Sağlığımız Ne Kadar Güvende?

Sağlığımız Ne Kadar Güvende?, OkuGit.Com - Tarih, Güncel, Kadın, Sağlık, Moda Bilgileri Genel Bloğu

Sağlığımız Ne Kadar Güvende?

Artan hazır tüketim, üretim aşamalarında makineleşme ve globalleşen düzen gibi çok sayıda faktör sebebiyle günümüzde insanlar çokça paketlenmiş gıda tüketiyor. Birçok avantajı nedeniyle insanlar paketlenmiş gıdaları tercih edebiliyor. Fakat paketlenmiş gıdalar, vücudumuz için zararlı olan çok sayıda bileşen içeriyor. İnsan vücudunun olumsuz tepki verebileceği maddeler içerebilen paketlenmiş gıdalar, çok sayıda hastalığa ve soruna sebep olsa da insanlar hala paketlenmiş gıda tüketmeye devam ediyor.

Paketlenmiş Gıdaların Raflara Gelene Kadar Geçirdiği Aşamalar

Paketlenmiş gıdalar, belirli üretim tesislerinde üretilir ve paketlenir, sonrasında ise satış noktasına doğru yola çıkar. Market raflarında görülüp alınan paketlenmiş gıdalar, o halini alabilmek için çok sayıda aşamadan geçirilir. Çeşitli gıdalar üretimi için çeşitli üretim aşamaları mevcuttur. Bu üretim aşamaları, kimi zaman sağlık açısından bir sorun  teşkil etmese de çoğunlukla sağlık açısından olumsuz olabilecek şekilde ilerler. Doymuş yağ, trans yağ, şeker ve karbonhidrat gibi aşırıya kaçılmasında sorun teşkil edebilecek maddeler paketlenmiş gıda üreticileri tarafından son derece dikkatsiz bir şekilde kullanılır. Peki, paketlenmiş gıdaların üretim aşamaları nelerdir?

saglik1 300x169 - Sağlığımız Ne Kadar Güvende?

Ham Madde Hazırlama

Ham maddeler, paketlenmiş gıdaların üretimi için olmazsa olmazdır. Üretim tesisi tarafından üretilecek olan ürün için özel olarak ham madde arayışına girilir. Gerekli ve uygun ham maddeler bulunduktan sonra, bu ham maddeler üretim tesisine getirilir. Yetkili üretim tesisi, ham maddenin kalite kontrol gibi önemli faktörlerinden sorumludur. Ham maddenin sağlık açısından uygun olup olmadığı araştırılır. Üretim süresi boyunca ham maddelerin uygun bir şekilde depolanması gerekir, aksi takdirde bazı ham madde çeşitleri bozulabilir ve sahip olduğu işlevi kaybedebilir. Bu, sağlık açısından olumsuz bir durum oluşturabilir.  Ham maddeler üretim tesisine getirildikten sonra, üretilecek olan paketlenmiş gıda çeşidinin üretimi için uygun hale getirilir. Ham maddeyi işleyip uygun hale getirmek için de üretim tesisleri farklı yöntemler uygular. Ham madde türlerine göre işleme süreci değişiklik gösterebilir. Karıştırma, şekil verme, dondurma, ıslatma, eritme gibi yöntemler kullanılır. Günümüzde paketlenmiş gıda sektörü gelişmiş ve kontrol altına alınmış olsa da hala bazı üreticiler, sağlığa uygun olmayan ham maddeler kullanıyor.

Üretime Geçme

Her yönüyle hazırlanan ve işlenerek uygun hale getirilen ham maddeler, bu aşamada üretime geçer. Gerekli ham maddeler ile beraber, çeşitli katkı maddeleri ve koruyucu maddeler de üretim aşamasında kullanılır. Paketlenmiş gıdanın tazeliğini koruyabilmesi ve uzun süreler bekleyebilmesi açısından koruyucu ve katkı maddeleri oldukça önem taşır. Günümüzde koruyucu ve katkı maddelerinin sağlık açısından uygun olmadığı kanıtlanmıştır, fakat paketlenmiş gıda üretiminin bir gereği olduğu için henüz bir düzenleme yapılmamıştır. Gerekli işlemler tamamlandıktan sonra, üretime başlanır. Üretilen gıdanın çeşidine göre üretim süreci uzun veya kısa olabilir. Üretim aşamaları, kalite kontrol prosedürlerine uygun olarak işlemelidir, aksi takdirde tüketicinin sağlığı açısından tehdit oluşturabilir. Üretim aşamasında gözden kaçan herhangi olumsuz bir durum, sonrasında tüketici için hiç de iyi olmayan sonuçlar doğurabilir. Ülkemizde bu konuda koruyucu ve kapsayıcı yasalar bulunur.

saglik2 300x110 - Sağlığımız Ne Kadar Güvende?

Paketleme

Üretimi tamamlanan ve de  kontrolleri yapılan gıdalar, bu aşamada paketlenerek satış noktalarına teslim edilir. Gıdanın çeşidine ve saklama koşullarına göre paketleme yöntemi değişiklik gösterebilir. Modifiye Atmosfer Paketleme (MAP), Vakum Ambalajlama Yöntemi ve Aktif/Akıllı Paketleme sistemi paketleme sürecinde kullanılan yöntemlerden birkaçıdır.  Modifiye Atmosfer Paketleme yönteminde karbondioksit, oksijen ve nitrojen gazları, ambalajın içerisine enjekte edilir. Bu gazlar, gıdanın oksitlenmesini engeller. Böylelikle gıdanın yüzeyinde kanserojen madde oluşumu da engellenmiş olur. Bu yöntemle gıdanın taze kalması sağlanır ve raf ömrü uzatılır. Gıda ambalajının yırtık ya da delik olması, bu gazların dışarıya çıkmasına neden olur ve bu sağlık açısından son derece riski bir durumdur.  Vakum Ambalajlama Yönteminde, ürün paketlenir ve ambalajın içerisinde bulunan gaz dışarıya çekilerek ürün vakumlanmış olur. MAP yönteminde olduğu gibi ambalaja herhangi bir gaz eklenmez. Aktif/akıllı Paketleme yönteminde ise, paketlemede kullanılacak olan ambalajın ekstra koruma sağlayabilecek bileşenler sahip olmasıdır. Bu ambalajlama yöntemi, gıdanın aromasının korunması gibi konularda avantaj sağlar. Sağlık anlamında paketleme aşaması da oldukça önemlidir. Zira paketleme ürününün içerisinde bulunan bir kimyasal madde, gıdanın yapısını bozabilir ve bu tüketici için olumsuz sonuçlara neden olur.

 

Paketlenmiş Gıdalar Güvenilir Mi?

saglik3 300x200 - Sağlığımız Ne Kadar Güvende?

Çok sayıda işlemden ve üretim aşamalarından geçen paketlenmiş gıdaların sağlık açısından güvenilir olup olmadığı her zaman tartışılmıştır. Fakat satın alınan ürünlerin arkasında bulunan ‘İçindekiler’ kısmına bakıldığında bile, paketlenmiş gıdaların sağlık açısından pek de uygun olmadığı anlaşılabilir. Üreticiler, gelişen ve bilinçlenen tüketicilerin beklentilerini karşılayabilmek adına çeşitli yöntemlere başvurabilmektedir.  Tüketicilerin, satın aldıkları gıdaları dikkatlice seçmeleri gerekir.  Bu konuda gerekli yasalar ve kanunlar sağlanmış olsa da marketlerde hala  sağlık açısından oldukça riskli durumda bulunan gıdalar mevcuttur. Satın alınan gıdanın kalitesine, üretim aşamalarına, sertifikalarına ve son tüketim tarihine dikkat edilmesi gerekir. Paketlenmiş gıdaların mümkün olduğunca güvenilir yerlerden satın alınması önemlidir. Ayrıca satın alınan markalara da dikkat edilmesi tüketici açısından iyi olacaktır. Paketlenmiş gıdaları satın aldıktan sonra mutlaka satın alınan yerden fiş talep edilmesi gerekir. Bu fiş, ileride oluşabilecek zehirlenme benzeri olumsuz durumlarda tüketicinin mağdur olmaması için önem arz eder. Bu nedenle fiş vermeyen satış noktalarından alışveriş yapılmaması gereklidir.

 

(Visited 93 times, 1 visits today)
Admin

Admin

Yorum Yazabilirsiniz

%d blogcu bunu beğendi: