Kolajen Nedir?

Kolajen Nedir?, OkuGit.Com - Tarih, Güncel, Kadın, Sağlık, Moda Bilgileri Genel Bloğu

Kolajen Nedir?

Kolajen vücut yapısında bulunan önemli bir proteindir. Bu protein vücutta, kemiklerde, tendonlarda, deri ve kas hücreleri gibi birçok bölümde bulunmaktadır. Bağ dokularını hem koruma hem de bir arada tutma özelliğine sahiptir. Doğal kolajen üretimi cilt üzerinde de esneklik sağlamakla birlikte cilde canlılık, tazelik ve dayanıklılık kazandırmaktadır.

Kolajen Çeşitleri

kolajen1 300x169 - Kolajen Nedir?

Vücutta hangi organda bulunduğuna bağlı olarak 4 farklı kolajen proteini bulunmaktadır. Tip 1 kolajen molekülü, vücutta en fazla bulunan kolajen türüdür. Tip 1 Kolajen, kemiklerin gelişmesine destek verici olup cildin elastikiyetini arttırır. Cilt yüzeyinde yaraların iyileşmesinde önemli rol oynar. Tip 2 Kolajen proteini ise eklem kıkırdaklarında bulunmaktadır. Eklem hastalıklarının ve ağrılarının oluşmaması için eklem sağlığını koruyucu özelliği bulunmaktadır. Tip 3 Kolajen, kan dokusu, organlar ve damarlara esneklik kazandırmaktadır. Kasların güçlenmesine yardımcı olur. Tip 4 Kolajen ise sindirim sistemi üzerinde olumlu etkiye sahiptir.

Kolajen Üretimini Artıran Besinler Nelerdir ?

kolajen2 300x206 - Kolajen Nedir?

Vücutta bulunan kolajen proteinin işlevselliğini tam olarak yerine getirebilmesi için vücutta kolajen üretimi artışının olması gerekmektedir. Vücut için kolajen üretimi oldukça önemlidir. Vücutta bulunan kasları bir arada tutarak, bağ yapısına esneklik kazandırmaktadır. Vücudun doğal yollarla kolejini üretmesi için C vitamini oldukça önemlidir. Yani C vitamini kolajen üretimini etkilemekte ve dokuları harekete geçirerek arttırmaktadır. Bununla birlikte, bakır minerali kolajen için gereklidir. Bu yüzden C vitamini ve bakır minarelinin bulunduğu besinlerin tüketilmesi tavsiye edilmektedir. Bunun yanı sıra, vücutta kolajen üretimini artırmak için üç tane amino asite ihtiyaç vardır. Bu amino asitler; glycine, proline, lysine’dir. Her üçünün bulunduğu besinler kolajen üretimi için önerilir. Kolajen üretimini artırmaya destek olan besinler şunlardır; sarımsak, meyveler tropikal meyveler, fasulyeler, domates, kemik suyu, tavuk, yumurta beyazı, balık, kabuklu deniz ürünleri, turunçgiller, yapraklı sebzeler, kaju fıstığı ve biber.

Kolajenin Faydaları Nelerdir ?

kolajen3 300x145 - Kolajen Nedir?

Kolajen proteini, cilt ve vücut organları için oldukça önemli olup birçok yararı bulunmaktadır. Kolajen üretimi cilt üzerinde oldukça olumlu etkiler yaratır. Kolajen ile birlikte cildin elastikiyeti artmakta, cilt dirilik kazanmakta ve gergin bir deri ortaya çıkmaktadır. Bununla birlikte cilde parlaklık, tazelik getirilerek cilt sıkı bir görünüm kazanır. Kolajen, kas ve bağ kuvvetlerini birleştirmekte ve eklem ağrılarına iyi gelmektedir. Kolajenin kemik bozuklukları hastalıklarını iyileştirici etkisi vardır. Kasların güçlü olmasına ve büyümesine faydası vardır. Kalp sağlığı, beyin sağlığı için oldukça önemli olan kolajen üretimi bağırsak sistemini de düzenlemeye yardımcı olur. Kolajenin üretildiği bir vücutta kilo kontrol altında olur, aşırı kilo alma sorunu yaşanmaz. Ayrıca saçların sağlıklı ve parlak görünmesini sağlar. Tırnakların sağlıklı büyümesinde ve görünmesinde de kolajenin olumlu etkisi vardır. Kısacası kolajen üretiminin olduğu vücutta sağlıklı ve genç bir cilt görüntüsü elde edilir.

Kolajen Eksikliğine Yol Açan Faktörler

kolajen4 300x200 - Kolajen Nedir?

Ciltte meydana gelen problemlerin temel kaynağı kolajen eksikliğidir. Kolajen eksik olduğu zaman elastikiyet azalmakta ve bir çok cilt sorununu beraberinde getirmektedir. Kolajen eksikliğinde genetik faktörler, olumsuz çevre koşulları gibi dış faktörler önemli risk unsurudur. Kolajen üretiminin azalmasında yaş önemlidir. Yaşın artması ile doğal süreçte kolajen üretimi de azalır. Bununla birlikte, özellikle sağlıksız beslenme, stres, sigara, hareketsiz yaşam tarzı gibi etkenler kolajen üretiminin azalmasına yol açmaktadır. Ayrıca beslenme tarzında aşırı şekerli ve aşırı rafinelerin, karbonhidratın tüketilmesi kolajen üretimini azaltır. Güneş ışınları gereğinden çok fazla alınırsa bu da kolajen eksikliğine sebep olur.

Kolajen Eksikliğinin Önemi

Kolajen üretiminin azalması ile birlikte cilt elastikiyetini kaybeder ve cilt üzerinde kırışıklıklar, çizgiler ortaya çıkar. Elastikiyetini kaybeden bir ciltte sarkmalar meydana gelmektedir. Cilt dinçliğini, parlaklığını, canlılığını kaybeder ve cilt solgun hale gelir. Aynı zamanda kolejen azalması ile birlikte eklem ağrıları ortaya çıkar. Vücutta oluşan yaralar daha geç iyileşmeye başlar. Kolajen üretiminin azalması, selülitlere, derin çizgilere ve cilt kuruluğuna yol açar. Bu yüzden kolajen üretimi oldukça önemlidir. Çünkü kolajen eksikliğinin yol açtığı cilt sorunları, vücutta kolajen olmadığı için kendini iyileştiremez hale gelir. Elastikiyet kaybı sebebiyle cilt dokuları hareketlenemediği için cilt derisi daha problemli hale gelir; izler ve kırışıklıklar derinleşir; sarkıklık artar ve bu durum kişileri olduğundan daha yaşlı gösterir. Sağlıklı miktarda kolajen üretimi cildin genç görünümü için mutlaka gereklidir.

Kolajen Takviyesi

Kolajen takviyesi kullanılarak vücutta eksik olan kolajen üretimi artışı sağlanır. Kolajen takviyesi, vücuda dışarıdan verilen kolajeni ifade etmektedir. Dışarıdan kolajen takviyesi olarak alınan kolajenin yanında yararlı mineraller ve vitaminler de bulunmaktadır. Kolajen takviyesi alındıktan sonra cilt tekrar esnekliğini kazanmaya başlar. Böylece cilt yüzeyinde canlanma ve parlaklık meydana gelir. Takviyenin yüzdeki kırışıklıklar, çizgiler, yara ve yanık izleri üzerinde olumlu etkisi olur. Cilt çok genç bir görünüme kavuşur. Özellikle sarkıklığın gitmesiyle cilt gerginleşir. Serum şeklinde uygulanan kolajen takviyeleri de vardır. Bunlar yüz bölgesine uygulanarak ciltin sağlıklı bir görünümde olması desteklenir. Bununla birlikte kolejen takviyelerinin gıda olarak tabletler şeklinde alınması yöntemi de uygulanabilmektedir. Takviye ile eklemler esnek hale gelir ve eklem ağrıları yok olur, kaslar güçlenir. Kolajen takviyesini özellikle egzersiz sırasında almak kas sistemi için önemlidir. Kıkırdaklar üzerinde de olumlu etkilere yol açar. Bu yüzden kolajen takviyesi alınarak eklemler daha esnek duruma gelmektedir. Zayıflama ve diyet programlarında da kolajen taksiyesi alınması, kilo verme sürecinde cildin esnekliğini kaybetmesi ve sarkması gibi sorunların önüne geçecektir.

(Visited 7 times, 1 visits today)
Admin

Admin

Yorum Yazabilirsiniz

%d blogcu bunu beğendi: