Korona Virüs Kapsamında Tekrar Karantina İlan eden Ülkeler ve Aldıkları Önlemler

Korona Virüs Kapsamında Tekrar Karantina İlan eden Ülkeler ve Aldıkları Önlemler, OkuGit.Com - Tarih, Güncel, Kadın, Sağlık, Moda Bilgileri Genel Bloğu

Korona Virüs Kapsamında Tekrar Karantina İlan eden Ülkeler ve Aldıkları Önlemler

2019 yılının Aralık ayında Çin’in Wuhan kentinde başlayan korona virüs en çok damlacık yoluyla bulaşan yeni tip bir korona  virüstür.  Covid-19 adı verilen bu ölümcül virüs kısa zamanda bütün dünyaya yayıldı ve  dünya sağlık örgütü ( WHO ) bu salgını pandemi ilan etti. Ardından dünyanın her yerinde ülkeler kendine uygun önlemlere başvurdu. Pek çok ülkede okullar, iş yerleri- camiler, kiliseler ve diğer ibadethaneler, AVM’ler  kapatıldı. Virüsün kontrolden çıktığı ve ölümlerin önüne geçemeyen ülkeler virüsün çok olduğu bölgelerde sokağa çıkma yasakları  uyguladılar. Bu süreçte virüsün çıkış noktası olan Wuhan tam tecrit altındaydı şehrin tamamı karantina altına  alınmıştı.

Sabah akam demeden  çalışan sağlıkçıların bütün uğraşlarına rağmen ölümler engellenemedi ve bilim insanlarınca aşı bulunamadı .Dünyanın pek çok yerinde hava yolları faaliyetleri  karantina kapsamında geçici olarak durduruldu ve ülkeler sınırlarını kapattı. Kimse bulunduğu yeri terk edemiyordu ve nihayet  yeni tip korona virüsün ilk dalgası atlatılmış oldu vaka sayılarının azalmaya başladığı  ve kontrol altına alındığı ülkeler yavaş yavaş kademeli olarak karantinayı kaldırdılar.  Eğitimin devam edebilmesi için okulları, ekonominin toparlanabilmesi için iş yerlerini tekrar faaliyete geçirdiler ve pek çok ülke birbirlerine sınır kapılarını tekrar araladı. Ancak virüs çeşitli mutasyonlar geçirerek daha önce covid-19 atlatmış olan kişilere tekrar bulaşmaya başladı ve karantina kapsamında kapatılan ve sosyal mesafe krallarına uymanın imkansız  olduğu okul, iş yeri, AVM gibi yerlerde hastalığa yakalananların sayısı katlanarak arttı. Korona virüs 2. dalgasıyla dünyanın pek çok yerini tekrar vurdu.

corona4 300x115 - Korona Virüs Kapsamında Tekrar Karantina İlan eden Ülkeler ve Aldıkları Önlemler

Korona Virüsten En Çok Etkilenen Ve Tekrar Karantina Altına Alınan Ülkeler

İngiltere

Başbakan Boris Johnson , İngiltere’de korona virüs vaka sayılarının azalması sebebi ile tekrar faaliyete geçirmeyi planladığı kumarhaneler, buz pateni pistleri , bowling salonları gibi eğlence mekanlarını Ağustos ayının başında açmayı planlarken hastalığa yakalananların sayısındaki artış nedeniyle bu tarihi önce Ağustos ayı sonuna ardından daha ileri bir tarihe kadar erteleme kararı aldı . 30 kişiden fazla katılım olmaması şartı  ile nikah törenlerine izin verileceği duyurulmuştu ancak karar askıya alındı.  Kapalı alanlarda maske takma zorunluluğu devam etti. Manchester, Batı Yorkshire, Lanchashire ve Leicester  ve çevresinde vaka sayılarının hızla artması nedeni ile  bahçe ve ev ziyaretlerinin yasaklanmasına karar verildi. İngiltere’nin kuzeyine gidişlerin yapılmaması istendi ve bu bölgeden İskoçya’ya gitmek isteyenlere seyahatlerini iptal etmeleri söylendi.

Başbakan Boris Johnson, düzenlediği basın toplantısında, karantina surecinin  akıl sağlığı üzerinde de etkisi olduğunun farkında olduğunu vurguladı. Fakat covid-19 salgınının  tahmin edilenden daha hızlı yayıldığını ve ölüm oranının çok fazla olduğunu belirten başbakan, önlem alınmaz ya da alınan önlemlere uyulmazsa durumun çok daha kötü olacağı ve tamamen kontrolden çıkacağını belitti  Bazı bölgelerde ki hastanelerin kapasitelerinin yeterli olmadığını ve kısa bir zaman içerisinde dolacağını belirten johnson can kaybının çok fazla olacağını ve sağlıkçıların hastalar arasında seçim yapmak zorunda kalabileceğini ifade etti  ve 4 haftalık bir karantina  uygulanacağı söylendi.

Hong-Kong

Eylül ayında ülkede yapılacak olan seçim ertelendi. Kafe, bar ya da restoranlarda yemek yemek ve bir şeyler içmek tamamen yasaklandı. Açık hava dahil olmak üzere tüm halka açık platformlarda maske takma zorunluluğu getirildi. Temmuz ayında 50 kişiden fazla kalabalığa izin verilmeyen Hong-Kong da bu sayı önce dörde sonra da ikiye duştu ve ikiden fazla insanın yan yana durulması yasaklandı.

Güney Kore

Salgınla verilen mücadelesinde diğer ülkelere örnek olarak gösterilen Güney Kore de kademeli şekilde açılan okullarla beraber vaka sayılarının ve ölümlerin artması sebebiyle yüzlerce okul tekrar kapatıldı. Yurt dışı seyahatinden dönen vatandaşlara zorunlu kılınan karantinaya uymayan kişilere verilen cezalar artırıldı. Halka açık bir çok alana girerken QR kod zorunlu kılındı. Sosyal mesafe kuralı Seul ‘da belirsiz bir süre uzatıldı.

Avustralya

Ülkenin en büyük ikinci eyaleti olan Victoria eyaletinde vaka sayılarının tekrar kontrolsüz ve hızlı artışı nedeni ile salgının ilk dönemlerinde yaşandığı gibi halk stok yapmaya başladı. Salgın kontrolden tamamen çıkınca ise Ülkedeki en büyük şehir olan Melbourne tekrar karantina altına alındı.

Hindistan

Hindistan, yaşam şartları ve ülkenin fakir kesimlerindeki kötü hijyen koşulları nedeni ile karantinaya en sık ihtiyaç duyan ve salgının kontrol altına alınmasında zorlanılan yerlerin başında geliyordu. Salgının başlarında tam iki ay boyunca Hindistan genelinde insanlar evlerinde karantina altındaydılar. O zamanlar kontrol altında tutmayı başardıkları vaka sayıları  şuan yükselişe geçmiş durumda.  Bu nedenle korona virüsün çok sayıda insana bulaştığı tespit edilen  şehirler tecrit altına alındı.

İspanya

Avrupa’nın salgından en çok etkilenen ve çok sayıda vatandaşını covid-19 sebebi ile  kaybeden ülkelerinden biri ispanya oldu. Salgının ikinci dalgasından da fazlasıyla etkilenmesi nedeniyle ülke de tekrar karantina uygulamaları başladı okullar tatil edildi 140 bin kişinin yaşadığı Lleida kentinde insanlara mecbur kalmadıkça evlerinden çıkmamaları söylendi. Restoranlarda sadece paket servis şartı tekrar getirildi.

Almanya

Okulların  kademeli olarak açılması ve iş yerlerinin tekrar faaliyete geçmesinin ardından vaka sayıları Almanya genelinde kontrolsüz şekilde tekrar artış gösterdi. Maske takma ve sosyal mesafe kuralları devam ederken okullar tekrar kapatıldı ve bazı bölgelerde tekrar sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

 

(Visited 12 times, 1 visits today)
Admin

Admin

Yorum Yazabilirsiniz

%d blogcu bunu beğendi: