Türkiye’de Korona Virüs Önlemleri Kapsamında 2020 Yazı Nasıl Geçti

Türkiye’de Korona Virüs Önlemleri Kapsamında 2020 Yazı Nasıl Geçti, OkuGit.Com - Tarih, Güncel, Kadın, Sağlık, Moda Bilgileri Genel Bloğu

Türkiye’de Korona Virüs Önlemleri Kapsamında 2020 Yazı Nasıl Geçti

Korona virüs, Çin’deki ufak bir pazardan yola çıkarak Ocak ayı itibariyle tüm dünyaya yayılmaya başlamış, 2020 yılını da tamamıyla etkisi altına almıştır. Virüsün dünya üzerinde oluşturduğu etki günümüzde de aynı güçlükle devam etmektedir. Türkiye sınırları içerisinde ilk kez Mart ayında korona virüs vakası ile karşılaşılmıştır. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından duyurulan haberin ardından yavaş yavaş uyarılar ve önlemler alınmaya başlamıştır. Vaka sayılarının güncel olarak duyurulması ile birlikte, halk arasında oluşan paniğin ardından küçük yaş gruplarına ve yaşlı kesime gelmesiyle başlayan sokağa çıkma yasakları, hastalık dur durak bilmeyince tüm büyük şehirlerde her yaş grubu için uygulanmaya başladı.

Korona virüs, Haziran ayına kadar sürekli bir şekilde devam eden sokağa çıkma yasakları ile insanları evlerine tıktı. Yaz ayında kaldırılan yasakların ardından Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, yasakların kaldırılmasının virüsün geçtiğini göstermediğini söyleyerek, insanlara karantina sürecine devam etmelerini önerdi. Belli bir kesim bu uyarılara uysa da önlemlerini düşüren bireyler de bulunmaktaydı. Yaz, insanların genellikle en çok tatil, gezme planı yaptığı mevsimlerdendir. Bunun üstüne bir de 3-4 aylık zorunlu karantina süreçleri de eklendiği zaman, virüsün yayılma hızı iyice artış göstermiştir. Mekanlar ve bireyler tarafından her ne kadar tedbir alınırsa alınsın, önlemsiz gezen bireyler toplum için büyük bir risk faktörü oluşturmuştur.

Yaz Mevsiminde Alınabilen Önlemler

crn 300x148 - Türkiye’de Korona Virüs Önlemleri Kapsamında 2020 Yazı Nasıl Geçti

Her ne kadar sokağa çıkma yasakları kaldırılmış olsa da, Sağlık Bakanlığı’nın önergesi ile evlerinden dışarı çıkan her bireyin kesinlikle uyması gereken kurallar vardı. Bu kurallardan ilki ve en önemlisi maske takmaktı. Maskesiz bir şekilde sokağa çıkmak, toplu taşıma araçlarını kullanmak, mağazalara ve AVM gibi kapalı alanlara girmek kesinlikle yasaktı. Devlet, bu kuralın çiğnenmesi dahilinde düzenli polis ekiplerinin rutine bağladığı kontroller dahilinde para cezası politikası izledi. Polisler, maskesiz tespit edilen kişilere para cezası kesme yetkisine sahipti. Yaz mevsimi dahilinde maske hususunda pek çok problem yaşandı. Sıcak havaların insanlarda bıraktığı etkiler maske takmayı zorlaştırdığı gibi, virüsün yayılmasını da daha kolay bir hale getirdi.

Korona virüs önlemleri dahilinde Yaz mevsiminde önem arz eden bir diğer önlem de sosyal mesafe kuralıydı. Sağlık bakanlığı tarafından belirlenen sosyal mesafe, virüsün bireyler arasında bulaşma riskini en azda tutan 1.5 metre kuralıdır. Bireyler evlerinin ve şahsi arabalarının dışında, bulundukları her alanda diğer bireylerle aralarına 1.5 metrelik bir mesafe bırakmak zorundaydılar. Bu mesafe kuralı pek çok değişimi de beraberinde getirmiştir. Bu değişimler arasında, sinema koltuklarında yan yana kimsenin oturamaması, kafe ve lokantalarda aynı masada 2’den fazla kişinin bulunmaması ve bu iki kişinin de masada birbirlerine çapraz olarak oturmaları gerekmesi bu değişimlerdendir.

Yaz Mevsiminin Vazgeçilmezi Düğünler

crn1 300x166 - Türkiye’de Korona Virüs Önlemleri Kapsamında 2020 Yazı Nasıl Geçti

Korona virüs her ne kadar tehlikeli olursa olsun, yaz mevsiminin mutlak aktivitesi olan düğünlerin önüne geçemedi. 2020 yılının Yaz bölümünde düğünler, diğer yıllara göre virüse rağmen çok daha yoğun bir şekilde gerçekleştirildi. Bunun sebebi, yaklaşık 3 ay gibi bir süre boyunca tüm düğünlerin virüs sebebiyle iptal edilmesi ve ertelenmesidir. Bu ertelenen düğünler ve çoktan Yaz mevsimi için planlanmış düğünler bir araya gelince alınması gereken önlemler de artış gösterdi. Düğünlere kesinlikle hiç kimse maskesiz olarak katılamadı. Aynı zamanda unutulmaması gerektiği üzere, sosyal mesafe nedeniyle kişi sayısında da kısıtlamalara gerçekleştirildi. Her ne kadar Korona virüs desek de Türk halkının vazgeçilmez düğün dansı olan halay, sosyal mesafeye rağmen 1.5 metrelik çubuklar ile oynandı ve düğünlerin vazgeçilmezi olmaya devam etti.

Yüzmek İsteyenler

crn2 300x149 - Türkiye’de Korona Virüs Önlemleri Kapsamında 2020 Yazı Nasıl Geçti

Yaz mevsimi dendiğinde akla ilk gelen eğlence aktivitesi yüzmektir. Türkiye’de özellikle Akdeniz ve Ege bölgelerinin yaz turizmi için yurt içi ve yurt dışı ziyaretçileri her zaman yüksek sayıdadır. Bu yüksek rakamlar şehir içi, yurt içi ve yurt dışı seyahatlerinin oldukça tehlikeli olduğu dönemlerde büyük bir risk faktörü taşıyordu. Bu sebeple, sahillerde özel veya kamu alanı fark etmeksizin kesin bir şekilde uygulanması gereken kurallar vardı. Bu kurallar, belirlenen güvenli sosyal mesafenin sağlanması için kişi sayısında gerçekleştirilen düşüşler ve erken kapanma saatleriydi. bazı özel firma ve otellerin kendi sahillerinde ekstra kurallar koyduğu da görülüyordu.

Ekonomik Değişimler

Korona virüs, sahillerde meydana getirdiği bu değişiklik sebebi ile turizmin fiyatlarının artmasına sebep oldu. Özellikle çoğu mekanda azalan azami kişi sayısı, ücretlendirmelerin daha da artmasına sebep oldu. Kişi sayısında oluşan azalma yanı sıra, yaklaşık dört aylık bir süreçte kapalı olan mekanlar, büyük bir zarara uğradı. Bazı firmalar çökmenin eşiğine gelirken, bazıları kıl payı ile karantina sürecini atlattı. Bu sebeple 2020 yılında oteller, lokantalar, kafeler ve benzeri toplu mekanların fiyat çubuklarına gözle görülür bir pahalılaşma mevcut oldu.

Korona virüs bazı firmaları ve kuruluşları çökmenin eşiğine getirmiş olsa da bazı firmalar ve girişimciler için faydalı bir dönemdi. Ağırlıklı olarak Yaz turizminden gelir elde eden kurum ve kuruluşlar, Yaz itibariyle kalkan sokağa çıkma yasağından çok fazla etkilenmediği gibi, fiyatlarda meydana getirdiği artışlar sayesinde ekstra kazanç bile elde etmeye başladı ve 2020 yazını daha avantajlı bir şekilde geride bıraktı.

 

(Visited 27 times, 1 visits today)
Admin

Admin

Yorum Yazabilirsiniz

%d blogcu bunu beğendi: