Sosyal Mesafe Nedir ? Nasıl Korunur ? Nelere Dikkat Edilir?

Sosyal Mesafe Nedir ? Nasıl Korunur ? Nelere Dikkat Edilir?, OkuGit.Com - Tarih, Güncel, Kadın, Sağlık, Moda Bilgileri Genel Bloğu

Sosyal Mesafe Nedir, Nasıl Korunur, Nelere Dikkat Edilir?

Korona virüs ile birlikte gündeme gelen sosyal mesafe, kişilerin virüsten korunmaları için et etkili yol olarak belirtiliyor. Normal şartlarda da gribal bir enfeksiyonu olan kişi ile aramızda bulundurmamız gereken sosyal mesafe, damlacık yolu ile bulaşan hastalıkların bir başkasına bulaşmasını engellemenin et etkili yolu. Sosyal mesafenin yanında karantina kalmanın da bulaştırma riskini azalttığı belirtilmekte. Virüs belirtileri gösteren veya yurt dışından gelen kişilerin 14 gün evlerinde kalması, olası bir bulaşma riskinin önüne geçiyor.

Kişilerin virüsü bulaştırma oranları yüksek olduğu için sosyal mesafenin korunması, maske takılması, mümkün olduğunca az kişi ile görüşülmesi gibi durumlar yayılım hızını azaltıyor. Bu sebeple korona virüs ve diğer bulaşıcı hastalıkların bulaşmasını engellenmesinde temas halinde olmamanın oldukça önemli bir yol olduğu belirtilmektedir. Sosyal mesafeyi koruyalım ve evde kalalım uyarılarının dikkate alınması gerekmektedir.

Sosyal Mesafenin Korunabilmesi İçin Yapılması Gerekenler

sosyal mesafe1 300x169 - Sosyal Mesafe Nedir ? Nasıl Korunur ? Nelere Dikkat Edilir?

Sosyal mesafenin belirlenmesi ve korunabilmesi için;

 • Mümkün olduğunca kalabalık alanlardan uzak durmak,
 • Tokalaşmamak veya sarılmamak,
 • Mecbur değilsek evden çıkmamak,
 • Herhangi bir yerde sırada beklememiz gerekiyor ise sosyal mesafe bantları dikkate alınarak hareket etmek,
 • Dolmuşta, otobüste, tramvay veya metro gibi toplu taşıma araçlarını mecbur kalmadıkça kullanmamak, kullanılması gerektiği durumlarda mutlaka boşluk bırakarak oturmak. Ayakta bekleniyor ise yine 1,5 metrelik mesafeyi aşmamak,
 • Eğlence mekanları, cafeler, spor salonları, konserler, sinema salonları, festivaller ve restoranlara gitmemek,
 • Mecbur olmadıkça iş yerleri ve okullar gibi kalabalık yerlerde bulunmamak, eğer mümkün ise evden çalışmak,
 • Kişi sayısının fazla olduğu yoğun saatlerde market, çamaşırhane, banka gibi yerlere gitmemek,
 • Sık kullanılan malzemelerin paylaşımında bulunmamak (örneğin; kalem, telefon, anahtar vb.),

gibi konulara dikkat etmek gerekmektedir. Ayrıca açık havanın da bulaşmayı engellemeyeceği ve açık alanlardaki görüşmeler için de mutlaka sosyal mesafenin korunması gerektiği unutulmamalıdır.

Korona Virüs ve Gribal Enfeksiyonlardan Korunmanın Diğer Yolları

sosyal mesafe2 300x175 - Sosyal Mesafe Nedir ? Nasıl Korunur ? Nelere Dikkat Edilir?

Çok büyük bir kısmı damlacık yolu ile bulaşan korona virüs veya diğer gribal enfeksiyonlardan korunmanın sosyal mesafe dışında farklı yolları da bulunmaktadır. Bu sebeple sosyal mesafe uyarıları dikkate alınmasının yanı sıra diğer önemler de uygulanmalıdır. Maske, hasta kişinin tükürük yolu ile hastalığı bulaştırmasını engellerken aynı zamanda hasta olmayan kişinin de bulaşma riskinden korunmasını sağlıyor. Korona virüs ile gündeme gelen maske takma konusunda tartışılan konulardan biri de yalnızca hasta kişilerin maske takmasının yeterli olduğu. Bu yanlış inanış yüzünden hasta olmayan kişilere de bulaşma riski artıyor ve virüs hızla yayılıyor. Hasta kişinin bir başkasına bulaştırmamak için maske takması neredeyse zorunlu bir durum fakat sağlıklı bir bireyin de virüslerden korunmak için maske takması çok önemli. Bu sayede koruyuculuk artıyor ve bulaşma riski azalıyor. Maske dışında, virüsten korunmak için dikkat edilecek bazı noktalar ise şu şekilde sıralanabilir;

 • Özellikle bu dönemde sigara kullanımı bırakılmalı veya azaltılmalıdır. Virüsün ciğerlerdeki etkisi düşünüldüğünde bir de sigaranın olumsuz etkileri altında olmamak çok önemlidir.
 • Mümkünse evden çalışmak virüsten korunmak açısından etkili bir yöntemdir.
 • Okulların korona virüs sebebi ile kapanmasından dolayı çocukları kreşe veya bakıcıya bırakmak da riski arttırabilir. Tatilin amacı kalabalık ortamın engellenmesi olduğu için yeniden farklı bir kalabalığa girmenin engellenmesi gerekmektedir.
 • İş için veya başka bir sebeple dışarıda bulunmak gerekiyor ise yemekler bir arada yenmemelidir. Bu esnada maskeler çıkmak zorunda olduğu için bulaşma riski artmaktadır.
 • Dışarıdan yemek yenmesi gerekiyorsa restoranda yemek yerine paket yaptırılması koruyucu önlemler arasındadır.
 • Birden fazla kişinin kullandığı yüzeylerin kullanılmadan önce mutlaka dezenfekte edilmesi gerekmektedir.
 • Ellerin sık sık yıkanması, gözlere, buruna ve yüze dokunulmaması gerekmektedir.

Sosyal Mesafenin Kişisel Karantina ve Kişisel İzolasyondan Farkı Var Mıdır?

sosyal mesafe3 300x200 - Sosyal Mesafe Nedir ? Nasıl Korunur ? Nelere Dikkat Edilir?

Kişisel karantina, kişinin herhangi bir hastalık belirtisi göstermemesine ve kendini iyi hissetmesine rağmen, daha önce virüse maruz kalma ihtimalinin yüksek olması durumunda, kendi durum takibini yapabilmek için diğer insanlardan uzak durması olarak ifade edilebilir. Yurt dışından gelen kişilerin veya pozitif bir vaka ile temasta bulunmuş kişilerin herhangi bir belirtisi olmaksızın kişisel karantinaya girmeleri gerekmektedir.

Kişisel izolasyon ise kişinin virüs belirtileri göstermesi ve bu durumda kendini diğer kişilerden soyutlaması şeklinde gerçekleşir. Bu her iki yöntem de aslında sosyal mesafe olarak adlandırılabilir. İzolasyon ve karantina süreleri 14 gün olarak belirtilmektedir. Bu süre bitmeden izolasyonu bitiren kişilere sosyal mesafe cezası verilmektedir.

Özellikle risk grubuna giren, tansiyon, kalp damar hastalığı, kanser, astım gibi ciddi rahatsızlıkları olan kişilerin ve 65 yaş üstü kişilerin, hastalıktan korunması oldukça önemli bir konudur. Bu sebeple pozitif kişilerin veya temaslı olma ihtimali yüksek olan kişilerin, birlikte yaşadığı risk grubuna giren insanlar var ise karantina veya izolasyona çok daha fazla önem verilmesi gerekmektedir.

Sosyal Mesafenin Olumsuz Etkileri Olabilir Mi?

Korona virüs sebebi ile başlayan sosyal mesafe ile birlikte birçok işletmenin kapanması, yurt dışı ve şehir dışı seyahatlerinin iptal olması veya kısıtlanması gibi durumlar gelişmiştir. Bu durumlar beraberinde dünya ekonomisinin sarsılmasına neden olmuştur. Mal ve hizmet talebinin düşmesi ile birlikte firmalar ekonomik sıkıntılar çekmeye başlamıştır. Fakat sosyal mesafeye uymama cezası getirildiği için işletmeler mecburen kapalı kalmak zorundadır.

Ayrıca başka bir olumsuzluktan bahsedilecek olursa, eve kapanmak durumunda kalan insanlarda, panik atak, depresyon gibi çeşitli psikolojik sıkıntıların da oluşması olasıdır. Sosyal bir varlık olan insan, evde kaldığı belirli bir süre sonunda hem virüsten korktuğu için hem de yalnızlık duygusu ile kendini kötü hissedebilir. Elbette bu durum kişiden kişiye göre değişiklik gösterebilir.

(Visited 7 times, 1 visits today)
Admin

Admin

Yorum Yazabilirsiniz

%d blogcu bunu beğendi: