Korona Aşısında Son Durum Ne?

Korona Aşısında Son Durum Ne?, OkuGit.Com - Tarih, Güncel, Kadın, Sağlık, Moda Bilgileri Genel Bloğu

Korona Aşısında Son Durum Ne?

corona1 300x168 - Korona Aşısında Son Durum Ne?

İlk vakanın Çin’de görülmesinin ardından tüm dünyaya yayılan korona virüs hızla artış göstermeye devam ediyor. Korona virüsün ortaya çıkmasıyla beraber tüm insanlar arasında bu durum araştırma konusu olmuştur. Korona virüs haberleri ile her gün gündemi takip eder hale gelen insanlar, aşının bulunmasını heyecanla beklemektedir. Aşının bulunacağı süre içerisinde en etkin koruma olan mesafe, hijyen ve maske kuralıyla kişilerin kendi önlemlerini almaları gerektiği vurgulanmaktadır. Bir dönem düşüşe geçtiği gözlenen virüsün, şuan için tekrar hızla yükselişe geçmesi tıp dünyasını harekete geçirmiştir. Tüm bilimsel çalışmalara ara vermeden devam eden tıp bilimcileri birçok deneme gerçekleştirmektedirler. Çin’de başlayan bu virüs birçok değişik belirtilerle soğuk algınlığına benzer. Fakat çok sayıda ölümle sonuçlanmaktadır. Ölüm artış hızının yükselmesi ile son dakika aşı haberleri en çok araştırılan konular arasında yer almaya başlamıştır. Aşı çalışmalarında hummalı bir hareketliliğe giren ülkeler geçtiğimiz aylarda gönüllü olarak seçilen kişiler üzerinde denemelerini gerçekleştirdiler. Aşı üzerine yapılan birçok çalışmanın ardından insan üzerinde deneme aşamasına gelinmesi, tıp bilim dünyasının başarılı çalışmalarının en önemli ürünüdür. Sene sonuna kadar aşıların yapılması planlanmakta gibi görünse de, verilen bilgiler neticesinde ocak 2021 daha net bir tarih gibi durmaktadır. Avrupa, Asya, Latin Amerika bölgeleri vakaların en yüksek sayıda yaşandığı yerlerdir. Türkiye’nin de dahil olduğu kimi ülkelerde artışların kontrolleri sağlanabilirken kimi ülkelerde kontrol elde tutulamamaktadır. Çin’de görülen ve oradan çıktığı düşünülen korona virüsün aşı ile biteceği düşünülerek birçok ülke tarafından çalışma başlatılmıştır. Bu sebeple yayılmaya başladığı ilk günden itibaren birçok ülke aşı bulma yarışı içerisinde hızla uygulamalarını sürdürmektedir. Dünyada korona virüs vaka sayılarının artması aşı üretim hızına etki eder.Fakat deneme aşamalarında olan aşılar, yan etkisi olmaması adına gerekli takip yapıldıktan sonra üretime geçilir. Gerekli ham madde ve ortamın sağlanması ile dağıtıma başlanır.

Dünyada Korona Aşısı Çalışmaları

corona2 300x150 - Korona Aşısında Son Durum Ne?

Tüm dünyayı etkisi altına alan korona virüs için başlatılan aşı çalışmalarında birçok olumlu aşama kaydedilmiştir. Tam anlamıyla sona gelmemekle beraber Türkiye’nin de içinde bulunduğu çoğu ülke kendi aşısının üretiminde oldukça yol katetmiştir. Olayların henüz netlik ve anlam kazandığı ocak ayından bu yana insan hayatında birçok değişiklik görülmektedir. Ara dönemlerde getirilen kısıtlamalar ve yasaklar ile kontrol altına alınmaya çalışılan bu virüs çoğu ülkede etkisini fazlasıyla göstermektedir. Klinik öncesi çalışmalar ve sonraki 3 adımda ancak onaya girebilen aşılar en son aşamada daha geniş kitlelere riskli bölgelerde denemesiyle ancak kabul görür. Bu denemelerde, belirli aralıklarla gönüllü kişiler üzerinde herhangi bir yan etkisi olup olmadığı gözlenerek ilerleme sağlanmaktadır. Korona virüs ne zaman biter tüm dünyada merak ediliyor. Gelinen bu 3. aşamada yan etkilerle karşılaşılmadığı takdirde bağışıklık sistemine etkisi incelenir. Rusya, Çin, Abd, Almanya, İngiltere gibi ülkelerde tıp bilimcileri pek çok yol aldılar. Gelinen bu son aşamadan sonra Dünya Sağlık Örgütü’nün kapsamında olmaya hak kazanabilirlerse aşı onaylanır. Ardından üretime geçilerek dünyada kullanımına başlanır. Henüz gelinen noktada Dünya Sağlık Örgütü kapsam listesine girebilen bir ülke yok ancak bu zaman içerisinde başarılabilecek bir durumdur. İlerlemelere bakıldığında denemelerin geldiği nokta göz ardı edilmemelidir. Ülkeler kendi aşılarını kabul ettirmek ve öncü almak için mücadelelerini sürdürüyor. Aralık sonu gibi onay alma seviyesinde olacaklarını belirten bu ülkeler ocak 2021’de üretime geçebileceklerini ön görmektedirler. Şimdilik sınırlı sayıda üretim bantlarında yer alan aşılar umutla beklenmektedir. Dünyada Korona virüs tablosunda 40 milyonu aşkın bulaşma ve 1 milyondan fazla ölüm yer alır. Aşıyı bulma çalışmalarında her ülke hem kendi sağlığını korumayı hem de başarısını ortaya koymaya amaçlamaktadır.

 

Türkiye’de Korona Virüs Aşısı

corona3 300x168 - Korona Aşısında Son Durum Ne?

Geçmişte aşı üretiminin gelişim aşamalarına ve sürelerine bakıldığında, korona virüs aşı çalışmalarında tıp bilim dünyasının başarısı yadsınamaz. 10 Martta Türkiye’de ilk vaka görüldükten sonra zaman içerisinde sayılarda artış gözlenmesiyle gerekli tedbirler alınmıştır. Birçok toplu ortam kısıtlamaları, maske, hijyen kuralları alınan önlemler arasındadır. Aşı olmadığı sürece normal hayata dönüşün gerçekleşmeyeceği bilincinde olan tıp bilim dünyası kendi aşısını  üretme çabasındadır. Türkiye’de bulunan bilim adamları da yerli aşı çalışmalarına başlayarak Hacettepe, Ankara, Gazi,ODTÜ, Erciyes gibi üniversitelerde çalışmalarını sürdürmektedirler. En güncel aşı haberleri ile Türkiye’deki çalışmaları merak içinde takip eden insanlar aşının bulunmasıyla normal hayatlarına dönecekleri günü beklemektedirler. Henüz insan üzerinde deneme safhasına geçilmeyen ülkemizde, klinik çalışmalar tamamlamaya çalışılmaktadır. Çeşitli başarılara imza atan Türk Bilim Dünyası korona virüs yerli aşı alanında göstermiş oldukları çabalarla çalışmalarını hızlandırmaktadır. Çin’den gelen aşılarla Türkiye’de ilk aşı denemesine başlanılmış bulunulmaktadır. Öncelikli olarak kronik rahatsızlığı olmayan ve belirli bir yaş aralığındaki sağlık çalışanlarına gönüllülük esasına göre aşı uygulanmaktadır. Üretilen ve geliştirilen aşıların yan etkileri kontrol altında tutularak bağışıklık sistemine etkisi de takip edilmektedir. Uygulama alanının genişlemesiyle sağlık çalışanı olmayan vatandaşlar üzerinde de yine kendi istek ve arzuları yönünde aşı denemeleri yapılması planlanmaktadır. Yerli aşı çalışmaları hızla sürdürülürken aşı denemeleri de devam etmektedir. Türkiye tablosu verilerine bakıldığında 10 bini aşkın vefat sayısı gözlenen ülkede ve dünya vaka sayıları göz önüne alındığında bu sonuçlar aşının bulunmasını mecbur kılmaktadır. Birçok çalışma aynı anda devam etmekte raporlar etik kurullara sunulmaktadır. Kış aylarının bitiminden bahar aylarına doğru geçişte ancak üretilebilecek olan yerli aşılar kurul onaylarıyla ilerlemektedir. Bu süre zarfında dışarıdan gelen tamamlanmış aşı denemelerine ağırlık verilerek korona virüs zincirinin kırılması amaçlanmaktadır.

 

(Visited 6 times, 1 visits today)
Admin

Admin

Yorum Yazabilirsiniz

%d blogcu bunu beğendi: