Kist ve Miyom Nedir ? Çeşitleri Nelerdir ?

Kist ve Miyom Nedir ? Çeşitleri Nelerdir ?, OkuGit.Com - Tarih, Güncel, Kadın, Sağlık, Moda Bilgileri Genel Bloğu

KİST VE MİYOM NEDİR ÇEŞİTLERİ NELERDİR?

Kadın hastalıkları günümüzde giderek yaygınlaşmaktadır. Her iki kadından birinde miyom ve kist adı olarak bildiğimiz rahim ve yumurta hastalıkları meydana gelmektedir. Miyom ve kist her zaman karıştırılmaktadır. Kendini belirti olarak pek fazla göstermeyen bu hastalıklar, sinsice ilerleyip büyüyerek geç evrelerde ancak hastayı rahatsız edebilmektedir. Bazı durumlarda en şikayet durumları başlayarak teşhis edilebilmektedir.

KiST NEDİR?

Over olarak bilinen (tıp dilinde) yani yumurtalıklar kadın üreme sisteminin adıdır. Alt karın bölgesinde rahim yanında sağ ve sol yumurtalıklar olarak adlandırılır. Adet döngüsünde overlar her 28 günde bir yumurtlama dönemine girerler. Yumurtalıkların görevleri sadece bununla kalmayıp, kadın hormonunu temsil eden östrojen ve progesteron hormonlarının üretimini sağlar.

Yumurta, follikül olarak adlandırılan içi sıvı keseciklerde bulunur. Beyinde bulunan hipofiz bezinin salgıladığı hormon doğrudan yumurtalığın içinde bulunan yumurta hücrelerinin östrojen üretmesinde, büyümesinde ve olgunlaşmasında büyük rol oynar. Adetin 13. Ve 14. Gününde ise hipofiz bezi başka bir hormon salgılayarak bu yumurtaların çatlamasını sağlar. Bu sayede progesteron hormonu üretimi sağlanmış olur. Kistler genellikle iyi huyludur kanser ve türevlerine çevirmez. Vücudumuz öyle muazzam yaratılmıştır ki oluşan bu kistler zamanla kendiliğinden iyileşecektir. Adet döngüsü içerisinde olan kadınlar her ay küçük olan kistleri geliştirip vücuttan atmaktadır ve bu normal kabul edilir. Kistlerin boyutu bazen bezelye kadar bazen de portakal büyüklüğüne ulaşabilir. 5 CM ve daha fazla büyük olan kistlerde cerrahi müdahale gerekebilir.

Her ay yumurtlama döneminde 20-22 mm kadar follikül izlenir. Eğer bu yumurta çatlamazsa follikül kisti olarak adlandırdığımız kist çeşidi meydana gelmiş olur. Follikül kistleri zararsız kistlerdir. Tedavi gerektirmeden 2 ay içerisinde kendiliğinden yok olur.

YUMURTLIK KİSTLERİNİN BELİRTİLERİ NELERDİR?

Belirti vermeyen kist çeşitleri vardır. Kişi hastaneye sebepsiz karın ağrısı şikayeti ile gittiğinde jinekolojik muayene sonucunda bu kistler saptanabilmektedir.

 • Memelerde ağrı dolgunluk hissi
 • Alt karın bölgesinde doluluk hissi büyük olan kistlerde ele gelme hissedilir
 • Hamile kalmada güçlük
 • Kasıklarda şiddetli ağrılar
 • Bel ağrısı ve karında şişlik
 • Genetik faktörler
 • Doğumsal hastalıklar
 • Kronik rahatsızlıklar
 • Adet öncesi ve adet döneminde pelvik ağrılar
 • Düzensiz adet kanamaları
 • Bağırsak hareketlerinde ağrı hissi oluşması
 • Bulantı ve kusma
 • Kısırlık
 • Hormonal dengesizlik
 • Cinsel ilişki sırasında ağrı meydana gelmesi

KİSTLERİN ÇEŞİTLERİ

Kist çeşitleri fizyolojik ve patolojik olarak ikiye ayrılır. Tedavi gerektirmeyen ve ameliyat gerektiren kist çeşitlerini açıklayalım;

FOLİKÜLER KİSTLER; En sık rastlanılan kist çeşididir. Bir yumurta sperm tarafından döllenebildiği rahim içine doğru hareket eder. Yumurta büyüyen bu yumurtayı korumak adına sıvı içeren bir folikülde oluşur. Yumurta ise serbest bırakıldığında patlar. Bazen bu folikül sıvısını bırakamaz ve yumurtayı serbest bıraktıktan sonra daralma durumuna geçemez ve folikül bu sıvıyla şişip foliküler kistler bu şekilde oluşmuş olur. Adet düzensizliğine sebep olan durum var ise doğum kontrol hapları ile bu durum tedavi edilebilir. Doğum kontrol hapları oluşmuş olan kisti tedavi etmez.

BASİT KİSTLER; İçi berrak su ile dolu olan yapılardır. Genellikle ilaç tedavisine cevap vermez ve boyutları 5 cm ve üzerindedir. Cerrahi müdahale gerektirmesinin nedeni yumurtalığa baskı yaparak zarar verip zedelemesidir.

ÇİKOLATA KİSTLER (ENDOMETRİOSİS ); Karın içerisinde yapışık halde olan ve adını içindeki sıvının çikolata rengine benzemesinden alır. Küçük boyutlarda iken tedavisi mümkündür. Fakat büyük boyuta geldiklerinde mutlaka cerrahi operasyon gerekir. Bu sinsi kist çeşidinin belirti gösterenleri de var göstermeyip ciddi boyuta ulaşanları da. Geç kalınan çikolata kisti tedavisinde, etraftaki idrar yollarına giden borucuğu daraltarak böbrek rahatsızlıklarını tetikliyor ve hatta ciddi böbrek kayıplarına neden oluyor. Tedavisi kişideki komplikasyonlara göre değişiklik göstermektedir. Bazı hastalar ilaç tedavisi görüp iyileşirken bazılarında durum cerrahi müdahale gerektirebiliyor.

DERMOİD KİSTLER; Anne karnında başlayan yumurtalık kistidir. Kistin içinde koyu yağ görünümlü bir sıvı meydana gelir. Hatta saç ve diş yapısına benzer bazı kalıntılar oluşmaktadır. Deri ve deriye ait yapılar barındırdığından dolayı bu ad verilmiştir. 10-15 cm büyüklüğünde olabilir.Teşhisi konulurken yumurtalık kanseri ile karıştırıldığı için cerrahi müdahale ile alınır.

KANSER ŞÜPHESİ OLAN KİSTLER; kistte ,sert kısımları sıvı kısmından fazla olan ve tehlikeli olduğu düşüncesi ile cerrahi müdahale yapılarak temizlenen kistlerdir. Patolojik testler yapılarak iyi huylu veya kötü huylu tespit edilerek kanser ameliyatı yapılır.

MİYOM NEDİR?

Rahim içi düz kaslarda ve rahim dışında gelişen çoğunlukla iyi huylu olan kitlesel yumrulardır. Kadınların %20-50 sinde çok sık görülmektedir. Üreme çağında veya doğum yapmış olan kadınlarda genetik ve çevresel faktörlere dayanarak oluşan bir süreçtir. Çoğu zaman jinekolojik muayene sonucunda tespit edilir. İyi huylu olarak adlandırılsa da bazen bulunduğu duruma bağlı gelişen tehlikeli sonuçlar olabilmektedir.

Hormon seviyelerinin etkisi altında kalınarak anormal hücre gelişimi nedeniyle ortaya çıkarlar. Özellikle kadınların hamilelik dönemlerinde artış gösteren östrojen hormonunun vücutta bulunan miyomların büyümesinde etkin rol oynadığı görülür. Ancak menopoz döneminde azalan östrojen hormonunun, yumurtlamanın durulması sebebiyle zamanla kendiliğinden vücuttan atıldığı gözlenmiştir.

kist - Kist ve Miyom Nedir ? Çeşitleri Nelerdir ?

MİYOM BELİRTİLERİ NELERDİR?

 • Bağırsaklarda yaşanılan tembellik sonucu kabızlık
 • Normal adet düzeninden fazla süren adet kanaması
 • Sırt ve bacak ağrıları
 • Cinsel ilişki sırasında ağrı hissedilmesi
 • İdrar ve mesaneyi boşaltmada zorluk
 • Pelvik baskı ve ağrı
 • Sık idrara çıma isteği
 • Ağır ve şiddetli adet kanamaları

MİYOM ÇEŞİTLERİ NELERDİR?

Miyomlar kendi içlerinde farklı semptomlar göstererek belli alt gruplara ayrılır.

SAPLI MİYOMLAR; Çoğunlukla bir sap üzerinde gelişim göstererek rahim içerisinden dışarıya doğru sarkma yaparlar. Etrafında döndüklerinde ise şiddetli ağrıya neden olurlar. Semptomları kişiden kişiye değişiklik göstermektedir.

SUPMUKOZAL MİYOMLAR; Rahim iç tabakasında oluşum gösteren bu miyomlarla sık karşılaşılmasa da rahimin alt kısmında meydana gelirler. Fallop tüplerinin tıkanması ile  hamile kalamama gibi problemlere neden olur. Çoğu zaman belirti vermeyip, ancak yoğun ve şiddetli kanama ve pıhtılaşmaya sebep olarak kendini gösterir.

SUBSEROZAL MİYOMLAR; Rahimin dış tabakasında yer alarak rahimden dışarı doğru kendini geliştirir. Yoğun Vajinal akıntı ve şiddetli adet kanaması oluşturur. Pelvik ağrıları ile daha fazla sorun meydana getirir.

İNTRAMURAL MİYOMLAR; En sık karşılaşılan rahimin orta duvarında yerleşen miyom türüdür. Büyümesi halinde rahimde ağrılara ve dolgunluk hissine neden olur. Adet dönemindeki kanamaların pıhtılı bir şekilde akmasını sağlar. Bulunduğu bölgeyi daraltarak idrar ve mesane bölgesine yaptığı baskıdan dolayı sık idrara çıkma ve mesaneyi tam olarak boşaltamamaya neden olur.

MİYOM TEDAVİSİ NASIL YAPILIR?

Kısırlık, şiddetli karın ağrısı, miyom büyümesinde hızlı artış, miyom tümörünün büyüme ihtimali, ağrılı ve pıhtılı adet kanamaları, adet dışı ara kanamaları sebebiyle bu durumları yaşayan kişilerde tedavi uygulanması yapılmalıdır. Bazı uygulanan hormon salgılanmasını sağlayan ilaç ile miyomların küçültülmesi ve kanamaları azaltması durumu sağlanmaktadır. Cerrahi müdahaleler ise şu şekilde yapılır;

 • Histerektomi; Bu uygulama rahmin alınmasıdır. İstenilirse yumurtalıklarda ameliyatla çıkarılabilir. Genel anestezi yapılarak rahimin büyüklüğüne göre ya karından yada vajinadan çıkarma işlemi yapılır.
 • Endometrial ablasyon; rahim içindeki astarın çıkarılmasıdır. Anne olmak isteyen adaylara uygun görülen bir yöntemdir. Bu uygulama yapıldıktan sonra adet kanamaları az miktarda görülebilir. Kısırlığa sebep olma olasılığı vardır. Adet kanamaları anormal olup yaşı genç olan hastalarda rahim iç duvarının yakılma işlemidir.
 • Miyomektomi; Rahim kas duvarından miyomların çıkarılması işlemidir. Rahimin belirli bölgelerine yerleşen ve büyük miyomları olan kişiler bu uygulamadan yararlanamaz. Rahim alınmadan hala anne adayı olmak isteyen kişiler için uygun bir yöntemdir.

MİYOM VE KİSTLER İÇİN BİTKİSEL TEDAVİ YÖNTEMLERİ;

Günümüzde alternatif tıbba yönelip hastalığını tedavi eden birçok hasta mevcut. Tabi aynı oranda bitkisel tedaviye yanıt veren hastalık ve vermeyeni de oluyor maalesef. Miyom ve kistler için kürler uygulayıp ameliyatsız bu kitlelerden kurtulmak mümkün en azından denemekte fayda var.

Bu hastalığa uygun bitkiler; aslanpençesi otu, at kuyruğu otu, çoban çantası ve civanperçemi otları çok faydalıdır. Eşit miktarda otlar karıştırılır. Oluşan bu ot karışımından bir tatlı kaşığı alıp bir kabın içerisine konup, üzerine bir su bardağı kaynamış sıcak su eklenerek demlemeye bırakılır. 10 dakika dinlendikten sonra ılıktan sıcağa yakın olarak günde 3 kez tüketilmelidir.

Bitkisel kürler en az 2-3 ay kullanımda etki sağlayabilir. Mutlaka doktorunuza danışarak bu tedaviyi uygulayınız.

(Visited 144 times, 1 visits today)
Mehmet BARIN

Mehmet BARIN

Yorum Yazabilirsiniz

%d blogcu bunu beğendi: