TEAMGROUP DDR5 RAM için tarih verildi!

TEAMGROUP DDR5 RAM için tarih verildi!

DDR5 teknolojisi, uzun zamandır konuşuluyor. Daha önce SK hynix tarafından tanıtılan DDR5 bellekler, DDR4 standardına göre düşük güç tüketimi ve yüksek frekans hızları sunuyordu. Ancak, SK hynix tarafından tanıtılan bu belleklerin ne zaman piyasaya sunulacağı bilinmiyordu. Şimdi ise, TEAMGROUP tarafından geliştirilen DDR5 RAM için tarih verildi.

DDR5 standardı ile birlikte, bellek frekans hızları önemli ölçüde artmasına rağmen tüketilen enerji düşüyor.

TEAMGROUP DDR5 RAM 2021 yılında piyasaya sürülecek

2019 yılında bellek teknolojisinin standardını belirleyen JEDEC, DDR5 teknolojisini duyurmuştu. Ardından piyasadaki büyük bellek üreticilerinden birisi olan SK hynix, DDR5 bellekler için çalışmalarına başladığını belirtmişti. SK hynix’e ek olarak TEAMGROUP, geliştirdikleri DDR5 ELITE serisinin 2021 yılının üçüncü çeyreğinde satışa sunulmasını planladıklarını belirtti.

Bellek piyasasının önde gelen isimlerinden olan TEAMGROUP, belleklerin uyumluluğu için Intel ve AMD ile iş birliklerini sürdürüyor. Tanıtılacak olan TEAMGROUP ELITE DDR5 RAM, 4800 MHz frekans hızına sahip. İlk etapta 16 GB kapasiteli bir modül ile piyasaya sunulacak bellekler, 1.2V’lik DDR4 teknolojisinin aksine 1.1V güç tüketimine sahip.

DDR5 bellekler ile birlikte gelen en büyük özelliklerden birisi de dahili tek bitlik hata düzeltme sistemi. Normal şartlarda hata düzeltme kodlu (ECC) DDR4 bellekler, PCB üzerinde ek bir yongaya ihtiyaç duyuyordu. DDR5 bellekler ile birlikte, ek bir yongaya ihtiyaç duyulmadan tek bitlik hatalar düzeltilecek ve bellek kararlılığı büyük ölçüde artacak.

 

Admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir