Koronayı nasıl atlatacaksınız? Testi çıktı

Koronayı nasıl atlatacaksınız? Testi çıktı, OkuGit.Com - Tarih, Güncel, Kadın, Sağlık, Moda Bilgileri Genel Bloğu

Çin’in Wuhan kentinden tüm dünyaya yayılan ve 2020 yılında tüm dünyayı etkileyen koronavirüs (Covid – 19) hastalığı için yeni bir test ortaya çıktı. Türk bilim insanlarının da aralarında bulunduğu çalışmalar sonrası, hastalığı nasıl geçireceğinizi ortaya koyan yeni koronavirüs testi,  genetik yapının hastalığa yatkınlığını ölçüyor.

Yeni koronavirüs testi nasıl çalışıyor?

Yapılan bu araştırmaya göre, virüsün vücutta nasıl seyrettiği hangi hastalarda daha ağır, hangi hastalarda daha hafif geçirildiğine ilişkin bulgular ortaya çıktı.

Özellikle vücutta yer alan interferon proteinin noksanlığı ya da bozulmasıyla birlikte koronavirüs hastalığını daha ağır geçirme riski karşımıza çıkıyor gibi görünüyor.

DHA‘nın aktardığına göre, araştırmada yer alan Türk bilim insanı Bahçeşehir Üniversite Hastanesi Medical Park Göztepe Genetik Hastalıklar Tanı Merkezi‘nden Prof. Dr. Tahsin Yakut:
“Bu gende normalin dışında bir değişiklik varsa bunun şiddetine göre koronavirüs kliniğinin daha ciddi seyredeceği öngörülebiliyor” açıklamasında bulundu.

koronavirus nasil atlatacaksiniz testi cikti 1 - Koronayı nasıl atlatacaksınız? Testi çıktı

Prof. Yakut’a göre, koronavirüsün kişiler arasında farklı etkiler göstermesinde genetik faktörler başrolde yer alıyor. Yakut ayrıca, özellikle son dönemde dünyada yapılan araştırmaların da bu bulguyu desteklediğini açıkladı.

Bu konuda dünyada ve Türkiye’de yapılan çalışmalar sonrası interferon beta ve interferon alfa genlerinin ürettiği proteinlerin koronavirüs mücadelesinde önemli rol aldıkları ortaya çıktı. Bu genlerde sorun olması ise hastalığın seyrinin ağır olmasına neden oluyor.

Türkiye’de de yapılan bu yeni koronavirüs testi ile birlikte, DNA üzerinden bu gen araştırılıyor. Yaklaşık 5-7 gün içinde ortaya çıkan sonuçlar, hastalığın seyri konusunda önemli ipuçları veriyor.

Ancak Prof. Dr. Yakut, bu testin sonucunda interferon geninin düzgün çalıştığının tespiti, hastalığı hafif atlatacağınızın yüzde yüz garantisi uyarısında bulunuyor.

 

(Visited 6 times, 1 visits today)
Admin

Admin

Yorum Yazabilirsiniz

%d blogcu bunu beğendi: