Pekin zayıf kamu şirketlerini kurtarmayacak

Pekin zayıf kamu şirketlerini kurtarmayacak, OkuGit.Com - Tarih, Güncel, Kadın, Sağlık, Moda Bilgileri Genel Bloğu

Çin’in hırslı bir yonga üreticisinin 2.5 milyar dolarlık dolar tahvilinde temerrüde düşmesine izin vereceği neredeyse kesin. Bu, yabancı yatırımcıların kurtarılma ümidiyle Pekin’e güvenmemeleri gerektiğini gösteren bugüne kadarki en güçlü sinyal.

Tsinghua Unigroup Co. Perşembe günkü açıklamasında 450 milyon dolarlık tahvilin anapara ödemesini gerçekleştiremeyeceğini duyurdu. Bu durumda 2 milyar dolarlık mütekabil temerrüt de tetiklenmiş olacak. İlk kez dolar tahvilinde yükümlülüğünü yerine getiremeyen şirket geçen ay 1.3 milyar yuanlık (199 milyon dolar) yerel para cinsinden tahvilinde temerrüde düşmüştü.

Söz konusu temerrüt ile birlikte yatırımcılar kamu bağlantılı zayıf şirketlerin kredibilitesini daha iyi değerlendirmeye zorlanacaklar. Temerrüt haberlerinin Çin’in finansal piyasaları üzerinde hemen bir etkisi görülmese de daha fazla yayılmadan otoritelerin daha gerçekçi tahvil fiyatlamalarına yönelmelerinde etkisi olacaktır.

Unigroup’un durumu büyüme için borca bağlı olan Çin şirketlerine bir örnek. Yaklaşık beş yıl önce Unigroup Çin’in en agresif satın almacılarından biriydi. O dönem başında milyarder bir yönetim kurulu başkanı bulunan şirket, hafıza yongası üreticisi Micron Technology Inc.’i satın almak için 23 milyar dolarlık cesur bir teklif yapmayı bile planlamıştı.

BOC International Holdings Ltd. idari direktörü Wu Qiong, “Hükümet kamu iktisadi teşebbüslerindeki (KİT) üstü kapalı garantileri kademeli olarak bozmaya başladı.” dedi.

Geçen haftalarda Çinli KİT’lerde temerrüt serisi yaşandı. BMW AG ile bağlantılı bir otomobil üreticisi olan Brilliance Auto Group Holdings Co. ve Yongcheng Coal & Electricity Holding Group Co. da borç yükümlülüklerini yerine getiremeyen şirketler arasında bulunuyor. Dolayısıyla Pekin’in zayıf KİT’leri kurtarmayacağına ilişkin spekülasyon güçlenmiş durumda…

(Visited 5 times, 1 visits today)
Admin

Admin

Yorum Yazabilirsiniz

%d blogcu bunu beğendi: