Önemli Dünya Markalarının Devleşme Serüvenleri

Önemli Dünya Markalarının Devleşme Serüvenleri, OkuGit.Com - Tarih, Güncel, Kadın, Sağlık, Moda Bilgileri Genel Bloğu

Önemli Dünya Markalarının Devleşme Serüvenleri

Önemli dünya markalarının hem marka olarak hem de karlılık olarak hızlı bir şekilde büyüyüp uluslararası şirket olmalarında oldukça ilginç ve etkileyici hikayeleri bulunmaktadır. Sizler için önemli dünya markalarının devleşme serüvenleri kapsamında derlediğimiz listede bir çok ünlü markalar yer almaktadır.

Amazon

Amazon 300x200 - Önemli Dünya Markalarının Devleşme Serüvenleri

Önemli dünya markalarının devleşme serüvenleri kapsamında öncelikle dünyaca ünlü markaların devleşirken marka ve logo seçimi oldukça önemlidir. Dünyaca dev markalardan olan Amazon şirketi Jeff Bezos tarafından 1994 yılında kurulmuştur. Jeff Bezos, Amazon Nehri’nden esinlenerek bu ismi koymuştur. Amazon şirketi ilk kurulduğu yıllarda sadece online satış yapan bir kitap şirketiydi. Şu anda ise devleşen markalar arasında yer almaktadır. Zamanla hızlı bir şekilde büyüyerek dünyaca tanınan en büyük online satış sitesi haline gelmiştir. Amazon şirketi e-ticaret platformunda oldukça geniş kitlelere ulaşmıştır. Amazon şirketinin başarılı bir şekilde büyümesinin en önemli nedeni müşteri odaklı çalışma sistemini benimsemiş olmasıdır. Bununla birlikte, e-ticaret sektöründe, alışverişte trend olabilecek olan ürünleri doğru bir şekilde öngörmüş olması Amazon şirketini rakiplerinin önüne geçirmiştir. Amazon şirketi aynı zamanda yapay zeka sistemini de kurmuştur. Yani kurulan yapay zeka sistemi ile birlikte amazon sistemine bir şeyler satın almak için girdiğiniz size uygun olan ürünler tasarlanmaktadır.

Günümüzde Amazon şirketi, endüstri dahil bir çok farklı sektörde yer almaktadır. Amazon ‘un 2007 yılında piyasaya sürdüğü e-kitap oldukça ünlü olmuştur. Bu ürün Amazon şirketinin daha çok büyümesinde oldukça katkıda bulunmuştur. Amazon şirketi müşteri memnuniyetini sağlamak ve ilişkilerini devam ettirmek için reklam harcamalarını azaltmış ve ücretsiz nakliye sistemini benimsemiştir.

Adidas

adidas 300x212 - Önemli Dünya Markalarının Devleşme Serüvenleri

Önemli dünya markalarının devleşme serüvenleri içinde oldukça ilginç başarı hikayesine sahip olan Adidas spor ürünleri üreticisidir.  Devleşen bir markadır. Spor ürünlerinin yaratıcısı olan Adidas’ın kurucusu olan Adolf Dassler’in takma ismi olan ”adi” ile soy ismindeki ”das” birleşmesiyle ismi oluşmuştur.  Başlangıçta sadece aile şirketi olan Adidas yıllar içerisinde devleşen bir marka haline gelmiştir. Ayakkabı atölyesi olarak başlayan şirketin kurucusu olan iki kardeşin isimleri Adolf Dassler ve Rudolf Dassler’ dir. Kardeşler arasında bir takım siyasi sebeplerden dolayı küslükler meydana gelmiştir ve böylece Rudolf Dassler kendi ayakkabı atölyesine kurmak için aile şirketinden ayrılarak Puma’yı kurmuştur. Adidas’ın logosu da oldukça farklı ve etkileyici üç çizgi dizaynıyla başarıya ulaşmıştır. 3 çizgili efsane logonun hikayesi de 1949 yıllarında ünlü rekortmen Emin Zapotek’in giydiği koşu ayakkabısında kullanılan üç çizgiden esinlenilmiş olmasıdır. Dolayısıyla iki kardeşin kurmuş olduğu iki ayrı şirket Adidas ve Puma birbirleriyle rekabet halinde olan iki şirket olmaktadır. İki kardeş birbirleriyle küs şekilde vefat etmişlerdir. Adolf Dassler’in oğlu öldükten sonra Adidas şirketini, Fransız sanayici satın alarak iflastan kurtarmıştır.

 

Koç Holding

koc 300x169 - Önemli Dünya Markalarının Devleşme Serüvenleri

Önemli dünya markalarının devleşme serüvenleri içinde yer alan Koç holding başlangıçta bakkal dükkanı iken zamanla dünyaca tanınan ünlü bir şirket haline dönüşmüştür. Vehbi Koç 16 yaşındayken babası ile birlikte bir bakkal dükkanı açarak küçük yaşlarda ticaret hayatına başlamıştır. Daha sonra Vehbi Koç bakkalı kendi üzerine alarak anonim bir şirket şekline dönüştürmüştür. Böylece, günümüze kadar gelerek dünya çapında tanınan bir şirket olmuştur. Koç holding şirketi özellikle uluslararası şirketlerle bağlantılı olarak ortaklık yapıp teknik birtakım yardımlar olarak çeşitli sanayi siteleri ortaya çıkarmıştır. Bunlardan en önemlileri Türkiye’de ilk çamaşır makinesi, ilk ampul, ilk buzdolabı, ilk traktör, kompresör, İlk otomobil olmaktadır. Bununla birlikte, koç holding şirketi Tüpraş, Aygaz, Beko, Ford Koçtaş, Opet, Yapı kredi gibi birçok ünlü markayı içerisinde barındırmaktadır. Koç holding şirketi hem dünyada lider bir şirket konumuna gelmiş hem de  hızlı ve kararlı bir şekilde büyümüştür.

P&G

PG Logo 300x169 - Önemli Dünya Markalarının Devleşme Serüvenleri

Bir diğer devleşen firma arasında  P&G olmaktadır. Önemli dünya markalarının devleşme serüvenleri içinde yer alan P&G şirketi günümüzde 81 ülkede faaliyet göstermektedir. Aile şirketi olarak 1182 yıl önce kurulmuştur.  P&G şirketinin kuruluşu oldukça ilginç bir hikayeye sahip olmaktadır. İki yakın arkadaşlardan birisi mum üzerine diğeri ise sabun üretimi üzerine uzman olan kişilerdi. İki yakın arkadaşın evlendikleri kızlar da iki kız kardeşti. Daha sonra evlendikleri kızların babasının birlikte çalışma teklifi etmesiyle ortaklık meydana gelmiş ve böylece P&G şirketi ortaya çıkmıştır. Şirketin ismi, William Procter ile James Gambl isimlerine sahip olan iki yakın arkadaşın soy isimlerinin baş harflerinden oluşmaktadır. Hızlı büyüyen dev şirketlerden birisi olarak, uluslararası çapta tanınmaktadır. P&G şirketi içerisinde Prima, Orkid, Pantene, Ariel, Head Shoulders gibi bir çok marka yer almaktadır. Oldukça hızlı sürede kar elde ederek büyümüş ve böylece Amerika’nın uluslararası şirketleri konumuna gelmiştir. Önemli dünya markalarının devleşme serüvenleri kapsamında ilginç hikayesiyle büyüyen şirket, Türkiye pazarına 32 yıl önce giriş yapmıştır.

Unilever

unilever logo 300x165 - Önemli Dünya Markalarının Devleşme Serüvenleri

Önemli dünya markalarının devleşme serüvenleri içinde yer alan Unilever şirketi iki farklı şirketin birleşmesiyle oluşmuştur. Lever Brothers isimli İngiliz sabun üreticisi ile Margarine Unie isimli Hollandalı yağ şirketi birleşerek Unilever şirketi oluşmuştur. Oldukça büyük bir markadır. Zamanla hızlı bir şekilde büyüyerek dev şirketler kategorisine girmeyi başarmıştır. Günümüzde ev bakımı ürünleri, gıda içecek ürünleri, güzellik ürünleri, kişisel bakım ürünleri alanında oldukça çeşitli ürüne sahip olmaktadır. Özellikle bilinen ve yaygın olan markaları Lipton, Dove, Axe, Omo, Rama, Becel, Knorr, Rexona olmaktadır.

(Visited 25 times, 1 visits today)
Admin

Admin

Yorum Yazabilirsiniz

%d blogcu bunu beğendi: