New York Polis Departmanı, uzayan kol eklentisine sahip robot köpek Spot’u test etmeye başladı

New York Polis Departmanı, uzayan kol eklentisine sahip robot köpek Spot’u test etmeye başladı, OkuGit.Com - Tarih, Güncel, Kadın, Sağlık, Moda Bilgileri Genel Bloğu
new york polis departmani uzayan kol eklentisine sahip robot kopek spotu test etmeye basladi 0 W43FZHSj - New York Polis Departmanı, uzayan kol eklentisine sahip robot köpek Spot’u test etmeye başladı

Koreli Hyundai tarafından satın alınan Boston Dynamics’in geliştirdiği robot köpek Spot’un önümüzdeki yıl içinde uzayan bir kol eklentinse sahip olacağını daha önce duyurmuştuk. Spot’u yeni eklentisiyle test eden kurumlardan biri de New York Polis Departmanı (NYPD) oldu.

NYPD’nin digidog (Dijital Köpek) adını verdiği Spot sürümü, aslında 2019 yılı içinde teste alınmış. Ancak oldukça titiz bir şekilde sürdürülen test süreci halen devam ettiği belirtiliyor. Henüz sahaya resmi olarak inmeyen Digidog için en erken görev tarihi olarak ise 2021 yılının başları telaffuz ediyor.

Emniyet kuvvetlerinin baskın türü faaliyetlerde kapıların açılması veya engellerin kaldırılması gibi personelin hayatını tehlikeye atabilecek eylemlerde tercih edilmesi muhtemel olan robot, gerçek dünya durumlarında da test edilmiş. Bir rehine durumu ve silahlı bir şahsın kurduğu barikatın yıkılması için kullanılan Digidog, söylenene göre görevlerini başarıyla yerine getirmiş.

NYPD’ye göre “polis memurları ile insanları koruyacak ve onların hayatını kurtaracak” köpeğe ait tatbikat videosuna aşağıda göz atabilirsiniz.

 

(Visited 54 times, 1 visits today)
Admin

Admin

Yorum Yazabilirsiniz

%d blogcu bunu beğendi: