Maori İnancı ve Maoriler

Maori İnancı ve Maoriler, OkuGit.Com - Tarih, Güncel, Kadın, Sağlık, Moda Bilgileri Genel Bloğu

Maoriler Yeni Zelanda yerlileri olup, Fiji ve Polinezya kökenlidirler.

Özgürlük düşkünlükleri ve savaşçılıkları ile ünlülerdir. Savaşa giderken tenlerini beyaza boyamaları ve de çok aç kaldıklarında insan eti yemeleri onları barbar bir kavim olarak gösterse de şartlar zorlamadıkça vahşi değildirler. Soyu tükenmekte olan kavimlerdendir.

Maoriler Yüce tanrılarına “Lo” derler. Lo’ nun, her şeyden önce var ve her şeyin kaynağı olduğuna , yerde ve gökte yaşayan her şeyin içinde bulunduğuna inanırlar. Lo, bütün tanrıların en büyüğüdür. Onun adını ancak rahipler söyleyebilirler.

Maoriler günümüzde Avustralya ve Yeni Zelanda’da yaşamaktadırlar. Yeni Zelanda nüfusunun %10-11’ini oluşturan Maoriler’in dünyadaki toplam sayıları 370.000 kadardır.

maori1 300x199 - Maori İnancı ve Maoriler

Maori Efsanesi :

Maori efsanesi Maui isimli efsanevi bir Yeni Zelanda kahramanından alır. Maui çocukken o kadar zayıfmış ki okyanusa atmışlar ama Ranginui yani Gök Baba onu kurtarmış. Büyüyünce Aotearoa yani “uzun beyaz bulut ülkesini” kurmaya koyulmuş. Kanosundan South Island’ı, çapasından Steward Island’ı ve yakaladığı bir balıktan da North Island’ı yaratmış.

Denizcilikle uğraşan ve görece ileri bir medeniyete sahip Polinezyalılar devasa kanolarını Yeni Zelanda kıyılarına 1000 yıl kadar önce yanaştırmış ve büyük ihtimalle artık soyu tükenmiş olan Moa kuşu avlamıştır. Kaptan Cook’un 1769’da gelmesinden sonra Pakeha adayı kolonileştirmiş, adalıları yeni hastalık ve silahlarla tanıştırmış bu da 19uncu yüzyılın başlarında Maori nüfusunda büyük bir düşüşe yol açmıştır. Irklar arasında savaş 1840’taki Waitangi Antlaşması’yla başlamıştır. Kaptan William Hobson’ın adanın sahibi olduğunu göstermek için diktiği bayrak Maorilerin şefi Hone Heke tarafından tam dört kere yırtılmış, sonunda Hobson Hone Heke’nin kafasına 100 Paund koymuştur.

Aborjinler Avustralya’nın nüfusunun yalnızca % 1.5’ini oluştururken Maoriler Yeni Zelanda nüfusunun % 14’üdür ve varlıkları hissedilir. Eskiden South Island’ın ağır kışını kısıtlı yiyecek stoklarıyla geçiremeyecekleri için North Island’da yaşarlardı ve daha sonra da pek çoğu yerinde kalmıştır. Bugün bile her 16 Maoriden yalnızca 1’i South Island’da yaşar. Maori yer adları – telaffuz etmesi değil ama hatırlaması zordur – kuzeyde güneydekinden daha fazladır. North Island’da bir bara girdiğinizde büyük ihtimalle Pakeha müşteriler arasında eşit bir şekilde dağılmış pek çok Maori görürsünüz.

Toplumsal kaynaşma oranı Avustralya’dan daha yüksektir ama yine de ırkçı olaylar görülür. Maoriler ekonomik olarak toplumda en aşağı kademede olan topluluktur ve kültürleri de gittikçe yok olmaktadır. Maori aktivistlerin en aşırıları Yeni Zelanda kültürünün Maorilere ait değerlere yalnızca sözde sahip çıktığından yakınmaktadır. Son yıllarda sesini giderek daha çok duyuran azınlığa mensup kişiler resmi bayramları bozmaya ve kolonici anıtları tahrif etmeye başlamıştır. Sonuç olarak bütün Yeni Zelandalılar artık tamamen birleşmiş ve uyumlu bir toplumda yaşamadıklarını görmeye başlamıştır. Giderek artan sayıda Maori 19uncu yüzyılda Avrupalı yerleşimciler ve Maoriler arasında yapılan toprak anlaşmasının adil olmadığını ve yeniden görüşülmesi gerektiğini savunmaktadır. Yeni Zelanda’nın ulusal gününe (6 Şubat) adını veren Waitangi Antlaşması ne İngiliz ne de Yeni Zelanda hükümetince onaylanmıştır. Eğer onaylanacak olursa (ki bu siyasi olarak imkansızdır) Maoriler şu anda ellerinde bulundurdukları topraktan çok daha fazlasını alacaktır. Beyaz Yeni Zelandalıların Maorilerin davasına duyduğu sempati 100 yıldan fazla bir zamandır ekip biçtikleri toprakları onlara geri vermeye yetmez.

maori2 300x160 - Maori İnancı ve Maoriler

Yine de Yeni Zelanda pek çok şeyden gurur duyabilir. Irklar arası evlilikler en başından beri yaygın olduğu için bazen saf kan Maori kalmadığı söylenir. Ailesi ilk yerleşimcilerden olan beyaz Yeni Zelandalıların çoğunun ataları arasında en az bir Maori bulunur. Bu utanç değil gurur kaynağı kabul edilir ve Maori kültürü hem Yeni Zelanda’da hem de uluslararası alanda saygı görür.

Devlet mecliste ve memurluklarda Maoriler için belirli yerler ayırır ve Yeni Zelanda’yı sonunda iki dilin konuşulduğu bir ülke yapmak için Maori kültürünü ve dilini teşvik etmiştir. Aslında bütün Maoriler İngilizce konuşur ve pek çoğu da Maori dilini hiç bilmez. Buna rağmen dili teşvik etmek için ortak bir çaba gösterilmektedir. Kohanga reo adı verilen Maorilerce işletilen anaokulları okula başlamamış çocukların Maori dilini, tarihini ve mitolojisini öğrenmeleri için kurulmuştur. Mart 2000’den itibaren bir Maori radyo istasyonu ulusal çapta yayına başlamış ve kahvaltı programını da faal bir milletvekili olan Tau Henare üstlenmiştir.

Maori kültürü (Maoritanga) Aborjin kültürüne göre ziyaretçilerin erişimine daha açıktır. Genelde dağların birbirini sevmesi veya uygunsuz evlilikler yapmasını konu alan Maori efsanelerine çok yerde atıf yapılır. Keri Hulme’un Kemik İnsanları ve Maurice Shadbolt’un en iyi çalışmaları gibi Yeni Zelanda’nın önde gelen edebi eserleri Pasifik mitolojisine ait unsurlardan faydalanır. Hikayelerin çok görüldüğü bu inanış sistemi Maorilerin beyaz adamın inancını (bazı uyarlamalarla) kabul etmesine engel olmamış ve bu da mimaride ilginç melezlerin ortaya çıkmasını sağlamıştır.

Auckland Müzesi’ndeki ve Wellington’daki ulusal Te Papa Müzesi’ndeki Maori Koleksiyonları öğrenmeye başlamak için uygundur. North Island’ın ortasındaki Rotorua Maori turizminin merkezi konumundadır. Rotorua ve bunun gibi ticari merkezler dışında Maori dansları, müziği ve ayinlerini görmek zordur. Ama iyi soruşturursanız bazı zanaatkarların hiçbir izleyici kitlesi bulamasalar da yaratıcı işlerine devam ettiklerini görürsünüz. Bir Yeni Zelanda şehrinde bazı yerli Maori insanlarıyla tanışacak kadar uzun kalırsanız, bir Maori bayramı olan Hangi’ye davet edilebilirsiniz. Pek çok Maori ilgi gösteren insanların ziyaretine açıktır ama resmi törenler (geleneksel Hangi selamlaşması olan burun sıkıştırma da dahil) ender görülür. Ağaç, kemik, kabuk ve yeşim taşından yapılan oymalar ülkenin her yerindeki hediyelik eşya dükkanlarında satıldığı için Maori el sanatlarının örneklerini bulmak kolaydır.

(Visited 148 times, 1 visits today)
Admin

Admin

Yorum Yazabilirsiniz

%d blogcu bunu beğendi: