Şeker Hastalığının Belirtileri Nelerdir ?

Şeker Hastalığının Belirtileri Nelerdir ?, OkuGit.Com - Tarih, Güncel, Kadın, Sağlık, Moda Bilgileri Genel Bloğu

ŞEKER HASTALIĞININ BELİRTİLERİ NELERDİR?

Kronik stresle beraber vücudumuza yerleşen her çeşit hastalık arasından biridir sadece şeker hastalığı. Gittikçe yaygınlaşan şeker hastalığı, hafife alınmayacak kadar ölümcül tehlikeler doğurmaktadır.

Hayat akışı içerisinde vücudumuz çeşitli vitamin ve minerallere ihtiyaç duyarak bize enerji sağlar. Kandaki şeker miktarının yüksekliği ve düşüklüğü şeker hastalığını belirler. Halk arasında diyabet olarak bilinen şeker hastalığı; kanda glukoz (şeker) seviyesinin fazla çıkması v buna bağlı olarak yapılan idrar testlerinde idrarda bulunmaması gereken şekere rastlanılması olayıdır.

Vücudumuzda her organımızın farklı görevleri vardır. Şeker hastalığında büyük rol oynayan pankreas, kan şekerini düzenleyen hormonları salgılar. Bu hormonlardan birisi de insilün hormonudur. İnsilünün vücutta salgılanmaması halinde, hücrenin enerjisini karşılamak için görevi olan şeker (glukoz) hücreye ulaşamaz. Bu durum kanda fazla şeker birikimine neden olarak hücre tahribatına sebep olur. Vücutta fazla şeker miktarı zehir demektir.

Glukozu tükettiğimiz gıdalarla vücudumuza alırız. Özellikle nişastalı ve şekerli olanları tükettiğimizde, içeriğindeki şeker kana karışmış olur. Kandaki glukozun  enerji olarak kullanılabilmesi için pankreasın insilün salgılaması gerekir. Bu insilün sayesinde yenilen şekerli besinler, hücrelerin içine girebilir ve ihtiyaç duyulan enerji elde edilmiş olunur.

Sağlıklı kişilerde açlık kan değeri 70-100 mg dir. Kandaki şeker miktarının bu oranlarının üzerine çıkması şeker hastalığı olarak tanımlanır. Kendi içinde bulgulara göre tip1 ve tip2 diyabet olarak ayrılır. En yaygın olarak görülen 35-45 üzeri bireylerde ortaya çıkan tip2 diyabettir. Diğer adıyla insilün direnci olan tip2 diyabet, pankreasta insilün salgılanması halinde, hormonu algılayıcı reseptörlerin bu hormona karşı duyarsız kalması durumudur. Sonucunda ise kan şekeri insilün tarafında dokulara taşınamaz ve kandaki şeker miktarı normal seviyelerin üzerine çıkar. Bununla beraber yaşanan ataklar ise; ağız kuruluğu, çok su içme hali, çok yemek yeme kendini gösterir.

Birçok nedenlerle hayatımızda karşımıza çıkan şeker hastalığı ve yaygın olan çeşidi tip2 diyabetin teşhisi konduğu hastalar, tedavilerine geç kalınmadan başlamalı ve hayat kalitesini yükseltecek, şikayetlerini minimuma indirecek beslenme ve yaşam tarzını değiştirecek önlemler alınmalıdır.

ŞEKER HASTALIĞININ BELİRTİLERİ NELERDİR?

Hastalıkların belirti ve semptomları vücutta kişinin beslenme şekline göre değişkenlik göstermektedir. Bulguların kişiden kişiye gösterdiği farklılıklar dışında yaygın olarak görülen temel belirtileri mevcuttur. Şeker hastalığının belirtilerini ise şöyle sıralayabiliriz;

 • Normalden fazla yemek yeme ve doymama hissi yaşanması
 • Sık sık idrara çıkma eğilimi mevcuttur
 • Ağızda kuruluk ve tatlılık hissi ve buna bağlı olarak devamlı su içme isteği
 • Halsizlik ve yorgunluk hissi
 • Hızlı şekilde gerçekleşen kilo kaybı
 • Ayaklarda meydana gelen uyuşma ve karıncalanma hissi
 • Vücutta oluşan yaraların daha geç iyileşmesi
 • Ciltte pul pul dökülmeler, kuruluk yaşanması
 • Normalden fazla terleme
 • Ağızda oluşan kimyasal madde tadı

Bu şeker hastalığının belirtilerini yaşayan kişiler, hastalığın tam teşhisi için doktora başvurmalı ve doktor kontrolü altında yapılan testlerle tam tanısı konması mümkün olacaktır. Tanısı konan hastaların tedavisi hiç vakit kaybetmeden başlamalı ve uygun ilaçlarla semptomlar iyileştirilmelidir.

ŞEKER HASTALIĞININ TANISI NASIL KONUR?

Şeker hastalığına bağlı olan belirtilerin ortaya çıkması ile doktora başvurulmalıdır. Yapılan muayene sonucunda doktor kan tahlili yapar. Kan tahlilinde ortaya çıkan, kandaki fazla şeker miktarı şeker hastalığı tanısını belirlemede en etkili sonuç olur. Şeker yüksekliği veya şeker düşüklüğü tanısı koyulan hastalarda kişinin sağlık durumunun ciddiyetine bakılarak bir tedavi programı oluşturulur.

İdrar ve kan tahlilleri ile kişinin şeker hastalığı tanısı konmuş olur. Kişiler şeker hastalığı belirtilerine bakarak kendi kendilerine teşhis koyamazlar.

Açlık kan şekeri normal bireylerde ve şartlarda 100’ün altında olmalıdır. Bu seviyenin üzerinde olan şeker oranı detaylı bir şekilde incelenmelidir. Açlık şekeri 100 olan ve tokluk esnasında 200 olan şeker oranı, kişinin farkında olmadan diyabetli olabilir. Yada  farklı bireylerde açlık ve tokluk şeker oranı normalden yüksek seviyelerde olup şeker hastası sınıfına dahil olmayabilir.

Bir kişiye tam tanı konulması için açlık şekerinin 120’nin üzerinde, tokluk şekerinin ise 200’ün üzerinde olması gereklidir. Eğer açlık oranı 100-126 ise ve tokluk şekeri normal seviyelerde ise buna bozulmuş açlık glikozu denir. Tokluk 140-200 arasında seyrediyorsa bu duruma da gizli şeker denir.

Şeker ölçümleri bu seviyelerde olan kişilerde insilün dirençleri kontrol altına alınarak, ileride oluşabilecek diyabet hastalığına karşı önlem alınmış olunur. Kişiler ideal kilolarına ulaştırılıp, beslenme alışkanlıkları düzeltilip şeker hastalığına yakalanma riskleri önlenmiş olur.

ŞEKER HASTALIĞININ TİPLERİ NELERDİR?

Tip1 ve tip2 diyabet olarak ikiye ayrılan şeker hastalığında farklı bulgular meydana gelmektedir. Belirti ve teşhislerde tip1 mi tip2 diyabet mi olup olduğunuzu doktorunuz tanımlamış olur.

Tip1 Diyabet; Tip1 diyabetin tam olarak nedeni bilinmese de önemli olan etkenin viral yollarla yani virüslerle bulaşan enfeksiyonların neden olduğu bilinmektedir. Stres veya travma yaşanılan durumlardan sonra nüksekttiği bilinir. Tip1 diyabet insilüne bağlı diyabettir. Pankreastan salgılanan insilün hormonunun vücutta yokluğu ve azlığı sebebiyle meydana gelir. Her yaşta ortaya çıkmakta ancak 30 yaş altı kişilerde görülme olasılığı daha fazladır.

TİP2 Diyabet; Üretilen insilünün gerektiği şekilde vücutta etki göstermemesinden kaynaklanır. Yetişkin kişilerde ortaya çıkar. İnsilün bağlantılarını ve görevini yerine getiremez. % 4-8 oranlarında tip2 diyabet görülmektedir.

Bir de hamilelik şekeri bulunmaktadır. Gebe kalan annelerde ,artan ağırlık sebebiyle ve bazı metabolik hormonların üretimi nedeniyle şeker hastalığı meydana gelir. %3 oranlarında görülen bu şeker, hamilelik sonrası normale döner. Bazı kişilerde ise bu durum kalıcı hal alabilir. İleriki yaşlarda kişinin tip2 diyabetine yakalanmasını kolaylaştırır.

ŞEKER HASTALIĞININ TEDAVİ YÖNTEMLERİ?

Şeker hastalığının tedavi yöntemleri yine kişiden kişiye değişkenlik gösterir. Hangi çeşidinde tip1 veya tip2 de yapılan tedavi şekilleri farklıdır. Tip1 tedavisinde insilün tedavisi ile birlikte tıbbi beslenme uygulanmaktadır. Hastanın alınacak insilün dozu doktor tarafından belirlenir. Besinlerin içerdiği karbonhidrat oranı ile yapılan diyetlerde tip1 diyabetin iyileştirilme olasılığı kolaylaştırılmış olunur.

Tip2 diyabette yapılan uygulama ise beslenme düzenlenmesinin yanı sıra, hücrelerin insilüne karşı duyarlılığını arttırmaya, vücutta insilün salınımını kolaylaştıracak uygun ilaç tedavisi alınmasına yöneliktir.

Diyabet hastalığı damar tıkanıklığı ve damar sertliğini hızlandırarak kalp hastalığı ve inme riskini arttırır. Bununla beraber beslenme düzeni ve ne yenmeli ve ne yenmemeli konusu büyük önem taşır. Şeker hastalarının beslenme düzenlerinden çıkarması gereken besinler ise şöyle sıralanabilir;

 • Bal, şeker, reçel ve pasta ve pasta mamullerinden kaçınmaları gerekiyor.
 • Margarin gibi zararlı katı yağların kullanımı zamanla damar sertliği oluşturduğu için tüketilmemesi gereken besinlerin başında yer alıyor.
 • Şarküteri ürünleri içeren, et, sosis, sucuk, salam gibi besinler
 • Tuz ve tuz içeren kuruyemişler
 • Hamur işleri ve hamurdan yapılan tatlılar tüketilmemeli
 • Yüksek yağlı süt ürünleri ve yağ proteini içeren gıdalar, yumurta sarısı ve karaciğer gibi sakatatlardan uzak kalınmalı

Ne yenmeli listesi ise şöyle;

 • Üzüm çekirdeği yeşil çay
 • Domates ve domates suyu
 • Omega 3 yağ asitleri
 • Sarımsak- yulaf ezmesi
 • Bakliyat ve çeşitleri
 • Ceviz suyu
 • Badem-kakao
 • Zeytinyağı ve zeytin yağlı yemekler

Bu beslenme düzenini hayatınıza endekse etmek sizi şeker hastalığının kötü bulgularına karşı koruyacaktır. Buna eş olarak düzenli yapılan egzersizler, sigara ve alkol tüketimini terk etmek, kan değerlerinizi sık sık ölçtürmek, göz muayenesini her yıl düzenli olarak yaptırın ve en önemlisi doktor kontrolü altında ilaç tedavinizi ve muayenelerinizi aksatmamaya özen gösterin.

 

 

 

 

(Visited 85 times, 1 visits today)
Mehmet BARIN

Mehmet BARIN

Yorum Yazabilirsiniz

%d blogcu bunu beğendi: