Korkulan oldu! Mutasyona uğramış virüs Türkiye’de

Korkulan oldu! Mutasyona uğramış virüs Türkiye’de, OkuGit.Com - Tarih, Güncel, Kadın, Sağlık, Moda Bilgileri Genel Bloğu

Önce İngiltere’de ortaya çıkan Avrupa ülkelerinin ardından ABD’de görülen mutasyona uğramış virüs Türkiye’de tespit edildi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca mutasyona uğramış koronavirüs bulunan 15 kişinin kontrol altında tutulduğunu açıkladı.

Mutasyona uğramış virüs Türkiye’de görüldü

İngiltere’de ilk kez görülmesinin ardından özellikle Avrupa’da alınan önlemlerle dikkat çeken mutasyona uğramış koronavirüsün bir sonraki durağı İtalya olmuştu. Seyahat yasaklarının bir bir gelmesiyle birlikte virüsün yayılmasının önüne geçmeye çalışan yetkililer, aşı noktasındaki süreçleri de hızlandırmaya çalışıyor.

Avrupa ülkelerindeki seyahat yasaklarına rağmen kıtalararası bir noktaya taşınan mutasyona uğramış yeni virüs en son ABD’de tespit edilmişti. Kısa sürede başka ülkelere sıçrayan yeni virüs, korkutmaya devam ediyor. ABD’nin ardından ise Türkiye’ye de uğrayan virüs, Bakan Koca tarafından yapılan bir açıklama ile duyuruldu.

korkulan oldu mutasyona ugramis virus turkiyede 0 6m44bgfH - Korkulan oldu! Mutasyona uğramış virüs Türkiye’de

Türkiye özellikle İngiltere’den yapılan yolculukları kısıtlamıştı. Kısıtlamaların gelmiş olmasına rağmen Türkiye’ye gelen mutasyonlu virüs, yayılma hızını da gözler önüne seriyor. Konu hakkında Fahrettin Koca‘nın açıklaması şu şekilde oldu:

“İngiltere kaynaklı mutasyon sebebiyle yapılan incelemelerde bu ülkeden yurda giriş yapan 15 kişide mutasyonlu virüs tespit edilmiş ve kontrol altına alınmıştır. İngiltere’den yurda girişler geçici olarak tamamen durdurulmuştur.”

Hatırlatmak gerekirse koronavirüs seyri ülkeler bazında değişkenlik gösteriyor. İspanya yakın zamanda yaptığı yeni bir açıklama ile vakaların sayısının geçen haftaya göre yüzde 35 oranında artış gösterdiğini duyurmuştu. Türkiye’nin ise yeni açıklanan koronavirüs verilerinde günlük hasta sayısı 2 binin altına indi. Yeni bildirilen verilerde Türkiye’de son 24 saat içinde 158 bin 103 koronavirüs testi yapıldı. Bu testlerin 12 bin 203’ü pozitif çıktı. 212 kişi ise hayatını kaybetti.

 

(Visited 6 times, 1 visits today)
Admin

Admin

Yorum Yazabilirsiniz

%d blogcu bunu beğendi: