Türkiye’de 5G çalışmaları için paylaşım yapıldı

Türkiye’de 5G çalışmaları için paylaşım yapıldı, OkuGit.Com - Tarih, Güncel, Kadın, Sağlık, Moda Bilgileri Genel Bloğu

Dünyanın 5G altyapı çalışmaları sürerken Türkiye’den de konu hakkında yapılan çalışmalar için haberler geliyor. Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan Twitter hesabı üzerinden “Uçtan Uca Yerli ve Milli 5G Haberleşme Şebekesi Projesi”nin detaylarını paylaştı. İşte Türkiye’nin 5G çalışmaları:

Türkiye’nin 5G çalışmaları ve diğer projeler

Konu hakkında birkaç gün önce sizlere yeni detayları bildirmiştik. Türkiye 5G teknolojisine geçmeye hazırlanırken, bu konuda Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi, Sanayi ve Teknoloji ile Ulaştırma ve Altyapı bakanlıkları, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu ile TÜBİTAK‘ın destekleriyle yürütülen “Uçtan Uca Yerli ve Milli 5G Haberleşme Şebekesi Projesi‘nde sona yaklaşıldığını duyurmuştuk. Şimdi ise Bakan Yardımcısı Sayan Twitter hesabı üzerinden proje hakkında bazı bilgiler paylaştı.

5G teknoloji hakkında kritik şebeke, donanım ve yazılımlarının demolarını gösterildiğini vurgulayan Sayan, yerli ve milli imkanlar kullanılarak geliştirildiğini söylüyor. Yıllık 1.6 milyar olan iç pazardan pay almayı hedefleyen Türkiye, dış pazara da ihracat yoluyla bu teknolojiyi aktarmak istiyor.

turkiyede 5g calismalari icin paylasim yapildi 0 zYHusUmX - Türkiye’de 5G çalışmaları için paylaşım yapıldı

Akıllı telefon pazarının 200 milyar doların üzerinde olduğu düşünüldüğünde 5G teknolojinin önemi daha da ortaya çıkıyor. Biliyorsunuz zaten bu yıl Samsung ve Huawei telefonlarda olmak üzere 5G teknolojisine sahip cihazlar piyasaya sürüldü. Son olarak Apple’ın iPhone’larda bu teknolojiye yer vermesi gelecek dönemde 5G’nin daha da popüler hale geleceğinin adeta bir kanıtı.

Geçenlerde de öğrendiğimiz gibi telekomünikasyon teknolojileri alanında ürün ve hizmet sağlayıcısı olarak faaliyet yürüten 10 firmanın bir araya gelmişti. Bu kapsamda yerli 5G teknolojisi için kurulan Global Telekom ve Entegre Teknolojiler AŞ (GTENT) Yönetim Kurulu Başkanı İlyas Kayaduman, 2021’de frekans ihalelerinin yapılmasının ardından yerli 5G kullanımının devrede olacağını açıklamıştı. Yana 2021 yılında bu teknolojinin karşımıza yerli olarak çıkması bekleniyor.

Türkiye’nin bu pazardan pasta payı almak istediğine vurgu yapan Bakan Yardımcısı Sayan’ın yaptığı paylaşım şu şekilde:

 

(Visited 5 times, 1 visits today)
Admin

Admin

Yorum Yazabilirsiniz

%d blogcu bunu beğendi: