Timsahlar hakkında ilginç bir keşif yapıldı

Timsahlar hakkında ilginç bir keşif yapıldı, OkuGit.Com - Tarih, Güncel, Kadın, Sağlık, Moda Bilgileri Genel Bloğu

Timsahlar hakkında ilginç bir keşif yapıldı. Gezegenimizde yaşayan bu yırtıcı canlılar belki de dinozorlara en yakın tür olabilir. Görünüşü itibari ile halihazırda bir dinozoru da andırıyorlar. Sürüngen olan bu canlılar birçok insan tarafından kertenkeleye benzetiliyor.

Timsahlar da Kertenkeleler gibi kuyruklarını yenileyebiliyor

İnsanların onları kertenkeleye benzetmesi aslında dış görünüş olarak gerçekleşiyor ama timsahların da aynı kertenkeleler gibi kuyruklarını yenileyebildiği ortaya çıktı. Normalde kertenkele gibi sürüngenler bir yırtıcıyla karşılaştıklarında kuyruklarını savunma amaçlı bırakır. Geride bırakılan ve hala hareket eden kuyruk yırtıcıların dikkatini dağıtarak bu küçük canlıların kaçması için bir fırsat yaratır. Geko gibi kertenkele türleri ise kuyruklarında vücutlarında bulunan fazla yağı depolayarak gerekli gördüğü zamanlarda kendisine besin takviyesi yapabilir.

bebek timsah - Timsahlar hakkında ilginç bir keşif yapıldı

Arizona Eyalet Üniversitesi (ASU) araştırmacıları, kuyrukların yeniden büyümesini görüntüleyerek ve parçalara ayırarak timsahların bunu, uzuvlarını yenileyebilen diğer hayvanlardan oldukça farklı bir şekilde yaptığını keşfettiler. Yenilenmiş kertenkele kuyruklarının parçalı bir iskeleti olmuyor. Kertenkeleler sadece kasları yeniden biçimlendirebiliyorlar. Bunun nedeni eklemlerin yenilenmesinin fizyolojik olarak masraflı olması ve daha küçük kertenkelelerde genel büyüme oranını düşürdüğü gözlemlenmiştir.

timsah kuyruk yap%C4%B1s%C4%B1 - Timsahlar hakkında ilginç bir keşif yapıldı

ASU hücresel biyoloğu ve araştırmanın ilk yazarı Cindy Xu, Twitter’da “Yenilenen timsah kuyruğu kemik yerine bölünmemiş bir kıkırdak tüpü ile destekleniyor, iskelet kası yoktu ve sinirler ve kan damarlarıyla dolu yara benzeri bağ dokusu içeriyordu” açıklamasını yaptı.

Timsahlar bu yeteneklerini sadece gençken kullanabiliyor. Büyüdüklerinde ise uzuv yenileme gibi bir durum söz konusu olmuyor. Jura dönemine ait bir fosilde yenilenmiş bir kuyruğa sahip yetişkin bir timsah keşfedildi. Uzun zaman önce yaşamış yetişkin timsahlar kuyruklarını yenileyebilirken, günümüzdeki timsahların bunu neden yapamadığı bilinmiyor. Araştırmacılar bu evrimin tam olarak ne zaman kaybolduğunu bilmiyor.

 

(Visited 38 times, 1 visits today)
Admin

Admin

Yorum Yazabilirsiniz

%d blogcu bunu beğendi: