Pfizer ve BioNTech in Covid 19 Aşısının Fiyatı Belli Oldu

Pfizer ve BioNTech in Covid 19 Aşısının Fiyatı Belli Oldu, OkuGit.Com - Tarih, Güncel, Kadın, Sağlık, Moda Bilgileri Genel Bloğu

Türk bilim insanları Uğur Şahin ve Özlem Türeci’nin yönettiği BioNTech ile ABD merkezli ilaç şirketi Pfizer’ın geliştirdiği Corona aşısının fiyatı belli oldu.

pfizer 300x202 - Pfizer ve BioNTech in Covid 19 Aşısının Fiyatı Belli Oldu

Corona virüsü salgınına karşı büyük bir umut dalgası yaratan BioNTech ve Pfizer’ın yüzde 95 oranında koruyuculuk sağladığı ve ciddi bir yan etkisinin olmadığı Covid-19 aşısının fiyatı belli oldu.

Avrupa Birliği’nin Pfizer/BioNTech ile yaptığı anlaşmaya göre 300 milyon doz karşılığında 4.65 milyar euro ödeyeceği açıklandı. ABu kapsamda, Avrupa Birliği yüzde 95’ten fazla koruma sağladığı duyurulan aşının tek dozu başına 15,5 Euro ödeyecek. Aşı iki doz halinde uygulandığından, maliyeti 31 euro olacak.

Firma ile yapılacak anlaşmalar kapsamında fiyatların benzer olması bekleniyor.

1.3 MİLYAR DOZ ÜRETİLECEK

biontech 300x182 - Pfizer ve BioNTech in Covid 19 Aşısının Fiyatı Belli Oldu

Açıklamada, 2020’de aşıdan 50 milyon doz, 2021’in sonuna kadarsa 1,3 milyar doz üretilmesinin planlandığı ifade edildi.

ŞAHİN: NOEL’DEN ÖNCE DAĞITABİLİRİZ

Uğur Şahin önceki gün yaptığı açıklamada, corona virüsü aşısının Noel’den (25 Aralık) önce dağıtılabileceğini söylemişti. Şahin, “Eğer her şey yolunda giderse ABD’den acil durumda kullanım iznini Aralık ayının ilk yarısında ya da ikinci yarısının başlarında alabileceğiz” dedi.

Şahin, Avrupa Birliği’nin şartlı onayının ise Aralık ayının ikinci yarısında verilebileceğini dile getirerek, “Bunların hepsi şartları karşılamamıza bağlı” dedi.

(Visited 2 times, 1 visits today)
Admin

Admin

Yorum Yazabilirsiniz

%d blogcu bunu beğendi: