Türkiye’ de Eğitim Sistemi

Türkiye’ de Eğitim Sistemi, OkuGit.Com - Tarih, Güncel, Kadın, Sağlık, Moda Bilgileri Genel Bloğu

Türkiye’ de Eğitim Sistemi

Türkiye’ de yaşayan bireyler olarak eğitim sistemimizin her geçen gün daha da kötüye gittiğini görmek ne yazık ki bizleri üzmekle beraber bunu düzeltmek için atılan adımlar ne yazık ki bir önceki sistemi aratır olmuştur. Yıllardır eğitim sistemimizden dem vuruyoruz ve göreve gelen her hükümet sanki daha da iyileştirmek yerine nasıl daha da kötü hale getirebilirim diye adımlar attı ve bunun neticesinde gerçekten eğitimsiz bir eğitimciler ordusu yetişmiş oldu ne yazık ki..!

Son hükümet döneminde ise Eğitim Bakanı olarak eski bir eğitimci olan Ziya Selçuk Bey de ne yazık ki bu konuda başarılı olamamıştır. Aslında sistemde çok fazla bir açık mevcut ve eğitim sistemi buna ne yazık ki çare olmamaktadır. Bende bu ülkenin bir vatandaşı ve zamanında öğrencilik yapmış bir şahıs olarak kendi görüşlerimi aktarmak istiyorum ve bunları aktarırken yaşadıklarım ve yaşananlar hakkında örnekler sunmaya çalışacağım.

e1 300x187 - Türkiye' de Eğitim Sistemi

Öncelikle eğitimcilerin idare etme yetkisi çok azaldı ve öğrenciler üzerinde hiçbir yaptırım uygulayamadıkları için nerdeyse tüm öğrenciler tarafından umursanmayacak derecede değersizleştirildi Bunun başlıca sebepleri şunlardır;

  • Öğretmen öğrencisinin tüm yaramazlıklarını hatta tehditlerini ne yazık ki görmezden geldi
  • Öğrencilere en ufak bir serzenişte bulunulduğu zaman aileler pırlanta gibi sandıkları çocuklarına toz kondurmadığı için öğretmeni suçlu hale getirdiler
  • Evde veliler tarafından zapt edilemeyen ve okul öncesi dediğimiz aile eğitimi sadece çocuk ne isterse onu alalım mantığıyla eğitim vermeye dayalı bir sistem ve bu yüzden bencil çocuklar yetiştirilmektedir bu yüzden öğretmenler bu çocuklara laf anlatamamaktadır
  • Ailelerin çocuklarına okuldan önce okul hakkında yeteri kadar ve doğru şekilde bilgi vermemeleri
  • Öğretmenlerin artık bir yerden sonra şu çocuğu da geçirelim bu sene bir daha ki sene benim sınıfımda olmasın mantığı ile hak etmeyen her öğrencinin fazladan not verilmek şartı ile haksız bir şekilde diploma sahibi olması
  • Çok eski sistemde ki gibi sınıfta kalma olayının artık olmaması başarılı öğrencilerin hakkının yenmesine sebep olunması ve bu başarılı öğrencilerin içinde ister istemez bir uhde oluşturulması
  • Okulda devlet tarafından dağıtılan kitapların önemsizleştirilip her okulun kendi kafasına göre bir eğitim sistemi oluşturması ve öğrencilere başka kitaplar aldırılarak devletin verdiği kitapların çöp konumunda olması
  • Devletin herkese eşit bir şekilde eğitim sistemi sunmaması
  • Hala anlamadığım bir mevzu olan özel okula giden öğrenci velilerine devlet tarafından özel yardım sunulması ( özel okulda okutulan bir öğrencinin ailesinin fakir olması imkansız )

e2 300x198 - Türkiye' de Eğitim Sistemi

Bunlar gibi binlerce şey yazılabilir fakat bende çocukken öğrenci iken yani o dönemlerde yaşadıklarım ve eğitim sisteminde olmasını istediklerimi yazmak istiyorum.

Ben öğrenci iken 5 yıl ilk öğretim 3 yıl orta öğretim 3 yıl lise ( hazırlık gerektirenler veya anadolu meslek liseleri 4 yıl ) gibi bir eğitim sistemi vardı. O zamanlar bizler 5. sınıf sonunda Anadolu veya Fen Liseleri sınavına girerdik. Eğitim sistemimiz karışık olduğu için sınavlarda başarılı olmamız daha çok şansımıza okuduğumuz okulda o sorular veya o sorulara benzer soruları çalışmış isek sınavda başarılı olma ihtimalimiz artardı ama eğitim olarak düşük profilli bir okulda okuyorsak başarılı olmamız dışardan kendi çalışmamız veya dershanelerde ki eğitimler sayesinde artardı. Neyse gelelim asıl mevzuya ben bir öğrenci olarak ne beklerdim sistemden öncelikle orta okul döneminde hiç ilgilenmediğim müzik, resim ve beden eğitimi derslerinden nefret ederdim evet şaşırabilirsiniz ama ben bu dersleri kendim için boş ve zaman kaybı olarak görürdüm. Bu yüzden sevdiğim dersler olan matematik, ingilizce ve fen bilimleri derslerinin bana daha çok sunulmasını isterdim. Tabi burada bir yanlış anlaşılma olmasın bu yüzden şunu belirtmek isterim bu benim istediğim derslerdi yani her öğrenci için zorunlu değil de seçmeli olarak dersler seçilebilse ve öğrenci kendi ilgilendiği alanı ile haşır neşir olsaydı daha güzel olurdu kanaatindeyim.

Deney sistemimiz çok zayıftı. Örneklemeler ve modellemeler yapmadık desem yeridir ki Lise de Elektronik bölümü okurken bilgisayar dersini öğretmenimiz bilgisayar sınıfında değil matematik öğretir gibi kalem ve defterle öğretmeye çalışırdı. Bu gerçekten komik bir şeydi o zamanlar benim için çünkü ders bilgisayar ama önümüzde bilgisayar yok…!!!

e3 300x237 - Türkiye' de Eğitim Sistemi

Peki şuan neler yapılabilir ?

Öncelikle 10-20 kişi belirleyip bu şahısların telkinleri ile ders sistemi ve kitapları öğrencilere sunulmamalı. Benim için en mantıklı olanı ise her okulun eğitim sistemi için Milli Eğitim Bakanlığına kendi görüşlerini oluşturulacak olan bir havuz sistemi ile bakanlığa iletmeleri ve bakanlığın en çok talep edilen sistemi belirlemesi daha mantıklı olacaktır kanaatindeyim.

İkinci önerim ise belirlenen sisteme ait kitapların dışında başka bir kitap alınmasının önüne geçilmeli ve tüm ülkede tüm öğrenciler aynı şeyleri öğrenebilmeli. Tabi bu okul tarafından alınmamalı manasındadır. Yani öğrenci kendine yetersiz gelen bir sistem için ekstra kitap alabilir ve çalışabilir.

Velilerin öğretmenlerin üzerinde baskı kurulması en aza indirgenmeli ve öğretmenlerin asla işlerine karışmamalılar.

Öğretmenlerinde her yıl beceri ve yetenek sınavına alınması zorunlu olmalı ve öğretmenlerin kendilerini de yetiştirmeleri istenebilmelidir.

Başarılı öğrenciler için okullarda ödüllendirme sistemi olmalı, başarısız olan öğrencilerin ise nedenleri araştırılıp yapılabilecek düzeltmeler yapılabilmelidir.

Öğrencilere güzel ahlak ve toplumda ortak yaşama bilinci verilerek en azından ben merkezci olmalarının önüne geçilmelidir.

Öğrencilere kesinlikle uygulamalı eğitim verilmelidir.

Bunlar gibi pek çok görüş sunulabilir. Fakat burada önemli olan görüşlerimizin devletimiz tarafından önemsenmesi ve uygulanabilmesidir.

Sizlerin de görüşleri varsa fikirlerinizi yorumlarda belirtirseniz sevinirim arkadaşlar.

(Visited 8 times, 1 visits today)
Admin

Admin

Yorum Yazabilirsiniz

%d blogcu bunu beğendi: