Sivrisineğin koklama duyusuyla kanser dedektörü geliştirildi

Sivrisineğin koklama duyusuyla kanser dedektörü geliştirildi, OkuGit.Com - Tarih, Güncel, Kadın, Sağlık, Moda Bilgileri Genel Bloğu

Kanseri; cerrahi, kemoterapi ve radyasyon terapisi yoluyla tedavi etmek yapabileceğiniz en iyi şeydir. Ancak kanser karşısında, bütün bu yöntemler bile zaman zaman çaresiz kalabiliyor.

Japon araştırmacılar, sivrisineğin koklama duyusuyla kanser dedektörü geliştirdiğini duyurdu.

Japonya’da ulusal basındaki haberlere göre, Tokyo Üniversitesinden Prof. Takeuçi Şoji’nin liderliğindeki ekip, sivrisineklerin insan terinde bulunan “oktenol” kimyasalını saptayabilen koku alıcılarını inceledi.

sivrisinegin koklama duyusuyla kanser dedektoru gelistirildi 0 XtsBxBtg - Sivrisineğin koklama duyusuyla kanser dedektörü geliştirildi

YAPAY HÜCRE ZARI ÜRETİLDİ

Ekip, sivrisineğin insan terinde bulunan ve karaciğer kanserinin biyogöstergesi kabul edilen “oktenol’ü” tespit edebilen koku alıcısını yerleştirerek, bir yapay hücre zarı üretti.

Yapay zar arasında iyonların geçişinde meydana gelen elektrik akımını fark edebilen sensör de geliştiren ekip, beslenme çantası büyüklüğünde prototip ile milyarda yarım yoğunlukta nefes numunelerindeki “oktenol’ü” 10 dakika içinde saptayabildi.

10 YIL İÇİNDE KULLANIMA HAZIR

Kanser hastalarının nefeslerinde bulunan koku yayan maddeyi tespit amacıyla düşük maliyetle üretilmesi planlanan dedektörün, 10 yıl içerisinde pratik kullanıma sunulması hedefleniyor.

sivrisinegin koklama duyusuyla kanser dedektoru gelistirildi 1 lYLiDJcx - Sivrisineğin koklama duyusuyla kanser dedektörü geliştirildi

Sivrisinek anteni yaklaşık 100 çeşit koku alıcısına sahip ve her biri özel koku yayan maddeyi tespit ediyor. Tüm bu alıcılar koku alma hücrelerinin yüzeyinde bulunuyor.

Koku alıcı reseptörler, özel koku molekülleriyle birleştiğinde, iyonları hücre içine alabilmek için hücre zarının yüzeyinde delik açılıyor ve böylelikle koku saptanıyor.

(Visited 12 times, 1 visits today)
Admin

Admin

Yorum Yazabilirsiniz

%d blogcu bunu beğendi: