Okulların Açılması Çocuklarda Korona Virüsü Artırdı Mı?

Okulların Açılması Çocuklarda Korona Virüsü Artırdı Mı?, OkuGit.Com - Tarih, Güncel, Kadın, Sağlık, Moda Bilgileri Genel Bloğu

Okulların Açılması Çocuklarda Korona Virüsü Artırdı Mı?

Yeni tip korona virüsün (SARS-CoV-2) Mart ayında ülkemizde de görülmesiyle bir dizi sıkı önlem alınmıştı. Bu önlemlerden biri de okullara ara verilmesi olmuştu. Salgının gidişatının başta tahmin edilememesiyle okullara ne kadar ara verileceği bilinmiyordu. Vaka sayılarının ciddi artış göstermesiyle birlikte de okullar yaz tatilini beklemeksizin tamamen kapatıldı. Öğrenciler yaz tatili tarihine kadar, normal şartlarda okula devam edecekleri tarihlerde uzaktan eğitim yoluyla eğitimlerine devam ettiler. Fakat altyapı sorunları, erişimin sınırlı olması gibi sebeplerle uzaktan eğitimi çok da verimli geçiremeyen öğrenciler oldu. Bununla birlikte eğitime büyük bir darbe vuran korona virüse rağmen okulların açılması neredeyse şart haline geldi. Okulların açılması ilk etapta kademeli olarak başlatıldı. Okullarda alınacak önlemler planlandı, önlemlerin uygulanmasına dair öğretmenlere seminerler verildi ve belirli aralıklarla bütün öğrencilerin okulları açıldı.

Öğrencileri okula gönderip göndermemek ise velilerin inisiyatifine bırakıldı aynı zamanda uzaktan eğitim de devam ettirildi. Uzaktan eğitim velilerin inisiyatifine bırakılmasına rağmen sınavların ise yüz yüze yapılacağı açıklandı. Çocukların kademeli olarak ve daha sonra tümüyle okula başlamasıyla okullarda önlemler de artarak devam etti. Sınıflardaki öğrenci sayısının düşürülmesi, maske, mesafe, hijyen ve sadece belirli günlerde normal ders saatlerinden daha düşük saatlerde ders işlenmesi alınan önlemlerden birkaç tanesiydi. Fakat tüm bu önlemlere rağmen okulların açılmasıyla birlikte sosyal yaşamda hareketliliğin bir miktar daha artmasıyla vaka sayıları da artmaya devam etti. Okullar açılmadan önce çocukların evde daha fazla zaman geçirmesi ve akranlarıyla da daha az temas kurması sebebiyle korona virüs vakaları okul çağındaki çocuklarda oldukça düşük görülüyordu. Okullar açıldıktan sonra ise özellikle küçük yaşta çocuklar, kontrol edilmelerinin zor olması ve kendilerine dikkat etme konusunda henüz yetersiz olmaları sebebiyle hastalığa yakalanma konusunda tehlikeye açık hale geldi. Çocuklar okul ortamında yakalandıkları virüsü eve taşıdılar ve ailelerine bulaştırarak vaka sayılarının artmasında etkili oldular.

Çocuklarda Koronavirüs Nasıl Seyrediyor?

Henüz yeni tip korona virüsle ilgili elimizde çok az bilgi varken çocuklarda öldürücülük oranının çok az olduğu ve genelde taşıyıcı oldukları bilgisinin ve algısının yayılmasıyla birlikte birçok ihmal de söz konusu oldu. Fakat bu virüsün çocuklara da bulaştığına, öldürücü olabildiğine, öldürmese dahi kalıcı hasarlar bıraktığına dair birçok vaka yaşandı. Korona virüs hakkındaki bilgilerin hızla değişmesiyle önlemler de buna göre alındı. Aslında çocukların da söylenenin aksine tehlikeye açık olduğunu fark eden veliler ise okulların açılmasıyla birlikte endişeye kapıldı fakat tüm bu endişelere rağmen okul çağındaki çocukların eğitimden geri kalması endişesinin ağır basmasıyla veliler önlemlere güvenerek çocuklarını okullara gönderdi. Önlemler bir noktaya kadar koruyucu olsa da öğrencilerin kapalı ortamlarda belli saatler boyunca bir arada kalması, alınan önlemlere dikkat edememeleri, sosyal mesafenin zaman zaman korunamaması, birçok öğrencinin velisinin iş hayatında aktif olmak zorunda olmasıyla korona virüse yakalanma oranlarının yüksek olması gibi tehlikelerin önüne geçilemedi. Bu tehlikelerin önüne geçilememesiyle de çocuklarda korona virüs vakaları okullar açılmadan önceki döneme göre artmaya başladı.

Çocuklarda korona virüs nasıl seyrediyor sorusu ise son dönemin merak edilen sorularından oldu. Edinilen bilgilere göre korona virüs vakaları çocuklarda hafif seyredebiliyor ya da tam dersi bir durum da söz konusu olabiliyor. Çocukların virüsü asemptomatik atlatmasıysa asıl tehlike. Bu yüzden virüsü çok daha fazla kişiye taşıyabiliyor, tespit edilip izole edilemiyorlar. Çocukların virüsü neden hafif atlattığına ise doktorlar kesin cevaplar veremese de Amerikan Pediatri Akademisi Enfeksiyon Hastalıkları Kurulundan Dr. Bonnie Maldonado, “Çocuklardaki virüs reseptörünün erişkinlerdeki ile aynı konfigürasyonda olmaması durumu olabilir. Veya erişkinlere odaklandığımız için erişkinlere daha çok test yapıyor ve tanı koyuyor da olabiliriz.” fikrini öne sürdü.

Koronavirüste Son Durum

2020 yılının neredeyse başından bu yana hayatımızda olan ve yaşam şeklimize büyük sınırlandırmalar getirmemizi gerektiren korona virüs vakaları artmaya devam ediyor. Okulların açılmasıyla birlikte çocuk hasta sayısında artan vakaların bildirilmesiyle de endişeler gittikçe arttı. Vaka sayılarının artmasıyla da hastanelerde hizmet sıkıntılarının baş gösterdiği haberleri yayılmaya başladı. Doktorların yakında hasta seçmeye başlamak zorunda kalabilecekleri haberleri ise halkı daha da büyük endişelere sürükledi. Vaka sayılarının artmasının önüne geçilememesiyle yeni yasaklar ve sınırlandırmaların geleceği açıklandı. Yeni önlemler kapsamında İç İşleri Bakanlığı 81 ilin valiliklerine ek genelge gönderdi. Genelgeye göre artık açık alanda sigara içmek yasak ve 65 yaş üstü vatandaşlara tekrar kısıtlamalar getirildi. Okullarla ilgili bir kısıtlama ise henüz açıklanmış değil. Hatta Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un açıklamalarına göre okulların ara tatilden sonra tamamen açılacağı söyleniyor.

Aşı çalışmaları ise hız kesmeden devam ediyor ve çalışmalarla ilgili umut veren bir haber gündemde. Almanya’da yaşayan Türk asıllı bilim insanları Özlem Türeci ve Uğur Şahin korona virüse karşı yüzde doksan oranında etkili aşıyı bulduklarını tüm dünyaya duyurdu. Aşının bulunduğu haberiyle tüm dünyada büyük bir sevinç yaşansa da aşının henüz ne zaman ve ne kadar insana uygulanacağı ve aşı uygulamalarından sonra ne zaman normal hayata dönüleceği kesin değil. Tüm dünyada artış gösteren korona virüs vakalarının, aşı uygulaması geniş bir kitleye yayılana kadar önüne geçmek için, ülkeler tarafından çeşitli kısıtlamalar getirileceğine kesin gözüyle bakılıyor. Tüm bunlara bakarak diyebiliriz ki hayatımıza korona virüsle birlikte giren maske ve sosyal mesafe kavramları bir süre daha önemini koruyacak gibi gözüküyor.

(Visited 5 times, 1 visits today)
Admin

Admin

Yorum Yazabilirsiniz

%d blogcu bunu beğendi: