“Nathan For You” Kesinlikle İzlenmesi Gerek

“Nathan For You” Kesinlikle İzlenmesi Gerek, OkuGit.Com - Tarih, Güncel, Kadın, Sağlık, Moda Bilgileri Genel Bloğu

Komedi reality programı Nathan for You beni deli gibi güldürdü. Ben de ‘Aptal Starbucks’ ve ‘The Movement’ gibi unutulmaz bölümlere imza atan bu garip adamı biraz daha anlatmaya çalışacağım. Nathan, programında para kazanmakta zorlanan küçük işletmelere yardım etmeye çalışıyor ve onlara yeni fikirler buluyor. Ancak bunu inanılmaz ve akla hayale gelmeyecek şekilde yapıyor.

Son zamanlarda denk geldiğim en muhteşem ve yaratıcı fikirlere sahip bir insan olduğunu söyleyebilirim arkadaşlar. İngilizcesi olanlar kesinlikle bu adamı izlemeli.

Öncelikle Nathan’ ı tanıyalım.

Kanada’ nın en iyi işletme okullarının birinden yüksek notlarla mezun oldu. Bu sayede edindiği bilgileri zorlanan küçük işletmelere yardım etmek için bir reality programı yapıyor.

Şimdi sizlere bazı programlarından bahsedeceğim.

Müşteri çekemeyen kafe :

İyi kahve yapan ama müşteri sıkıntısı olan bir kafeye Amerika’ da kullanılan Parodi Yasası’ nı kullanıp kafeyi bir Starbucks Parodisine dönüştürmeyi teklif ediyor. Bu projede kafe bir Starbucks gibi duracak ve bu sebeple kafenin müşterisi artacak ancak kafenin sahibi mantıklı bir soru soruyor.

Peki markayı taklit etmeden nasıl bir parodi kafe yapabiliriz ?

Nathan bu soruya kahvelere aptal grande, aptal frappuccino gibi isimler verebiliriz diyor. Dükkanın adı da Aptal Starbucks olabilir diyor. Nathan bu fikri wikipedia da parodi yasasına bakarken bulmuş. Bir şirketle açık bir şekilde dalga geçiliyorsa o şirketin adını ve logosunu kullanmak için izin gerekmediğini fark etmiş. Kafenin sahibi Nathan’ ın açıklamalarını beğense de bir takım şüphelere sahipti. Kafenin sahibi akıllıca ama insanlar anlar mı emin değilim diye belirtiyor. Nathan’ da bu cevaba karşılık insanlar şuan da senin ne yaptığını anlıyorlar mı ? Çok popüler değilsin. Menün yok. Denersen neyi kaybedersin diye söylüyor. Kafenin sahibi ikna oluyor ancak Starbucks kendisini dava açarsa bunu karşılamayacağını söylüyor. Nathan’ da wikipedia dan sonra bir avukata gidiyor bu fikrini avukata danışıyor. Avukat eğer müşteriler kafeyi Starbucks zannederek içeri girerse bunun şirketi taklit etmek olacağı ve Starbucks’ ın dava açabileceği ama şöyle bir çözüm var kafeyi açan insanlar parodi yapmaları ile biliniyorsa o zaman Parodi Yasası onları koruyabilir. Nathan’ da avukata teşekkür ediyor. Zaten Starbucks davayı açarsa kendisinin değil Avukat olarak sizin sorumlu olacağını söylüyor. Avukat birden şaşırıyor. Halbu ki Nathan burada tv programı yaptığı için en başta görüntülerin yayınlanması için Avukattan imza almıştı. Fakat bu kağıtta Bu Starbucks olayı da açıkça belirtilmişti fakat avukat okumadan imzaladığı için kendine ayrıca kızıyor ve olmaz diye imzalı kağıdı vermemeye çalışıyor 🙂

Şimdi arkadaşlar yazılardan çok anlaşılmayabilir ama bunu bende Youtube da denk geldim ve sizlerle paylaşmak istedim bu yüzden yazıya devam etmek yerine kesinlikle bu videoyu sıkılmadan izlemenizi istiyorum. Kafe olayının ne hale geldiği nasıl başarıya ulaştığına gerçekten şaşıracaksınız. Bu video da bir kaç proje daha yer alıyor ve şuna emin olun bu Nathan denen şahıs mükemmel bir dahi ve yaptığı bu projeler çok başarılı oluyor.

Lütfen video yu izleyiniz. Ayrıca videoyu yayınlayan ve bu sayede bu durumdan haberdar olmamı sağlayan ” Filme Gitmeden Önce ” kanalına bireysel olarak teşekkür ederim. Buyrun keyifli izlemeler…

(Visited 48 times, 1 visits today)
Admin

Admin

Yorum Yazabilirsiniz

%d blogcu bunu beğendi: