Otizm Nedir, Belirtileri Nelerdir ?

Otizm Nedir, Belirtileri Nelerdir ?, OkuGit.Com - Tarih, Güncel, Kadın, Sağlık, Moda Bilgileri Genel Bloğu

OTİZM NEDİR? BELİRTİLERİ NELERDİR?

Otizm, bebeklikten yani doğum süreciyle başlayan ve ömür boyu devam eden bir tür ruhsal ve nörolojik bozukluk olarak tanımlanmaktadır. Çoğunlukla kalıtsal bir hastalık olarak düşünülse de doğumsal anormallikler, anne karnında yeterince gelişememe, kromozom fazlalığı olarak çeşitli nedenlerde sayılabilir.

Günümüzde gelişen teknoloji ile artık anne karnındayken ultrasonda bile teşhisini yapmak mümkündür. Bazı anne adayları otizm’li bebeğini dünyaya getirmek istemezken, bazıları da bile isteye otizmli bebeğini dünyaya getirir. Doğum süreciyle başlayan ve ömür boyu anneye de zor bir dönem yaşatacak olan bireyin, her şekilde yaşantısına ve yaşayacaklarına destek olarak ruhsal ve fiziksel belirtilerini en aza indirmek adına rehabilitasyon merkezlerinden ve gerekli ilaç tedavilerinden destek alınarak yaşamlarına katkıda bulunulmalıdır.

OTİZM BOZUKLUĞUNUN NEDENİ NEDİR?

Otizm bozukluğunun en yaygın bilinen sebebinin genetik olduğu bilinmektedir. Fakat buna bağlı olarak doğumdan önce ve doğumdan sonra oluşması durumları da mevcuttur. Bu anne karnındayken ya da doğumdan sonra meydana gelen durumlarda erken tanı ve teşhis büyük önem taşır. Bu hastalıkla herhangi bir neden veya suçlu aranmaz. Sosyal ekonomik sınıf fark etmeksizin dünyada yaşayan her anne adayının başına gelebilecek bir durumdur. Anne adayının yetersiz beslenmesi ve çevresel faktörlerin etkilemesi durumu bu hastalıkta geçersiz nedenlerdir.

Uzmanların otizm bozukluğunda, genden gelmesi kaynağı dışında çevresel faktörlerin bu hastalık üzerinde etkisi olup olmadığını hala araştırmaktadırlar. Tabi burada hamilelik boyunca anne adayına büyük rol düşmektedir. Anne adayının her türlü zararlı madde ve etkenlerden, kimyasal durumlardan uzak durması gerekir. Bazı iddialar çevresel etmenlerin otizm bozukluğuna yol açabileceğini savunmaktadır.

Anne karnında bulunan bebek, anne ile bir bütün olarak onunla her şeyi yaşamaktadır. Anne üzülürse üzülür, anne sevinirse sevinir vb. duyguları içselleştirir ve bu onun gelişiminde büyük önem taşır. Otizm oluşmasında etken olarak gösterilen doğum öncesi dönemde; annenin yaşadığı travmatik olaylar, yoğun korku duyguları, endişe, yoğun kronik strese maruz kalma, panik atak ve psikolojik sorunlar otizm bozukluğunu tetiklemektedir.

Duygusal problemler olarak doğumdan sonra bebeğin ilgi ve sevgi ihtiyacının çevre ve ebeveynlerden tarafından eksik ve tam verilememesi durumu otizm bozukluğunu tetikleyen diğer bir neden arasında sayılmaktadır.

otizm - Otizm Nedir, Belirtileri Nelerdir ?

OTİZM NASIL TEŞHİS EDİLİR?

Otizmin erken teşhisi anne ve baba adaylarını büyük ölçüde ileride yaşanılacak olan daha büyük sıkıntılardan kurtarmış olur. Dünyaya sadece bir can getirmek önemli değildir, ebeveynliğin en büyük sorumluluğu her zaman bilinçli olmaktır. Otizmin teşhisi ve tanısında neler öne çıkaktadır bir göz atalım;

 • Bebek veya çocuklarda ilk fark edilen durum karşı taraf ile göz temasından kaçınmasıdır
 • Bir nesneye uzun süre bakıp takılı kalması ve gözünün ondan ayırmaması
 • İsmi ile hitap edildiğinde bakmaması
 • Kendi kendine sallanmak ve aşırı çırpınma hareketleri yapıyorsa
 • Oyuncakları ile ilgilenmeyip oynamayı bilmiyorsa
 • Dokunma, kucaklanma, öpülme gibi yapılan davranışlardan hoşlanmıyorsa
 • Ağrı ve acıya karşı tepkisiz kalma durumunda olması
 • Konuşmada yaşıtlarına göre geride kalması
 • Söz dinlemeyerek kendi başına buyruk hareketler yapması
 • Kendine zarar verebilmekte kafasını herhangi bir yere vurma ve kendini ısırma eğilimi
 • Şiddetli öfke nöbetleri vardır
 • Konuşurken sürekli aynı kelime ve cümleyi kurma söyleme
 • Ayak parmaklarının üzerine doğrularak yürümeye çalışması
 • Yalnız kalma ve her şeyinden yalnız olmak istemesi
 • Konsantrasyon bozukluğu nedeniyle herhangi bir şeye yeteri kadar konsantre olamama
 • Kendince rutin olarak belirlediği olayları tekrar etme meyli vardır.
 • Yeniliklere ve öğrenmeye açık olmaması
 • İstediği herhangi bir objeyi işaret edememesi

Belirtilen etkenler arasında olan bulgulara sahip çocuklar için yapılması gereken gelişimlerinde katkı sağlayacak otizmli okullara göndermek, ebevenyler olarak okuyup araştırıp neler yapılması gerektiğini öğrenerek çocuklarının diğer bireylerden farksız olmalarına katkı sağlamaları gereklidir.

BEBEKLİKTE OTİZM BELİRTİLERİ?

Dünyaya gözlerini açan bebeklerin ebeveynleri tarafından davranışlarına ve sağlıklarına çok iyi gözlem yapmaları gerekir. Çeşitli hastalıklar bu dönemlerde gözden kaçarak, hastalığın sinsice ilerlemesi kaçınılmaz olmaktadır. Bebeklikte Otizm de bunlardan biridir. Bebeklerdeki belirtileri şu şekildedir;

 • Bebek yüze bakma ve odaklamada problem yaşar
 • Gülme problemi
 • Herhangi bir nesneyi takip edememe
 • Jest ve mimik kullanımında azlık
 • Seslere tepki vermede güçlük hatta duyarsızlık
 • Yüz ifadelerini anlayamama gibi belirtileri sergilerler.

Bu davranışları sergileyen bebekleri hemen bir uzmana götürerek tam teşhis ve tanısını yapmakta fayda vardır.

OTİZMİN ÇEŞİTLERİ NELERDİR?

Otizm kendi içinde belirtileri yüksek veya hafif olarak alt gruplara ayrılmıştır. Çevresel veya nörolojik olarak ortaya çıkan otizm çeşitleri, sınıflandırılarak hangi tedavi ve eğitimlerin hangi gruplara uygulanmasını kolaylaştırmak için oluşturulmuştur.

Asperger Sendromu; Çocukluk döneminde kendini gösteren bu grup, sosyal etkileşimlerinde sıkıntı yaşayarak içe kapanma durumu yaşar. Asperger sendromu olan çocuklarda sosyalliği geliştirme ve arkadaş edinmeyi öğrenme gibi davranışlar öğretilmelidir. Sözcük ve dağarcıkları gelişmiştir. Daha çok görsel ve algısal problemleri mevcuttur.

Rett Sendromu; Belirli bir aya kadar sağlıklı gelen bebeklerin daha sonra gelişimlerinde gerileme gözlemlenmesine rett sendromu denir. Takıntılı el hareketleri bu dönemde başlar. Kafa gelişimi geriliği meydana gelir. Beyinsel gerilik en belirgin özelliğidir. Önlem alınmazsa ileride ciddi öğrenme ve davranışsal bozukluklar sergilenebilir ve bu ebeveynin hayatının çökme noktasına getirebilir.

Atipik Otizm çeşidi; Otizm çeşitlerinde en hafif bulgular gözlenen otizmdir. Otizm belirti ve teşhisinde tam tanı konamayan atipik  otizm’de; konuşmada zorluklar, sosyalleşme sorunları, iletişim problemleri görülmektedir. Eğitimin bu atipik teşhisi konan çocuklarda bütün bulguların ortadan kaldırılması sağlanabilir. Dil gelişimi, iletişim sorunları, sosyalleşme durumları normale döndürülebilir ve birey otizm sınıfından çıkartılabilir. Otizm teşhisi konan atipi bireyler en çabuk iyileşebilen gruplardır.

Çocukluk Disintegratif Bozukluk; Otizm çeşitlerinde, çocukluk disintegratif bozuklukta doğumdan iki yaşına kadar birey normaldir. Gelişimi sağlıklı olan bireyin bu dönemden sonra ciddi anlamda otizme geçiş dönemi başlar. Bu zamana kadar sağlıklı gelişmiş olan zihin aktiviteleri gerileme göstererek otizmli çocuk sınıfına geçmiş olur. İletişimde ciddi problemler yaşarlar.

Gelişimsel Disfazi; En temel özelliği konuşmada gerilik, kekemelik ve bunun beraberinde ortaya çıkan ses bozukluğunun adıdır gelişimsel disfazi.

otizm2 - Otizm Nedir, Belirtileri Nelerdir ?

OTİZM TEDAVİSİNDE EN ÇOK TERCİH EDİLEN YÖNTEMLER NELERDİR?

Yaşanılan otizmin çeşidi, yaş grupları otizm tedavisinde büyük önem taşır. Tam anlamıyla ilaçla tedavi henüz mümkün değil iken, şikayetlerin en aza indirilmesi için uygulanan sakinleştirici, hırçın davranışları kontrol edici ilaçlara başvurulabilmektedir. Fiziksel terapi ile de bu durum desteklenmelidir. Otizmin erken tedavisi ileriki yaşlarda yaşanacak olan büyük sıkıntıların en aza indirgenmesini sağlar. Tüm dünyada otizm hastalığı artış göstermektedir. Erkeklerde görülme olasılığı bayanlara oranla daha fazladır. En çok uygulanan tedavi yöntemleri ise;

 • Otizmde psikiyatrik tedavi yöntemleri
 • Alternatif ve destekleyici tedavi yöntemleri
 • Terapi şeklinde uygulanan tedavi yöntemleri

Bu yöntemlerden faydalanılarak hem de eğitim yoluyla gelişimlerine katkı sağlamak, ileride onları topluma kazandırmak ebeveynlerin en büyük görevlerinden biridir. Günümüzde otizmli çocukların eğitim aldıkları okullar, alanında uzman kişi ve öğretmenler mevcuttur. Ciddi anlamda motor becerilerinin gelişimine, sosyallik kazanılmasında otizmli çocuklara çok büyük katkıları olmaktadır.

Ayrıca ailede eğitim de büyük önem taşır. Gelişen teknoloji ile evde otizmli bireyler için hazırlanılmış, gelişimlerine katkı sağlayacak oyuncaklar, hikaye kitapları, filmler, ücretsiz uygulamalar mevcuttur.

Otizmin tedavisinde bireylerin beslenme ve spor yaşantıları  büyük önem taşır. Onların sevdikleri, hoşlandıkları yiyecek ve içecekleri hazırlayarak, hareket etmelerine olanak sağlayarak hem sosyalleşmelerine yardımcı olmuş hem de iyi beslenmelerinin zihin ve beden gelişimlerinde katkı sağlamış oluruz.

Otizimli bir çocuğa sahip olmak, ebeveynleri çevreye ve insanlığa karşı zorlu bir sürece soksa da hayatta yalnız olmadıklarını bilmek gerekir. Her çocuk sahibi olmaya aday ebeveynin başına gelebilecek bir durumdur. Anne babanın özel çocuklarının davranış ve yaşantılarını çok iyi tanıması ve bilinçli olması, onları hayata karşı daha kolay hazırlamalarını sağlar. Toplumumuzda zamanla bu çocuklarımız hakkında bilinçlendirilerek anne babaların daha az stressiz bir ebeveynlik yaşamalarına katkı sağlanmış olunur.

 

 

 

(Visited 42 times, 1 visits today)
Mehmet BARIN

Mehmet BARIN

Yorum Yazabilirsiniz

%d blogcu bunu beğendi: