Korona Virüsü Hafif Atlatanlar Tehlikede Mi Korona Virüsün Ölümcül Etkileri Nelerdir ?

Korona Virüsü Hafif Atlatanlar Tehlikede Mi Korona Virüsün Ölümcül Etkileri Nelerdir ?, OkuGit.Com - Tarih, Güncel, Kadın, Sağlık, Moda Bilgileri Genel Bloğu

Korona Virüsü Hafif Atlatanlar Tehlikede Mi Korona Virüsün Ölümcül Etkileri Nelerdir ?

Dünyanın her yerinde din, dil, ırk ayırt etmeden herkesin için hayati tehlike arz eden yeni tip korona virüsle (COVID-19) mücadelesi hala sürmektedir.  Her geçen gün yeni bir etkisi keşfedilen ve yeni semptomlar ile karşımıza çıkan korona virüs için henüz bir aşı bulanamadı. Ve ne yazık ki alınan önlemler bizleri virüsten korumak için çoğu zaman yetersiz kalıyor. Bu noktada devlet yetkilileri daha büyük çapta önlemler alıyor. Ülke geneli karantina , AVM ve kafeterya gibi toplu halde bulunan mekanların  kapatılması, iş yerleri ve okulların kapatılması… Ancak bu çaptaki karantina virüsün yayılmasını engellese de  başka  sorunlara yol açıyor. Karantina altındaki kişilerde ; anksiyete, agorafobi (evden çıkma korkusu), intihara meyletme, uzun süre işsiz kalmaktan kaynaklanan ağır depresyon, obsesif kompülasif temizlik hastalığı gibi pek çok psikolojik sorunların ortaya çıkması kaçınılmaz oluyor.

Gün geçtikçe mutasyona uğrayan virüs ne yazık ki bulaşma oranından bir şey kaybetmedi hala son derece ölümcül ve bulaşıcı. Ve mutasyona uğrayıp değişmesi nedeniyle korona virüs atlatmış kişiler bağışıklık kazanmıştır diyemeyiz. Dünya genelinde ikinci kez virüsle enfekte olan vakalar görülmektedir ve hastalığa tekrar yakalanma ihtimalleri hiç covid-19 virüsüne yakalanmamış insanlarla neredeyse eşittir.

Covid -19 Belirtileri  Nelerdir ?

Bulaş gerçekleştikten sonra 1-14 gün aralığında değişen kuluçka süresinin ardından virüs ilk belirtilerini yüksek ateşle göstermeye başlıyor. Sonrasında kuru öksürük ve yaklaşık olarak bir hafta sonra da nefes darlığı ortaya çıkıyor. Hastalığa yakalananların çoğunda iki akciğerde de pnömoni yani zatürre ortaya çıkıyor. Hastalık bu aşamaya geldiğinde risk altındaki gurubun ve ağır enfekte hastaların hastanede tedavi görmesi gerekiyor. Korona virüsün bilinen diğer belirtileri ise ; baş ağrısı, hapşırma, ishal, deride kabarmalar, çok şiddetli kemik ve eklem ağrıları şeklindedir. Ancak semptomlar kişiden kişiye değişiklik gösterebilir, her korona virüse yakalanan hasta belirtilen her semptomu göstermez. Bazen sadece yüksek ateş şikayeti olabileceği gibi bazen de ateşe sadece ishal ya da eklem ağrıları eşlik edebilir.  Kış aylarına girilmesi ile birlikte bazı semptomların grip virüsü ile karıştırılması normaldir ancak iş şansa bırakılmamalı ve hemen test yaptırmak için covid-19 servisine başvurulmalıdır.

Covid -19 Ölümcül Etkileri Nelerdir ?

Her gün  dünyada korona virüsün ölümcül etkileri nedeniyle hayatını kaybeden  ve virüse yeni yakalanan insanların sayıları paylaşılıyor. Yeni vakaların hepsinin halka bildirilmesi gerekiyor ancak bu rakamlardan öğrenemeyeceğimiz bir şey var, virüsün ne derece ölümcül olduğu.  Hayatını kaybeden insanlar covid-19 sebebiyle ölmüş olabilir , virüs hasta birinin ölüme katkıda bulunmuş olabilir ya da bambaşka bir nedenden dolayı ölen birinin vücudunda virüs tespit  edilmiş olabilir.

Korona virüs nedeniyle ölen insanların çoğunda kronik hastalıklar olduğu saptanmıştır. Bu hastalıklar çoğunlukla diyabet, kalp hastalıkları, astım ve çeşitli solunum yolu hastalıkları ve  kanser gibi bağışıklık sistemini etkileyen hastalıklardır. Virüsü atlatan kişilerin bazılarında ise solunum yollarında oluşan tahribata bağlı olarak nefes darlığı şikayetleri, koku ve tat alma duyusunun kaybedilmesi, böbrek yetmezliği gibi sorunlar ortaya çıkabilmektedir. Başlarda yaşı 65 in üzerinde olan insanlarda  virüsün daha ölümcül etkileri olduğu buna karşı bağışıklığı kuvvetli olan genç kesimde hastalığın hafif semptomlarla atlatıldığı tespit edilmişti. Ancak geldiğimiz son noktada 65 yaş üzerinde risk devam ederken genç yaşlarda ki ölüm oranı da artış göstermektedir. Çocuklarda ise genellikle hafif grip şeklinde geçen hastalık nadir de olsa ölümle sonuçlanabilir. Bu nedenle yaşımız ne olursa olsun covid-19 pandemisi boyunca virüsten sürekli korunmamız gerekmektedir.

Korona Virüsten Korunmanın Yolları Nelerdir ?

Korona virüsten korunmanın temelinde hastalığın bulaş riskini önlemek vardır. Hastalık  en çok damlacık yoluyla bulaştığından dolayı virüs taşıyıcısı olsak da olmasak da mutlaka maske takmalıyız. Virüs havada asılı kalabildiği için enfekte bir bireyin bulunduğu ortamda sadece nefes almak bile hastalığın size de bulaşmasına sebep olabilir. Unutmamalıyız ki sadece toplum içinde maske takarak bile bulaşma oranının  azalmasını sağlayabiliriz. Diğer yandan yüzeylerde bulunan virüsten korunmak için ise ellerimizi Sağlık Bakanlığınca belirtilen derecede alkollü kolonyalar ile ya da dezenfektan yardımıyla sürekli temiz tutmalıyız. Asla yüzümüze dokunmamalıyız özellikle gözlerimize ve ağzımıza temasta bulunmamalıyız zira virüsün vücuda en kolay girebildiği yerler burasıdır. Para alış verişinden sonra mutlaka ellerimizi arındırmalıyız. Yüzlerce kişinin eline geçebildiğinden dolayı en tehlikeli eşyalar madeni ve kağıt paralardır. Bilindiği gibi korona virüs her tip  yüzeyde saatlerce hatta uygun şartlarda  bazen günlerce hayatta kalabiliyor. Bu yolla bulaşın önüne geçmek içinse sık kullanılan eşyalarımızı ve sık temas edilen yüzeyleri düzenli olarak temizlemeliyiz. Örneğin telefonlar, cüzdanlar, anahtarlar, yemek masası, mutfak tezgahı, kapı kolları… Kargoları bir iki gün süreyle ev dışında, mesela balkonda bekletin. Yeni alınan kıyafetleri giymeden önce yıkayın. Market alışverişlerinden sonra ambalajlı ürünlerin dışını silin. Sebze meyveleri seçerek almayın ve  iyice yıkayın.

Sosyal mesafe kurallarına uyarak insanlarla değil korona virüsle aranıza mesafe koymuş olursunuz. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından önerilen sosyal mesafe 1.5 metredir. Kalabalık ortamlardan kaçınmalı kimseyle yakın temasta bulunmamalısınız. Unutmayalım ki bu geçici bir süreç ancak ne kadar sürede geçeceği bizim ellerimizde. Ve hiçbir virüs alacağımız tedbirlerden daha güçlü değildir.

(Visited 23 times, 1 visits today)
Admin

Admin

Yorum Yazabilirsiniz

%d blogcu bunu beğendi: