SATIN ALABİLECEĞİNİZ EN İYİ OYUN FARELERİ VE ÖZELLİKLERİ

SATIN ALABİLECEĞİNİZ EN İYİ OYUN FARELERİ VE ÖZELLİKLERİ, OkuGit.Com - Tarih, Güncel, Kadın, Sağlık, Moda Bilgileri Genel Bloğu

SATIN ALABİLECEĞİNİZ EN İYİ OYUN FARELERİ VE ÖZELLİKLERİ

Oyun denilince gençler ve meraklı bireyler adeta keyiften dört köşe olmakta. Boş zamanları keyifli hale getiren oyun aktiviteleri zamanla bağımlılık yaparak tüm zamanlı bir kullanım alanına dönüşüyor. Pandemi sürecinde de daha anlam kazanan bu durum ; oyun konsolları, fareleri, kulaklık modelleri vb. Araçların kullanım performansları da bu noktada da ortaya çıkmış oldu.

Fiyatına ve kalitesine göre değişkenlik gösteren oyun fareleri meraklısına en iyi performansı sağlamak adına farklı özelliklerle donatılmıştır. Düğme seçimi ve düzeni, kullanırken elde nasıl hissettirdiği, sensörünün kalitesi gibi çeşitli marka ve modele ait oyun farelerinin en iyilerini araştırıp sizler için derledik. Kendi oyun alanınıza ve keyfinize bağlı olarak seçim yapabilirsiniz. İster kablolu isterseniz kablosuz kullanım seçenekleri ile alabileceğiniz en yi oyun fareleri;

  • Logitech’in G502 Lightspeed

Konfor, uzun ömürlü bir pil ve en iyi düğme seçimi ve düzenlemesini istiyorsanız bu en kapsamlı seçimdir. Bu modelin tasarımı birden fazla tutuş stilini barındırır ve Logitech’in yardımcı yazılımı göze batmaz ve kullanımı çok kolaydır. Aynı zamanda sağlam kablosuz bağlantıya sahiptir, böylece oyununuzu karıştıran bir kabloyla uğraşmanıza gerek kalmaz.

Logitechin G502 Lightspeed - SATIN ALABİLECEĞİNİZ EN İYİ OYUN FARELERİ VE ÖZELLİKLERİ

Kablosuz bir fare istemiyorsanız ve en iyi kablolu oyun faresini arıyorsanız, Razer DeathAdder V2‘den başkasına bakmayın. Elinizin doğal bir uzantısı gibi hissettiren tasarımı ile ergonomi bölümünde rakipsizdir. Ve bu model oldukça basit bir düzene ve düğme seçimine sahipken, hepsi erişilebilir ve duyarlı bir şekilde çalışır.

Satın alabileceğiniz en iyi kablosuz oyun farelerinden biridir. Bir oyun faresi ararken hangi özelliklere bakılması gerektiğini bilmeyen kişilerin hiçbir şey bilmesine gerek kalmadan gözü kapalı bu oyun faresini satın alabilir. Rahattır, özelliklerle doludur ve kablosuz olmasına rağmen, kablolu fare kullanan rakiplere karşı dezavantajlı hissetmeyen hızlı ve doğru bir performans sergiler.

G502 Lightspeed, Logitech’in oyun ve genel kullanım fareleri için en iyi özelliklerine sahiptir. Ana düğmeler, onlara dokunduğunuzda tatmin edici bir sıçrama tepkisi sunar ve diğer bazı popüler modellerin aksine, elinizi fareyi nasıl tutarsanız tutun kolayca tıklama imkanı sunar.

Bu fare ayrıca, diğer Logitech tüketici odaklı ve oyun mouse’larından ödünç alınan bir özellik olan hızlı bırakma düğmesine de sahiptir. Varsayılan olarak, kaydırma tekerleği her adımda bir web sayfasını aşağıya doğru kademelendirir; bu, bir kaydırma tekerleğinin nasıl çalışmasını beklersiniz. Düğmeye dokunmak, tekerleği kavrayan mekanizmayı serbest bırakarak, uzun bir sayfanın altına serbestçe yelken açmasını sağlar. Bu küçük bir özelliktir, ancak bir oyundayken envanterinizde hızlıca kaydırma yapabilmek gibi belirli durumlarda fareye daha fazla çok yönlülük kazandıran bir özelliktir.

G502 Lightspeed, oyun odaklı başka birçok özelliğe sahiptir. Logitech’in en yeni sensörü Hero 25K, 25.600 DPI’a kadar (Logitech, Eylül 2020’de DPI’yı 16.000’den 25.600’e yükselten bir güncelleme yayınladı) ve 1.000 Hz’lik bir rapor hızıyla saniyede 400 inçten fazla kapasiteye sahip. Çok çeşitli hassasiyetleri destekler, böylece oyun tarzınıza ve masa kurulumunuza bağlı olarak, makro düğmelerinden birine basılarak hem küçük hem de geniş kol hareketlerini barındırır.

Şık bir tasarıma sahip bu oyun faresinin elde kullanım hissi ve farklı düğme seçenekleri ile kullanıcısını memnun ediyor.

Bir farenin ağırlığı kişisel tercihlere bağlıdır ve bu, oyundan oyuna değişebilir. Bu fare, ağırlığı değiştirme esnekliği sağlayan birkaç modern kablosuz cihazdan biridir. Hangi ağırlıklı fareyi seçerseniz seçin fare altlığında yumuşak alt yapısı sayesinde kolayca takılmadan kayar. Bu ayaklar, Razer’in farelerinin çoğunda bulunan ve sürtünmeyi azaltmaya yardımcı olan aynı malzeme olan PTFE’den (plastiğe birinci sınıf bir alternatif) yapılmıştır.

Ana fare düğmelerini sayarsanız, kaydırma tekerleğine tıklarsanız ve her iki tarafa kaydırdığınızda tekerleğin ne yapacağını programlayabilmeniz durumunda, teknik olarak toplam 11 düğme vardır. Kullanımda her biri makro erişebilirlik hissi verir ve gergin bir maç oyununda bile şaşırtıcı derecede düğmeleri ayırt edebilirsiniz.

farenin LED aydınlatma modelini yapılandırmanıza, makro düğmelere komutlar atamanıza ve sensörünün nasıl izlediğine dair dakika ayrıntılarını ayarlamanıza olanak tanır. Ve diğer çevre birimi üreticilerinin çoğunun farelerine eşlik etmek için yapılan uygulamaların aksine, Logitech’in G Hub yazılımının kullanımı basittir ve geldikleri kadar göze batmaz.

Logitech’in RGB aydınlatma, 25.600 DPI Hero sensörü ve 11 özelleştirilebilir düğmeye sahip kablosuz oyun faresi kullanım ve performans açısından oyun meraklıları tarafından tercih edilenler arasında yer alır.

  • RAZER DEATHADDER V2

Satın alabileceğiniz en iyi kablolu tasarımı olan bir oyun faresidir. İyi bir kablolu farenin birden fazla özelliğe ihtiyacı yoktur. Hızlı refleks gerektiren oyunlarda saatlerce kullanabilecek kadar rahat bir kullanım sağlaması yeterlidir aslında. Elde doğal bir şekilde uzantı sağlayarak hassasiyet gerektiren oyunlarda bu çok önemlidir. Çok fazla avuç içi desteği sağlayarak sağ ve sol tıklamalar oldukça rahat bir şekilde yapılıyor.

RAZER DEATHADDER V2 - SATIN ALABİLECEĞİNİZ EN İYİ OYUN FARELERİ VE ÖZELLİKLERİ

Küçük bir ebatlara sahiptir.20.000 DPI ve saniyede 650 inç’e varan hareket hızına sahip Razer’in Focus Plus optik sensörüne sahiptir. Kaydırma tekerleğinin yanındaki düğmelerle özel DPI ayarları arasında geçiş yapabilirsiniz ve bu fare, farenin altında geçiş yapabileceğiniz birden çok profili destekler – her birinin Razer’ın Synapse masaüstü yazılımını kullanarak değiştirebileceğiniz kendi ayarı vardır. Bu, fareyi paylaşabileceğiniz kişiler için beş adede kadar profil oluşturmayı veya iş ve oyun için farklı profiller veya oynadığınız her oyun için ayrı bir profil oluşturmayı kolaylaştırır. Profiller depolandıktan sonra, Razer yazılımı yüklü olsun ya da olmasın diğer bilgisayarlarda bunlar arasında geçiş yapabilirsiniz.

DeathAdder V2, diğer farelere kıyasla kullanmayı bir zevk haline getiren birkaç başka tasarım dokunuşuna sahiptir. Razer’in Speedflex örgülü kablosu, diğer markalardan farklı türde bir kumaş ve örgü modeli kullanarak mouse pad’inize takılma olasılığını esasen yok eder. Mouse pad’inizde sorunsuz bir şekilde kaymasına yardımcı olacak PTFE ayaklara sahiptir.

Oyun sırasında elinizi desteklemeniz önemliyse, DeathAdder V2 şu anda bulabileceğiniz en destekleyici oyun farelerinden biridir. Süslü özelliklerle dolu değil, ancak bu model temel kullanım rahatlığı sağlıyor.

  • BENQ ZOWİE EC2

En iyi kablolu fare için ikinci bir seçim olan bu oyun faresi ergonomiktir, avucunuzda oyun oynarken veya webte göz gezdirirken rahat bir alan sağlamak için eğimlidir. Yan düğmelerin altında  geniş ve tutuş tarzına eşit derecede uyumlu olan geniş bir parmak boşluğu mevcuttur. Gösteriş açısından iddiasız olan bu oyun faresi en kıvrımlı fare olma özelliği taşımaktadır.

BENQ ZOWIE EC2 - SATIN ALABİLECEĞİNİZ EN İYİ OYUN FARELERİ VE ÖZELLİKLERİ

Gösterişsiz felsefesi, özellik sunumuna kadar uzanır, ancak bu, eksik olduğu anlamına gelmez. Diğer oyun farelerinden eksik kalır hiçbir yanı yok.Bu farede dört düğme (iki ana, iki yan) ve farenin alt tarafında ayarlanabilen bir DPI düğmesi bulunur. Kalkış mesafesini veya USB bildirim hızını ayarlama gibi daha gelişmiş ayarlar bile, fişi takarken benzersiz bir düğme dizisi basılı tutularak yapılır. Çoğu şirket, bu gibi ayarları yapmak için size eşlik eden PC yazılımı yüklemenizi sağlar, bu nedenle ayarları kendiniz değiştirmek için burada hiçbir şey yüklemenize gerek kalmaması harika. Diğer taraftan, bu özellikleri sürekli kullanan ve sıkı bir oyuncu değilseniz, onları hafızaya almakta zorlanabilirsiniz.

Her kaydırmada doyurucu bir tıklama sesi çıkarır ve her iki yönde bir sonraki çentikli adıma ilerlemek sadece doğru miktarda çaba gerektirir. Ayrıca kablosu 6,6 fit uzunluğundadır ve bu oldukça cömerttir.

Sürücü ve yazılım kurulumuna gerek duyulmadan basit ve kolay kurulumu ile ergonomik tasarım sağlar. Avuç içi tarzı kullanımı oyunlarda rahatlık sağlamak adına yapılmıştır.

  • CORSAİR CORE RGB PRO SE

 Core RGB Pro SE, uzun oyun seansları sırasında rahatlamayı veya işin üstesinden gelmeyi kolaylaştıran yüksek kavisli rahat, ergonomik bir yapıya sahiptir. Tasarımı, G502 Lightspeed’e göre daha az köşeli ve keskin görünümlüdür, bu nedenle yalnızca görünüşe bağlı olarak onu daha hızlı alabilirsiniz.

CORSAIR CORE RGB PRO SE - SATIN ALABİLECEĞİNİZ EN İYİ OYUN FARELERİ VE ÖZELLİKLERİ

USB-C şarjı sunar ve kablosuz bir şarj cihazınız varsa Qi kablosuz şarjı destekler. Bu fare, dahili USB dongle’ı (çıkarılabilir, manyetik kanadının altına akıllıca yerleştirilmiş) veya Bluetooth aracılığıyla 2,4 GHz kablosuz mod arasında geçiş yapabilir. Pil ömrü diğer oyun farelerine oranla biraz daha yetersiz kalmakta.

Avuç içi ve başparmağın yakınındaki dokulu, kavrama dostu bölümler de harika. G502 Lightspeed ve bu kılavuzdaki diğer birçok fare gibi, Dark Core da bir mouse pad üzerinde kolayca kayabilen pürüzsüz PTFE ayaklara sahiptir.

Kablosuz şarj ve 2,4 GHz kablosuz veya Bluetooth desteği ve mükemmel ergonomik tasarımı ile kullanıcısını memnun bırakıyor.

  • LOGİTECH G502 HERO

 Uygun fiyatlı oyun faresi arasında yer alan bu kablolu model, en iyi oyun faresi seçimimizle aynı tasarıma sahiptir  aslında, kullandığı sensör türü ve ayarlanabilir ağırlıklarına kadar neredeyse her yönden aynıdır. Bazıları kalın örgülü kablosu ve kaydırma tekerleğinde kullanılan biraz kaygan plastikle sorun yaşasa da, bu neredeyse onu iyi bir oyun faresi yapmaktan ayırmıyor.

LOGITECH G502 HERO - SATIN ALABİLECEĞİNİZ EN İYİ OYUN FARELERİ VE ÖZELLİKLERİ

Logitech’in G502 Hero’su, kablolu olması dışında en iyi seçimimiz olan G502 Lightspeed ile aynı özelliklerin çoğuna sahiptir. Bu konuda sorun yoksa, bu genellikle 50 $ veya daha düşük bir fiyata bulabileceğiniz mükemmel bir oyun faresidir.

  • RAZER BASİLİSK V2

DEATHADDER V2 SİZİN İÇİN ÇOK BASİT VEYA BÜYÜKSE İYİ BİR ALTERNATİF

Basilisk V2, ince, örgülü SpeedFlex kablosu, hızlı performans, farenin mouse pad’inizde kaymasını sağlayan PTFE ayaklar gibi modern bir Razer kablolu farenin avantajlarını isteyen kişilere tavsiye niteliğinde olan bir  kablolu faredir ve, tabii ki LED’ler. Herkesin eline iyi uymayan bir tasarıma sahip olmasına rağmen, DeathAdder V2’den daha fazla özelliğe sahip daha küçük bir faredir.

RAZER BASILISK V2 - SATIN ALABİLECEĞİNİZ EN İYİ OYUN FARELERİ VE ÖZELLİKLERİ

Örneğin, Basilisk V2’de ulaşılması kolay, çıkarılabilir bir keskin nişancı düğmesi bulunur. Belki de buradaki en sevilen özellik, ayarlanabilir bir gerginliğe sahip kaydırma tekerleğidir. Logitech G502’nin serbest dönen tekerleği kadar havalı değil, ancak tekerleğinize özel bir his istiyorsanız muhtemelen seveceksiniz. Bu fareyle ilgili en iyi şeylerden biri , Razer’ın bu farenin kablosuz versiyonu olan daha pahalı Basilisk Ultimate’da bulunan özelliklerin çoğuna sahip olmasıdır .

Razer’ın en son Basilisk’i, Logitech’in G502 serisi farelerinin uyumunu seviyorsanız, ancak biraz daha şık görünen bir şey istiyorsanız sağlam bir seçenektir. Ergonomik olarak çok benzerler ve bu modelde ayarlanabilir gerginliğe sahip bir kaydırma tekerleği bile var.

  • BENQ ZOWİE FK2

Yukarıdaki tüm fareler yalnızca sağ elini kullanan oyuncular için üretilirken, BenQ’nun Zowie FK2’si hem sağ hem de sol elini kullanan oyuncular için geliştirilmiş mükemmel bir seçenektir. Piyasada çok sayıda başka gerçek çok yönlü fare var (yani her iki tarafta da erişilebilen başparmak düğmeleri var), ancak Zowie FK2 çok pahalı olmayan düşük profilli, yüksek performanslı bir seçenektir. Kurulu bir sürücüye ihtiyaç duymadan çalışır. Dahası, birden çok boyutta mevcuttur ve DPI ve diğer birkaç ayarı doğrudan farenin üzerinde ayarlayabilirsiniz.

BENQ ZOWIE FK2 - SATIN ALABİLECEĞİNİZ EN İYİ OYUN FARELERİ VE ÖZELLİKLERİ

Bu, oradaki en rahat seçenek değil, belki de iki ayrı kitleye uyacak şekilde tasarlandığı için, ancak yalnızca basit, çok yönlü bir oyun faresi istiyorsanız yenmek zor.

Zowie’nin FK2’si, sağ ve sol elini kullanan oyuncular için tasarlanmış gerçek bir çok yönlü kablolu oyun faresidir. Her iki tarafta baş parmak düğmelerine sahiptir. Bu model sürücü gerektirmediğinden tak ve çalıştır aygıtı olarak çalışacaktır.

  • STEELSERİES AEROX 3 KABLOSUZ

 Özelliklerle dolu uygun ve hafif bir oyun faresidir. Bu modelde en çok sevilen durum USB-C ile şarj olması (Razer ve Logitech’in diğer popüler modelleri arasında hala nadirdir) ve dahili USB-C dongle veya Bluetooth ile 2.4GHz kablosuz olarak çalışabilir. Onu sudan ve tozdan korumak için IP54 derecesine sahip olması bir başka avantajdır.

STEELSERIES AEROX 3 - SATIN ALABİLECEĞİNİZ EN İYİ OYUN FARELERİ VE ÖZELLİKLERİ

Sağ ve sol elini kullananlarında rahatça kullanılabileceği her ne kadar söylense de tasarımda bu durum ters olduğunu gösteriyor. Baş parmak düğmelerinin yeri sadece sağ elini kullananların kullanabileceği konumdadır.

Listenin en sonunda yer almasının nedeni oyun performans açısından diğer oyun farelerine oranla daha düşük olmasıdır. Birde bilgisayar ile bağlantılarında sıkça kopmalar yaşanmaktadır. Gücü kullanmadığınız zaman uykuya dalıyormuş gibi görünüyor. Bu bir sorun gibi gözükmese de vakitten kazanmak için süren uyanma süreci can sıkıcı bir hal alabiliyor. Series Aerox 3 Wireless, IP54 suya dayanıklı kablosuz bir oyun faresidir. Yalnızca 66 gram ağırlığındadır ve USB-C şarj özelliğine sahiptir.

 

 

(Visited 38 times, 1 visits today)
Mehmet BARIN

Mehmet BARIN

Yorum Yazabilirsiniz

%d blogcu bunu beğendi: