Neden Çin Aşısı ?

Neden Çin Aşısı ?, OkuGit.Com - Tarih, Güncel, Kadın, Sağlık, Moda Bilgileri Genel Bloğu

Öncelikle Koronavirüs aşıları hangi yöntemlerle üretiliyor onu ele alalım.

1. Yöntem İnaktif Aşı Yöntemi

Eski bir yöntem olan inaktif virüs tekniğine göre hazırlanan bu aşıda, enfekte etme özelliğini yitirmiş olan virüs vücuda verilerek, vücudun hastalığa bağışıklık kazanması hedefleniyor.

2. Yöntem mRNA Aşı Yöntemi

mRNA, ya da uzun adıyla mesajcı ribonükleik asit, birçok canlı için ana genetik malzeme olan DNA’dan (deoksiribonükleik asit) üretilen, DNA’nın çift zincirli olmasının aksine tek zincirli olan bir biyomoleküldür. Mesajcı RNA (mRNA), hücre çekirdeğinden geçerek sitoplazmaya ulaşabilir ve DNA’da saklanan genetik bilgiyi ribozom adı verilen ve proteinlerin sentezlenmesini sağlayan organele taşıyabilir. mRNA tarafından DNA’dan ribozoma taşınan bu bilgiler, tRNA isimli bir diğer RNA molekülünün yardımıyla, tek tek aminoasitlerin üretilmesini ve bunların birleştirilerek hem hücrenin inşasında, hem de hücre içi süreçlerin çalışmasında rol alan proteinlerin oluşturulmasını sağlar. Yani mRNA, DNA’mız ile her şeyi mümkün kılan proteinler arasındaki iletişim aracıdır. DNA’dan mRNA oluşumuna transkripsiyon, mRNA’nın okunması sonrasında taşıyıcı RNA (tRNA) yardımıyla proteinlerin üretilmesine translasyon adı verilir.

Görüldüğü üzere 1. yöntem olan inaktif aşı yöntemi daha eski ve güvenilirliği kanıtlanmış bir yöntemdir. Sanırım bu sebepten dolayı sayın bakanımız Fahrettin KOCA bu aşıyı bizler için tercih etmiş bulunmaktadır.

Zaten Fahrettin KOCA da açıklamasında “İnaktif yöntemle üretilen aşılar daha güvenilirdir. Tarihte bilinen en iyi yöntem budur. Bunun uzun vadeli sonuçlarını biliyoruz. Virüsün genetik yoluyla geliştirilen mRNA aşıları, kısa vadede iyi sonuç verdi. Ama orta ve uzun vadede nasıl bir etkisi olacağını bilmiyoruz.” diye ifade etmiştir. Ayrıca neden tercih edildiğine dair şu ifadelere yer vermiştir.

“Bu yöntemi kullanması nedeniyle daha fazla tercih edilmesi gereken aşıdır. Üretildiği ülkeye odaklanmak yanlış, yönteme odaklanmak lazım. Ben diyorum ki bu yöntem, en eski yöntemdir. Yıllardır bu yönteme dayalı olarak aşılar üretildi. Uzun vadede test edilmiştir. Bir yan tesiri yoktur.  ”

Peki neden dünya bu yöntemi tercih etmedi diye sorulduğunda ise ” Çünkü bu yöntem çok zor ve çok pahalı bir yöntem. İnaktif aşılar, kolay üretilebilir aşılar değil. Maliyeti çok yüksektir. O nedenle diğer yöntem daha fazla tercih edilen yöntem oldu. ” diye belirtmiştir.

 

Dünya üzerindeki tüm ülkelerde olduğu gibi Türkiye de koronavirüs aşısını bekliyor. Peki, ücretsiz olarak uygulama için neden Çin aşısı seçildi? Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Hürriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ahmet Hakan’ın bu konudaki sorularını yanıtladı. Koca, üretildiği yöntem nedeniyle Çin aşısının daha güvenilir olduğunu söyledi. İnsan üzerinde uygulama anlamına gelen “Faz 3” konusuna da açıklık getirdi. “Faz 3 açıklandıktan ve bizim incelememiz sonuçlandıktan sonra aşının kullanılmasına izin vereceğiz.” dedi.

Bütün ara onaylar alınmış olsa dahi biz uluslararası akredite olan Halk Sağlığı ve Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumumuzun laboratuvarlarında titizlikle incelemeler yapacağız.

Bu incelemelerde aşının güvenlik testlerinin olumlu çıkması gerekiyor. Eğer aşı, ülkemiz standartlarına uygun bulunursa erken kullanım iznini vereceğiz. Aşı uygulaması, ancak bu aşamadan sonra olacak.

(Visited 11 times, 1 visits today)
Admin

Admin

Yorum Yazabilirsiniz

%d blogcu bunu beğendi: