Türkiye’ de Deprem Gerçeği

Türkiye’ de Deprem Gerçeği, OkuGit.Com - Tarih, Güncel, Kadın, Sağlık, Moda Bilgileri Genel Bloğu

Türkiye’de Deprem Gerçeği

Ülkemiz bulunduğu coğrafi konum dolayısı ile pek çok deprem fay hattını üzerinde barındırmaktadır. Bu da doğal olarak olası bir depremde ki yakın zamanda yaşanan İzmir depreminde olduğu gibi pek çok can ve mal kaybına neden olmaktadır.

Peki bu konuda bir şeyler yapılabilir mi ? Tabi ki yapılabilir. En azından yılda yüzlerce deprem yaşanan Japonya da ki inşaat sistemi iyice araştırılabilir ve onlar gibi hareket edebiliriz.

Tabi öncelikle şu gerçeği de göz ardı etmemek gerekiyor, ülkemiz ekonomisinin neredeyse yarı hacmi inşaat sektörüne bağlı olduğu için inşaat yapım aşamalarında bu nedenle pek çok tavizler verilmektedir. Bundan dolayı öncelikle inşaat yapım aşamalarını denetlememiz hayli bir önem arz etmektedir. Peki devlet ve bürokrasinin burada neler yapması gerekiyor ?

d1 300x168 - Türkiye' de Deprem Gerçeği

Şahsen ben biraz bu konulara ilgi duyan biriyim tabi bu benim bu işlerden anladığım anlamına gelmiyor. Ama en azından haftada bir kaç kez TLC kanalında ev restorasyon veya ev satın alıp restore edip satan bir kaç programı severek izliyorum. Genelinde bu programlar Amerika, Kanada ve İngiltere de geçiyor. Bu programları izlediğim zamanlarda dikkatimi en çok çeken şey herhangi bir şahsın özel mülkiyetinde en basit bir dekorasyon, yenileme veya duvar kırıp-ekleme gibi işlerde yani kısacası hemen hemen her değişiklik gereken aşamada ilgili belediyenin gelip incelemesi ve onay vermesi zorunlu. Bu gerçekten yapılması gereken bir durumdur.

Bizlerde ise ne yazık ki zemin katlarda dükkan varsa genişletmek adına taşıyıcı kolonlar kesilmektedir. Kendim 1999 depremini İstanbul’ da yaşadığım dönemlerde hisseden akabinde Derince ye gidip orda ki yıkıma yakından şahit olan biriyim. Ne yazık ki İzmir’ de de durum bundan pek farklı değil.

Öncelikle devletimiz imar barışı adı altında pek çok sıkıntılı binanın resmi evrak sahibi olmasına imkan vermiştir. Bu evraklar verilirken beyana esas hareket edilerek pek çok ilgili kurum denetleyicisi görevini yapmamıştır. Bu da zaten bu konuda ayrı bir hesabı sorulması durumdur. Fakat ülkemizde şu gerçek var ki devleti devlete mi şikayet edeceksin misali bu yaşanan İzmir deprem sonrasında da ne yazık ki görevli memurlar hiçbir ceza almadan kurtulacaktır. Olan da sadece müteahhitlere olacaktır. Amacım burada müteahhitleri savunmak değil tabi ki ama hepimiz az çok biliyoruz ki müteahhitlere bu konuda belediye başkanları bazı rüşvet vb. durumlar yüzünden göz yummuştur.

d2 300x168 - Türkiye' de Deprem Gerçeği

Bu saatten sonra bir şey yapamayız demek yerine artık inşaat işlerine kolay olmayan ama firmaları da canından bezdirmeyen bir sistem getirilebilir. Bunun içinde yazının başlarında belirttiğim gibi Japonya ve Avrupa dan örnekler alınabilir. Orada ki sistemler uygulanabilir.

Yazıma son vermeden önce yaşanan bu İzmir depreminde ölen vatandaşlarımıza Allah’ tan rahmet geride kalanlara sabır dilerim.

(Visited 16 times, 1 visits today)
Admin

Admin

Yorum Yazabilirsiniz

%d blogcu bunu beğendi: