Sikkim’e Kadar Yolun Var

Sikkim’e Kadar Yolun Var, OkuGit.Com - Tarih, Güncel, Kadın, Sağlık, Moda Bilgileri Genel Bloğu

Yıllar içinde s**me kadar yolun var olarak evrilen ancak aslı sikkime kadar yolun var deyiminde ki Hindistan eyaleti Sikkim hakkında bilgiler vermeye çalışacağım.

Evet gerçekten de böyle bir yer mevcut. Sikkim, Hindistan’ın kuzeydoğusundaki en küçük eyaletidir. Himalaya Dağları’nda olup Nepal’in doğusu, Bhutan’ın batısı ile Çin’in güneyinde yer alır.

1835’ten beri İngiltere himayesinde bir krallık iken 1890’da Çin’den kurtarılmış, 1947’de Hindistan’a devredilmiş, çıkan isyanı bastıran Hindistan’ın desteğiyle ulusal meclis tarafından monarşi kaldırılmış ve referandumla 16 mayıs 1975’te 22. eyalet olarak Hindistan’a katılmıştır.

sikkim - Sikkim'e Kadar Yolun Var

Başkenti Gangtok olan otonom bölge, son kralın iki kızı tarafından yönetilmektedir. en önemli sektörleri tarım ve turizm olup Hindistan’ın nadir kumarhanelerinden birini barındırır. Diğer önemli şehirleri Rangpo ve Dzongu olup dünyanın üçüncü en yüksek dağı olan Kançencunga (8585 m ), Nepal ile olan sınırındadır.

Dolayısıyla küfür literatürümüzdeki meşhur rest cümlesi, malum anlamda değil; tıpkı fizan’da olduğu gibi (libya’nın güneybatısında sahra çölü’ne açılan bir bölge olup yemen’le birlikte osmanlı’nın en uzak sürgün yeridir.) tarihi ve coğrafi gerçeklik içerisinde “sikkim’e kadar yolun var.” diye “cehenneme kadar yolun var.” muadili olarak anlaşılmalıdır.

(Visited 205 times, 1 visits today)
Mehmet BARIN

Mehmet BARIN

Yorum Yazabilirsiniz

%d blogcu bunu beğendi: