TIDAL Türkiye’de Engellendi!

TIDAL Türkiye’de Engellendi!, OkuGit.Com - Tarih, Güncel, Kadın, Sağlık, Moda Bilgileri Genel Bloğu

RTÜK, Lisans Almayan TIDAL’a Erişimi Engelledi!

Çevrimiçi müzik platformlarından TIDAL ve Deezer, yayın lisansı almadıkları gerekçesiyle geçtiğimiz günlerde RTÜK tarafından uyarılmıştı. Verilen yasal süre bugün itibarıyla sona ererken, hala lisans başvurusu yapmadığı belirtilen TIDAL’a erişim resmen engellendi!

Müzik Tutkunlarına Şok: TIDAL Türkiye’de Engellendi!

Spotify ve YouTube Music kadar popüler olmayan TIDAL, buna karşın kaliteli ses deneyimi nedeniyle bir kısım kullanıcı tarafından tercih ediliyor. Ancak bugün gelen bir haber, TIDAL’ın Türkiye’deki sadık kullanıcılarını bir hayli üzeceğe benziyor. Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), internet sitesinden yayınladığı duyuruda platformun faaliyetlerine devam etmesini sağlayacak yayın lisansını almadığını doğruladı. Daha önce uyarılıp 72 saat süre verilen TIDAL’a bu nedenden dolayı erişim engeli getirildi.

Bu yılın başında yürürlüğe giren “Radyo, Televizyon ve İsteğe Bağlı Yayınların İnternet Ortamından Sunumu” yönetmeliği, internetten yayın yapan pek çok platforma yayın lisansı alma zorunluluğu getiriyor. Belirlenen süre içerisinde lisans almayan ya da lisans başvurusu gerçekleştirdiğini beyan etmeyen platformlara öncelikle 72 saatlik bir uyarı yapılıyor. Bu uyarıdan sonra başvuru için hala bir gelişme olmaması durumunda ise erişim engeli kararı çıkartılıyor.

Öte yandan, yayın lisansı almadığı için uyarılan diğer bir uygulama olarak Deezer cephesi ise sessizliğini koruyor. Deezer için RTÜK tarafından herhangi bir erişim engeli duyurusu yapılmazken, bazı kaynaklar müzik platformunun son anda lisans başvurusu yaptığını belirtiyor.

 

(Visited 40 times, 1 visits today)
Admin

Admin

Yorum Yazabilirsiniz

%d blogcu bunu beğendi: