NVIDIA kripto madencilere ekran kartı satıyor iddiası!

NVIDIA kripto madencilere ekran kartı satıyor iddiası!, OkuGit.Com - Tarih, Güncel, Kadın, Sağlık, Moda Bilgileri Genel Bloğu

NVIDIA, 1 Eylül’de RTX 3000 serisinden üç farklı model tanıtmasına rağmen, uzun zamandır stok sıkıntısı yaşanıyor. Dünya genelinde pek çok ülkede editörler, yayıncılar ve YouTube kanalları haricinde RTX 3000 serisi ekran kartlarına ulaşabilen kullanıcı sayısı oldukça az durumda. Öyle ki, kartların tanıtılmasının ardından 3 ay geçmesine rağmen hem referans hem de özel tasarım kart bulmak imkansız hale gelmiş durumda. Şimdi ise, NVIDIA kripto maden ile uğraşanlara RTX 3000 serisi ekran kartlarından satıyor iddiası ortaya atıldı.

Daha önce AMD ekran kartlarında da yaşanan bu stok durumu, oyuncuları oldukça zor duruma düşürmüştü.

NVIDIA kripto maden ile uğraşanlara RTX 3000 serisi ekran kartları mı satıyor?

2020 yılının sonlarında birçok farklı donanım tanıtıldı. Tanıtımlardan önce oyuncular oldukça heyecanlıyken, bu heyecan şimdilik sönmüş durumda. Konsol tarafında da Xbox Series X / S ve PlayStation 5‘in tanıtılması, büyük stok sıkıntılarına sebep olmuş durumda. Yeni tanıtılan ürünlerden şimdilik stoku görece rahat bulunan tek ürün Ryzen 5000 serisi işlemciler. Özellikle RTX 3000 serisi ekran kartları, tanıtılalı çok olmasına rağmen dünya genelinde stok sıkıntı yaşıyor.

nvidia kripto madencilere ekran karti satiyor iddiasi 1 - NVIDIA kripto madencilere ekran kartı satıyor iddiası!

Yaşanan bu stok sıkıntısı, daha önce AMD’nin RX 500 serisi ekran kartlarında görülmüştü ve bunun nedeni de kripto maden sektörünün patlama yapmış olmasıydı. Finansal analistlerden gelen raporlar, NVIDIA’nın RTX 3000 serisi ekran kartlarının büyük bir bölümünü madencilere sattığını ve bu sebeple büyük bir stok sıkıntısı yaşandığını belirtti. Uzmanlar, 2021’e kadar uygun bir perakende tedariki göremeyeceğimizi de belirtti.

RBC Captial Markets and Barrons‘taki Finansal Analistlere göre NVIDIA, kripto maden sektörüne 175 milyon dolar değerinde RTX 3000 serisi ekran kartı sattı. Bu tahminlere neden olan etkenlerden birisi de NVIDIA’nın, 2020 yılının üçüncü çeyreğinde oyun sektöründe yüzde 37’lik büyüme bildirmiş olması. NVIDIA’nın kripto maden sektörüne satış yapması zaten bekleniyordu, ancak bu satışların ortalama 150 milyon dolar seviyesinde olacağı tahmin ediliyordu.

nvidia kripto madencilere ekran karti satiyor iddiasi 2 - NVIDIA kripto madencilere ekran kartı satıyor iddiası!

TweakTown‘a göre, Ethereum madencilerinin daha verimli donanımlara geçmesi gerektiği belirtilmişti. NVIDIA’nın yeni RTX 3000 serisi ekran kartlarının da bu ihtiyacı karşıladığı düşünülüyor. Kartların kripto madencilere doğrudan satılmış olması, oyun sektöründe de stok kıtlığının yaşanmasına neden oldu. AMD tarafında da birçok tedarikçi, kartları belirtilen zamanda alamadığını belirtmişti.

NVIDIA CFO’su, geçtiğimiz günlerde artan talebin karşılamasının birkaç ay daha süreceğini açıklamıştı. Birçok uzmana göre, 2021 yılına kadar oyuncuların pek çoğu yeni ekran kartlarını satın alamayacak. NVIDIA ve AMD tarafında yaşanan stok sıkıntısı, oyuncuları hayal kırıklığına uğratmış durumda.

 

(Visited 32 times, 1 visits today)
Admin

Admin

Yorum Yazabilirsiniz

%d blogcu bunu beğendi: