Regl Gecikmesi Neden Olur ?

Regl Gecikmesi Neden Olur ?, OkuGit.Com - Tarih, Güncel, Kadın, Sağlık, Moda Bilgileri Genel Bloğu

REGL GECİKMESİ NEDEN OLUR?

Kadınların her ay 28 günde bir olduğu, vücutlarının sağlıklı olduğunun göstergesi olan regl döngüsü yaşamaları gerekmektedir. Her ne sebeple olursa olsun bazı dönemlerde stresten kaynaklı veya başka bir nedene bağlı olarak adet düzensizliği diye tanımladığımız regl gecikmesi yaşanabilmektedir.

Regl gecikmesinin tanımına uyması için ortalama başladığında 7 güne sona eren adet kanamasının bu süreyi aşması ve adet kanamasının zamanında olmaması durumudur regl gecikmesi. Bu durum çevresel faktörlü, yaşanılan aşırı stres durumu, altta yatan çeşitli hastalıklar, mevsimsel geçiş dönemleri, hormonların bozularak sekteye uğraması, bazı kullanılan ilaçların yan etkileri olarak karşımıza çıkmaktadır.

Kadınlar 12-13 yaşlarından başlayarak ortalama 40-45 yaşlarına kadar adet görürler. Hamileliğin oluşmaması durumunda vajinal yolla her ay düzenli bir döngü içinde regl kanaması meydana gelir. Adet kanaması normalde 21-35 gün arasında görülür. Ergenlikten menopoza kadar devam eden bu süreçte, çeşitli sebeplerden ötürü gecikmelerin yaşandığı gözlemlenmektedir.

REGL DÜZENSİZLİĞİ NEDİR?

Regl döngüsünün aralığı 21-35 gün arasında oluşan süreç olarak bilinmektedir. Bu sürenin kısalması veya uzaması halinde gerçekleşmeyen adet kanaması regl düzensizliği olarak bilinmektedir.

Adet döngüsünün de kendi arasında isimleri vardır. Sık adet görme, seyrek adet görmedir. Sık adet görmede; iki adet süresinin aralığı 21 günden az olması durumdur. Seyrek adet görme ise; iki adet döngüsünde sürenin 35 günü aşması durumudur. Hipermenore adı verilen tanım ise; adet kanının normalden fazla akması ve pıhtılaşması halidir.

Adet görememe döngüsü de kendi içinde birincil dönem ve ikincil dönem olarak ikiye ayrılır. Birincil dönemde; 15 yaşına kadar adet olamamış kişileri kapsar. İkincil dönem ise; daha önce regl olmuş kadının 6 aydan uzun bir süre içerisinde adet görmeme durumu olarak adlandırılır.

Bir Yıl içerisinde yaşanan 3-4 kez sekteye uğrayan regl gecikmelerinin normal karşılandığı, 4 ten fazla olan durumların altında bir hastalığın yatıp yatmadığını kontrol etmek amacıyla mutlaka hekime başvurularak muayene olunmalı ve nedenleri araştırılmalıdır.

REGL GECİKMELERİNİN NEDENLERİ NELERDİR?

Regl gecikmelerinin kişiden kişiye değişkenlik gösterdiği bilinmektedir. Yaşadığı sosyal ve ekonomik şartlar, çevresel faktörler, stres, kullanılan ilaçların yan etkileri ve daha birçok neden sayılabilmektedir. En bilinen adet gecikmeleri ve nedenlerini yakından inceleyelim;

 1. HAMİLELİK; Düzenli adet döngüsünün gecikmesinin en belirgin nedeni hamile kalmaktır. Her ay kadının bedeni kendini adet sonrası hamileliğe hazırlar. Bunun neticesinde korunmasız yaşanılan cinsel ilişkide hamile kalma riski yüksektir. Adet gününüzün gecikmesi halinde gebelik testi yapabilirsiniz. Ancak testler her zaman doğru sonuç vermeyebiliyor. Bu nedenle doktora başvurarak kan testinde BHCG oranına baktırmalısınız.
 2. STRES; Günümüzde artık stressiz bir yaşam ne yazık ki mümkün olmamaktadır. İşten ev hayatına kadar uzanan bu hayat düzeninde maalesef stres yaşama durumları farklı dönemlere denk gelebiliyor. Yoğun bir şekilde yaşanılan stres, vücuttaki hormonların dengesini bozarak beyindeki hipotalamusu etkilemektedir. Kadınlarda bulunan yumurtalıklardaki hormonlar hipotalamusu etkiler. Bozulan ve dengesizleşen hormon nedeniyle regl gecikmeleri meydana gelir. Bu nedenle stres hipotalamusu etkileyerek hormonların bozulmasına ve regl gecikmesine neden olur.
 3. ERKEN MENOPOZ; Sağlıklı kadınlarda adet yaşı 40-45 kadar sürmektedir. 40 yaşın altında kesilen regl erken menopoz belirtisi olarak gösterilir. 40 yaşın altındaysanız ve adetleriniz düzensiz ise, adet döneminde hormon testi yaptırarak erken menopoz belirtilerini anlayabilirsiniz.
 4. TİROİD BOZUKLUKLARI; Tiroid bozulmaları, az ya da fazla çalışması durumu çok yaygın bir hal almaya başladı. Vücuttaki görevi önemli olduğundan dolayı regl düzensizliği ve gecikmesinde de büyük payı vardır. Regl düzensizliği şikayeti ile giden kadına mutlaka tiroit testi uygulanır. Az ya da çok çalışması regl gecikmesi yapabilir. Tiroid bezlerinden kaynaklı adet düzensizliğinde uygulanan tedavi sonrası regl düzensizliği de geçmiş olur.
 5. DOĞUM KONTROL YÖNTEMLERİ; Hamile kalmak istemeyen anne adaylarının düzenli olarak aldığı doğum kontrol ilaçları, aylık yapılan iğneler, rahim ağzına takılan aparat ile (spiral), cilt altına takılan implantlar vb. birçok uygulamada maalesef yan etkilerinden dolayı hormonların düzenlerinin bozulmasına neden olarak regl gecikmesi ve düzensizliği meydan gelir.
 6. POLİKİSTİK OVER SENDROMU; Her kadından birinde görülen polikistik over sendromu o kadar yaygınlaştı ki, görülmeyen kadın yok gibi bir hal aldı. Kadınlarda yumurtlama dönemlerinde normalde her ay bir yumurta oluşur. Bu yumurta çatlama yapamaz ve erkeklik hormonu fazlaca üretilmeye başlanır. Bu durumda regl gecikmesi, düzensizliği, vücutta kıllanma ve sivilcelenme ile kilo artışı meydana gelir. Polikistik over tedavi edilmez ise kısırlık problemlerine neden olur.
 7. KİLO ALIP VERME; Bazı dönemlerde alınan fazla kiloların, ani bir şekilde yapılan şok diyetlerle verilmeye çalışılması aslında o kadarda masum değil. Bu uygulanan hızlıca kilo alıp verme durumu vücutta bulunan sağlıklı hormonların dengesini bozarak hem regl düzensizliğine hem de çeşitli hastalıklara ortam hazırlamaktadır. İdeal kilo hesaplamak için vücut kitle indeksini bilmek gerekir. Kilo boyun karesine bölünerek VKİ hesaplanmış olunur.
 8. YOĞUN EGZERSİZ; Sportif bir yaşamı benimseyen insanlarda regl gecikmesi ve düzensizliği çok sık görülür. Özellikle koşu yapan kişilerde ve egzersizle ilgilenen, genellikle sporcu diye tabir ettiğimiz yoğun programlara maruz kalan kişilerde görülür. Yoğun egzersiz sonucu beyindeki hipotalamus etkilenerek hormonların bozulmasına neden olarak regl gecikmesi ve düzensizliğine neden olur.
 9. LOHUSALIK DÖNEMİ; Anne olan kadının vücudunda bazı değişiklikler meydana gelir. Beden değişir ve yeni oluşan bedenine uygun bir program hazırlamaya başlar. Emzirme ve lohusa döneminde hormonların tam çalışma ve düzeni oturtması geç olduğu için bu dönemde adet gecikmesi ve görülmemesi gibi durumlar yaşanabilmektedir. Emzirme ve lohusa dönemi çıkışı bu durum normale döner.
 10. KRONİK HASTALIKLAR; Vücuda yerleşen kronik hastalıklar ve bunların tedavisinde kullanılan düzenli ilaç kullanımı sonucunda regl gecikmesi ve düzensizliğinin yaşanır olması kaçınılmazdır.

REGL GECİKMESİNİN BELİRTİLERİ NELERDİR?

Regl gecikmesinin belirtileri arasında vücutta bazı fizyolojik rahatsızlıklar meydana gelir;

 • Karında oluşan yoğun ağrı
 • Belde oluşan yoğun ağrılar
 • Hamile kalma belirtileri ile bulantıların başlaması
 • 15 yaşına kadar oluşmayan regl kanaması
 • Bu döneme kadar gelişmeyen göğüs ve oluşmayan tüylenme
 • Enfeksiyon kaynaklı ateş, vajinal akıntılar görülmesi
 • Cinsel ilişki sırasında ağrı yaşanması
 • Bağırsak hareketlerinde ağrı yaşanması
 • Menopoz öncesi dönemde ateş basmaları ve terleme durumlarının yaşanması
 • Yemek bozuklukları ile ilgili aşırı kilo kayıplarının yaşanması

Bu belirtilerden herhangi birini kendinizde görüyor iseniz mutlaka hekime danışarak tam teşhis ve tedavi uygulanma yoluna gidilmelidir.

REGL DÜZENSZİLİĞİNE NE İYİ GELİR?

Regl düzensizliğinin semptomlarını azaltacak ve iyileştirici bazı durumlar vardır. Bu uygulamalar ile vücut desteklendiği zaman hem hormonal olarak düzenlenme hem de mental olarak iyileşmeler meydana gelir.

 • Egzersiz yapmak; egzersiz yapmak vücudunuzda çalışan hormonlarınızın düzenlenmesine yardımcı olarak, hem ruhunuzu hem de zihninizin rahat bir şekilde çalışmasına katkı sağlayacaktır. Regl ağrılarının semptomlarının hafifletilmesinde çok etkilidir.
 • Sağlıklı kiloda kalmak; Kilonuzu korumak bu durumda büyük önem taşır. Aşırı kilolu veya aşırı zayıf olmak bünye için zararlı olduğundan dolayı regl düzensizliği meydana gelir. Kilonuzu boyunuza oranla sağlıklı kiloda tutmaya çalışmak hem sıhhatinizi hem de regl düzeniniz için büyük önem taşır.
 • Zencefil tüketmek; Zencefil tüketmek bedende var olan birçok hastalığa şifa olduğu gibi, kadınlardaki regl gecikmelerini de tedavi etmektedir. Çay olarak düzenli kullanımında adet düzensizlikleri büyük oranda iyileşme göstermektedir.
 • Vitamin alımı; Vücutta eksik olan vitaminlerin adet düzensizliğine yol açtığı bilinmektedir. Özellikle D vitamini eksikliğinde kadınlarda regl gecikmesi nedenleri arasında gösteriliyor. D vitamini yönünden zengin; yeşil yapraklı sebzeler, elma, meyve, sağlıklı kuruyemişler tüketmek ve bolca güneş ışığına maruz kalmak d vitamini alımını kolaylaştırır. Yeterli miktarda d vitamini olan kadında regl düzensizliği ortadan kalkar.

 

(Visited 28 times, 1 visits today)
Mehmet BARIN

Mehmet BARIN

Yorum Yazabilirsiniz

%d blogcu bunu beğendi: