NASA, yeni Hubble fotoğrafları paylaştı!

NASA, yeni Hubble fotoğrafları paylaştı!, OkuGit.Com - Tarih, Güncel, Kadın, Sağlık, Moda Bilgileri Genel Bloğu

NASA, 30. yılını kutlayan ve yakın bir dönemde emekliye ayırmayı planladığı Hubble Uzay Teleskobu tarafından çekilmiş yeni fotoğrafları paylaştı. Görüntüler, Hubble doğum günü olan Nisan ayına yetişmese de, teleskop Caldwell kataloğu adı verilen özel bir seri ile karşımıza çıktı.

30. doğum günü ve yeni Hubble fotoğrafları

Uzaya fırlatıldığı 7 Nisan 1990 yılından beri bilim insanlarına, Astrofizikçilere ve insanlığın önüne yeni ufuklar açan Hubble, ömrünün sonlarına yaklaşıyor. Çok yakında yerini James Webb Uzay Teleskobu’na bırakacak olan teleskop, halen insanlığı şaşırtmaya devam ediyor.

NASA, daha önce bilim insanlarına sunulan ancak halka açık olarak yayınlanmayan 30 yeni Hubble uzay teleskobu fotoğrafı ile karşımıza çıktı. Bu fotoğraflar, 1980’lerde amatör Astrofizikçi Sir Patrick Moore tarafından kategorize edilmiş olan Caldwell kataloğu tarafından tanımlanmış 87 uzay cismini içeriyor.

nasa yeni hubble fotograflari paylasti 2 - NASA, yeni Hubble fotoğrafları paylaştı!

Bu geniş kapsamlı katalog ise 46 yıldız kümesi, 35 galaksi ve 28 bulutsuyu içeren toplam 109 nesneden oluşuyor. Hubble Uzay Teleskobu uzun görev süresi boyunca tüm Caldwell kataloğunu fotoğraflayamadı. Buna karşın fotoğraflanan bu 87 gök cisminin fotoğraflarından 30 tanesi ilk defa paylaşılıyor.

NASA sitesinde uzun bir açıklama ile birlikte paylaşılan Hubble Uzay Teleskobu fotoğrafları, Flickr üzerinde yüksek çözünürlüklü olarak da yayınlanmış durumda. NASA sitesinden de bu göz alıcı fotoğrafların tamamına göz atabilirsiniz.

Hubble, 1990 yılının teknik imkanlarıyla bile uzay hakkında önemli bilgilere erişmemizi sağladı. Yüksek çözünürlüklü ve çok daha uzak galaksileri fotoğraflayacak James Webb‘in  ise, uzay hakkında bildiklerimizi tamamen değiştirmesi bekleniyor. Hubble 30. doğum günü fotoğrafları sizce nasıl olmuş? Yorumlarınızı bekliyoruz.

 

(Visited 3 times, 1 visits today)
Admin

Admin

Yorum Yazabilirsiniz

%d blogcu bunu beğendi: