten bile değildir. Yine böyle fedakarlıkların yapıldığı tarihe yön veren savaşların birinde vatan millet sevgisiyle göğsümüzü bir yandan kabartırken bir yandan ise hüzünlenmeden geçemeyeceğimiz nice hikayeler ile tarih sahnesinde ismini ve yerini alan köylerden biri de Ersizlerdere Köyü’dür. Bu köy Kurtuluş Savaşı sırasında en çok şehit veren illerimizden biri olan Kastamonu’nun Küre ilçesine bağlıdır ve 2019’daki nüfus sayımı verilerine göre 102 kişinin yaşadığı bir köydür.

Ersizlerdere Köyü’nün Bu İsmi Alması

ersizlerdere2 300x169 - Kastamonu'da Bir Köy, Ersizlerdere İsmi Nereden Geliyor?

Köyün yakın tarihte sahneye çıkışı Osmanlı Devleti’nin yükselme dönemi padişahlarından Fatih Sultan Mehmet’in 1460 yılında Kastamonu’yu fethetmesine dayanır. O dönemde adı Dereköy olarak bilinen bu köyün ismi, bulunduğumuz coğrafyayı ve dünya tarihinini değiştiren önemli savaşlardan olan Balkan Savaşları ve 1. Dünya Savaşı’nın çıkmasıyla köyde eli silah tutabilen herkesin cephelerde savaşmak için köyden ayrılıp şehitlik mertebesine ulaşıp geri köye dönememesiyle değişmiştir.Köyün erkeklerinin bu kahramanlıkları zamanla dillerde köyün ismini değiştirecek şekilde konuşulmuş ve sonunda köye isimini vermiştir. Sonunda Savaşlar bitipte yeni bir devlet olan Türkiye Cumhuriyeti kurulmuş ve bu devletin ilk yıllarından itibaren köyde erkek kalmaması anlamına ithafen ersiz denilmeye başlanmış olan Dere Köy’ün ismi, Ersizlerdere Köyü olarak zamanla değişmiş ve devlet kayıtlarına bu şekilde kaydedilmiştir.

Ersizlerdere ismiyle bilinmeye başlayan bu köy 1961 yılına geldiğinde Ersizler ve Ersizlerdere olmak üzere iki farklı muhtarlığa ayrılmıştır.  Başka bir anlatıma göre ise köyün erkeklerinin savaşa gitmesinden sonra köyde sadece kadınlar ve çocuklar kalmış. Hastalık nedeniyle bir çocuk hayatını kaybetmiş ve oradan geçen bir katırcıdan çocuğun cenazesini defnetmek için yardım istenmiş, bunun üzerine katırcı erkek anlamına gelen er kelimesini kullanarak bu köyde hiç erin olup olmadığını sormuş, katırcıya köyde yetişkin er olmadığı söylenince, erkeksizler anlamına gelen ersizler kelimesi kullanılmış ve köy böylece Ersizler olarak anılmaya başlamış. Her iki anlatımda da köyün eli silah tutan erkeklerinin savaşa gitmeleriyle köyde cenaze defnini dahil yapabilecek erişkinlikte erkeğin bulunmadığını görüyoruz.

Köyde anlatılanlara göre Balkan Savaşlarına katılıp şehitlik mertebesine ulaşan Şehit Balabanoğlu Ahmet Çavuş cepheye gitmeden önce köyde 3 gözü olan büyük bir değirmen yaptırır; bunu gören annesi oğluna, oğlum bu değirmen çok büyük bununla ne yapacağız diye biraz sitem dolu bir serzenişte bulunur. Bunun üzerine Şehit Balabanoğlu Ahmet Çavuş annesine bu değirmenin şimdi olmasada ileride bir işe yarayacağını, devletine hizmet edeceğini düşündüğünü söyler ve cepheye gitmeden önce annesine değirmenin 3 gözünden birinin cephede cenk eden askerler için dönmesini istediğini, bu gözünden çıkan unla ekmekler pişirilip cephedeki askerlere gönderilmesini istediğini; bir gözünün dönmesiyle elde edilenlerle cenkte şehit düşmüş askerlerin aileleri ve yakınlarına yardım edilmesini ve diğer gözünün ürünüyle de hem kendilerine hemde köydeki evlere yeterli ekmek üretilmesini istediğini annesine söyler ve cepheye gider. Maalesef devletine milletine bağlı, şehitlerin ailelerini, cenkteki askerleri düşünerek değirmen yaptıran Balabanoğlu Ahmet Çavuş cepheden geri gelmez ve şehitlik mertebesine ulaşır. Denilen o ki Şehit Balabanoğlu Ahmet Çavuşun yaptırdığı bu değirmen 1970’li yıllara kadar çalışmaya devam etmiş hatta onarıldıktan sonra 1995 yılına kadar kullanılmıştır, Sanayide ki gelişmeler sebebiyle değirmen atıl kalmıştır. Ancak onarılarak hatıra olarak varlığını sürdürmesi için çalışmaların yapılması düşünülmektedir.

Ersizlerdere Köyü’nün Coğrafi ve Turistik Özellikleri

ersizlerdere3 300x169 - Kastamonu'da Bir Köy, Ersizlerdere İsmi Nereden Geliyor?

Ersizlerdere köyü Karadeniz ikliminin hüküm sürdüğü, bitki örtüsü orman olan ve çok fazla çeşitlilikte ağaçlara ev sahipliği yapan, doğal güzellikleriyle yolu buradan geçen turistleri etkileyen gizli kalmış ama etkileyiciliğinden bahsedilmeden geçilmeyecek bir köydür. Köy, hemen yanı başında yer alan ve Ersizlerdere Kanyonu da sınırlarında bulundurur. Kanyon Ersizlerdere Köyü’nün bağlı olduğu Küre ilçesine yaklaşık 8 km uzaklıkta bulunan ve kanyonu içerisinde barındıran 217 hektarlık alan Ersizlerdere Tabiat Parkı olarak ilan edilmiştir. Ersizlerdere Kanyonu her mevsim farklı bir görsel şölen sunarken özellikle sonbahar aylarında görenleri kendine adeta aşık etmektedir. Bu doğa harikası kanyon Türkiye’nin 252. Tabiat Parkıdır ve 2,5 kilometre uzunluğunda içerisinde doğa yürüyüşlerinin gerçekleştirilmesi için 1,5 kilometrelik doğa yürüyüş parkuruna sahiptir. Ayrıca bu kanyon Türkiye’nin en güzel 10 kanyonundan biridir. Özellikle macera severlerin doğa yürüyüşçülerinin tırmanma sporlarıyla ilgilenen sporcuların yoğun ilgisini gören kanyon içerisinde cadı kazanları ve şelaleleri de barındırıyor. Ancak yolu düşenlerin şimdilik dikkat etmesi gereken şey bu kadar güzel şekilde korunmuş ve doğayla iç içe olan bu yere yolunuz düşecek olursa konaklama yapabileceğiniz bir alan maalesef henüz bulunmamaktadır. Son günlerde popülaritesi iyice artan bu kanyonu görmek isterseniz günü birlik turlar düzenleyen tur operatörleri bulunmakta. Ancak böylesine bizi etkileyen tarihi bir geçmişi olan kaldı ki bu kadar güzel de doğası olan bir yeri sadece üstünkörü görmek istemiyorum diyorsanız İstiklal Yolu’nun önemli duraklarından olan bu yeri bir hafta sonu keşfetmeniz sizi daha çok memnun edebilir.

(Visited 41 times, 1 visits today)
Admin

Admin

Yorum Yazabilirsiniz

%d blogcu bunu beğendi: