Koronavirüsü 24 saatte yok eden ilaç bulundu

Koronavirüsü 24 saatte yok eden ilaç bulundu, OkuGit.Com - Tarih, Güncel, Kadın, Sağlık, Moda Bilgileri Genel Bloğu

Dünyayı kasıp kavuran koronavirüs (Kovid-19) pandemisine karşı bilim insanları her gün yeni bir keşfe imza atıyor. Aşı çalışmaları gündemdeki yerini korurken, ABD’de yapılan bilimsel bir deney umutları tazeledi.

Koronavirüsü 24 saatte engelliyor

ABD’deki Georgia Üniversitesi Biyomedikal Bilimler Enstitüsü’nden bilim insanları, geçmişte influenza (grip) tedavisinde kullanılan Molnupiravir adlı ilacın koronavirüs tedavisinde de etkili olduğunu kanıtladı. Hayvanlar üzerinde yapılan deneylerde ilaç, virüsü 24 saat gibi kısa bir sürede engelledi.

Deneyin sonucuna göre, Molnupiravir verilen dağ gelincikleri 24 saat sonra, Kovid-19 virüsünü diğer hayvanlara bulaştırmadı. Bilim insanlarının, Haziran ayında insan denemelerine başlanan ilaçla ilgili son durumu Aralık ayında dünyayla paylaşılması bekleniyor.

1583943432888 - Koronavirüsü 24 saatte yok eden ilaç bulundu

Araştırma ekibinin başındaki isim Profesör Dr. Richard Plemper, “Ağızdan alınabilen bir ilacın, SARS-CoV-2 bulaşını hızla engelleyebildiği ilk defa gösterildi. Bu oyunun kuralını değiştirebilir” dedi.

Plemper, daha önce ilaçtaki etkin maddenin solunumsal RNA virüslere karşı etkili olduğunu, enfekte hayvanlara bu ilacın ağız yoluyla vermenin yayılan virüs parçacıklarını birkaç kat azaltıp bulaşı önemli ölçüde düşürdüğünü fark ettiklerini söylüyor. Plemper. “Bu özellikler, ilacı, COVID-19’un kontrolü noktasında güçlü bir aday haline getiriyor” diye konuştu.

İnsan üzerindeki deneyleri süren ilaç başarılı olursa koronavirüs hastalarına müdahalenin erken başlaması ve pratik bir tedavi sürecinin üç katlı bir fayda sağlayacağı belirtiliyor:

Hastalığın ilerleyip şiddetli hale dönüşmesi engellenebilir, bulaşıcı dönem kısaltılarak hastaların uzun süreli izolasyonu sonucunda oluşan duygusal ve sosyoekonomik bedeller hafifletilebilir ve yerel salgınlar hızla bitirilebilir.

coronavirus - Koronavirüsü 24 saatte yok eden ilaç bulundu

MOLNUPİRAVİR NEDİR?

Molnupiravir, ağızdan alınan ve influenza tedavisi için geliştirilmiş deneysel bir antiviral ilaç. Sentetik nükleosit türevi N4-hidroksisitidinin bir ön ilacı olan Molnupiravir, viral RNA replikasyonu sırasında kopyalama hatalarının eklenmesi yoluyla antiviral etki gösteriyor.

Daha önce grip ilacı olarak kullanılan Molnupiravir’in, SARS ve MERS virüsleri üzerinde de etkili olduğu deneysel çalışmalarla kanıtlanmıştı. İlacın insanlar üzerindeki etkisini ölçmeye çalışan başka araştırmalar da bulunuyor.

 

(Visited 8 times, 1 visits today)
Admin

Admin

Yorum Yazabilirsiniz

%d blogcu bunu beğendi: